به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۶۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان بنا به دعوت رسمی مقامات سوریه وارد به این کشور سفر کرده است. ظریف بدون حضور خبرنگاران و عکاسان خبری به دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه رفت.وزیر خارجه کشورمان با هدف بررسی روابط دوجانبه و راه‌های گسترش و تقویت روزافزون این روابط میان دو کشور دوست و همپیمان استراتژیک به سوریه رفته است.

خط و نشان پلیس در خصوص برخورد با بدحجابی

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه طرح رعد ۲۴ در جمع خبرنگاران در خصوص برخورد با بدحجابی، اظهار داشت: بخشی از بحث شئونات اسلامی به رعایت حقوق سایر شهروندان برمی‌گردد و کسانی که با وضعیت ناهجار در خیابان‌ها حضور می‌یابند در اصل حقوق شهروندی و قانون کشور را زیر پا می‌گذارند.وی تأکید کرد: طبق قانون و آنچه برعهده ناجا گذاشته شده است، حفظ ارزش‌هاست و از نظر قانونی پلیس مکلف است با هنجارشکنان و کسانی که شئونات اسلامی را رعایت نکرده و سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند، برخورد کند.فرمانده انتظامی پایتخت تأکید کرد: اقدام پلیس در این حوزه قانونی است و ما یک گام نیز در انجام وظیفه‌مان در ترویج فرهنگ اسلامی و برخورد با کسانی که هنجارهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند عقب نخواهیم آمد.

رتبه جهانی ایران در تولید علم

به نقل از پایگاه علمی «WOS»، در سال گذشته کشور ایران با ۳/ ۲۲ درصد، رتبه ۱۵ تولید علم در جهان و رتبه نخست را در میان کشورهای اسلامی از آن خود کرده است.پایگاه (Web Of Science (WOS یک نمایه استنادی بر پایه این واقعیت است که استناد در علم به عنوان ارتباط بین اقلام تحقیقات مشابه به کار گرفته می‌شود و منجر به تطبیق یا ارتباط با ادبیات علمی، مانند مقالات مجلات، کنفرانس‌ها، چکیده‌ها، و غیره می‌شود.براساس اطلاعات منتشر شده در این پایگاه علمی، ایران توانسته است با ثبت بیش از ۲۵ هزار و ۵۰۰ مدرک در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ جزو ۱۵ کشور برتر جهان از نظر میزان تولید علم قرار گیرد.

هدیه نجومی مالک باشگاه رن برای بازسازی کلیسای نوتردام

پسر فرانکوئیس هنری پینالت، مالک باشگاه رن اعلام کرد که پدرش تصمیم گرفت تا ۱۰۰ میلیون یورو به بازسازی کلیسای نوتردام که دوشنبه شب در سانحه آتش‌سوزی سوخته است اختصاص دهد.وی در این رابطه گفت: پدرم و من تصمیم گرفتیم مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو را بابت بازسازی کامل کلیسای جامع نوتردام اختصاص دهیم.فرانکوئیسا هنری، مالک باشگاه رن یکی از ثروتمندترین افراد فرانسه است که مالکیت هلدینگ بین‌المللی کرینگ را بر عهده دارد.آتش‌سوزی دوشنبه شب کلیسای جامع و تاریخی نوتردام باعث آسیب جدی به سطوح فوقانی آن شد که نیاز به بازسازی کامل دارد.

آغاز باج‌خواهی‌ها!
«
عباس عبدی» فعال اصلاح‌طلب درباره همبستگی و وحدتی که در ماجرای حمایت از سپاه بین نیروهای سیاسی کشور و نهادهای ملی ایجاد شده، گفت: «به نظر من این همبستگی چندان پایدار نخواهد بود، چون ناشی از یک فشار بیرونی و فعلاً نیز یک‌طرفه است. بنابراین چنین رفتاری یک امر موقتی است و دیر یا زود به همان جایگاه خود باز می‌گردند، مگر در یک صورت؛ آن هم اینکه سپاه نیز نسبت به انتقاداتی که از آن می‌شود، در رفتار خود تجدیدنظر کند و این همبستگی یک زمینه عینی و واقعی پیدا کند که موجب تداوم آن شود»! همچنین «حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران در یادداشتی در روزنامه «سازندگی» با اشاره به حمایت‌های جریان‌های گوناگون از سپاه، نوشت: در مقابل سپاه نیز پاسخی را برای حمایت وسیع و گسترده و شایسته‌ای که دولت، گروه‌های سیاسی‌ـاجتماعی و آحاد مردم داشته‌اند، ارائه دهد.
تأکید رهبر معظم انقلاب بر حل مشکلات سیل‌زدگان
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های ناشی از خسارات سیل‌های اخیر، با تأکید بر جبران خسارت‌های مالی سنگین سیل، به ویژه خسارت‌های وارده بر کشاورزان تأکید کردند: «استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است؛ لذا تأکید می‌شود دولت سریعاً از محل‌هایی، همچون پنج درصد مقرر در بودجه‌ عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابه‌جایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی، بیمه‌ها و تسهیلات بانکی اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید اینجانب خواهد بود

انتظار بازگشت دموکرات‌ها!
روزنامه «آرمان» در سرمقاله خود به قلم «داوود هرمیداس باوند» نوشت: «از آنجایی که سال آینده میلادی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در پیش است و دموکرات‌ها حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده‌اند، فرستادن شخصی مثل آقای تخت‌روانچی که خود از پایه‌گذاران برجام و مذاکره‌کنندگان توانمند است، می‌تواند موضع ایران را در سازمان ملل در جهت حقانیت ایران در موضوع برجام و نقض آشکار این توافق از سوی دولت فعلی آمریکا بسیار محکم کند. قبلاً نیز وزیر خارجه آلمان به آقای ظریف گفته بود که اگر ایستادگی کنید تا دوره چهار ساله ترامپ پایان یابد و در دوره بعدی دموکرات‌ها پیروز شوند، بدین علت که آنها به برجام پایبندی دارند و خود با ایران و کشورهای اروپایی به توافق برجام رسیدند، قطعاً به این توافق و انجام تعهدات خود باز خواهند گشت». این در حالی است که اگر «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق و دموکرات آمریکا در همان زمان گفته بود: «شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی، کنار گذاشتن توانایی موشکی و متوقف کردن اقدامات منطقه‌ای است

اگر ما نباشیم، ایران دو هفته‌ای عربستان را می‌گیرد
بر اساس کتاب تازه‌ منتشر شده «قله‌ای که به جان دادن می‌ارزد؛ نبرد کنگره و آینده آمریکای ترامپ» نوشته «آنا پالمر» و «جیک شرمن» از روزنامه‌نگاران نشریه «پالیتیکو»، ترامپ در سپتامبر سال گذشته میلادی در جریان جلسه‌ای خصوصی با حامیان ملی حزب جمهوری‌خواه، سفری را یادآوری کرده که در سال ۲۰۱۷ به عربستان سعودی داشته است. او در این دیدار به پادشاه سعودی گفته است: «پادشاه، اگر ما بریم، اگر ارتش ما برود، ایران دو هفته‌ای [کشور] شما را می‌گیرد. شما فقط ۲ تریلیون دلار اینجا [سرمایه‌گذاری] کرده‌اید. اما همه شما [هواپیمای شخصی بوئینگ] ۷۴۷ دارید. ما برای محافظت از شما ۴ میلیارد دلار می‌خواهیم، وگرنه [از عربستان] خارج می‌شویم.» پادشاه هم گفت: «قبلاً چنین چیزی اتفاق نیفتاده، نمی‌فهمم.» و من گفتم «بله، می‌دانم، متأسفم، اما ما ۴ میلیارد دلار می‌خواهیم.» وی سپس در اشاره به سعودی‌ها، آنها را کودن توصیف کرده است.

نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷
نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، نرخ بیکاری با رشدی 0.1 درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد رسیده است. تعداد جمعیت بیکاران کشور در سال ۱۳۹۷، سه میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۹۶ نفر گزارش شده است که این تعداد در مقایسه با سال ۱۳۹۶ رشد ۹۵ هزار و ۵۵۵ نفری را تجربه کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، کمترین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ مربوط به استان سمنان با نرخ بیکاری 7/2 درصد بوده است. بیشترین نرخ بیکاری در سال ۹۷ هم به استان کرمانشاه با نرخ بیکاری 18/7 درصد می‌رسد. نرخ بیکاری در ۱۴ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در ۱۷ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین‌تر بوده است.

بازداشت یکی از اعضای شورای شهر فردیس البرز

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس نیز گفت: یک عضو شورای شهر و یکی از مدیران سابق شهرداری فردیس بازداشت و روانه زندان شدند. حسن جهانشاهلو از بازداشت یکی از اعضای شورای شهر فردیس خبر داد و گفت: این فرد به اتهام اخذ رشوه به دستور مقام قضائی دستگیر شده است. وی افزود: همچنین روز گذشته یکی از مدیران سابق شهرداری فردیس به اتهام مشارکت در جعل و کلاهبرداری بازداشت و روانه زندان شد. دادستان عمومی و انقلاب فردیس با اعلام اینکه هر دو متهم اکنون در بازداشت به سر می‌برند توضیح داد: پرونده به صورت ویژه در شعبه ۷ بازپرسی در دست بررسی است و ضابطان قضایی در حال انجام تحقیقات تکمیلی هستند. وی یادآور شد: دادستانی با رصدهای خود بارها به مسئولان مربوطه در مورد افزایش نظارت بر مجموعه شهرداری و شورای شهر تذکر داده بود.

هر ایرانی خرج زندگی ۳.۵ نفر را می‌دهد

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، از مجموع جمعیت ۸۲ میلیونی ایران و شمار ۶۶.۸۷میلیون نفری جمعیت ۱۰ به بالا تنها حدود ۲۷ میلیون نفر فعال هستند؛ فعال به این معنا که در سن کار قرار دارند، آمادگی و علاقه مندی لازم را نیز برای کار کردن دارا هستند. از میان این جمعیت ۲۳ میلیون و ۸۱۳ هزار شاغل و ۳ میلیون و ۲۶۱ هزار نفر نیز بیکار و جویای کار هستند. بدین ترتیب، هر شاغل ایرانی به طور متوسط هزینه‌های زندگی ۳.۵ نفر دیگر را تامین می‌کند. این در حالی است که مطابق اعلام مرکز آمار ایران، تنها ۵۵ درصد شاغلان ایرانی یعنی حدود ۱۳ میلیون و ۱۰۵ هزار نفر آن‌ها دارای شغل تمام وقت هستند و در هفته حداقل ۴۴ ساعت قانونی را کار می‌کنند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که نرخ بیکاری طی سال ۱۳۹۷ در میان مردان ۱۰.۴ درصد و در میان زنان ۱۸.۹ درصد بوده است. این نرخ در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله ایرانی ۲۵.۱ درصد گزارش شده که حاکی از بیکاری بیش از یک میلیون ۷۲۶ هزار جوان است.

آخرین وضعیت قانون «از کجا آورده‌ای؟»

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: رئیس دستگاه قضا ضمن اعلام اینکه این خبر که آیین‌نامه اجرایی قانون رسیدگی به اموال مسئولان به زودی ابلاغ می‌شود، عنوان کرد وجود نقص در قانون دلیلی برای عدم اجرای آن نیست. محمد دهقان نماینده مردم چناران در مجلس در گفتگو با فارس، گفت: امروز اعضای کمیسیون قضایی به دیدار آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رفتند و در این جلسه که با حضور حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول رئیس قوه قضائیه، علیرضا آوایی وزیر دادگستری و تعداد دیگری از مقامات قضایی برگزار شد دغدغه‌های خود را پیرامون مسائل مختلف مطرح کردند. وی افزود: در این جلسه نمایندگان دغدغه‌های خود را پیرامون مسائلی همچون شفافیت آرای قضات، مبارزه با فساد چه در داخل قوه قضائیه و چه در بیرون و مسائلی از این دست مطرح کردند و عنوان کردند که سازوکاری فراهم شود تا آرای قضات در منظر و مرآی مردم بدون ذکر نام طرفین دعوا قرار گیرد. عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: در این جلسه برخی اعضای کمیسیون قضایی با توجه به طرح ۵۱ ماده‌ای مبارزه بافساد که قبلا در کمیسیون قضائی تصویب شده بود برضرورت وجود متولی مشخص جهت مبارزه با فساداقتصادی در حوزه‌های مختلف تأکید داشتند و خواستار اهتمام جدی در این زمینه بودند و رئیس دستگاه قضا نیز عنوان کرد که چنانچه سازوکار فعلی قوه قضائیه پاسخگوی نیاز برای مبارزه با فساد نباشد، قوه قضائیه در اولین فرصت چه ازطریق حمایت از طرح مذکور چه با اتخاذ تصمیم درون قوه‌ای سازوکار جدیدی را برای این موضوع در نظر خواهد گرفت.

ایجاد یک سپاه بزرگ دیگر در کشور به نام پاسداران سپاه

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حماقت ترامپ باعث شد یک سپاه بزرگ دیگر در کشور به نام پاسداران سپاه ایجاد شود. سید عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اگر تا به‌ حال فقط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشتیم با تروریست خواندن سپاه توسط رئیس‌جمهور آمریکا به پهنای ملت عظیم ایران پاسداران سپاه تشکیل شد. وی با بیان اینکه حماقت ترامپ باعث شد یک سپاه بزرگ دیگر در کشور به نام پاسداران سپاه ایجاد شود، ادامه داد: همه مردم و جریان‌های سیاسی و حتی خارج از کشور با حمایت کامل و جامع از سپاه برخلاف تصور دشمن پاسداران سپاه شکل گرفت. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی این حمایت و تشکیل پاسداران سپاه را کاری بزرگ در کشور دانست و خاطرنشان کرد: کسی به‌جز حماقت ترامپ نمی‌توانست آن را تشکیل دهد.

روایت واعظی از نارضایتی علی عسکری از برنامه‌های صداوسیما

«محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: رئیس صداوسیما از برخی، برنامه‌های این سازمان که زنده پخش می‌شود و اظهاراتی علیه دولت دارند، رضایت ندارد. همینطور آقای علی عسگری از برخی مجریانی که خودشان هم خیلی آدم‌های سیاسی به معنای کلمه نیستند، ولی صحبت‌هایی را به طنز یا لحن دیگری بیان می‌کنند، رضایت ندارد. او ادامه داد: طبق گفته‌های آقای علی عسکری در جلسات هیأت دولت، خودشان هم از این اتفاقات در صداوسیما رضایت ندارند، ولی تلاششان اصلاح این برنامه‌ها و روند است.

ادعای بازداشت دو ایرانی در مرز مکزیک

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با هدف تهدیدآمیز جلوه دادن مسئله ورود پناهجویان از مکزیک به آمریکا، مدعی شد که اخیرا دو تبعه ایران در تلاش برای ورود به آمریکا از مرز مکزیک، بازداشت شده‌اند. «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه مدعی شد دو تبعه ایران هنگام تلاش برای ورود غیرقانونی به آمریکا از طریق مرز مکزیک، بازداشت شده‌اند. وی که روز جمعه برای بازدید از مرز مکزیک به شهر «نوگالس» در جنوبی‌ترین نقطه ایالت «آریزونا» رفته بود، در توییتر نوشته است که در جلسه‌ای که در این شهر با مسئولان مرزبانی آمریکا داشته، مطلع شده که «آن‌ها دو تبعه ایرانی را که تلاش داشته‌اند از دید گشت مرزی پنهان بمانند، بازداشت کرده‌اند. روزانه هزاران مهاجر بازداشت می‌شوند. این یک بحران ملی است و کنگره باید از مردان و زنان شجاع ما که در مرز خدمت می‌کنند، حمایت کند

اخبار روزانه:
* «پت بوتیگیگ» شهردار ۳۷ ساله یک شهر کوچک در ایالت ایندیانا به طور رسمی نامزدی خود را برای انتخابات سال ۲۰۲۰ اعلام کرد و در اولین سخنرانی رسمی خود از سیستم الکترال کالج انتقاد کرد و گفت: ما نمی‌توانیم بگوییم این سیستم دموکراسی حداکثری است؛ چرا که تنها در طول عمر من، دو بار شاهد بوده‌ام که الکترال کالج رأی و نظر مردم آمریکا را کنار زده است. او که از ژانویه تمایل خود را برای نامزدی در انتخابات نشان داد، در مدت کوتاهی توانسته خود را بالا بکشد و بعد از جو بایدن و برنی سندرز قرار بگیرد. گفتنی است، بوتیگیگ به طور علنی گفته است همجنس‌گرا است.
*نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد، از بین کسانی که تاکنون به سیل‌زدگان کمک نکرده‌اند، 58/6 درصد «نامناسب بودن وضعیت مالی» خود را مهم‌ترین علت کمک نکردن به سیل‌زدگان اعلام کرده‌اند. 17/4 درصد نیز گفته‌اند در روزهای آینده کمک خواهند کرد و 18/9 درصد هم اعلام کرده‌اند مطمئن نیستند کمک‌ها به مردم سیل‌زده برسد؛ در این میان 5/1 درصد افراد به دیگر موارد اشاره کرده‌اند.
*هیئت متشکل از شخصیت‌های بازرگانی و دولتی رژیم صهیونیستی که قرار بود به منظور کنفرانسی بازرگانی به بحرین بروند، سفر به این کشور را در پی نگرانی‌های مربوط به مسائل امنیتی لغو کردند. لغو حضور در این نشست پس از آن صورت گرفت که پارلمان بحرین میزبانی کشورش از شخصیت‌های صهیونیستی در نشست کارآفرینی را محکوم کرد.
*اسپوتنیک به نقل از «عید عماش الکربولی» عضو شورای استانداری الانبار نوشت: گزارش‌های اطلاعاتی بیانگر آن است که «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش در صحرای الانبار واقع در غرب عراق پنهان شده است. البغدادی در خاک سوریه تحت محاصره درآمد و مجبور شد به یک مکان امن فرار کند و صحرای الانبار نزدیک‌ترین مکان امن به شمار می‌آمد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: