logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

پشت پرده نمایش یک اختلاف!
روزنامه انگلیسی «گاردین» درباره وجود اختلافات بین پادشاه سعودی و ولی‌عهد او بر سر برخی مسائل داخلی و خارجی نوشت: مخالفت ولی‌عهد با پادشاه و تصمیم‌گیری بدون موافقت او، حتی در امور جزئی، در بین سنت‌های حکومت سعودی جای نمی‌گیرد؛ چرا که تعدّی از حکم پادشاه، کودتا علیه او محسوب می‌شود؛ که اگر ملک‌سلمان در اوج صحت جسمی به سر می‌برد، قطعاً اجازه تجاوز از دستوراتش را نمی‌داد و فوراً ولی‌عهد را برکنار می‌کرد؛ همان‌طور که برای دو ولی‌عهد سابق اتفاق افتاد؛ به نظر می‌رسد مشاوران ولی‌عهد سعودی که منبع انتشار این‌گونه اختلافات هستند، در تلاشند تا به این واسطه نشان دهند ملک‌سلمان در سلامت به سر می‌برد و همچنان زمام حکومت سعودی را در دست دارد! در واقع، این هیاهوی رسانه‌ای و اختلافات بین پدر و پسر تنها تلاشی برای گمراه کردن رسانه‌ها و منحرف کردن توجهات از مسائل اصلی و با اهمیت‌تری، چون جنگ یمن، قتل جمال خاشقجی و... است، به ویژه آنکه روزهای آینده برای مملکت سعودی سرشار از غافلگیری خواهد بود.

وقاحت بی‌پایان
«
تفکرات جمهوری اسلامی نسبت به زنان تفکرات داعشی است.» این تیتر یک رسانه غربی از اظهارات وقیحانه فائزه هاشمی است. وی که نماینده سابق مجلس و مدیرمسئول روزنامه توقیف شده «زن» است، در مصاحبه با «یورونیوز» گفته است، جمهوری اسلامی با سیاسی کردن مسائل مربوط به زنان و گره زدن آن با مسائل دینی، مانع از رفع تبعیض علیه زنان می‌شود. «یورونیوز» نوشته است: «خانم هاشمی می‌گوید حکومت جمهوری اسلامی در مسائل مربوط به زنان، تنه به داعش می‌زند؛ اما جامعه ایران و فضای بین‌المللی اجازه نمی‌دهند علناً مثل داعش رفتار کند. فائزه هاشمی معتقد است، درباره حضور عمومی زنان در عرصه‌های مختلف جامعه، جمهوری اسلامی موفق عمل کرده؛ اما پسرفت‌های بسیاری در زمینه حقوق زنان، نسبت به حکومت سابق ایران بوده؛ پسرفت‌هایی که به حذف زنان از مدیریت کلان کشور و مراکز تصمیم‌گیری منجر شده است.» این در حالی است که میزان تحصیلات آکادمیک، حضور اجتماعی، حضور در بالاترین پست‌های سیاسی، قهرمانی‌های ورزشی و... زنان ایرانی پس از انقلاب چشمگیر و کتمان‌ناپذیر است.

مشکلات تقصیر منتقدان دولت است!
روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «تَکرار نمی‌کنم؛ رئیس دولت اصلاحات در دیدار با اعضای فراکسیون امید از روگردانی مردم از اصلاح‌طلبان سخن گفت»، نوشت: «حالا و در آستانه سال ۱۳۹۸ و پیش آمدن سخت‌ترین مشکلات اقتصادی معیشتی تاریخ معاصر، مجاب کردن مردم به شرکت در انتخابات و ریختن آرای‌شان به صندوق اصلاح‌طلبان کار بسیار سختی است که خاتمی هم به آن اشاره کرده، اما صحنه‌گردانان رسیدن به این یأس اجتماعی نباید خوشحال باشند؛ چون آرای ریخته نشده به صندوق اصلاح‌طلبان به سمت آنان سرازیر نخواهد شد و نگرانی امروز رئیس‌جمهور پیشین ایران بیش از آنکه به اصلاح‌طلبان سرایت کند، برای اصولگرایان که فرامین حکومتی را در دست دارند، نگران‌کننده خواهد بود.» این روزنامه با وجود اذعان به مشکلات اقتصادی و نارضایتی مردم، مدعی است وضع موجود تقصیر منتقدان دولت است!

تزریق۳۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به صنعت قطعه‌سازی
فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در سلسله نشست‌های ساماندهی وضعیت صنعت خودرو که به صورت مستمر در دو شرکت خودروساز بزرگ کشورمان برگزار می‌شود، اظهار داشت: با تأمین منابع مالی¬ ریالی و ارزی با همکاری بانک‌ها و بانک مرکزی تاکنون بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات مورد نیاز این بخش پرداخت شده و بقیه آن در دو هفته آینده پرداخت می‌شود. وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ساماندهی صنعت خودرو پیگیری تحقق افزایش عمق ساخت داخلی قطعات است که تولیدکنندگان باید به صورت مستمر گزارشی از اقدامات انجام شده در این زمینه ارائه کنند.


داستان جالب بازیگری که در مشاور املاک کار می‌کرد


شاهرخ شهبازی، بازیگر فیلم «غلامرضا تختی» می‌گوید: امسال از طریق فضای مجازی متوجه تلاش مجدد برای ساخت فیلم تختی شدم، از طریق همین فضای مجازی پیگیر ساخت فیلم بودم، تا اینکه از خداحافظی بازیگر اصلی فیلم مطلع شدم و همان زمان‌ها بود که یکی از دوستان محسن تنابنده برای خرید ملک نزد من آمد و علاقه‌مندی خود را برای ایفای نقش تختی به او اعلام کردم که در نهایت با واسطه به عوامل فیلم معرفی شدم.

ایرانی‌ها دخترزا هستند یا پسرزا؟


سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره پرطرفدارترین اسامی سال
۹۷ گفت: از آغاز سال جاری تاکنون، امیرعلی و فاطمه از اسامی پرطرفدار ایرانیان برای پسران و دختران بوده است. همچنین نام‌های محمد، علی، امیرحسین و ابوالفضل در بین نوزادان پسر و نام‌های زهرا، حلما، یسنا و زینب در بین نوزادان دختر بیشترین فراوانی را داشته است. در سال ۹۷ به ازای هر ۱۰۶ دختر، ۱۰۰ پسر متولد شده است.

الیاس حضرتی:تعلل در کوپنی‌کردن مایحتاج ضروری مردم ضعف محسوب می‌شود


الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تعلل در سهمیه بندی و کوپنی کردن مایحتاج ضروری مردم، تاخیر در ساماندهی و مدیریت مصرف سوخت، اخذ مالیات بیشتر از ثروتمندان، نداشتن راهبرد جهت رهایی از اقتصاد نفت محور و تاخیر در وضع سیاست‌های جامع در حوزه گردشگری و کشاورزی از جمله ضعف‌های دولت است. اصلاح طلبان اعتراضات صنفی و مطالبات مدنی در چارچوب قانون را حق مردم و احزاب می‌دانند و بر این عقیده هستند که این مسائل لازمه اصلاح امور و تلاشی برای حرکت کشور در مسیر تحول و پیشرفت است.


بهترین کشور‌های جهان برای اشتغال زنان


در این رتبه بندی کشور‌ها بر اساس امتیاز صفر تا
۱۰۰ رده بندی شده‌اند که صفر به معنای کمترین میزان تبعیض و ۱۰۰ بیشترین میزان است. طبق این رده بندی، سوئیس با امتیاز ۸.۱، بهترین کشور جهان برای اشتغال زنان است در حالی که یمن با ۶۴ امتیاز، تبعیض‌آمیزترین محیط کاری برای زنان را دارد. پس از سوئیس، کشور‌های دانمارک، سوئد، فرانسه و پرتغال دارای کمترین میزان تبعیض برای زنان در محیط شغلی بوده‌اند. در کشور‌های توسعه یافته، اختلاف دستمزد دریافتی زنان و مردان به طور متوسط معادل ۱۳.۶ درصد بوده است. ایران در رده بندی امسال بالاتر از پاکستان و یمن و پایین‌تر از اردن و گینه در رده ۱۱۸ جهان ایستاده است.

چرا کباب زیر ۱۵ هزار تومان نخوریم؟


سید علی اصغر میرابراهیمی، رییس اتحادیه رستوران داران و سلف سرویس‌های تهران به خبرآنلاین گفت: با توجه به نرخ گوشت که کیلویی
۹۰ و تا ۱۰۰هزار تومان باید گفت: هر سیخ کوبیده حداقل ۱۵ تا ۱۶هزار تومان قیمت دارد و به طور متعارف قیمت یک سیخ کوبیده خوب بین ۲۱ تا ۲۴ هزار تومان است. اگر گوشت مورد نیاز برای طبخ کباب کوبیده را حداقل کیلویی ۷۴ هزار تومان در نظر بگیریم، برای کباب ۲۰۰ گرمی، باید ۱۵ هزار تومان گوشت مصرف شود؛ بنابراین طبخ و فروش کباب کوبیده با قیمت‌هایی پایین‌تر از این میزان فاقد کیفیت لازم است.

پاسخ معاون صداوسیما به تقلب در رای گیری: فعلا نمی‌توانیم اسم متهم را اعلام کنیم


مرتضی میریاقری، معاون سیما درباره حواشی جشنواره جام جم توضیح داد: ما جشنواره پنجم را به گونه‌ای طراحی کردیم که جامعیت بیشتر داشته باشد. ما در سال
۹۸ چهار عنوان دیگر به عناوین قبلی اضافه کردیم. ما امسال باب دیگری را باز کردیم که تمام تولیدات در طول یک سال را در نظرسنجی قرار دهیم؛ بنابراین یک بخش مردمی که یک بخش مکمل بود را راه‌اندازی کردیم که از دو طریق امکان رأی‌گیری فراهم شد. دولت مسؤولیت ایجاد زیرساخت‌ها را دارد. اختلال و دستکاری در آرا به گونه‌ای بود که همه فهمیدند و اول خودمان متوجه شدیم و اطلاع دادیم. بعد از این اتفاق راجع به فرضیه‌هایی که رخ داد متوجه شدیم دستکاری و حرکت بیرونی رخ داده و از پلیس فتا خواستیم مسئله را بررسی کند. وزارت ارتباطات می‌گوید نظارت بر این شرکت‌ها بر عهده بخش دیگر دولت است. به محض اعلام دلایل این اتفاق، نام هر جایی که این تخلف در آن صورت گرفته است را اعلام می‌کنیم، اما هنوز خاطی مشخص رسماً معرفی نشده است. البته یک متهم مشخص شده، اما چون اتهام وی ثابت نشده نمی‌توانیم اعلام کنیم.

محسن رضایی: دولت خودش را به خواب زده است


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتقاد از بودجه سال
۹۸ گفت: کسری بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد که دولت خود را به خواب زده است.محسن رضایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بودجه ۹۸ را در هیئت عالی نظارت بررسی کردیم. دولت و مجلس نزدیک به سه چهارم بودجه را در شرکت‌های دولتی بسته‌اند که در اختیار مدیران است. بخش اعظم بودجه عمومی هم در اختیار دولت قرار دارد. از این مقدار چیزی در حدود ده درصد عمرانی است. این بودجه هیچ تناسبی با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی ندارد؛ اولاً صرفه‌جویی در آن دیده نشده است ثانیاً مشارکت مردمی در آن ضعیف است ثالثاً کسری بودجه ۹۸ را نشان می‌دهد که دولت خود را به خواب زده است. روز پنجشنبه هیأت عالی نظارت برای بررسی انطباق و عدم مغایرت بودجه سال ۹۸ کشور با سیاست‌های کلی نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی تشکیل شد.

زاهدی: بعد از ۴۰ سال هنوز مشخص نیست رجل سیاسی یعنی چه؟

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در انتخابات ریاست جمهوری وضع بدتر از این است، گفت: بعد از گذشت
۴۰ سال از انقلاب هنوز مشخص نیست رجل سیاسی یعنی چه؟ در دوره قبل ۶ هزار نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند. این دموکراسی نیست، "وهن" کشور است.وی تصریح کرد: باید افراد قابل، کارآزموده، امتحان پس داده، مدیر و شجاع در تصمیم گیری، ریسک پذیر و با پشتوانه قوی حزبی به صحنه بیایند.زاهدی اظهار کرد: هیچ یک از روسای جمهور ما به ویژه بعد از جنگ تاکنون مسوولیت دوره خود را به عهده نمی گیرد و همه به گردن دیگری می اندازند در حالی که اگر نظام حزبی باشد، مردم حزب را می شناسند.

واکنش کدخدایی به مصوبه پر سر و صدای مجلس
اخیرا نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مصوب کردند که کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود. این مصوبه از نظر برخی نمایندگان مجلس، مغایر با قانون اساسی است. «عزت الله یوسفیان ملا» و سید حسین نقوی حسینی از جمله نمایندگان اصولگرا بودند که با این مصوبه مخالفت کردند و گفتند مغایر با قانون اساسی است. «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در گفتگو با خبرگزاری برنا درباره مغایرت این مصوبه با قانون اساسی گفت: «درباره مغایرت این مصوبه با قانون اساسی از سوی شورای نگهبان هیچ صحبتی نشده است. تا زمانی که مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارسال نشود نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم


اخبار روزانه:
* اریک پرینس، مؤسس شرکت بدنام «بلک‌واتر» برای اولین بار دیدار با «دونالد ترامپ جونیور» پسر ارشد ترامپ و فرستاده عربستان سعودی و امارات در «برج ترامپ» پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را تأیید کرد. پرینس در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره، در پاسخ به پرسشی در این باره گفت، حاضران در آن جلسه برای رایزنی درباره سیاست‌ها در قبال ایران گرد هم آمده بودند.
* عبدالناصر همتی در همایش تبیین سیاست‌ها و فرایندهای اجرایی طرح ادغام، موضوع ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را امری حساس و ویژه خواند و گفت: انجام این طرح با حجم عملیات و نیروی انسانی و با در اختیار داشتن 18 درصد از منابع نظام بانکی قطعاً کاری بزرگ و ماندگار در تاریخ نظام بانکی خواهد بود. همتی ضمن اینکه از هیئت‌مدیره و مدیران عامل بانک‌های ادغامی خواست به سرعت مجامع خود را برگزار کنند، افزود: حفظ حقوق مشتریان و شهروندان بانک‌های ادغامی باید در اولویت بانک سپه و بانک‌های ادغام‌شونده باشد.
* محمدجواد ظریف، در گفت‌وگو با شبکه «الفرات» عراق در پاسخ به پرسشی در این باره که ارتباط استعفایش با سفر بشار اسد به ایران چه بود، گفت: «اصلاً به این موضوع ربطی نداشت. من چند هفته پیش سوریه بودم و با آقای «بشار اسد» ملاقات کردم؛ چندی پیش آقای «ولید معلم» در ایران بودند و با ایشان دیدار داشتم ارتباطات بسیار خوبی با مسئولان سوری دارم و در آینده نزدیک نیز به سوریه سفر می‌کنم
* اسفندیاری‌پور، مجری طرح گندم پیش‌بینی کرد: سال آینده ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید شود که نسبت به سال گذشته افزایش یک میلیون تنی دارد و با توجه به وضعیت مناسب بارندگی‌ها حتی امکان تولید بیشتر از این هم وجود دارد. وی گفت:‌ مهم‌ترین دستاورد ما این بوده که از واردات 2/7 میلیون تن گندم بی‌نیاز شده‌ایم و همه بذر مورد نیاز در داخل تأمین می‌شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: