به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

تقصیر ما نبود!

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات در مطلبی با عنوان «فضاسازی دلواپسان علیه برجام» نوشت: «صفر تا صد برجام با نظر و تأیید مسئولان ارشد نظام و رهبر معظم انقلاب طی شده؛ اما طیف دلواپس قصد دارد تمامی هزینه‌های موضوع را بر دوش دولت آقای روحانی و وزیر خارجه بیندازد.» گفتنی است، دولت موظف شده بود ۹شرط ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، ۱۰ شرط شورای عالی امنیت ملی و ۹ شرط مجلس شورای اسلامی را در اجرای برجام رعایت کند؛ اما بنابر مستندات متعدد، در اجرای این شروط دچار قصور فراوان شد. همچنین حسن روحانی و محمدجواد ظریف اعلام کرده بودند مسئولیت همه مذاکرات را برعهده می‌گیرند و رهبر معظم انقلاب نیز شایعه ورود به جزئیات را رد کرده بودند.
«اعتماد» هم دلواپس شده است؟

روزنامه اعتماد از رسانه‌های حامی دولت و به مدیرمسئولی الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب تهران در یادداشتی همه آنچه را که ساز و کار مالی اروپا در رابطه با ایران نامیده می‌شود، بی اثر در وضع معیشتی مردم ایران و در واقع اجرای دستورالعمل‌های امریکا نامید. اصلاح طلبان منتقدان SPV را همواره به تمسخر دلواپس می‌نامیدند.در یادداشت روزنامه اعتماد با عنوان «اروپا به ما بدهکار است» به قلم «عبدالرضا فرجی راد» مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی آمده که: «به نظر می‌رسد چیزی که اروپا با عنوان ساز و کار ویژه مالی دنبال می‌کند، چیزی نیست که بتواند تحول عمده‌ای در روابط تجاری میان ایران و اروپا یا حتی در وضعیت اقتصادی ایران و مردم ایران ایجاد کند... آنچه اکنون در شورای اروپا مورد بحث قرار می‌گیرد چیزی نیست جز ایجاد یک کانال مالی برای تأمین کالا‌هایی مانند غذا و دارو و کالا‌های مشابه آن. کالا‌هایی که دولت ایالات متحده امریکا ادعا می‌کند مورد تحریم واقع نشده‌اند و ممانعتی در جهت تجارت آن‌ها ایجاد نشده است... چنین اقدامی در واقع اجرا کردن دستورالعمل واشنگتن است یعنی اجرای کامل تحریم‌های امریکا و ایجاد کانال مبادله‌ای برای کالا‌هایی که به ادعای امریکا مشمول تحریم‌ها نیستند». فرجی راد در ادامه نوشت: «به این طریق اروپایی‌ها تصور می‌کنند که می‌توانند بدون اینکه هیچ فشاری تحمل کنند با یک تیر دو نشان بزنند. هم خودشان را از تهدید تحریم‌های امریکایی رها کرده‌اند و هم تصور می‌کنند که فشار‌های ایران و مطالبات ایران کمتر می‌شود».این در حالی است که این روز‌ها برخی دولتمردان تلاش می‌کنند چهره‌ای اهل تعامل و وفادار به برجام و تعهدات از اروپایی‌ها به افکار عمومی ارائه کنند.
سعودی‌ها زودتر از صهیونیست‌ها معترض شدند!
روزنامه «الاخبار» در گزارشی نوشت: «انتظار می‌رفت با مواضع سیدحسن نصرالله در شبکه المیادین، جیغ ‌و داد اسرائیلی‌ها در فلسطین اشغالی بالا برود؛ اما این بار جیغ رسانه سعودی بلند شد. این شبکه حمله‌ای سازماندهی‌شده به حضور نصرالله در این شبکه‌ به راه انداخت.» در ادامه این گزارش آمده است، شبکه العربیه از مصاحبه نصرالله به عنوان فرصتی برای تحریک افکار عمومی در داخل لبنان استفاده کرد و مدعی شد بسیاری از کارشناسان و لبنانی‌ها از این گفت‌وگوی تلویزیونی انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند، لبنان خارج از توجه نصرالله بود. برخلاف آنچه العربیه گزارش کرد، نصرالله در پاسخ به چندین پرسش المیادین در زمینه تشکیل دولت لبنان، مبارزه با فساد و مسائل دیگر داخلی لبنان صحبت کرد.

ورود بانک مرکزی به رمز ارزها
سیدابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی گفت: رصد کسب دانش تئوری بلاک چین و رمز ارزها و پلت‌فرم‌های مختلف بلاک چینی و تأسیس آزمایشگاه بلاک چین و رمز ارز از اقدامات انجام شده از سوی این شرکت است. وی هدف بهره‌برداری از بلاک ‌چین را کسب مزیت رقابتی جدید و خلق طرحی نو در مدل‌های کسب و کار موجود برشمرد و اظهار داشت: این فناوری می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، بهبود فرایندهای خاص، ردیابی اطلاعات مشتری، افزایش امنیت و کاهش تقلب و کلاه‌‌برداری و همچنین افزایش شفافیت کمک کند؛ اما فناوری بنیادی بلاک ‌چین برای پیاده‌سازی در کاربردهای تجاری گسترده، هنوز آماده نیست.

تناقض ارزیابی تهدیدهای جهانی با ارزیابی ترامپ
گزارش سالیانه «ارزیابی تهدیدهای جهانی» که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از تهدیدهای ادعایی پیش روی این کشور را منعکس می‌کند، اظهارات ترامپ درباره ایران، کره شمالی و شکست داعش را نقض کرده است. بر اساس این، کره ‌شمالی احتمالاً همه زرادخانه‌های هسته‌ای خود را تسلیم نخواهد کرد و ایران نیز در حال حاضر به دنبال توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود برای ساخت بمب نیست. این دو ارزیابی به طور مستقیم در تضاد با فرضیه‌های سیاست خارجی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا است. به علاوه گروه داعش همچنان فرماندهی هزاران نیرو را بر عهده داشته و هشت شعبه و ده‌ها شبکه در سراسر جهان دارد.
ساخت دومین ماهواره امیرکبیر با دقت ۴۰ برابر بیشتر

وزیر ارتباطات از طراحی و ساخت دومین ماهواره دانشگاه امیرکبیر با دقت ۴۰برابر بیشتر نسبت به ماهواره پیام خبر داد و گفت: علاوه بر آن ماهواره "ظفر" دانشگاه علم و صنعت تا شهریورماه و ماهواره "ناهید ۲" تا خردادماه سال آینده تحویل داده خواهد شد. با توجه به پایشی که از داده‌های فضایی در بخش کشاورزی داشتیم متوجه شدیم که در قلب کشور در زمینی با وسعت ۷۰ هکتار خشخاش کاشته می‌شود که کسی از آن اطلاعی نداشت.
قلعه‌نویی: تاج و فردوسی‌پور به فوتبال خیانت کردند

سرمربی اسبق تیم ملی کشورمان گفت: آقایان تاج، کفاشیان و فردوسی‌پور به فوتبال خیانت کردند و آن‌ها باعث شدند که کی‌روش بگونه دیگری شود. امیر قلعه‌نویی در پاسخ به این که دستاورد ۸ ساله کی‌روش برای فوتبال ایران چه بوده، افزود: آقایان به فوتبال ما خیانت کردند، آقایان تاج، کفاشیان، فردوسی‌پور و بقیه رفقایشان به فوتبال ایران خیانت کردند و کی‌روش دیگری برای ما ساختند کی‌روش توانایی‌های زیادی داشت و ما می‌توانستیم از توانایی‌های فنی او به مراتب استفاده کنیم، اما او هم ما را به خوبی شناخت و به فضایی رفت که می‌خواست. مرگ فوتبال ما زمانی بود که علیرضا اسدی از فدراسیون رفت. مرگ فوتبال ما زمانی بود که علی کریمی و مجید صالح را از تیم ملی کنار گذاشتیم. من به کی‌روش خرده نمی‌گیرم چرا که امثال فردوسی‌پور کی‌روش را برای ما اینطور جا انداختند.

ماجرای تماس‌های مشکوک با خانواده شهدای سانچی چیست؟

توضیحات رئیس امور بیمه و دعاوی شرکت ملی نفتکش در مورد ادعای گروگانگیری خدمه سانچی: طبیعی است که با این حجم از شایعاتی که در خصوص سانحه سانچی به وجود آمده بود، موضوعاتی از قبیل: گروگانگیری نیز به این شایعات اضافه میشود. دو ماه پیش نشست ده ساعته جامع کارشناسی با حضور همه تیم‌ها و عوامل کارشناسی و عملیاتی داشتیم و صوت جعبه سیاه را برای خانواده‌ها پخش کردیم. اکثر خانواده‌ها به این نشست آمدند و ابهامات خود را مطرح کردند، ولی چند خانواده که با شهادت عزیزانشان کنار نیامدند، در این نشست شرکت نکردند. کارشناسان بهترین شرکت امداد و نجات دریایی دنیا را استخدام کردیم آن‌ها اعلام کردند به دلایل فنی متعدد نمی‌توان به غواصی و تفحص کشتی و یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدا امیدوار بود.

سگ‌گردانی در تهران ممنوع شد

فرمانده انتظامی تهران گفت: با افرادی که در اماکن عمومی اقدام به سگ‌گردانی می‌کنند، برخورد جدی خواهد شد. پلیس با اخذ مجوز از دادستان تهران، با افرادی که در اماکن عمومی مانند پارک‌ها سگ گردانی می‌کنند، برخورد خواهد کرد. مکان‌های عمومی جای سگ‌گردانی و رفت و آمد حیوانات نیست. حمل سگ در درون خودرو‌ها ممنوع است و در صورت مشاهده این موضوع، برخورد جدی پلیس با حاملان سگ در خودرو‌ها انجام خواهد شد.

وام ۳۰ میلیونی ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش گفت: افرادی که تا پایان سال درخواست وام ازدواج خود را تکمیل کرده و ضمن معرفی به شعبه بانک، در انتظار دریافت این وام هستند، مشمول وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی می‌شوند. همچنین ممکن است افرادی که تشکیل پرونده خود را موکول به سال آینده می‌کنند، این وام را به دلیل تأخیر در تأمین بودجه، با فاصله چند ماهه و در اوایل سال ۹۸ دریافت کنند و این دسته از افراد مشمول دریافت وام ۳۰میلیونی می‌شوند.
هشدار صریح به مدیران دولتی درباره واگذاری املاک

یک نهاد نظارتی با ارسال نامه ای برای تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، به آنها متذکر شده با توجه به اینکه رعایت نکردن تشریفات قانونی از جمله فصل پنجم قانون محاسبات عمومی در خصوص فروش و انتقال املاک دولتی توسط دستگاه ها از مصادیق تصرف در اموال دولتی محسوب شده و مراتب توسط مراجع قضایی پیگیری خواهد شد، مدیران مربوط باید ضمن خودداری از استناد به دستورالعمل های داخلی خود در اجرای چنین اقداماتی، تایید درخواست ها را منوط به تایید هیئت دولت کنند مگر آنکه استثنائاتی با تصویب کابینه یا با حکم قوانین خاص، در این خصوص مقرر شده باشد.

فروش ۳ ملک دولتی برای تعمیر یک ساختمان اداری

گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری حاکی از آن است که با توجه به قدمت طولانی برخی ساختمان های مهم اداری در تعدادی از شهرهای کشور، لزوم تعمیرات اساسی در آنها به صورت ویژه احساس می شود اما هزینه های این موضوع نیز قابل توجه و بعضاً خارج از بودجه جاری آن دستگاه است به گونه ای که در یک مورد، برای تامین هزینه تعمیرات ساختمان اداری در یک استان، درخواست صدور مجوز فروش سه ملک دولتی توسط مسئولان داده شده است.

ریولین: اوضاع امنیتی اسرائیل خراب و رو به زوال است

رئیس رژیم صهیونیستی تاکید کرد: اوضاع امنیتی اسرائیل خراب است و ایران از جبهه شمال به حملات ما به سوریه پاسخ خواهد داد.به گزارش روزنامه یدیعوت آحارونوت، روون ریولین در کنفرانس موسسه مطالعات امنیت ملی در تل‌آویو، پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اوضاع و احوال امنیتی رژیم اسرائیل در ماه‌ها و سال‌های آتی را ارائه و اوضاع امنیتی این رژیم را پیچیده و رو به زوال توصیف کرد.وی گفت: ایران در تلافی حملات اخیر اسرائیل به سوریه، نه از سوریه بلکه از جبهه شمالی اسرائیل پاسخ متقابل خواهد داد.

«ریولین» چشم‌انداز ثبات استراتژیک اسرائیل را با توجه به حضور ایران در سوریه و تلاش برای تاسیس پایگاه‌های دایمی در سوریه با دو کلمه «رو به زوال و پیچیده» بیان کرد.

اخبار روزانه:
* «جینا هاسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در نشست کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در پاسخ به پرسش یکی از سناتورها درباره ایران و برجام، گفته است: «ایرانی‌ها در حال بررسی اتخاذ گام‌هایی هستند که پایبندی‌شان به برجام را کاهش می‌دهد.»‌ با این حال، رئیس سازمان سیا در ادامه تصریح کرد: «در حال حاضر، از نظر فنی آنها [ایرانی‌ها] پایبند [به برجام] هستند... ما شاهد هستیم که بین خودشان در این باره بحث‌هایی وجود دارد، در شرایطی که از تحقق منافع اقتصادی که از طریق توافق به آنها امید داشته‌اند، ناکام مانده‌اند
*رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی در فضای مجازی، درباره روابط بانکی بین ایران و سوریه و آخرین توافقات صورت‌گرفته در این زمینه گفت: در چارچوب توافقات دو کشور ایران و سوریه در دمشق برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور، توافق‌نامه برقراری‌ و توسعه روابط بانکی دو کشور به امضا رسید. عبدالناصر همتی افزود: بر اساس تفاهم با رئیس بانک مرکزی سوریه، روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور، برقرار و مجوز تأسیس بانک مشترک ایرانی و سوری در دمشق صادر می‌شود.
*سردار محمدحسین سپهر، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: فعالیت‌های بسیج به هیچ عنوان موازی‌کاری با دولت نیست و اگر از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز فعالیتی انجام داده‌ایم، با حمایت دولت‌ها بوده و دولت دوازدهم هم می‌تواند از توان بسیج استفاده بیشتری کند. وی افزود: امروزه، 11 هزار گروه جهادی در عرصه‌های گوناگون داریم که بدون دریافت مزد و فقط با هدف خدمت به خلق خدا، به مناطق محروم کشور اعزام می‌شوند.
*شرکت PG&E، دارنده بزرگ‌ترین تأسیسات توزیع نیروی برق و گاز در آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام ورشکستگی کرد. جان سیمون، مدیرعامل شرکت PG&E دلیل ورشکستگی این شرکت را آتش‌سوزی اخیر در کالیفرنیا عنوان کرده است. شرکت بیمه «مونیچ‌ ر» این آتش‌سوزی را پرهزینه‌ترین بلای طبیعی سال 2018 اعلام و خسارت‌های ناشی از آن را 16/5 میلیارد دلار برآورد کرد.
*دادگاه «مِنگ وان‌ژو» مدیر مالی شرکت چینی هواوی که از حدود یک ماه پیش دولت کانادا وی را به بهانه ادعایی دورزدن تحریم‌های ایران بازداشت کرده بود، برگزار شد. به گزارش «رویترز»، اولین حضور مِنگ در دادگاه عالی بریتیش کلمبیا در کانادا در حالی انجام شد که اُتاوا مشغول بررسی امکان تحویل دادن او به آمریکا به بهانه نقض تحریم‌های ایران است.
*سردار حسین اشتری با بیان اینکه کمبود دام یا افزایش قیمت گوشت عوامل متعددی دارد و باید مسئولان مربوطه پیگیر امور باشند، گفت: موضوع قاچاق دام درصد کمی از این کمبود گوشت را شامل می‌شود و در واقع علت اصلی نیست. طبق صحبتی که با وزیر جهاد داشتیم، وی نیز تأکید کرد علت افزایش قیمت گوشت قاچاق نیست.
*مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: طبق آخرین آمارها، در آبان ماه سال جاری ۷۷ میلیون و ۳۸۷ هزار نفر یارانه نقدی گرفته‌اند و به طور میانگین پرداخت هر ماه یارانه ۳ هزار و ۵۰۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: