به‌روز شده در: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۶۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

تنها حامیان تصمیم ترامپ علیه سپاه!

در حالی که بسیاری از سران کشورها و حتی صاحب‌نظران و چهره‌های سیاسی آمریکا و اروپا با اقدام ترامپ علیه سپاه مخالفت کرده‌اند، خبرگزاری دولتی عربستان «اس‌پی‌ای» به نقل از یک مقام مسئول در وزارت خارجه این کشور نوشت: «عربستان سعودی از اضافه شدن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی دولت آمریکا استقبال می‌کند.» اين منبع که خبرگزاری عربستان نامی از او نبرده، تصمیم تازه آمریکا را گامی عملی و جدی دانسته است. وی همچنین گفته است، این اقدام خواستۀ «مکرر» عربستان را جامه عمل پوشانده است. پیش از این بحرین هم از اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران استقبال کرده بود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم اولین کسی بود که از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قدردانی کرد.

پیگیری رهبری از وزیر بهداشت درباره جمعیت

سعید نمکی، وزیر بهداشت درباره جلسه گزارش‌دهی مسئولان به رهبر معظم انقلاب درباره سیل اخیر می‌گوید: بعد از ختم جلسه با مسئولان، مهربانانه بنده را صدا کردند و آن دغدغه‌ همیشگی‌شان را که درباره پیرشدن جمعیت کشور و نقشی که وزارت بهداشت می‌تواند در بحث رشد درست و منطقی جمعیت داشته باشد، متذکر شدند. بنده نیز خدمت‌شان عرض کردم که از بدو ورود به وزارت بهداشت به عنوان یکی از دغدغه‌های ملی، بنده به این امر پرداختم و پروژه‌ای را آماده کرده‌ایم که ان‌شاءالله تقدیم ایشان کنیم تا با اجرایی‌ شدن آن بتوانیم از منفی شدن رشد جمعیت در آینده جلوگیری کنیم.

پخش مستقیم جلسات مجلس ضرورت ندارد!

«کاظم جلالی» از نمایندگان نزدیک به دولت در مجلس به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است: «اینکه جلسات علنی از رادیو پخش شود، خوب است و قانونگذار در قانون اساسی برای آنکه صدای نمایندگان به مردم برسد، بر این مسئله تأکید کرده تا مبادا کشور به سمت استبداد حرکت کند؛ اما آن زمان هم فضای مجازی نبود، الآن رساندن صدای نمایندگان به ملت چندان دشوار نیست. آن زمان برقراری این ارتباط از طریق رادیو انجام می‌شد.» او در ادامه تصریح می‌کند: «در مجلس باید آیین‌نامه‌ها تغییر کند، در عین حال باید یک بررسی انجام شود که ببینیم الآن اصلاً ضرورت دارد که مذاکرات در جلسات صحن از رادیو پخش شود؟ می‌بینیم که در جلسات غیرعلنی، نمایندگان منظم می‌نشینند، گوش می‌دهند و خیلی هم با سرعت می‌شود روی یک موضوع به جمع‌بندی رسید. اما همین که جلسه علنی می‌شود، خبرنگاران می‌آیند، عکاسان می‌آیند، فیلمبرداران می‌آیند، رادیو می‌آید، مجلس ناگهان تغییر شکل می‌دهد.» گفتنی است، پیش از این نیز برخی دیگر از نمایندگان موضوعاتی را درباره قطع پخش مستقیم مجلس عنوان کرده بودند!

برجام هیچ منفعتی برای ایران نداشت

روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «بازی دوگانه اروپا» نوشت: «رفتارهای دولت‌های اروپایی در قبال جمهوری اسلامی ایران، نوعی سیاست بازی دوگانه است... اکنون اسکلتی از برجام باقی مانده که از یک سو ایران تمامی تعهدات خود را در آن اجرایی کرده و هرچند موفق شده است بهانه دولت‌های غربی درباره تهدید هسته‌ای ایران را از آنها بگیرد، اما عملاً از منافع دیگر پیش‌بینی شده در این توافق بی‌بهره مانده است... حالا اروپایی‌ها دوباره از نو تصمیم گرفته‌اند که به جای بهانه از دست رفته، مسئله برنامه موشکی ایران و مسئله نفوذ منطقه‌ای ایران را به عنوان بهانه‌ای جایگزین بهانه قبلی به کار گیرند.» نکته قابل تأمل اینجاست که این طیف همزمان با اذعان به بی دستاوردی برجام، مدعی است باید در موضوع FATF بهانه را از آمریکا بگیریم و اگر FATF تصویب شود، مشکلات بانکی و تحریم‌ها رفع می‌شود!

رقیب نتانیاهو ادعای پیروزی در انتخابات کرده است

بر اساس آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته در شعب اخذ رأی در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی، نتانیاهو و بنی گانتز رقابت شانه به شانه‌ای دارند. شبکه صهیونیستی آی ‌۲۴ (i24) گزارش داده است، احتمالاً طبق برآوردهای پای صندوق، ائتلاف سفید و آبی به رهبری بنی گانتز ۳۳ کرسی و حزب لیکود به رهبری نتانیاهو ۲۷ کرسی را تصاحب خواهند کرد. هرچند این آمار قطعیت نداشته و رسمی نیست؛ اما بنی گانتز با استناد به همین نظرسنجی‌ها اعلام پیروزی کرده است! طرفداران نتانیاهو هم مدعی شده‌اند، مشاهدات‌شان حاکی از «غلبه آشکار» حزب لیکود بر رقباست! طی ساعات اخیر، راستگرایان افراطی به شدت اتباع این رژیم را به دلیل استقبال نکردن از انتخابات ملامت کرده و از آنان خواسته‌اند به جای تفریح یا خانه‌نشینی، به شعب رأی‌گیری مراجعه کرده و در انتخابات مشارکت کنند.

جمهوری اسلامی در برابر این تصمیم نابخردانه سکوت نمیکند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقارن با روز پاسدار مورد غضب و خشم آمریکای جنایتکار قرار میگیرد و از روی ضعف و استیصال این نهاد قانونی، انقلابی و محبوب را تروریست می‌خواند، جای خوشحالی دارد؛ چراکه نشان می‌دهد سپاه پاسداران در ۴۰ سال گذشته، در مسیر تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و حمایت از محرومان و مستضعفان گام برداشته است. سردار سرلشکر باقری تصریح کرد: قطعاً نظام مقدس و مقتدر جمهوری اسلامی ایران در برابر این تصمیم نابخردانه سکوت نمیکند و متقابلاً نیروهای ارتش آمریکا در منطقه جنوب غرب آسیا موسوم به سنتکام را تروریست قلمداد کرده و اگر دست از پا خطا کنند، با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد.

دلیل علمی سیل های اخیر

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معتقد است: به دلیل آب شدن یخ‌های قطبی، جابجایی جهت رودبادها اتفاق می‌افتد و اظهار می‌شود بارش‌های اخیر کشورمان به این دلیل ایجاد شده‌اند که این موضوع را بررسی‌های علمی نیز نشان می‌دهد. در واقع تغییرات دمایی آب سطحی و عمقی اقیانوس‌های اطلس و آرام با آب شدن یخ‌ها در تولید بخار در جو و نهایتاً بارندگی‌ها تأثیر گذاشته است. می‌توان گفت که تغییرات دمایی در اقیانوس‌های اطلس شمالی و آرام و شرایط غیر متعادلی که رودبادها ایجاد کرده‌اند، منجر به بارندگی‌های حدی و غیر طبیعی شد.

حشد الشعبی: به تصمیم ترامپ هیچ اهمیتی نمی دهیم
سازمان «الحشد الشعبی» عراق تصمیم ترامپ را بیانگر ضعف آمریکا در مقابله با محور مقاومت دانست. یکی از فرماندهان الحشد به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش مهمی از محور مقاومت است و عراق نیز هیچ اهمیتی به این تصمیم‌ها نمی‌دهد. وی با اشاره به تداوم همکاری و تماس عراق با نیروهای ایرانی در خصوص آموزش و اهداف مستشاری، وزارت دفاع و فرماندهی ستاد مشترک عراق خواست که با صدور بیانیه‌ای تأکید کنند که عراق به تصمیم‌های واشنگتن در خصوص سپاه پایبند نخواهد بود.

شکایت رحمتی به پلیس فتا

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از مراجعه دروازه‌بان تیم فوتبال استقلال تهران به این مرکز خبر داد. سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار کرد: پس از برگزاری دربی پایتخت و حواشی پیش آمده در خصوص دروازه‌بان تیم فوتبال استقلال تهران، آقای رحمتی با مراجعه به پلیس فتا از برخی افرادی که در فضای مجازی در مورد وی حاشیه ایجاد کرده بودند، شکایت کرد. سرهنگ کاظمی تصریح کرد: پرونده‌ای در این‌خصوص تشکیل شده و آقای رحمتی با اعلام آیدی‌ها و شماره‌هایی مدعی شده مقصر ایجاد حاشیه برای وی مالکان این شماره تلفن‌ها و صاحبان این صفحات در فضای مجازی هستند و اقدامات پلیس در این رابطه در حال انجام است. رئیس پلیس فتا پایتخت در پاسخ به اینکه آیا این افراد لیدر یا بوقچی باشگاه استقلال تهران هستند یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تا زمانی که برای پلیس مشخص نشود این افراد چه عناوینی دارند، ناشناسند و پس از تکمیل پرونده و بررسی جزئیات، هویت آنان اطلاع رسانی خواهد شد.

تحریم سپاه پیشنهاد یکی از کشورهای خلیج فارس بود
«
مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه به «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی آمریکا واکنش نشان داد و گفت که این مسئله به بی‌ثباتی در منطقه منجر خواهد شد. او گفت: «اقدام آمریکا در گنجاندن سپاه [پاسداران انقلاب اسلامی] ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی به عدم ثبات منطقه منتهی خواهد شد. یکی از کشورهای [عربی] خلیج [فارس] پیشتر پیشنهاد داده بود که نیروهای سپاه ایران در لیست گروه‌های تروریستی گنجانده شودوزیر امور خارجه ترکیه گفت که این تصمیم آمریکا یکجانبه بوده و هیچ کشوری نمی‌تواند نیروهای مسلح یک کشور دیگر را تروریستی اعلام کند.

اردوغان: سامانه اس 400 روسی 3 ماه دیگر تحویل ترکیه می شود

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه از خرید سامانه دفاع موشکی اس - 400 روسیه عقب نشینی نخواهد کرد ، از تحویل این سامانه به احتمال زیاد در ماه ژوئن ( خرداد - تیر) خبرداد. به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ینی شفق ترکیه؛ رجب طیب اردوغان در بازگشت از سفر به روسیه در جمع خبرنگاران گفت : مواضع ترکیه در خصوص سامانه ضد موشکی اس- 400 روسیه کاملا واضح بوده و از خرید آن منصرف نخواهد شد.

کشف 5 تن مرغ سهمیه‌ای و دستگیری 7 نفر در تهران

رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از کشف حدود پنج تن مرغ سهمیه تنظیم بازار خارج از چرخه توزیع در دو عملیات جداگانه خبر داد. به گزارش ایسنا، سردار کیوان ظهیری در تشریح این خبر اظهار داشت: روز گذشته با دریافت خبری مبنی بر اینکه در داخل گاراژی در محدوده کلانتری امامزاده حسن، رانندگان دو خودرو نیسان یخچال‌دار در حال بار گیری مرغ از داخل یک دستگاه کامیونت هستند، تیمی از ماموران کلانتری امامزاده حسن برای بررسی موضوع به آدرس اعلامی اعزام شدند.

هشدار سناتور آمریکایی درباره جان سربازان این کشور
«
تام یودال» سناتور دموکرات ایالت نیو مکزیکو که در ۵ کمیته مهم سنا شامل کمیته تخصیص بودجه، روابط خارجی و کمیته قوانین عضویت دارد، از تصمیم دولت ترامپ در قبال ایران به شدت انتقاد کرد و درباره تبعات آن برای نظامیان آمریکایی هشدار داد. او در توییتر خود نوشت: «این، یک اقدام دیگر و خطرناک در زمینه تشدید درگیری با ایران است، موضوعی که به طرزی نگران‌کننده یادآور تحولات منجر به جنگ شکست‌خورده در عراق است. دولت ترامپ در حال تشدید کردن تقابل، تضعیف دیپلماسی و به خطر انداختن نظامیان آمریکایی است

وندی شرمن: قطعاً ارتش آمریکا در منطقه به خطر می افتد
«
وندی شرمن» رئیس هیأت آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 و معاون سابق وزارت خارجه آمریکا ضمن انتقاد از این اقدام آمریکا گفت: «شاید بتوان گفت که اگر رئیس‌جمهور به دنبال دلیل برای درگیری نیست، چطور می‌توان گفت که این (تروریست خواندن سپاه) به نفع ما است.» وی ادامه داد: «سپاه (IRGC) از قبل کاملاً تحریم شده بود و این تنش (قرار دادن سپاه در لیست گروههای تروریستی خارجی) قطعاً ارتش ما در منطقه را به خطر می‌اندازد

هشدار نیویورک تایمز درباره احتمال دستگیری و محاکمه سربازان آمریکایی
نیویورک‌تایمز، به عنوان اولین رسانه‌ای که ۲۸ اسفندماه مقاصد دولت آمریکا در این باره را گزارش کرد نوشت این طرح هنگام ارائه با مخالفت مقام‌های پنتاگون و «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) رو به رو شده است. ارزیابی پنتاگون و سیا این است که چنین اقدامی نظامیان ایالات متحده و مأموران اطلاعاتی آن را در معرض خطر اقدامات متقابل توسط دولت‌های خارجی قرار می‌دهد.کارشناسان مسائل حقوقی می‌گویند در صورتی که طرفین کنوانسیون‌های ژنو در بدعتی جدید نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً «تروریست» تلقی شده و محاکمه شوند.

بیشترین خسارت سیل به گندم چهار استان
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آخرین گزارش‌های رسیده به علت بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر تا ۱۷ فروردین ماه در مجموع ۶ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان به بخش کشاورزی در ۱۶ استان خسارت وارد شده است. سیدمحمد موسوی افزود: سیل اخیر به 46/3 درصد بخش زراعی، 12/2 درصد بخش باغبانی، ۱۹ درصد بخش دام، طیور و آبزیان و 22/5 درصد بخش آب و خاک، امور زیربنایی و تأسیسات و شبکه‌های انتقال آب خسارت وارد کرده است. گفتنی است، بیشترین خسارت به تولید گندم بوده و طبق سالنامه آماری منتشر شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی چهار استان خوزستان، گلستان، لرستان و مازندران حدود ۳۰ درصد تولید گندم را در سال‌های گذشته داشته‌اند.

هفت حزب یمنی: مزدورها از تصمیم ترامپ حمایت می کنند
احزاب «اللقاء المشترک» (دیدار مشترک) یمن با صدور بیانیه‌ای، اعلام کردند؛ آمریکا خود حامی اول تروریسم از طریق ابزارهایش مانند «القاعده و داعش» و برخی سازمان‌های تابع آن است. اللقاء‌ المشترک ادامه داد: «این اقدام در ادامه استمرار یاغی‌گری آمریکا در منطقه و شعله‌ور کردن درگیری‌ها و فتنه‌ها ضمن سلسله سیاست‌هایی انجام می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و امنیت منطقه را هدف قرار گرفته و به تنش‌ها، بحران‌ها و فرصت‌های شعله‌ور شدن جنگ در آن می‌افزاید.» در ادامه این بیانیه اعلام شده مسئولیت و پیامدهای کامل این وضعیت بر عهده دولت آمریکاست زیرا این کشور سازنده تروریسم، حامی افراط‌گرایی در کشورهای عربی و اسلامی و جهان است. ائتلاف حزبی اللقاءالمشترک یمن تصریح کرد: «استقبال برخی کشورهای مزدور عربی از این اقدام در چارچوب موضع صهیونیستی است که بیهوده تلاش می‌کند معامله قرن شکست‌خورده را تحمیل کنند.» اللقاءالمشترک در ادامه تمام آزادگان جهان را به مقابله با عربده‌کشی آمریکا با تمام وسایل ممکن فراخواند. ائتلاف احزاب «اللقاء المشترک» (دیدار مشترک)، شامل هفت حزب اپوزیسیون یمن «حزبالتجمع الیمنی للإصلاح، حزب الاشتراکی الیمنی، حزب الحق، التنظیم الوحدوی الشعبی الناصری، حزب البعث العربی الاشتراکی القومی، التنظیم السبتمبری الدیمقراطی و اتحاد القوی الشعبیة الیمنیة» است.

ترامپ مدیر سرویس مخفی امریکا را برکنار کرد

در ادامه تغییرات در رده‌های بالای وزارت امنیت داخلی امریکا، مدیر سرویس مخفی این کشور نیز از سمتش کنار می‌رود.

سارا سندرز، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید گفت‌: «رندولف تکس الس، مدیر سرویس مخفی امریکا به زودی سمتش را ترک خواهد کرد». به گفته سندرز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا اقدام به انتصاب جیمز مورای، یک مقام باسابقه سرویس مخفی به مدیریت این سازمان به جای الس کرده است و مورای ماه آینده میلادی کارش را در این سمت آغاز خواهد کرد.

دستور وزیر کشور برای دلجویی از هموطن خوزستانی

به دنبال انتشار آزردگی خاطر یک هموطن سیلزده در خوزستان در دیدار با استاندار خوزستان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دستور دلجویی از وی را صادر کرد. به گزارش فارس، به دنبال انتشار آزردگی خاطر یک هموطن سیلزده در خوزستان در دیدار با استاندار خوزستان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دستور دلجویی از وی را صادر کرد. وزیر کشور در این دستور ضمن تشکر از مدیریت پیگیر و مجدانه بحران سیلاب از سوی استاندار و تمامی مسئولان ذیربط و تقدیر از همه هموطنان که با همکاری و هماهنگی کامل با امدادجویان باردیگر صحنه های زیبا و بدیعی از ایثار و فداکاری و همبستگی را به نمایش گذاشتند، خواستار صبر و تحمل و مدارای بیشتری از سوی همگان شد تا بهانه ای به دست بدخواهان و مغرضان ملت غیور و حماسه آفرین ندهند.

ونزوئلا رسما از سازمان کشورهای آمریکایی خارج می‌شود

به دنبال آنکه سازمان کشورهای آمریکایی از به رسمیت شناختن نماینده رهبر اپوزیسیون ونزوئلا به عنوان فرستاده کاراکاس در این نهاد منطقه‌ای تا زمان برگزاری انتخابات جدید در این کشور آمریکای لاتین خبر داد، دولت ونزوئلا در اعتراض به آن تصمیم به ترک این نهاد را مطرح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به دنبال بحث و تبادل‌نظر داغ، شورای دائم سازمان کشورهای آمریکایی (اوای‌اس) با ۱۸ رای موافق، ۹ رای مخالف و شش رای ممتنع این تصمیم را تایید کرد. یکی از هیات‌ها هم غایب بود. این فرستاده جدید به نام "گوستاوو تاره" نماینده خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلاست. تحرکات مذکور ضربه‌ دیگری به نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا است. وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به این رای‌گیری اعلام کرد، سازمان کشورهای آمریکایی در حال حمایت از کودتایی علیه مادورو است.

احتمال سفر عمران خان به ایران

برخی منابع وابسته به وزارت خارجه پاکستان از احتمال سفر نخست‌‏وزیر این کشور به ایران طی ماه میلادی جاری خبر می‌‏دهند. برخی کارشناسان بر این باورند که سفر وی در راستای برقراری توازن در رابطه با ایران و عربستان انجام می‌‏شود. یکی از محورهای سفر احتمالی وی را حصارکشی و امنیت مرزی احتمال می‌رود. ارتش پاکستان منتظر موافقت ایران برای اجرای پروژه حصارکشی مرز مشترک با این کشور است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: