به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

چه کسی نگران کشور است!

سعید لیلاز، اقتصاددان اصلاح‌طلب گفته است: «مخالفان برجام، مانند مخالفان FATF و مخالفان کنوانسيون پالرمو، منافع و مصالح‌شان در انزواي ايران است. اين‌طور نيست که بگوييم دل‌شان براي ارزش‌ها مي‌سوزد!» اگر بخواهیم بنا بر نظر این اقتصاددان اصلاح‌طلب مخالفان برجام و FATF را‌ـ برخلاف واقعیت‌ـ از شمار دلسوزان حساب نکنیم، چه خوب است آقای لیلاز به عنوان مدعی دلسوزی کشور از هدررفت پنج سال و نیم عمر کشور توضیحات لازم را ارائه کند که با کدام توجیه، سند ضعیف برجام با عجله وصف‌ناپذیر امضا شد، تضمین لازم گرفته نشد، تعهدات ایران داوطلبانه و پیش‌دستانه انجام شد، تعهدات طرف غربی بر زمین ماند، آمریکا به راحتی و بدون هزینه از آن خارج شد و دولتمردان دست‌شان به جز فشار ایمیلی و توئیتر به جایی بند نبود و آقای لیلاز هم به مثابه یک دلسوز حامی این روند فاجعه‌بار بود!

اختلافات ما با آمریکا تاکتیکی است!
آنگلا مرکل در نشست امنیتی مونیخ ضمن انتقاد از سیاست آمریکا، هشدار داد زیرساخت‌های اقتصادی جهان در معرض خطر انهدام قرار گرفته‌اند و ما اجازه کمک در این زمینه را نداریم! وی در واکنش به خواسته مایک پنس، معاون ترامپ برای خروج اروپا از برجام با بیان اینکه آمریکا و اروپا در منطقه خاورمیانه هدف یکسانی را دنبال می‌کنند و اختلافات تاکتیکی است، گفت: عقب‌نشینی یکجانبه آمریکا از سوریه و خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران، آنها را از این هدف دور خواهد کرد. وی در توضیح این مسئله با اشاره به توافق هسته‌ای برجام، افزود: آیا ملغی اعلام کردن تنها توافق‌نامه معتبر هسته‌ای که با ایران داریم، به هدف مشترک ما که همانا مهار نقش مخرب و دشوار ایران است، کمک خواهد کرد یا اینکه همین اهرم کوچک را حفظ کنیم و آن را به اهرم فشار در حوزه‌های دیگر تبدیل کنیم؟

همیشه پای سپاه در میان است!
با مجوز دولت و قرارداد با یک شرکت چینی، درصد بالای صید ماهیان جنوب که سالیان سال بومیان آن منطقه انجام می‌دادند، به شرکت مذکور واگذار شده است. به تازگی برخی مشکلات به علت این صید و صیادی در منطقه رخ داده تا جایی که رئیس شیلات کشور چند روز پیش اخراج شده و رسانه‌های تصویری و مجازی خارج از کشور در حال فضاسازی علیه سپاه هستند! طی این حمله نرم، به مخاطب القا می‌شود که در صفر تا صد حضور شرکت چینی در جنوب ایران برای صید و حتی تأمین امنیت آنها و سرکوب کردن اعتراضات محلی‌ها و بومیان به حضور چینی‌ها در آب‌های جنوب، پای سپاه در میان است! برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای در این‌ باره نقشه خبیث دشمنان جمهوری اسلامی علیه سپاه پاسداران را نشان می‌دهد و همچنین اینستاگرام و توئیتر و دیگر فضاهای مجازی! البته بدیهی است قدم نهادن جمهوری اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی، به کام دشمنان ما خوش نیامده و برنامه‌هایی برای اختلال در ارکان جمهوری اسلامی دارند. در این بین هم بنا را بر تخریب سپاه گذاشته‌اند. همان نهادی که مسئول مستقیم حراست از انقلاب اسلامی است. به نظر می‌رسد، رسانه‌های انقلابی در بیان و خنثی‌سازی نقشه‌های دشمن در گام دوم انقلاب مسئولیتی سنگین‌تر برعهده دارند و باید همچون سپری از ارکان نظام حراست کنند.

ناامیدی آمریکایی‌ها از وضع اقتصادی خود در آینده
«
فاکس بیزینس» نوشت: بانک مرکزی آمریکا در نظرسنجی جدید خود از خانوار‌های آمریکایی به این نتیجه رسیده که تنها 38/6 درصد آمریکایی‌ها انتظار دارند وضعیت اقتصادی بهتری را در مقایسه با سال قبل تجربه کنند که پایین‌ترین سطح در دو سال اخیر محسوب می‌شود. همچنین بیشتر مشتریان بانک مرکزی آمریکا که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، گفته‌اند پیش‌بینی می‌کنند دسترسی به اعتبارات با دشواری بیشتری مواجه شود. پیشتر بانک مرکزی آمریکا در تازه‌ترین برآورد خود از اقتصاد این کشور پیش‌بینی کرده بود، رشد اقتصادی سال آینده آمریکا از 2/5 درصد به 2/3 درصد کاهش می‌یابد. همچنین شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بانک مرکزی آمریکا گفته‌اند، پیش‌بینی آنها این است که متوسط درآمد آمریکایی‌ها در طول سال جاری از متوسط درآمد آنها در سال ۲۰۱۷ پایین‌تر باشد.

افزایش قدرت تنها راه ایستادن در مقابل آمریکاست
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگار بی‌بی‌سی که از وی پرسید: «آمریکا از ایران خواسته که قبل از هرگونه مذاکره هسته‌ای، شرط‌های آمریکا را برآورده سازد، چرا چنین پیش‌شرط‌هایی برای کره‌ شمالی نگذاشتید؟» گفت: «ما به صراحت روشن کرده‌ایم که شرایط اینها خیلی متفاوت است. ما هر یک از این شرایط را که محقق شود، پیگیری می‌کنیم. کره شمالی امروز سلاح دارد، سلاح هسته‌ای دارد که به آمریکا می‌رسد. این تهدیدی است که ترامپ گفته ما باید همین حالا و فوراً به آن رسیدگی کنیم.»‌ این گفت‌وگو و مواضعی از این دست نشان می‌دهد، آمریکا تنها زبان زور و قدرت را می‌فهمد و تنها راه ایستادن در مقابل آمریکا افزایش قدرت است، نه کوتاه آمدن در برابر آمریکا با این توجیه که می‌خواهیم بهانه را از سران کاخ سفید بگیریم!
زنگنه: چینی‌ها اقدامی برای توسعه فاز
۱۱ پارس جنوبی انجام نداده اند

وزیر نفت گفت: با وجود اینکه ۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت رسمی به سی. ان. پی. سی (CNPC) چین منتقل شده، اما این شرکت اقدامی برای توسعه این پروژه انجام نداده است. بیژن نامدار زنگنه در تشریح آخرین وضعیت قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، گفت: ۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت رسمی به سی. ان. پی. سی چین منتقل شده و مذاکراتی با این شرکت انجام شده تا مشخص شود این شرکت برای اجرا چه می‌کند. بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شده بود که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (سی. ان. پی. سی) و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می‌دادند. سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد ۵۰.۱ درصد بود. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب ۳۰ و ۱۹.۹ درصد سهم داشتند. بر اساس قرارداد در صورت کنار رفتن توتال، شرکت ملی نفت چین سهم این شرکت فرانسوی را در اختیار گرفته و به عنوان رهبر کنسرسیوم، فعالیت می‌کند. با توجه به خروج توتال از این فاز به علت تحریم‌های آمریکا، اکنون سهام این شرکت در فاز ۱۱ پارس جنوبی در اختیار سی. ان. پی. سی چین قرار گرفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:FATF از ترکمنچای بدتر است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین ماجرای FATF اگر کم‌کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم‌کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد. داودی خاطرنشان کرد: نباید به مدیریت ارشد نظام مرتبط بدانیم این به واسطه کم کاری ما در آن مقطع بوده و من می‌گویم در حال حاضر فعال و پرکار باشیم و وارد شویم در همین ماجرای FATF نیز اگر کم کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.

آیت‌الله شبستری: مثل اکثر اعضای مجمع مخالف پالرمو هستم


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، جزئیات جلسه مجمع تشخیص درباره پالرمو را تشریح کرد. آیت الله محسن شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با تسنیم با رد ادعای برخی رسانه‌ها که از او به عنوان موافق پالرمو یاد کرده بودند، گفت: بنده از ابتدا مخالف پالرمو بوده و هستم و به هیچ عنوان موافق پالرمو نبوده‌ام و حتی در جلسه امروز به عنوان مخالف پالرمو صحبت کردم. آیت‌الله شبستری با اشاره به تلاش وافر برخی مسئولین برای تصویب پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد که علی‌رغم تلاش این افراد، اکثر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب پالرمو را مغایر با منافع ملی می‌دانند.

دخترانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند، در زایمان کمتر می‌میرند!


حسن نوروزی، نماینده رباط کریم و سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفته که نمی‌شود در تجریش بنشینیم و درباره سن ازدواج دختران روستایی نظر بدهیم. متوجه نمی‌شوم چرا عده‌ای اصرار دارند مغایر شرع مقدس اسلام سن ازدواج را بالا ببرند. دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند کمتر طلاق می‌گیرند و در زایمان کمتر مرگ و میر دارند و زندگی بهتری دارند و این موضوعات در آمار‌های مرکز آمار ایران و سازمان ثبت احوال مشهود است. شرع مقدس اسلامی موضوع "اذن پدر” را برای این در نظر گرفته که پدر سن و تجربه بالاتری دارد و زمانی که ببیند دختر بلوغ جسمی دارد، اما بلوغ فکری ندارد، اذن ازدواج را نمی‌دهد. نباید در تجریش و مناطق تهران بنشینیم برای دختران روستایی تصمیم بگیریم. بالاتر بردن سن ازدواج بیش از
۱۳ سال از اساس قابل پذیرش نیست و متخصصان زنانی از قبیل: خانم دکتر نجار و خزعلی و بسیاری از متخصصان دیگر حتی با سزارین نیز مخالفت کردند، چه رسد به افزایش سن قانونی ازدواج. ازدواج اجباری نداریم و یا اگر باشد بسیار محدود و معدود است و نباید برای این استثناء‌های محدود قانون را تغییر داد.

ماجرای «خورش بدون گوشت» چیست؟

علی‌اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه صنفی رستوران و سلف سرویس تهران: رستوران‌ها امسال به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش مشتری داشته‌اند. ۱۸۰ رستوران در تهران بدلیل گرانی گوشت و کاهش مشتری تعطیل شدند. موضوع «فروش خورش بدون گوشت» را که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود، شنیده‌ام، ولی تا این لحظه هیچ گزارشی از فروش خورش بدون گوشت به دست ما نرسیده است. طبخ خورش بدون گوشت اصلاً امکان‌پذیر نیست چراکه طعم اصلی خورش، بدلیل گوشتی است که در آن استفاده شده است

جولان پول لازم‌ها در بازار مسکن

گزارش‌های میدانی از افزایش تعداد فروشنده‌های پول لازم در بازار مسکن شب عید حکایت دارد؛ معاملات نیز به دلیل قرار داشتن در فصل جابه‌جایی مقداری بالا رفته است. شرایط جدید نشان می‌دهد که سرعت رشد ماهانه قیمت به صفر نزدیک شده است. از سوی دیگر با این‌که حجم فایل‌های فروش آپارتمان در دفاتر املاک به شدت زیاد است، خانه‌های به‌قیمت سریعاً فروخته می‌شود. واسطه‌های ملکی می‌گویند فاصله‌ی عرضه تا فروش یک واحد که پایین‌تر از میانگین منطقه عرضه می‌شود به کمتر از یک هفته رسیده است. تعداد معاملات در دی‌ماه نیز نسبت به بهمن ماه مقداری افزایش نشان می‌دهد.

ادعای ترامپ درباره جایزه صلح نوبل!


دونالد ترامپ ادعا کرد نخست وزیر ژاپن او را به خاطر مذاکره با کره شمالی برای دریافت جایزه صلح نوبل نامزد کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از جایزه صلح نوبلی که در سال
۲۰۰۹ به باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا اهدا شد، انتقاد کرد و گفت: ممکن است او نیز بتواند این جایزه را برنده شود.

پراید ۴۶ میلیون تومان شد

در حال حاضر وزیر صنعت و دستگاه‌های نظارتی واکنشی به بازار افسار گسیخته قیمت‌ها در بازار خودرو ندارند و همین سکوت باعث شده تا طی روز‌های اخیر خودرو حدود ۲۰ میلیون تومان گران شود. در بازار امروز متأسفانه قیمت پراید ۱۱۱ به کانال ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پژو ۴۰۵ با افزایش ۸ میلیون تومانی به قیمت ۸۷ میلیون تومان و قیمت پژو ۲۰۵ تیپ ۵ نیز با افزایش ۷ میلیون تومانی به ۸۸ میلیون تومان ۸۱ میلیون تومان رسیده است. در حال حاضرپژو ۲۰۶ صندوق‌دار با افزایش ۱۱ میلیون تومانی با قیمت ۹۲ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با افزایش ۶ میلیون تومانی با قیمت ۷۶ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افزایش ۱۳ میلیون تومانی قیمت ۸۸ میلیون تومان، استپ وی با افزایش ۷ میلیون تومانی با قیمت ۱۴۴ میلیون تومان، سمند EF۷ با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۸۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. همچنین چانگان با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان و دنا با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۹۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد

افشاگری مشاور فرمانده کل قوا درباره حادثه تروریستی زاهدان

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به ضرورت پاسخگویی دولت پاکستان و سازمان اطلاعاتی ISI به دولت، ملت و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت: این اشرار جنایتکار اهل یکی از طوایف بلوچستان بودند که در کشور همسایه آموزش عملیات انتحاری دیده بودند و کشور همسایه و سازمان اطلاعات ISI بایستی پاسخگوی دولت و ملت ایران وسپاه پاسداران باشد که چگونه آن‌ها از مرز این کشور عبور کردند و چرا این کشور همجوار مأمن و محل آموزش و اعزام این گروهک‌های تروریست کافرشده است.وی افزود: در گذشته نیز شاهد بودیم که مرز‌های مشترک پاکستان با ایران دچار تهدید و خلاء امنیتی بوده و از این ناحیه تروریست‌ها به عنوان مأمن استفاده می‌کنند و دولت پاکستان باید پاسخگوی این موضوع باشند.وی ادامه داد:با توجه به شواهد و قرائن به دست آمده این گروهک‌ها توسط برخی از کشور‌های جنوبی خلیج فارس که ولیعهد آن‌ها هم اکنون در پاکستان است تأمین مالی می‌شوند و آن‌ها اهداف شوم و خباثت آمیز دیگری را برای دهه فجر انقلاب اسلامی در سر داشتند که با هوشیاری پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی بحمدالله کلیه توطئه‌های آن‌ها خنثی گردید.

ظریف: حرف‌های پنس خنده‌دار است

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در گفتگو با نشریه آلمانی «اشپیگل» به سخنان اخیر «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد و اظهارات وی را مضحک خطاب کرد.وزیر خارجه ایران درباره اظهارات پنس در کنفرانس ورشو مبنی بر تشبیه ایران به دولت نازی و اینکه ایران در پی به راه انداختن هولوکاست جدیدی است گفت: «حرف‌های معاون رئیس‌جمهور آمریکا خنده‌دار است. ایران همواره از یهودیان حمایت کرده است ما فقط مخالف صهیونیسم هستیم.»ظریف در ادامه درباره قدرت نظامی و توسعه برنامه موشکی ایران هم گفت: «ما مجبوریم از خود دفاع کنیم. منطقه ما مملو از تسلیحات است. کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس فقط در سال ۲۰۱۸، ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات خریده‌اند ما بخشی از این هزینه را صرف می‌کنیم و تسلیحات ما صرفا دفاعی هستند.»


اخبار روزانه:

* وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت گوشت قرمز و نحوه توزیع آن، گفت: گوشت قرمز به میزان کافی حتی بیش از سال گذشته وارد کشور شده و این روند ادامه خواهد داشت. محمود حجتی با بیان اینکه در توزیع گوشت قرمز مشکلاتی، مانند صف و... وجود دارد، افزود: بر اساس تصمیم دولت و ستاد تنظیم بازار مقرر شد برای رفع این مشکل، گوشت قرمز به صورت هدفمند توزیع شود و در اختیار تعاونی‌های کارگری، کارمندی، لشکری، اتحادیه‌های بازنشستگی و... قرار گیرد.
* یوسف‌بن‌علوی، وزیر خارجه عمان بار دیگر با به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی به مثابه یک کشور، مدعی شد مسقط در راستای واسطه‌گری برای نیل به صلح در خاورمیانه تلاش می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرگزاری «دویچه وله» آلمان گفت: ما از مدت‌ها پیش اسرائیل را به مثابه یک کشور در میان کشورهای خاورمیانه به رسمیت شناخته‌ایم، هرچند اسرائیل در حال حاضر به این موضوع توجهی نمی‌کند.
* رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از احتمال عملیات نظامی مشترک این کشور با ایران و روسیه در «ادلب» سوریه به منظور مقابله با تروریست‌ها خبر داد. وی گفت: «هر آن امکان و احتمال عملیات مشترک (ترکیه، ایران و روسیه در ادلب) با توجه به شرایط وجود دارد. هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد و تدابیری برای آسایش، شادی و توفیق مردم ادلب اندیشه شده است
* روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» اذعان کرد، رژیم صهیونیستی عضو غیر رسمی ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان سعودی در جنگ علیه یمن است. این روزنامه نوشت: شرکت‌های اینترنتی صهیونیستی، تاجران سلاح، کسانی که آموزش‌های نظامی علیه تروریسم می‌دهند، افرادی که از کشورهای دیگر برای جنگ در یمن به کار گرفته شده‌‌اند، همه و همه شریک جنگ در یمن هستند.
* وبگاه «استاتیستکس‌تایمز» نوشت: بر اساس پیش‌بینی انجام شده از سوی صندوق بین‌المللی در ارتباط با چشم‌انداز اقتصادهای جهان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ میلادی، ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه هجدهم قرار گرفته است.
* طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، ۳۸۵ شرکت و مؤسسه و بانک در بودجه وجود دارد که از این تعداد بالغ بر ۱۷۶ شرکت سودده،‌ ۱۴۴ شرکت سر به سر و ۶۵ شرکت در منابع و مصارف زیان‌ده هستند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: