به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
بی شک برخوردار بودن مؤتلفه اسلامی از دبیران کلی چون مرحوم استاد عسگراولادی و مرحوم محمد نبی حبیبی رحمة الله علیهما و سجایای اخلاقی این بزرگان، کار و رسالت دبیرکل آینده را خطیر خواهد کرد که با کسب توفیقات الهی و عنایت امام زمان عج قابل جبران خواهد بود. عاش سعیداً و مات سعیداً .
محمد حسین شفیعیها- موضوع مرگ و ترک دنیا برای معتقدین به خدا و معاد امری طبیعی و قطعی است ، به گونه ای که یکی از ویژگی های مؤمن توجه دائمی به آنست. اما علیرغم این حقیقت مسلم و روشن، ولی مرگ و از دست دادن برخی عزیزان، امر غیرقابل باور می نمایاند و انسان چنین حسی دارد که نمی خواهد این فقدان را بپذیرد.

درگذشت ناگهانی مرحوم محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی شاید از این دست رفتن ها بود و با اینکه رفت بی بازگشتی داشت ولی گویی عدم حضورش برای آنانی که با او انس و الفت و ارتباط دوستی شدید داشتند قابل باور نیست. آنچه باعث این خصیصه شده
بی شک خصلت ها و خلق و خوی مرحوم حبیبی است که به عنوان مکارم اخلاقی یک مؤمن باید مورد تاءسّی و عمل قرارگیرد.

او فردی بود که با اطمینان می توان گفت که بنده مخلص خدا بود و این اخلاص را در رفتار و اعمال آن مرحوم به شفافیت می شد مشاهده کرد. و نتیجه این خلوص ، بی ادعایی ایشان
بود. علیرغم آنکه در بسیاری صحنه های سیاسی در دوره های اخیر نقش ویژه داشت و تلاش های بی وقفه برای اتفاق و اتحاد نیروهای انقلاب به عمل می آورد، اما هرگز کسی او را ندید که مدعی این زحمات باشد.

او فردی به تمام معنا تشکیلاتی بود. در طول مدت توفیق آشنایی با آن مرحوم بارها شاهد پایبندی واعتقاد راسخ آن نیک مرد به کار حزبی و تشکیلاتی بودم .وی یکی از راهکارهای خروج از مشکلات و عبوراز
گرفتاری های ناشی ازعملکردهای غلط و کج اندیشانه ی برخی مسئولان را دراحیاء مدیریت جهادی با مسئولیت پذیری حزبی می دانست.البته این باور عمیق را در ذیل دین و حلال و حرام خدا قبول داشت و این گونه نبود که برخی به غلط می پندارند که حزبی شدن چشم و گوش انسان را می بندد و موجب انحراف آدمی از مسیر حق می شود. او اعتقادش به کار حزبی را در راستای ،باورهای اعتقادی قبول داشت . نمونه زنده آن را در انتخابات 96 شاهد بودیم که علیرغم قبول معرفی نامزد حزبی برای ریاست جمهوری ،اما در شرایط حساس نهایی ، وقتی ضرورت وحدت نیروهای انقلاب را به عنوان یک تکلیف حس کرد،لحظه ای تردید نکرد و ضمن احترام به همراه حزبی و رفیق دیرینه خود ،مهندس میرسلیم،حمایت از حجت الاسلام والمسلمین رئیسی را به مردم اعلام کرد.

از شاخصه های دیگر مرحوم حبیبی پرکاری ایشان بود. با این که متهم به دبیرکل پابه سن گذاشته بود ولی حقیقتا همانند یک نیروی جوان پرکار و پرفعالیت بود و برای انجام کارهای حزبی و فعالیت های گوناگون سیاسی سر از پا نمی شناخت و وقت و بی وقت مشغول کار بود. و شاید همین پرکاری موجب شده بود از حافظه قوی و شادابی برخوردار باشد و بسیاری از حوادث و مسائل دور گذشته را با جزئیات بیان می کرد . امیدوارم که خاطرات خود را مکتوب کرده باشند تا به عنوان تاریخ شفاهی و اسناد جمهوری اسلامی برای آیندگان قابل بهره برداری باشد.

او آن چنان در امر دین و انقلاب و نظام محکم و استوار بود که نسبت به این اصول با کسی شوخی نداشت . بانیان فتنه های 78 و 88 را مستحق مجازات می دانست چرا که خودخواهی آنان و ضربه های وارد آمده به نظام از سوی آنان را نابخشودنی تلقی می کرد. و با این حال از سیره اخلاقی ارزشمندی با عنوان منتقد منصف می توان در حق مرحوم محمد نبی حبیبی یاد کرد ،بدان معنی که هرگز در حریم انتقاد از برنامه های مسئولان و رقبای سیاسی خود و یا حتی ستیزه کنندگان با جمهوری اسلامی از دایره انصاف خارج نمی شد.

در تعاملات حزبی و فکری با دوستان خود فردی حلیم و بردبار بود و کمتر دیده شد و یا حتی می توان ادعا کرد که دیده نشد او در گفتگوها و مشورت ها عصبانی شود و خصلت بارز ایشان که همگان او را چنین می شناختند حلم و صبوری وی بود.

و در نهایت علیرغم همه اشتغالات سیاسی و فکری هیچ گاه از یاد مردم و مشکلات معیشتی آنان غافل نبود. دو هفته پیش قبل از تشکیل جلسه شورای مرکزی در نمازخانه حزب آن مرحوم را ملاقات کردم و پس از عرض ارادت خدمت ایشان از خانواده یکی از دوستان که چند سال پیش فوت کرده بود جویا شدند و تاکید کردند که حقیر وضعیت معیشتی خانواده آن عزیز را در نظر داشته باشم و هرگاه احساس نیاز به کمک و مساعدت بود بدون هرگونه مماشات در میان بگذارم تا آنچه از دستمان برمی آید وظیفه خود را انجام دهیم.

مجموعه این مکارم اخلاقی و ده ها خلق و خوی اسلامی دیگر موجب شده بود که مرحوم حبیبی به عنوان یک دبیرکل دوست داشتنی شناخته شود و همگان با او راحت باشند.
بی شک برخوردار بودن مؤتلفه اسلامی از دبیران کلی چون مرحوم استاد عسگراولادی و مرحوم محمد نبی حبیبی رحمة الله علیهما و سجایای اخلاقی این بزرگان، کار و رسالت دبیرکل آینده را خطیر خواهد کرد که با کسب توفیقات الهی و عنایت امام زمان عج قابل جبران خواهد بود. عاش سعیداً و مات سعیداً .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: