logo
کد خبر: ۲۹۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
اخبار 24 ساعت گذشته:
تا زمانی که منتظر خارج مرزها باشیم اتفاقی نمی‌افتد

ابراهیم اصغرزاده یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب در روزنامه «شرق» نوشت: مهم‌ترين دستاورد دولت که قابل دفاع بود، مسئله برجام بود که الآن به يک وصله ناجور بدل شده است. دولت روحاني اولويت خود را حل مسئله هسته‌اي و برجام گذاشت و در سال 95 هم به موفقيتي دست پيدا کرد، اما این موضوع سبب شد در ساير حوزه‌ها دست پايين‌تر داشته و انگيزه‌اي هم براي برنامه‌ريزي نداشته باشد. او اضافه مي‌کند: بر همين اساس، با خروج آمريکا اقتصاد و سياست خارجي متلاطم شده و دولت از نظر سياست داخلي و خارجي براي تحقق اهداف خود پشتوانه کافي ندارد و سبب مي‌شود يا وزراي قدرتمند از کابينه خارج شوند یا اعتراض‌هاي تندروها بيشتر شود. اصغرزاده مي‌گويد: بازگشت نيروهاي قدرتمند به دولت تا زماني که دولت تصميم نگيرد مسئوليت کلي اجرایي کشور را به دست بگيرد، فايده ندارد و تداوم اين شرايط موجب فرسايش دولت شده و سبب مي‌شود هر فردي خود را صاحب نظر بداند؛ بنابراین دولت بايد تصميم جدي بگيرد. اينکه منتظر باشد تا اتفاقي در خارج از کشور بيفتد، مثلاً ترامپ از رياست‌جمهوري کنار برود و امثالهم، پديده خوبي نيست.

شجاع‌ترین و باسوادترین رهبر تاریخ ایران
عبدالکریم سروش به تازگی طی سخنرانی در کالیفرنیا درباره امام خمینی(ره) گفته است:‌ اگر امروز شما را بین شاه و آقای خمینی(ره) مخیر کنند، کدام‌شان را می‌پذیرید، اگر فرض کنیم هیچ اختیاری نداشته باشیم جز اینکه یا شاه و آقای خمینی یکی را انتخاب کنیم، بنده صد درصد آقای خمینی را انتخاب می‌کنم. برای اینکه آقای خمینی، مردمی‌ترین رهبری بود که در تاریخ این کشور ظهور کرد... ما در تاریخ ایران هیچ رهبری را نداریم که این‌طور در دل مردم جا داشته باشد. شاه که هیچ، پدرجد شاه هم خواب اینجور پشتیبانی مردمی را نمی‌دیدند. مردم به هرحال یک چیزی دیده بودند، نشان یک عشقی بود، نشان یک عاطفه‌ای بود که معطوف به یک رهبری می‌شد که دوستش داشتند؛ در او چیزی دیده بودند. خمینی باسوادترین رهبر این کشور بوده تا کنون؛ از ایام اولیه حکومت هخامنشیان تا روزگار حاضر هیچ‌کس به لحاظ علمی به پای او نمی‌رسید. چرا؟ برای اینکه اولاً فقیه درجه اولی بود، عرفان هم خوانده بود، فلسفه هم خوانده بود. شاه قبل از آقای خمینی که بود؟ یک جوان ۲۰ ساله که از سوئیس بلند شد آمد ایران پادشاه شد. بعد از پادشاهی‌اش که درس و مکتب و مدرسه‌ای نبود؛ قبلش هم حداکثر یک دیپلم، اگر آن دیپلم را هم داشت، من خبر ندارم. سوادی نداشت. در تاریخ ما آقای خمینی واقعاً یک نمونه‌ بی‌نظیر بود در مقام حکومت‌داری

گامی دیگر برای حذف دلار
سال گذشته میلادی، بسیاری از کشور‌ها به دلیل اقدامات خصمانه آمریکا و استفاده ابزاری این کشور از دلار به سمت تدابیری در راستای کاهش وابستگی به این ارز در مبادلات تجاری خود رفتند. هند و ژاپن با امضای یک قرارداد سوآپ ارزی دوجانبه جدید میان بانک‌های مرکزی دو کشور توافق سال گذشته سوآپ ارزی ۷۵ میلیارد دلاری را رسماً فعال کردند. این توافق در سفر نخست‌وزیر هند به ژاپن در اکتبر سال ۲۰۱۸ به عنوان سازوکار پرداخت مبادلات خارجی بین دو کشور ایجاد شد. وزارت اقتصاد هند طی بیانیه‌ای اعلام کرد: توافق سوآپ ارزی به طور رسمی اجرایی می‌شود.
بیشتر وزرای فیکس دولت روحانی استقلالی اند
!

فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال گفت: استقلال مقابل ذوب آهن چهره جدیدی از خودش به نمایش گذاشت. اگر دست‌های پشت پرده به تیم ضربه نزنند، استقلال مدعی جدی قهرمانی آسیاست؛ ما افرادی را داریم که فقط تا وقتی خودشان هستند، دلشان می‌خواهد استقلال موفق باشد و بس. همه وزرای دولت برایم عزیز هستند. اما در پاسخ به این شایعه که می‌گویند خیلی از اعضای هیأت دولت پرسپولیسی هستند، باید بگویم بیشتر وزرای فیکس آقای دکتر روحانی، استقلالی اند. روح ناصر خان حجازی از حکمی که آقای تاج به دخترش در تیم‌های ملی بانوان داد شاد شد؛ از تاج خواهش می‌کنم آتیلا را هم در یکی از تیم‌های ملی پایه مشغول کند؛ سال ۹۱ با امیرقلعه نویی که دوباره سرمربی استقلال شده بود، در مورد او حرف زدم و امیر هم قبول کرده بود آتیلا دستیارش شود، ولی عده‌ای جو رامتشنج کردند و پسر ناصرخان هم ترجیح داد نیاید.

جمع‌آوری امضا برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق
به گزارش منابع خبری، «مهدی تقی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد، شمار موافقان اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق افزایش یافته است. وی در ادامه افزود: تاکنون بیش از 70 نماینده عراقی نامه به جریان انداختن پیش‌نویس طرح قانونی اخراج نیروهای بیگانه و به ویژه نظامیان آمریکا از خاک عراق را امضا کرده‌اند. طبق اعلام این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، قرار است ستاد مشترک ارتش این کشور طی روزهای آینده گزارش جامعی درباره تعداد پایگاه‌های آمریکا و میزان نیروهای مستقر در آن به این کمیسیون ارائه کند.

سبزی پلو با ماهیِ شب عید برای بی‌خانمان‌ها

رئیس سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از فعالیت ۲۴ ساعته گرمخانه‌های پایتخت در ایام نوروز خبر داد و گفت: در این ایام برنامه‌ی خانه‌تکانی گرمخانه‌ها و اجرا و سبزی پلو با ماهی شب عید بین افراد بی‌خانمان و معتاد توزیع خواهد شد. محمدی: کارشناسان معتقدند زمان تبدیل شدن یک معتاد به کارتن خواب پنج سال است، ما در این پنج سال کجا هستیم؟ چرا پیشگیری‌های لازم را در این زمینه انجام نمی‌دهیم؟ در شب‌های زمستان بیش از ۲۰۰۰ بی‌خانمان را در ۱۹ گرمخانه ساماندهی کردیم و دنبال توسعه خدمات و استانداردسازی هستیم، اما اینکه شهرداری وظایف بیشتری برعهده بگیرد درست نیست.
پیام مهم سفر اسد به ایران برای صهیونیست‌ها

رسانه‌های صهیونیستی سفر بشار اسد به ایران و دیدار او با مقامات ارشد جمهوری اسلامی را نشانه عمق هم‌پیمانی بین ایران و سوریه توصیف کردند. شبکه المیادین در این باره گزارش داد: درست وقتی که بنیامین نتانیاهو خود را آماده سفر به روسیه برای دیدار با ولادیمیر پوتین کرده و موضوع ایران را نقطه محوری مذاکراتش قرار داده، تصاویر سفر بشار اسد به ایران برای دیدار با آیت‌الله[العظمی] خامنه‌ای و حسن روحانی، منتشر شد و پیمان محکم و استراتژیک بین دو کشور را به نمایش گذاشت. «روعی قیس» تحلیلگر نظامی شبکه «کان» رژیم صهیونیستی در این باره می‌گوید: دیدار اسد با رهبر عالی و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، آن ‌هم در حضور قاسم سلیمانی، یعنی ادامه حمایت ایران و عمق پیمان استراتژیک بین دو کشور که بسیار برای اسرائیل دارای اهمیت است. به‌گفته تحلیلگران صهیونیستی، ممکن است همزمانی برنامه‌ریزی سفر نتانیاهو به روسیه با سفر بشار اسد به ایران، اتفاقی نباشد و ملاقات رئیس‌جمهور سوریه در تهران با عالی‌ترین مقامات جمهوری اسلامی ایران، به هیچ عنوان نشانه خوبی برای نتانیاهو نیست.
ایستادن در صف گوشت برای رستوران‌ها یک شغل جدید برای بیکاران
!

شاکرمی، دادستان کرج با اشاره به مشکلاتی که به تازگی در تأمین گوشت و مرغ به وجود آمده است، گفت: برخی برای تأمین گوشت رستوران‌داران و مراکز طبخ غذا در صف می‌ایستند. نمی‌توان افراد بی نیاز را در صف‌ها شناسایی کرد، برای حل ریشه‌ای این مساله باید قیمت‌ها به هم نزدیک شود تا از این طریق در صف ایستادن و فروش گوشت در جای دیگر برای افراد سودی نداشته باشد.

تهدید وقیحانه صهیونیست‌ها علیه حزب‌الله
صهیونیست‌ها که در حال فضاسازی علیه حزب‌الله لبنان هستند در اقدامی وقیحانه به طور علنی اعلام کردند، سلاح‌های غیر معمولی در اختیار دارند که در صورت حمله حزب‌الله آنها را علیه حزب‌الله به ‌کار خواهند گرفت. پایگاه ایندیپندنت به‌نقل از یک مقام نظامی رژیم صهیونیستی اعلام کرد: ارتش اسرائیل فناوری‌ها و سلاح‌های غیر معمولی در اختیار دارد که می‌تواند خسارت‌های بی‌سابقه و پیش‌بینی‌ناپذیری به حزب‌الله و زیرساخت‌هایی از لبنان که در اختیار حزب‌الله است، به‌ویژه در ضاحیه جنوبی و مناطق جنوب لبنان، وارد کند. به‌نظر می‌رسد تلاش صهیونیست‌ها برای فضاسازی علیه حزب‌الله در داخل و خارج لبنان ادامه دارد. اما نکته مهم این است که صهیونیست‌ها بخشی از این سخنان را از سر ترس و برای آرام کردن افکار عمومی خود بیان می‌کنند.
مراجعه روزانه مردم به مطبوعات برای کسب خبر
۲۸ دقیقه است

محمدرضا دربندی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ گفت: میزان مراجعه روزانه مردم به شبکه‌های تلویزیونی و اینترنت برای دریافت خبر به ترتیب ۱۹۶ و ۱۶۹ دقیقه است. ۷۰ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۰ سال روزنامه مطالعه نمی‌کنند، ولی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. نیمی از مصاحبه‌شوندگان در گروه سنی بالای ۴۵ سال اعلام کردند، روزنامه مطالعه می‌کنند. اغلب مردم برای کسب خبر به شبکه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند، اما برای خواندن مقاله و سرمقاله به مطبوعات مراجعه می‌کنند و این نشان می‌دهد که این رسانه جایگاه اصلی خود را از دست نداده است.
استفاده از عنوان «مشاور وزیر و مدیر کل» ممنوع شد

بر اساس حکم دیوان محاسبات کل کشور، به کارگیری عناوین ترکیبی مانند مشاور وزیر و مدیر کل در دستگاه‌های اجرایی ممنوع است. به گزارش خبرآنلاین، سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه‌ای به دستگاه های اجرایی تأکید کرد، در نحوه تطبیق و همترازی در پست های سازمانی مصوب دستگاه ها با توجه به حکم دیوان محاسبات کشور، استفاده از عناوین ترکیبی نظیر «مشاور وزیر، مدیر کل، مشاور، مدیر کل و عناوین مشابه» برای تخصیص به پست های دولتی در دستگاه های اجرایی ممنوع می‌باشد.

ترامپ هیچ درکی از اقتصاد ندارد
جنت یلن، رئیس کل پیشین بانک مرکزی آمریکا طی مصاحبه‌ای با انتقاد شدید از رویکرد اقتصادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که ترامپ هیچ درکی از سیاست‌های اقتصادی یا اهداف بانک مرکزی آمریکا ندارد. یلن گفت: حدود یک سال است که چین و آمریکا در تنش تجاری قرار دارند که این امر به اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی چین به آمریکا و بالعکس منجر شده است، این کار وی اشتباه است. او معتقد است: حملات کنونی ترامپ علیه ژروم پاول که هم‌اکنون ریاست بانک مرکزی آمریکا را برعهده دارد، به اعتماد عمومی نسبت به بانک مرکزی این کشور آسیب وارد می‌کند. این مقام اسبق آمریکایی همچنین گفت: به نظر نمی‌رسد ترامپ درکی از دو مسئولیت بزرگ مهار تورم و حمایت از اشتغال بر دوش بانک مرکزی آمریکا داشته باشد.

نبویان: FATF امنیت ما را می‌گیرد

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه غربی‌ها از FATF اصلا به دنبال تحریم نیستند، تصریح کرد: آن‌ها به دنبال زدنِ منطقه و امنیت ما هستند. ممکن است کسانی بگویند، ما حاج قاسم را تحویل نمی‌دهیم؛ اما او و مدافعان حرم را به خاک خودمان برمی‌گردانیم و در همین‌جا از آن‌ها محافظت می‌کنیم. حجّت‌الاسلام سیّد محمود نبویان، نماینده سابق تهران در گفت وگو با فارس تمدید ۴ ماهه مهلت FATF به ایران را بسیار معنادار دانست و در مقدمه گفت وگو گفت: آمریکا، اسرائیل و سایرینی که دشمن مستقیم ایران هستند، عضو FATF هستند و همواره به ‌دنبال این هستند که بهانه دست‌شان بیاید و ما را تحریم کنند.
حرف حسابِ امیرعبداللهیان خطاب به انگلیس

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت، بهتر است انگلیس به جای حزب‌الله، برخی از دولت‌های تروریست‌پرور و متحد خود را در لیست سیاه تروریستی قرار دهد. حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در صفحه شخصی خود نوشت: حزب‌الله لبنان بزرگ‌ترین بازیگر منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود.وی در این صفحه نوشت: جهان باید از نقش ثبات آفرین حزب‌الله لبنان قدردانی کند. دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل تصریح کرد: انگلیس بهتر است به جای حزب‌الله، برخی از دولت‌های متحد خود و تروریست‌پرور را در لیست سیاه تروریستی قرار دهد.
درخواست پاکستان برای صدور مجوز ترانزیت از مسیر ایران

وزیر امنیت غذایی پاکستان در دیدار با سفیر ایران در پاکستان گفت: پاکستان از ایران درخواست کرده تا محدودیت‌ها را بردارد و صدور مجوز‌های ترانزیت برای انتقال کالا‌های پاکستانی از طریق مسیر زمینی به روسیه، کشور‌های آسیای میانه و کشور‌های غرب آسیا را از سر بگیرد. پاکستان تأسیسات فرآوری گوشت با امکانات پیشرفته در کراچی دارد و پتانسیل صادرات مقادیر مورد نیاز گوشت به ایران را نیز در اختیار دارد. ما می‌توانیم روابط دوجانبه را از طریق تجارت و کسب و کار تقویت کنیم و جلوی قاچاق کالا از طریق مرز‌های ایران و پاکستان را بگیریم.

اخبار روزانه:
* سردار سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه گفت: دشمنان تلاش دارند جامعه ما شکسته، ناامید و مضطرب باشد، اما آنان بدانند که مردم ما محکم و مؤمن هستند و با وجود تیرهایی که دشمنان به سوی ما پرتاب می‌کنند، ایستاده و از شرافت و عزت خود دفاع می‌کنند و به دنبال تحقق این هستند تا بشریت را از اسارت نجات دهند. رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، از دشمنان نهراسید و ما پیروزیم. در گام اول انقلاب دشمن را متوقف کردیم و اکنون در گام دوم انقلاب نوبت تعقیب دشمنان است.
* عباسعلی کدخدایی، سخنگو و عضو حقوقدان شورای ‌نگهبان، در صفحه شخصی خود به برخی هجمه‌ها علیه شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: هر وقت من انتخاب نشوم، انتخابات مهندسی شده است. هر وقت من تأیید نشدم، نظارت قانونی بد است. اما هر وقت تأیید شدم دیگر نه انتخابات مهندسی شده است و نه نظارت استصوابی بد است. این یعنی قانون به کنار، هر چه باب میل من است انجام شود. حکایت همان است که گفته «مرگ خوبه ولی برای همسایه
* جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که دولت امسال برای تأمین و واردات کالاهای اساسی پرداخت کرد، هیچ سود و منفعت خاصی برای اقشار گوناگون مردم و طبقات ضعیف نداشته و عواید سرشار آن تنها به جیب واسطه‌گران و دلال‌ها سرازیر شده است. مجلس نیز با توجه به شرایط فعلی جامعه با درخواست دولت به منظور تخصیص آن برای واردات کالاهای اساسی در سال ۹۸ مخالفت کرد.
* شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد، ساخت خط لوله انتقال گاز روسیه به چین موسوم به قدرت سیبری ۹۹ درصد تکمیل شده است و انتظار می‌رود انتقال گاز از ماه دسامبر سال جاری آغاز شود. در سال ۲۰۱۹، گازپروم قرار است 2/24 میلیارد دلار برای ساخت این خط لوله ۳ هزار کیلومتری سرمایه‌گذاری کند. این خط لوله پس از تکمیل سالیانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز را از روسیه به چین منتقل خواهد کرد.
* براساس آمار گمرک در 10 ماهه امسال بیش از 26 میلیون تن کالا به ارزش 35 میلیارد و 672 میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به 31 میلیون و 478 هزارتن مدت مشابه سال 96 حدود 17/4 درصد کاهش را نشان می‌دهد. ذرت دامی بین 10 قلم کالای عمده وارداتی صدرنشین است که 4/5 درصد از سهم ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده است.
* ایلهان عمر، نماینده‌ مسلمان آمریکایی از ایالت مینه‌سوتا گفت: ترامپ علامت‌های دیکتاتوری را در کل دولتش دارد و برکناری او حتمی است. عمر به عنوان یکی از دو زن مسلمان در کنگره توجه بسیاری به خود جلب کرده، اما چندی پیش به دلیل اظهارات ضد اسرائیلی‌اش مجبور شد عذرخواهی کند.
* محمدرضا عارف اظهار داشت: شخصاً از برخی احزاب اصلاح‌طلب عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان گلایه‌مند هستم؛ چرا که تصور می‌شود رابطین این احزاب جمع‌بندی شورای عالی اصلاح‌طلبان را به حزب متبوع خود منتقل نمی‌کنند، به همین دلیل هیچ‌وقت احساس نکردیم رابطه تنگاتنگی با احزاب وجود دارد. رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان افزود: اگر درباره برخی مسائل جریان اصلاحات صحبت کنم، مطمئنم همان کسانی که بحث سکوت من را مطرح می‌کنند، گلایه‌مند خواهند کرد.
* دریادار تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج‌فارس گفت: همه شناورهایی که وارد خلیج‌فارس می‌شوند، رصد شده و اشراف کامل اطلاعاتی با آنها داریم. زمانی که ورود یک ناو بیگانه در منطقه صورت می‌گیرد، در دریای عمان ارتش و در خلیج‌فارس سپاه از نقطه ابتدا تا نقطه خروج آنها را رصد می‌کند. خلیج‌فارس خانه ما است و حضور اینها هیچ امنیتی را به ارمغان نخواهد آورد و ما و همسایگان‌مان می‌توانیم با هم‌افزایی و همدلی این منطقه مهم سوق‌الجیشی را نگهداری کنیم.
* «جان برنان» رئیس پیشین سیا در گفت‌‌وگو با شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» اظهار داشت: «کره شمالی سال‌ها در حال توسعه جنگ‌افزارهای اتمی و موشک بالستیک است و آن‌ را علیه تلاش بالقوه آمریکا در متحد کردن شبه‌جزیره تحت سلطه کره جنوبی بر می‌شمارد، بنابراین کیم این مسئله را به عنوان یک تهدید عینی می‌بیند و من باور ندارم که رهبر کره شمالی تمایلی به دست کشیدن از زرادخانه اتمی خود داشته باشد
* پس از کمبود دلار که به بحران ارزی بی‌سابقه‌ای در زیمباوه منجر شد، این کشور دلار را کنار گذاشت. در همین راستا، بانک مرکزی این کشور اعلام کرد امیدوار است این اقدام به نحو مؤثری به بازگشت ثبات به اقتصاد این کشور بحران‌زده آفریقایی کمک کند. گفتنی است، زیمباوه پیشتر به منظور مقابله با بحران ابرتورم خود در سال ۲۰۰۹ میلادی ناچار شده بود دلار را به عنوان واحد پولی خود انتخاب کند.
* با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) درباره نحوه فعالیت و عناصر کلیدی دسیسه هرمی و کلاهبردارانه جدید تحت عنوان «ورد واید انرژی»، تعداد ۱۹ نفر از سرشبکه‌ها، افراد شاخص و تأثیرگذار این شبکه هرمی، در استان‌های فارس، گلستان و سمنان دستگیر و تحویل دستگاه قضایی شدند.
* شبکه خبری «بلومبرگ» به نقل از «نوآم شار» مقام ارشد صهیونیستی نوشت: هکرهای ایرانی به شکل نگران‌کننده‌ای به سامانه هشداردهنده موشکی اسرائیل نزدیک شده‌اند. این مقام صهیونیست، حملات سایبری جمهوری اسلامی را مخرب‌ترین حملات در فضای سایبری امروزه توصیف کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: