به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۴۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
دولت باید سعی بر این داشته باشد که نظرات احزاب را خالی از فایده ندانسته و منتقدین نیز دولت را چون دشمن خود ندانند. انتقادها می‌بایست اصلاح را هدف بگیرد و نه تخریب را، و در مقابل دولت نیز تذکر عیوب را هدیه ببیند و بر آشفته نشود. چنین تعاملی بازی برد- برد خواهد بود
محمد مهدی اسلامی- در شرایطی که کشورمان در جنگ اقتصادی با آمریکا قرار دارد، نقد مشفقانه بهترین کمکی است که احزاب و گروه‌های سیاسی می‌توانند انجام دهند؛ نقد بدین معنا که بصورت چشم سوم عمل کرده و پس از بررسی عملکرد دولت از بیرون، نظرات خود را اعلام کنند.

همسو نبودن چنین پیشنهادهایی با رویکرد عمومی دولت و به تبع آن، عدم موافقت دولت با برخی از چنین نظراتی طبیعی است؛ اما نقد عملکردی می تواند در موارد غفلت، به یاری دولت بیاید و نکاتی را فراروی مجریان قرار دهد، که در پیچ و خم اجرا به فراموشی سپرده‌اند.

همچنین ارائه برنامه‌های جایگزین احزاب برای برون رفت از مشکلات، در مواردی که دولت برنامه‌های خودش را کافی نداند و نیاز خود را به برنامه‌های جدید حس کند، می‌تواند گره‌گشا باشد.

لازمه این نقد، عدم سوگیری مغرضانه احزاب و همچنین گوش شنوا داشتن دولت است. دولت باید سعی بر این داشته باشد که نظرات احزاب را خالی از فایده ندانسته و منتقدین نیز دولت را چون دشمن خود ندانند. انتقادها می‌بایست اصلاح را هدف بگیرد و نه تخریب را، و در مقابل دولت نیز تذکر عیوب را هدیه ببیند و بر آشفته نشود. چنین تعاملی بازی برد- برد خواهد بود و علاوه بر تقویت دولت مستقر، برای احزاب نیز سازنده خواهد بود و آنها را در تدوین برنامه اداره کشور - برای دوره‌ای که مورد اقبال افکار عمومی قرار گیرند- یاری خواهد کرد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: