به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
مرحوم سيد محمود محتشمي‌پور:
وقتي برادران مؤتلفه خبر را دريافت كردند، بدون اتلاف وقت نزديک مغازه ما در بازار، جلسه‌اي تشکيل دادند و اعلاميه‌اي صادر کردند که به مردم خبر دستگيري امام را مي‌داد. من و شهيد عراقي و مرحوم تقي افراشته به اتفاق به ميدان رفتيم تا مردم را از خبر دستگيري حضرت امام مطلع کنيم.
محمد مهدی اسلامی - هنوز برخي شيطنت هاي اصحاب فتنه ادامه داشت و مرحوم سيد محمود محتشمي‌پور اعلام آمادگي کرده بود براي شنيدن و انتشار متن برائت‌نامه او به ديدنش بروم. دوم مرداد 1389 در منزل خود پذيرايي صميمانه اي کرد و به درخواست ما از سوابق مبارزاتي خود، نکاتي را گفت و در انتها متني را به دست ما داد که اعلام برائت او از برخي منسوبينش بود که در فتنه فعال بودند؛ از جمله آنکه «اينجانب سيد محمود محتشمي‌پور از محضر خداي متعال برائت خود را از گفتار و اهداف كساني كه رفتارهاي آنها مغاير با نظرات محبوبم و مرجعم امام راحل مي‌يابم و دچار اشتباه شده‌اند و در جريان فتنه‌هاي اخير به جاي آنكه وفادار به خط امام خميني رحمة الله عليه و ولي وفقيه عادل حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي باشند، آب به آسياب دشمنان اسلام و ايران و انقلاب مي‌ريزند، اعلام مي‌دارم.»

منتخبي از گفتگوي آن روز درباره سوابق مبارزاتي ايشان در ادامه تقديم مي گردد:

· از دوره فعاليت در فدائيان اسلام چه خاطره‌اي در ذهن داريد؟

- شهيد «سيد قطب» كه دبير «مؤتمر اسلامى قدس» بود و در سال 1332 از قم نماينده‌اي براى شركت در كنفرانس آزادى قدس، دعوت كرده بود. آن زمان آيت‌الله‌العظمي خوانساري از مراجع بودند، البته ديگر مراجع همچون آيت‌الله‌العظمي صدر و... نيز بودند. آيت‌الله خوانساري علاقه خاصي به شهيد نواب صفوي داشتند. يادم هست آيت‌الله‌العظمي خوانساري يك انگشتر پنج‌تن به دست آقاي نواب صفوي كردند و گفتند: «برو. ان‌شاءالله خداوند پيروزت بگرداند». شهيد نواب صفوي در آن كنفرانس و در دانشگاه الازهر مصر سخنراني كردند. در آنجا ضمن ايراد يك سخنرانى پُرشور، خواستار وحدت مسلمانان و كنار گذاشتن اختلافات مذهبى در راه آزادى قدس و فلسطين گرديد.

دوره جمال عبدالناصر بود و شهيد نواب صفوي هم به محل اخوان‌المسلمين وارد شده بود. در مصر، در دانشگاه الازهر آقاي شهيد نواب صفوي را مرد سال معرفي كردند. خلاصه وقتي به ايران تشريف آوردند و ما با چند نفر از آقايان فدائيان اسلام از جمله شهيد عراقي به فرودگاه مهرآباد براي استقبال از شهيد نواب صفوي رفتيم. شهيد نواب صفوي در بازگشت وقتي از هواپيما پياده شدند و از پله‌هاي هواپيما پايين آمدند به زمين افتادند و خداي متعال را سجده كردند كه از آن جلسه پيروز آمدند. با چند تا از ميني‌بوس‌ها با پرچم‌هاي لااله‌الاالله و محمدارسول‌الله به استقبال رفته بوديم. شهيد عراقي در اغلب جلسات انقلابي كه تشكيل مي‌شد شرف حضور داشتند.

· شما با شهيد عراقي در نهضت امام هم ارتباط داشتيد؟

- بله. ايشان يكي از پايه‌گذاران هيات‌هاي مؤتلفه اسلامي بود و بنده هم از ابتدا در موتلفه بودم. وقتي ايشان به شهادت رسيد حضرت امام در يكي از فرمايش‌هايشان فرمودند: «مهدى عراقى يك نفر نبود، او به تنهايى بيست نفر بود. »، يعني تا اين حد فعال بود.

شهيد عراقي مردي شجاع و مبارز بود. به عنوان نمونه پس از 15 خرداد، زماني كه حضرت امام در تهران در حصر بودند، ابتدا امام در منزل آقاي نجاتي بودند. منزل آقاي نجاتي حوالي خيابان شريعتي و اطراف سيدخندان بود.

شهيد عراقي به نمايندگي از طرف امام با عصار، رئيس امنيت شميرانات وارد بحث شد تا محل جديدي براي اقامت امام بعد از منزل آقاي نجاتي مشخص كرد. يعني شهيد عراقي با عصار كه افسر ساواك بود محل‌هايي را مي‌ديدند. بعضي جاها را آقاي عراقي و بعضي محل‌ها را هم آقاي عصار قبول نمي‌كرد. بالاخره هر دو به توافق رسيدند كه منزل آقاي روغني باشد.

هر وقت امام سخنراني‌هاي متعدد مي‌كردند، ما با دوستان مؤتلفه شب يا روز قبل براي تحكيم انسجامات به قم مي‌رفتيم. يكي از فعال‌ترين آن دوستان شهيد عراقي بود. چند نفر از بچه‌هاي مبارز و شجاع از حوالي دولاب بودند. در آنجا وقتي جمعيت مي‌آمد تركيب اين انسجامات دست همين چند نفر و در رأس آن شهيد آقا سيد مصطفي فرزند حضرت امام بود. در اثر اين رفت و آمدها شهيد عراقي به امام بسيار نزديك بود.

· به منزل آقاي نجاتي اشاره كرديد، ظاهرا در آنجا هم حاضر بوديد؟

- همان شب اولي كه امام را آزاد كردند و گويا با آقاي قمي و محلاتي بودند، ما موتلفه‌اي‌ها جلسه‌اي داشتيم كه به ما خبر دادند كه آقا آزاد شده است و حوالي سيد خندان در جايي است. آقاي نجاتي نامي هم هست كه آقازاده مرحوم حاج آقا حسين قمي است، و در تسخير ساواكي‌هاي قلدر است. ما تصميم گرفتيم چند گوني شكر و يك سماور بزرگ و وسيله ببريم و در آنجا كودتا كنيم. ما رفتيم و مستقر شديم. 30، 40 نفر از آقايان علما هم آنجا بودند. مردم محل هم صف كشيده بودند. چون تا آقا آمده بود آنها هم رسيده بودند.

مدتي بوديم تا اينكه چند شب جمعيت براي ديدن آقا به دو سه كيلومتر رسيد. آقايان علما مي‌آمدند و مي‌گفتند: « براي سلامتي حاج‌آقا روح‌الله صلوات!» و شعارهايي از اين قبيل مي‌دادند. شب آخر ديديم كه جمعيت در حال كاهش است و همين‌طور كم شد تا به آخر رسيد. متوجه شديم كه جلوي جمعيت را گرفته‌اند. بعد آقاي عصار آمد و گفت: «آقايان اجازه ندارند اينجا باشند. همگي بيرون! اشكالي ندارد فقط چند تا از آقايان باشند. » شهيد عراقي به من گفت: «محمود! شما برو. هركس هم كه بيرون برود نمي‌گذارند بيايد. غذا براي اين 30، 40 نفري كه اينجا هستند مي‌خواهيم.» آن شب غذا را خورده بودند. فردا شب غذا مي‌خواستند. با عده‌اي از دوستان تصميم گرفتيم غذا را مهيا كنيم. خانم حاج حسين‌آقاي قادري چلو با مرغ درست كرد. غذاي خوبي هم بود. غذا را با يخ و غيره برداشتيم. وقتي مي‌خواستيم برويم ما را راه نمي‌دادند. چندتا ماشين سفت و سخت ايستاده بودند و اصلاً راه نمي‌دادند. جلوي خياباني كه مي‌خواستيم به منزل آقاي نجاتي برويم ماشين‌ها صف كشيده بودند. كنار اين جمعيت هم به اندازه چند صد ماشين بود. جمعيت صف كشيده بودند. بعضي‌ها صلوات مي‌فرستادند. شعار مي‌دادند. خطر را احساس كرده بودند كه جلو جمعيت را گرفتند. صبح آن روز براي آنكه غذا را درست كنيم پيش عموي عصار رفتيم كه روحاني مسجدي بود و انسان خوبي بود و سابقه آشنايي با او داشتيم. گفتيم: «براي آقا غذايي درست كرديم و مي‌خواهيم آن را ببريم و نمي‌گذارند. برادرزاده شما آقاي عصار مي‌گويد رئيس آنهاست. شما نامه‌اي بنويسيد تا اجازه دهد.» گفت: «نامه نيازي نيست. من نشاني‌اي مي‌دهم كه اگر نشاني را بدهيد او قبول مي‌كند.» بعد پرسيدم: «نشاني چيست؟» او هم نشاني را كه جمله توهين‌آميزي بود را گفت و تاكيد كرد همين‌گونه بگويم. بعد ما به آنجا رفتيم و ديدم همچنان چند تا ماشين است. گفتم: «من با آقاي عصار كار دارم. اگر ايشان بيايد مي‌گذارد اين غذا را ببريم.»، ولي آنها مي‌گفتند نمي‌شود و برگرديد و از اين حرف‌ها. كمي هم با بين آنها و رفقا جدال درگرفت و نزديك بود دست به يقه شود. چون پشتشان گرم بود. من گفتم: «ما عصار را مي‌خواهيم.» بالاخره بي‌سيم زدند و ناگهان ديديم با چندتا ماشين آمد. پرسيد: «چيه؟» گفتم: «ما براي آقا غذا آورديم. ايشان مهمان دارد و شما هم نمي‌گذاريد كسي از بيرون غذا ببرد.» با اخم گفت: «نمي‌شود آقا! برگردانيد.» بعد گفتم: «من از جناب عمويت يك نشاني آوردم. او گفته اين نشاني را بگو. مي‌گذارد ببريد.» بعد گفت: «چي گفته است؟» من گفتم: «جلوي اين آقايان خجالت مي‌كشم. شما تشريف بياوريد آن گوشه كه كسي نيست من بگويم.» زير سايباني رفتيم و من هم سرم را تكان دادم و محكم گفتم. او خنديد. بعد گفت: «برويد داخل» مردمي كه آنجا بودند تعجب كردند. خلاصه توانستيم اينگونه براي دفعات هم تا زماني كه امام آنجا بودند، انجام وظيفه كنيم.

· گويا در آگاه كردن بازار از دستگيري امام و مقدمه‌سازي قيام 15 خرداد نيز شما فعال بوديد.

- بله، وقتي برادران مؤتلفه خبر را دريافت كردند، بدون اتلاف وقت نزديک مغازه ما در بازار، جلسه‌اي تشکيل دادند و اعلاميه‌اي صادر کردند که به مردم خبر دستگيري امام را مي‌داد. من و شهيد عراقي و مرحوم تقي افراشته به اتفاق به ميدان رفتيم تا مردم را از خبر دستگيري حضرت امام مطلع کنيم. بعد از اين که چند نفر از بزرگان ميدان را مطلع کرديم به وسط ميدان آمديم. آن‌جا آقاي افراشته روي سقف يکي از ماشينهايي که بار وارد ميدان مي‌کرد رفت و دستهايش را بلند کرد و توي سرش زد. آنقدر «وا اسلاما» گفت تا اين مردم دورش جمع شدند. وقتي خبر دستگيري امام را به مردم داد هياهويي راه افتاد. به اين ترتيب، جمعيت از ميدان به حرکت درآمد. از ميدان انبار غلّه به ميدان باغ جنّت، و از آنجا تا ميدان قيام و از ميدان قيام به سمت ميدان ارک كه خود ماجراي مفصلي دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: