به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
اخبار 24 ساعت گذشته:


ماجرای مشاجره در شورای عالی فضای مجازی

عزت‌الله ضرغامی، در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی به برخی هنجارشکنی‌ها از سوی رئیس‌جمهور اعتراض کرده و گفته است «این حرف‌ها چی بود که شما درباره حجاب و فضای مجازی و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؟ بعضی از این سخنان غیر واقعی و برخی دیگر معارض ارزش‌های اسلامی و انقلابی است.» پس از انتقاد ضرغامی، آقای روحانی از موضع بالا با خشم و عصبانیت گفته است؛ «من نباید به شما پاسخ بدهم، پاشید برید بیرون!» ضرغامی هم پاسخ داده، «شما نمی‌توانید اعضای شورا را بیرون کنید.» پس از آن، روحانی که انتظار قاطعیت و صراحت از ضرغامی را نداشته، از جلسه بیرون رفته و به انتقاد ضرغامی که اعتراض برخی دیگر از اعضا هم بوده، پاسخ نداده است.

مرتضی الویری: کاش انقلاب 57 اتفاق نمی‌افتاد!
«
مرتضی الویری» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران در مصاحبه‌ای تعجب‌برانگیز گفت: «من از انقلاب اسلامی پشیمان نیستم. البته الآن با تجربیاتی که دارم، بر این باور هستم که کاش انقلاب اتفاق نمی‌افتاد. کاش صدای انقلاب را شاه زودتر شنیده بود. انقلاب چیز خوبی نیست. انقلاب همه چیز را به‌ هم می‌ریزد. انقلاب مانند سیلی است که جاری می‌شود.» او در ادامه به صراحت گفت: «بنابراین اولین مطلبی که می‌توانم درباره انقلاب بگویم، اینکه کاش انقلاب ۵۷ اتفاق نمی‌افتاد و مسئولان آن موقع و حاکمیت قبل از انقلاب، صدای مردم را می‌شنید و قبول می‌کرد که با رأی مردم، کشور اداره شود... ما به هیچ‌وجه به اهداف انقلاب نرسیدیم.» این سخنان طلب‌کارانه از زبان کسی مطرح شده است که به واسطه انقلاب اسلامی سال‌ها در پست‌های سیاسی و اجرایی حضور داشته است. تنها در یک مورد حضور وی در شهرداری تهران نمادی از ناکارآمدی‌ بوده که نارضایتی مردم را در پی داشته است و موجب اخلال در پیشرفت روزافزون ایران پس از انقلاب اسلامی و تحول کشور شده است.

آمریکا از افغانستان هم خارج می‌شود
به گزارش رویترز، یک مقام رسمی آمریکایی اعلام کرده است در شرایطی که گفت‌وگوهای اخیر با طالبان طی شش روز پیشرفت قابل توجهی داشته، واشنگتن نظامیان خود را از افغانستان خارج خواهد کرد. وی در عین حال به رویترز گفته است، پیش از خروج از افغانستان به دنبال برقراری آتش‌بس دائمی در این کشور هستیم. این مقام آمریکایی همچنین هرگونه تصمیمی را برای ایجاد پایگاه نظامی دائمی آمریکا در افغانستان رد کرده است. رسانه‌ها اعلام کردند قرار است نیروهای خارجی طی ۱۸ ماه از افغانستان خارج ‌شوند.

نیمی از آمریکایی‌ها به ترامپ اعتماد ندارند
نظرسنجی مشترک ای‌بی‌سی نیوز‌ـ واشنگتن‌پست حاکی از آن است که حدود نیمی از شهروندان آمریکایی اعلام کرده‌اند، هرگز به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده اعتماد ندارند تا بتواند تصمیم درستی درباره آینده کشور بگیرد. این گزارش افزود: 48 درصد آمریکایی‌ها گفته‌اند هرگز به ترامپ اعتماد ندارند و 16 درصد دیگر نیز اعلام کرده‌اند تاحدی به ترامپ و سیاست‌های وی اعتماد دارند. این بالاترین درصد بی‌اعتمادی در بین شهروندان آمریکایی نسبت به ترامپ از زمان رسیدن به قدرت به شمار می‌رود.

مفسد اقتصادی و ورد و جادو و دعا!

تصویری منتشرشده از جلسه دادگاه متهمان بانک سرمایه نشان می‌دهد با نوع جالب‌توجهی از مفسدان اقتصادی در این پرونده روبه‌رو هستیم؛ متهمانی که با خطوط نوشته‌شده ورد و جادو و دعا به دادگاه آمده‌اند تا بتوانند روی رأی دادگاه و روند رسیدگی به پرونده مؤثر باشند! تصویر منتشر شده از کاغذی که دست پرویز کاظمی، عضو سابق هیئت مدیره بانک سرمایه است، نوشته‌هایی ورد مانند را به تصویر کشیده است. تصویری که می‌گوید این مفسدان اقتصادی خاص هستند! فقط در یک فقره از اتهاماتی که متوجه اوست، ۳ میلیارد تومان از حساب بدهکاران بانک به حساب همسر پرویز کاظمی واریز شده است.

هفته‌نامه صدا به حزب اتحاد ملت رسید

هفته‌نامه صدا به حزب اتحاد ملت رسید و قرار شده که ارگان رسمی این حزب شود. هفته‌نامه صدا را پیش از این غلامحسین کرباسچی منتشر می‌کرد که کانال روزنامه‌نگاران ایران در مورد آن نوشته: «پس از انتشار روزنامه سازندگی، او دیگر رغبتی برای انتشار هفته‌نامه صدا نداشت. استدلال او ضرر و کاهش چشم‌گیر فروش این هفته‌نامه بود.» اتفاقی که این هفته‌نامه را سرانجام به تعطیلی دو ماهه رساند و حالا «بعد از تعطیلی دوماهه، اکنون محسن میردامادی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت پذیرفته است که برخی از هزینه‌های هفته‌نامه را تقبل کند. سردبیری هفته‌نامه صدا بر عهده محمد جواد روح خواهد بود که عضو حزب اتحاد است.» این البته اول بار نیست که رسانه‌ای میان اصلاح‌طلبان دست به دست می‌شود و می‌چرخد. هفته‌نامه صدا مخاطب نداشت و به زیان دهی رسیده بود و حال باید دید تیم جدید که از حزب اتحاد ملت ایران و از قضا رقبای تیم کارگزارانی قبلی بوده‌اند، خواهند توانست این زیان و کاهش مخاطب را جبران کنند یا نه. اتحاد ملت هم که نسخه دوم حزب منحله مشارکت است، حالا صاحب یک نشریه اختصاصی می‌شود و به جای روزنامه شرق در این هفته‌نامه خوانده خواهند شد. در مورد سابقه مدیران این رسانه باید گفت که از فروردین ۹۳ تا آذر همان سال سردبیر آن محمد قوچانی بود. از آذر ۱۳۹۳ سردبیری آن به سعید لیلاز واگذار شد. از نیمه فروردین ۱۳۹۴ مجدداً سردبیری صدا به قوچانی واگذار شد و در نهایت از تیرماه ۹۶ اکبر منتجبی سردبیر شد و حالا هم به تیمی از حزب اتحاد ملت رسید تا شاید از بی‌مخاطبی دربیاید.
رادیو فرانسه: امیدی به عملی شدن
‌SPV نیست

رادیو فرانسه از قول یک مشاور پارلمانی اروپا تصریح کرد امیدی به ساز و کار مالی ویژه با ایران نیست.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: مقام‌های مختلفی در اتحادیه اروپا تاکنون در زمینه ‌SPV وعده‌هایی داده‌اند اما محقق نشده است. اتحادیه اروپا در حرف و مواضع سیاسی حامی ایران است اما تاکنون در این زمینه دستاورد عملیاتی نداشته است.این مشاور پارلمانی اروپا گفت: فرانسه اخیرا وعده‌هایی در این زمینه به ایران داده که هیچ امیدی به آنها نیست.این مشاور پارلمان اروپا درباره جزئیات کانال مالی با ایران نیز گفت: هیچ اتفاق تازه‌ای رخ نداده است. کانالی که قرار است میان اروپا و ایران برقرار شود، صرفا برای انتقال کمک‌های انسانی و بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی متمرکز است. اما در حد ایده مانده و عملیاتی نشده است.رادیو فرانسه می‌افزاید: این کانال مالی در هر سطحی راه‌اندازی شود، آمریکا برای آن هزار نقشه کشیده و بعید است شرکت‌های تجاری اروپایی از ترس تحریم‌ها بخواهند با این کانال مالی همکاری داشته باشند.

آیا وزیر ارشاد تحت فشار تهدید است؟

شایعاتی در فضای مجازی پیچید که خبر از استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌داد. خبری که تأیید نشد. در ادامه شنیده‌های دیگری هم به این شایعه اضافه شد. شنیده‌ها می‌گفت که سه نماینده تهران در مجلس در جلسه‌ای با صالحی امیری، وزیر ارشاد او را تهدید به استیضاح کرده‌اند. موضوع بحث و تهدید و استیضاح هم گویا انتصاب معاون جدید مطبوعاتی وزیر ارشاد بوده است. این سه نماینده که هر کدام مدیرمسئول یک روزنامه اصلاح‌طلب هستند، به وزیر هشدار داده‌اند که معاون مطبوعاتی باید یک فرد اصلاح‌طلب باشد و افراد مطرح شده کنونی را قبول ندارند. گویا این نمایندگان از سهم رسانه‌های اصلاح‌طلب برای دریافت یارانه‌های مطبوعاتی ناراضی هستند و حالا تهدید کرده‌اند در صورت معاون نشدن گزینه مورد تأیید آن‌ها وزیر را به استیضاح خواهند کشاند.
الاغ برجامی که تحویل دادند چموش است و لگد می‌زند!

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با مقایسه توافقنامه برجام با قرارداد ترکمانچای گفت: این الاغ برجامی که تحویل ما دادند چموش است و لگد می‌زند. نه بار می‌برد و نه سواری می‌دهد. این غایب هدف ملت و دولت‌های متعدد ما نبود. سید علی ادیانی در جلسه علنی دوشنبه مجلس و در جریان طرح سؤال خود از وزیر خارجه در مورد علت عدم اجرای کامل شرایط نه‌گانه رهبری و مصوبه مجلس در خصوص برجام گفت: قرار بود قطار برجام از ریل این شرایط نه‌گانه عبور کند. اگر صورت مسأله به همین شکلی باشد که آقای ظریف گفت، پس خیلی گل و بلبل است.

وفور «متادون» در بازار سیاه ناصرخسرو

متادون داروی شبه مخدری است که طبق مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر باید فقط در کلینیک‌های درمان اعتیاد توسط پزشک متخصص تجویز شود، اما واقعیت در بازار سیاه متادون چیز دیگری است. نشت دارو‌های شبه مخدر مانند متادون و مرفین در بازار نگران کننده شده است. متادون به راحتی در عطاری‌ها و در بازار ناصرخسرو برای هر فردی قابل تهیه است. هومان نارنجی ها، درمانگر اعتیاد می‌گوید: مشاهدات یک سال اخیر در مراکز بستری و کلینیک‌های درمان اعتیاد حاکی از افزایش مصرف خودسرانه متادون است و اعتیاد به این داروی مخدر خود به معضل جدیدی تبدیل شده است.

خریداران خانه در کدام منطقه تهران بیشترین سود را بردند؟

تهران را نمی‌توان شهری واحد نامگذاری کرد. قیمت مسکن در منطقه یک تهران، یعنی گران‌ترین منطقه تفاوتی نزدیک به ۱۸ میلیون تومان نسبت به قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱۸ دارد. این تفاوت شدید قیمت نشان می‌دهد تهران مجموعه‌ای از شهرهاست که در یک پیکره واحد جمع شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان رشد قیمت‌ها در مناطق مختلف تهران نیز تفاوت بوده در سالی که خریداران مسکن در منطقه یک شاهد رشد بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت در این جغرافیا بوده‌اند، افزایش قیمت مسکن در منطقه ۹ در حدود ۳۷ درصد بوده است. کمترین رشد قیمت در این دوره نیز به مطقه ۱۲ مربوط است. قیمت مسکن در دی ماه سال گذشته به طور متوسط در این محدوده ۳ میلیون و ۵۲۳ هزار تومان بود که در سال جاری به حدود ۴ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان در سال جاری رسیده است.

آمریکا ۵۰ میلیون گرسنه دارد

سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه گفت: ثروتمندترین کشور دنیا که آمریکاست، ۵۰ میلیون گرسنه دارد و بسیاری در شهرک‌های چادرنشین زندگی می‌کنند. به حمدالله ملت ما در این ۴۰ توانسته آمریکا را به زیر بکشد. آمریکا در شاخص‌های قدرت سقوط کرده است. کشور ما در تمام شاخص‌ها در این ۴۰ سال صعود کرده و پیشرفت داشته است. در این مدت یک لحظه بدون مزاحمت را نگذرانده و تحت تحریم بودیم. ملت ایستاده و بر مواضع خود پافشاری می‌کند

پنج منطقه تهران دچار فرونشست زمین شدند

سیدحسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه تهران گفت: به علت برداشت بی‌رویه آب، برخی از مناطق تهران روزانه یک میلیمتر فرونشست دارند و متأسفانه باید اعلام شود که در مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران و حتی برخی از اتوبان‌های مهم تهران مثل کمربندی آزادگان و اتوبان جاده ساوه تحت تأثیر فرونشست‌ها قرار گرفتند. در استان تهران در دشت ورامین سالانه ۱۳ سانتیمتر، در شهر ری سالانه ۲۵ سانتیمتر و در دشت تهران ۱۷ سانتیمتر سالانه فرونشست رخ می‌دهد. در شهریار سالانه ۳۶ سانتیمتر فرونشست رخ می‌دهد و حتی در برخی از مناطق ورامین فرونشست به ۲۵ سانتیمتر نیز رسیده است.۵۰ میلیارد تومان شرکت آب و فاضلاب استان تهران بدهی از بابت خرید آب دارند

انتساب اشتباه یک شعر معروف به فردوسی در کتاب‌های درسی

محسن احمدوندی، از دبیران زبان و ادبیات فارسی، در یادداشتی که اخیراً توسط خبرنامه گروه آموزش زبان و ادب فارسی فرهنگستان زبان منتشر شده، به انتساب اشتباه یک سروده معروف به فردوسی در کتاب ادبیات فارسی پایه نهم پرداخته است. در مقاله حاضر با استفاده از منابع متعددی ثابت می‌کند که سروده «چو ایران نباشد تن من مباد» از فردوسی نیست. یادداشت او به این شرح است: ورود مطالب جعلی و غیر مستند به کتاب‌های درسی در سال‌های اخیر به یکی از آسیب‌های جدی آموزش و پرورش بدل شده است
اخبار روزانه:
* جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با حضور در یک نشست خبری در واشنگتن از تحریم شرکت نفت ونزوئلا خبر داد و گفت: این تحریم ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ونزوئلا را بلوکه کرده و این کشور را از درآمد ۱۱ میلیارد دلاری در سال جاری محروم می‌کند. بولتون از نیروهای نظامی ونزوئلا هم خواست از دولت مادورو جدا شده و از «گوایدو» حمایت کنند. وی گفت، در صورتی که نیروهای مخالف دولت یا دیپلمات‌های آمریکایی در ونزوئلا آسیبی ببینند، واشنگتن به این اقدام «پاسخ قابل توجهی» می‌دهد.
* جواد کریمی‌قدوسی درباره تعیین تکلیف اینستاگرام اظهار داشت: آذری‌جهرمی به من گفت اینستاگرام را به زودی فیلتر می‌کنیم. وی درباره عملیاتی نشدن فیلتر اینستاگرام تاکنون تصریح کرد: روحانی نمی‌گذارد؛ زیرا رئیس‌جمهور و وزیرش در بحث فیلترینگ با هم اختلاف نظر دارند. این نماینده مردم در مجلس دهم به خانه ملت گفت: هر روزی که در اجرای این تصمیمات نظام سهل‌انگاری شود، از سیئات است.
* دفتر بودجه کنگره آمریکا اعلام کرد، اقتصاد این کشور از تعطیلی ۳۵ روزه بخشی از ادارات دولتی به دلیل اختلاف بر سر بودجه دیوار مرزی مورد درخواست دونالد ترامپ ۱۱ میلیارد دلار ضرر کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: