logo
کد خبر: ۲۹۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

تهرانی‌ها شهردارشان را نمی‌شناسند!

هفته نامه صدا از یک نظر سنجی در مرکز مطالعات شهرداری تهران خبر داده که مطابق نتایج آن، تنها ۱۲ درصد از مردم تهران می‌دانند که پیروز حناچی شهردار شهرشان است! در دوران شهرداری قالیباف و احمدی‌نژاد آنقدر رسانه‌های اصلاح‌طلب علیه شهرداران به دلیل اصلاح طلب نبودن می‌نوشتند که سطح مطالبات از شهردار پایتخت بسیار بالا بود. از سویی این دو شهردار آنقدر در میان مردم حضور داشتند و آنقدر پروژه‌های عمرانی و فرهنگی را در شهر پیش می‌بردند که شهرداری تهران به عنوان یک واحد فعال و زنده برای مردم قابل شناسایی بود، چه موافق و چه مخالف. حالا، اما رخوت و سستی یک سال و نیم اخیر در شهرداری پایتخت که حاصل مدیریت ناکارآمد اصلاح‌طلبان و تغییر متعدد شهرداران و سرپرست‌های شهرداری پایتخت است، چنان بر تهران سایه افکنده که مردم تهران حتی نمی‌دانند شهردارشان چه کسی است، چه رسد موافق یا مخالف او باشند!

یک نکته دیگر هم در خبر هفته نامه اصلاح طلب صدا جالب توجه است و آن اینکه طبق این نظرسنجی «بیش از ۶۰ درصد مردم تهران موفق‌ترین شهردار تهران را محمدباقر قالیباف می‌دانند.»

سفره ای جدید برای صفدر حسینی

هفته نامه اصلاح طلب صدا در شماره این هفته خود خبر از بازگشت صفدر حسینی مدیر جنجالی موضوع حقوق‌های نجومی به دولت خبر داده است. این هفته نامه در بخش «اخبار اختصاصی صدا از رویداد‌ها و پشت پرده‌های سیاست در ایران» در خبری کوتاه آورده است: «شنیده می‌شود صفدر حسینی، مدیرعامل سابق صندوق توسعه ملی که پس از ماجرای حقوق‌های نجومی ناگزیر از کناره‌گیری شده بود به زودی جایگزین رضا ویسه به عنوان دستیار معاون اول ریاست جمهور خواهد شد.»گفتنی است در ماجرای حقوق‌های نجومی در خرداد ۹۷، فیش حقوقی صفدر حسینی، رئیس وقت صندوق توسعه ملی ایران که توسط حسن روحانی منصوب شده بود، توسط یکی از کارکنان صندوق توسعه ملی منتشر شد که نشان می‌داد او در سال ۹۵ ماهانه ۵۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کرد که مواردی، چون کمک‌هزینه ورزش، خرید کتاب و اوقات فراغت فرزندانش نیز در آن لحاظ شده بود. به عبارت دیگر حسینی در سال ۱۳۹۴ جمعاً حدود ۶۸۶ میلیون تومان بابت حقوق به‌علاوه ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات وام آن هم با نرخ سود ۴ درصد از صندوق توسعه ملی دریافت کرده‌است. صفدر حسینی در پی انتشار این موارد به همراه چهار عضو دیگر هیئت مدیره صندوق توسعه ملی از کار برکنار شد.

رو دست تاجزاده به میرحسین
محسن رفیق‌دوست با اشاره به اینکه در فتنه سال 88 حضور دشمن مسجل است، درباره سران فتنه گفت: من هم مانند مرحوم آقای عسگراولادی معتقدم که این دو نفر از اطرافیان‌شان رو دست خوردند؛ یعنی کسی که(سیدمصطفی تاج‌زاده) قبل از شروع شمارش آرا به آقای مهندس موسوی گفت که تو پیروز انتخابات هستی، بعد خودش اعلام کرد که من این سخن را به دروغ گفتم؛ نوار این موضوع نیز موجود است. محسن رفیق‌دوست با اشاره به لجاجت سران فتنه در ماجرای سال 88 و پس از آن، افزود: «آقای عسگراولادی کمی قبل از رحلت، پیش آقای مهندس موسوی رفت و اتفاقاً شاید من یکی از اولین افرادی بودم که بعد از این ملاقات با آقای عسگراولادی گفت‌وگو کردم؛ من در دفتر ایشان منتظر بودم تا بیایند و وقتی آمد، گفت که او (موسوی) من را ناامید کرد و نصیحت‌هایی را که کردم، از من نپذیرفت

روند خروج آمریکا از افغانستان!
«
دامنیک تیئرنی» استاد علوم سیاسی در دانشگاه «سوارتمور» آمریکا در سخنانی، گمانه‌زنی‌ها درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را نادرست خواند و افزود: عملی شدن سناریوی خروج دائمی نظامیان آمریکایی از افغانستان بعید است و کاخ سفید بسیاری از اهرم‌های خود، از جمله حملات هوایی، عملیات نیروهای ویژه، کمک‌های اقتصادی و مسائل دیپلماتیک در این کشور را حفظ خواهد کرد. این عضو ارشد مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی آمریکا تصریح کرد: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان چنان آهسته خواهد بود که ممکن است پیش از رسیدن زمان خروج نیروها جنگ دیگری آغاز شود!

تسلیحات آمریکایی در اختیار القاعده!
شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» آمریکا با انجام تحقیقی، فاش کرد تسلیحات آمریکایی، که واشنگتن آنها را در اختیار ائتلاف سعودی‌ـ اماراتی در یمن می‌گذارد، به دست جنگجویان وابسته به القاعده و دیگر گروه‌های تندرو می‌رسد. سی‌ان‌ان در عین حال ادعا کرده است، برخی تسلیحات آمریکایی نیز در دسترس انصارالله قرار گرفته که علیه ائتلاف سعودی‌ـ اماراتی در یمن می‌جنگند. طبق این تحقیق، عربستان سعودی و امارات از تسلیحات آمریکایی برای کسب حمایت شبه‌نظامیان یا قبایل یمنی بهره می‌برند. این تحقیق افزود، یکی از مسئولان در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) خواستار تحقیق در زمینه اقدام عربستان سعودی و امارات به انتقال تسلیحات آمریکایی در یمن شده است.

اینستکس لطف اروپا به ترامپ!
«
المانیتور» در گزارشی درباره اثر واقعی اینستکس نوشت: اگر گستره پوشش این ساز و کار از اقلام انسانی فراتر نرود، صرفاً کمک به روایتی خواهد بود که دولت آمریکا سعی در ارائه آن دارد. این رسانه آمریکایی نوشت: کانال تجاری اروپا لطفی به دولت ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] و رفع اتهام غیرممکن شدن مبادلات انسانی با ایران توسط آمریکا است. این پایگاه در پایان نوشته است: «اکنون اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند این ابزار تجاری خود را توسعه دهند و با ریسک تقابل با ایالات متحده مواجه شوند یا نه. در مقابل، ایران هم باید دریابد که آیا این [سازوکار]امری واقعی است یا صرفاً روشی برای حفظ وجهه اروپایی‌هاست

اجازه نمی‌دهیم از عراق علیه ایران استفاده کنند
سیدهاشم الموسوی، سخنگوی جنبش النجباء عراق درباره اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال باقی ماندن نظامیان آمریکایی در عراق برای نظارت بر ایران گفت: ما همچنان بر موضع رسمی و ملی و شرعی خود مبنی بر اینکه هرگز اجازه نمی‌دهیم عراق به سکو و مرکزی برای تهدید کشورهای همسایه و جاسوسی علیه ایران تبدیل شود، پافشاری می‌کنیم و به آن پایبند هستیم. وی افزود: ما قبلاً هم به صراحت اعلام کردیم عراق برده آمریکا نیست.
اگر با داعش در سوریه نمی‌جنگیدیم، امروز در یزد باید می‌جنگیدیم

مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا با بیان اینکه توسعه فرهنگی ناشی از تفکر ایثار و شهادت مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی است، گفت: ملت ایران باید بدانند اگر مدافع حرم در سوریه و عراق با داعش نمی‌جنگیدند، امروز در استان یزد هم باید درگیر جنگ با داعش‌ها می‌بودیم.

شوخی لاریجانی با وزیر پیشنهادی بهداشت

درجریان جلسه رأی اعتماد به گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت رئیس مجلس در آخر دلنوشته وزیر پیشنهادی به وی گفت: آقای نمکی خیلی سخت نگیرید. درجلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سعید نمکی گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پس از ارائه برنامه خود به نمایندگان در پایان سخنانش بیان کرد: راهی سختی پیش رو دارم پس اگر قبولم کردید تنهایم نگذارید، رهایم نکنید و یاری کنید تا با یاری خداوند بتوانم این کار را انجام دهم. علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده دارد با شوخی به وی گفت: آقای نمکی خیلی سخت نگیرید، بفرمایید.

واکنش خاص ضرغامی پس از تماشای یک فیلم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: فیلم «دیدن این فیلم جرم است» را دوست دارم اونجا که میگه یه دونه سیلی! فقط یه دونه سیلی بخوره بعد بره! نذارید «با شاخ نشکسته بره». عزت الله ضرغامی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از رویت یکی از فیلم‌های جشنواره فجر واکنشی خاص نشان داد. ضرغامی در صفحه شخصی خود نوشت:«دیدن این فیلم جرم است» را با خانواده، دسته جمعی دیدیم که جز یک نفر بقیه موافق فیلم بودند و تحسین کردند؛ پیشنهاداتم را به آقای مؤمنی شریف منتقل کردم. در این فیلم زنجیره‌ای از آدم‌های خوب و بد نظام که در زمین دشمن بازی می‌کنند رونمایی می‌شوند. به همان دلیل که قیصر، تنگسیر، حاج کاظم، زینال بندری و کمال را دوست دارم، موسوی‌ها را هم دوست دارم؛ اونجا که میگه: یه دونه سیلی! فقط یه دونه سیلی بخوره بعد بره! نذارید «با شاخ نشکسته بره» خیلی به فیلم‌ گیر ندهید؛ درد دل بچه بسیجی‌ها و حزب اللهی‌های بی پناه است؛ بابا یه جو غیرت هم خوب چیزیه والله.

رئیس قوه قضاییه: ‏زندانی سیاسی نداریم

رئیس قوه قضاییه از شمول عفو گسترده بر حدود ۵۰ هزار تن از محکومان خبر داد و گفت: برخی برای به حاشیه بردن این اقدام بزرگ، سخن از آزادی زندانیان سیاسی و منتقدان به میان می‌آورند، در حالیکه ما اساسا محکومی تحت عنوان «زندانی سیاسی» نداریم.

انتقاد علی دایی به دخالت دولت در فدراسیون فوتبال

وی گفت: صحبت‌های مازیار ناظمی دخالت دولت در فدراسیون فوتبال است که با قوانین فیفا مغایرت دارد. نه تنها او بلکه آقای سلطانی‌فر هم نمی‌تواند درباره انتخاب سرمربی تیم ملی اظهار نظر کند. شما فکر می‌کنید زیدان که رئال مادرید را رها کرده به ایران می‌آید یا کلینزمن به ایران می‌آید؟ ما واقعاً نمی‌توانیم از نظر فنی ایرادی به کی‌روش بگیریم. فدراسیون هم بدش نمی‌آمد کی‌روش را به راحتی کنار بگذارد، اما باید بدانید کی‌روش مربی سطح بالایی بود که در دو دوره متوالی ایران را به جام جهانی برد که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه بود ببخشید من از شما سؤال دارم، پیش از آقای کی‌روش ما کی قهرمان آسیا شدیم؟ چند جام به دست آورده‌ایم؟ شما انتظار داشتید کی‌روش ایران را در جام جهانی قهرمان کند یا اینکه فکر می‌کردید به راحتی در جام ملت‌های آسیا قهرمان می‌شویم.

از منتقدان نفتی اصرار، از شرکت‌های چینی و روسی انکار

روسیه و چین جزو شرکای اقتصادی ایران هستند و مسئولان کشورمان بار‌ها بر لزوم توسعه روابط عزتمندانه با آن‌ها با هدف مقابله با فشار‌های آمریکا و متحدانش تأکید کرده اند. براین اساس در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت نفت، همکاری‌های گسترده‌ای میان ایران و شرکت‌های روسی و چینی برقرار شده و حتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توسعه بیشتری نیز یافته است؛ اما در این میان، شماری از منتقدان و دلواپسان که به هر بهانه‌ای بر طبل انتقاد از دولت می‌کوبند، همچنان مدعی اند که دولت دوازدهم در پی توسعه همکاری با شرکت‌های اروپایی است و به همین دلیل به افزایش روابط با شرکت‌های چینی و روسی بی اعتنا بوده و به آن‌ها کم لطفی کرده است. شماری از نمایندگان و منتقدان دولت دوازدهم در حالی از امضا نشدن قرارداد‌های نفتی با شرکت‌های روسی و چینی انتقاد می‌کنند که خود این شرکت‌ها به دلیل فشار‌های آمریکا از توسعه همکاری‌ها با ایران طفره می‌روند، اما گویا دلواپسان حاضر به پذیرش این واقعیت نیستند.

ماجرای بخشش سراسری اضافه خدمت چیست؟

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره بخشش اضافه خدمت مشمولان غایب گفت: بر اساس قانون افرادی که مرتکب غیبت، سه و شش ماه اضافه خدمت می‌شوند، در زمان اعزام و حین خدمت اگر حسن انجام‌وظیفه، شجاعت و رشادت داشته باشند، فرماندهان می‌توانند تا دو سوم اضافه خدمت این افراد را ببخشند. از سال ۹۵ این موضوع بر اساس ضوابط به فرماندهان محول شده و دیگر برنامه‌ای برای بخشش اضافه خدمت به صورت کلی وجود ندارد.

مشورت مداح معروف به جواد رضویان

جواد نوروزبیگی، تهیه کننده فیلم سینمایی «زهر مار» در نشست خبری گفت:برای این کار بازتاب‌ها را گرفته و حتی برادر خودش هم که مداح است آن را قبل از کار دیده است، و حتی ایشان کار را هم دوست داشتند و نقدی هم بدان داشتند. این گفته‌های نوروزبیگی، واکنش برادرش مجید نوروزبیگی را در پی داشت. او گفت: کار را دیده‌ام، اما فیلم، اشکالات زیادی دارد و این‌که گفته شود من از آن راضی هستم، صحیح نیست. ضمن این‌که آقای سیدمجید بنی‌فاطمه در جریان صفر تا صد کار بوده و در واقع، مشورت اصلی را ایشان به برادرم داده است


اخبار روزانه:
* معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ذخیره بیش از ۲۵ هزار تن گوشت قرمز به عنوان ذخیره احتیاطی شب عید خبر داد که به گفته او، این حجم حدود ۱۰ هزار تن بیشتر از ذخیره سال‌های گذشته است. قبادی همچنین با اشاره به تصمیم اعضا بر تسهیل واردات گوشت گرم و منجمد گفت: اعضا تأکید کردند، وزارت جهاد کشاورزی واردات دام زنده برای برنامه کوتاه‌مدت و دام مولد برای بلندمدت را در دستور کار قرار بدهد.
* مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌ خودروهای کشور ضمن بیان چگونگی پرداخت تسهیلات 4 هزار میلیارد تومانی به قطعه‌سازان گفت: دو خودروساز بزرگ کشور با نظارت انجمن قطعه‌سازان فهرستی از قطعه‌سازان کشور تهیه کرده‌اند و کنسرسیومی از بانک‌های عامل به ریاست بانک ملت تشکیل شده که هر بانک عامل تعهد داده است بخشی از این مبلغ را به قطعه‌سازان پرداخت کند.
* بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت درباره سرنوشت سهمیه‌بندی بنزین و در پاسخ به اینکه آیا دولت برای افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین برنامه‌ای دارد، گفت: کمیسیون تلفیق مجلس 10 پیشنهاد را در این حوزه بررسی کرد که هیچ یک از آنها رأی نیاورد. در دولت نیز بحث‌هایی در زمینه سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین مطرح شده، اما تاکنون تصمیمی در این حوزه اخذ نشده است.
* محمود نگهبان‌سلامی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1398 از موافقت رهبر معظم انقلاب با برداشت یک‌ونیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی کشور خبر داد و گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، در سال 1398، ۳۵٠٠ میلیارد تومان برای فرهنگیان، همسان‌سازی بازنشستگان، معیشت نیروهای مسلح و دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: