به‌روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:


اصلاح‌طلبان در برابر عملکرد دولت مسئولند
سیدعلیرضا کریمی، سردبیر روزنامه آفتاب یزد نوشت: اصلاح‌طلبان چه ‌بخواهند، چه نخواهند، در قبال دعوت مردم در سال‌های 92 و 96 مسئولند و باید پاسخگو باشند. حتی اگر عملکرد روحانی در پایان به گونه‌ای باشد که اصلاح‌طلبان ناچار شوند از پیشگاه ملت عذرخواهی کنند، باید این کار را انجام دهند. سردبیر روزنامه آفتاب یزد افزود: اینکه بعضاً جناب واعظی و برخی دوستان مدعی می‌شوند که حزب رئیس‌جمهور به تنهایی این میزان رأی را برای روحانی خرید، گزافه‌ای بیش نیست. واقعیت آن است که موج شکل گرفته در سال‌ها‌ی 92 و 96 حاصل تحرکات و فعل و انفعالاتی است که مسبب آن جریان موسوم به چپ است. حال همان جریان باید پای دعوت خود بایستد که از یک‌سو متهم به «نامردی سیاسی» نشود و از سوی دیگر، ملقب به یک جریان «بی‌مسئولیت». ما چه باشیم و چه نباشیم حتی، ده‌ها‌ سال بعد هم عملکرد حسن روحانی با تمام قوت‌ها و ضعف‌ها‌یش به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود.

دولت ۱80 روز است که سخنگو ندارد!
از نهم مرداد ماه ۹۷ که نوبخت از سخنگویی دولت استعفا کرد، 180 روز است که این کرسی در دولت خالی مانده و هیچ مقامی هم در این باره توضیحی نمی‌دهد. اظهارات چندی پیش محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دیدار با روابط عمومی‌های سراسر کشور مبنی بر اینکه، در وضعیت کنونی نیازمند اطلاع‌رسانی فعال و پویا هستیم، در حالی مطرح می‌شود که کرسی مهم‌ترین رکن دولت برای پاسخگویی و اقناع افکار عمومی که «سخنگوی دولت» است، همچنان تعیین تکلیف نشده است. گویا انتظار‌ها برای انتخاب سخنگو رو به فراموشی گذاشته و این موضوع هم در بین خیلی از اتفاق‌های ریز و درشت دولت گم شده است، در حالی که حسن روحانی رئیس‌جمهور بار‌ها از تریبون‌های متعدد درباره شفافیت سخن گفته و بر این مهم تأکید داشته است، اما این تأکید‌ها تاکنون در موضوع خالی ماندن کرسی مسئولیت سخنگو نتیجه‌ای نداشته است.


افشای برنامه موشکی بالستیک عربستان!
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی درباره فعالیت رژیم سعودی‌ بر روی موشک‌های بالستیک، منتشر کرد و نوشت: «یک پایگاه نظامی در اعماق خاک عربستان سعودی دست به آزمایش و احتمالا تولید موشک‌های بالستیک زده؛ واقعیتی که اظهارات کارشناسان و تصاویر ماهواره‌ای، از آن پرده برداشته است.» این خبرگزاری همچنین افزود: «این اسناد، کار بر روی نوعی از برنامه تسلیحاتی در عربستان را نشان می‌دهد که سعودی‌ها برای مدت‌های طولانی، رقیب بزرگ خود، یعنی جمهوری اسلامی ایران را برای داشتن آن مورد انتقاد قرار می‌دادند.» مقامات مسئول در ریاض و سفارت عربستان سعودی در واشنگتن از پاسخ به پرسش‌ درباره این گزارش، خودداری کرده‌اند. در ادامه این گزارش آمده است: «داشتن چنین برنامه‌ای می‌تواند روابط عربستان با آمریکا‌ـ شریک امنیتی قدیمی سعودی‌ـ را تیره‌تر کند، آن هم در زمانی که این روابط پیشتر و با کشتن «جمال خاشقجی» ستون‌نویس واشنگتن‌پست و همچنین جنگ یمن، تضعیف شده بود.» این تصاویر را نخستین بار واشنگتن‌پست منتشر کرد که بر پایگاهی نظامی در نزدیکی شهر الدوادمی که در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض، ‌پایتخت سعودی قرار دارد، تمرکز داشت. کارشناسان می‌گویند، انتشار این گزارش و موجی که احتمالاً پس از آن ایجاد خواهد شد، می‌تواند فشار بر ریاض را افزایش دهد و «محمدبن‌سلمان» را به دادن امتیازات بیشتر به غربی‌ها به ویژه دولت ترامپ وادار کند.
معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام منتفی است

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه رفع فیلتر تلگرام اساسا منتفی است، گفت: هر گونه فعالیت دستگاه‌های دولتی در تلگرام و نیز هر گونه ارایه خدمات درگاه‌های پرداخت اینترنتی در تلگرام و پوسته‌های فارسی آن اعم از هاتگرام و طلاگرام غیرقانونی است و با آن برخورد قانونی خواهد شد. جواد جاوید نیا در گفت وگو با ایسنا، در واکنش به اظهارنظر یک نماینده مبنی بر اینکه "صحبت‌هایی از رفع فیلتر تلگرام است" گفت: تلگرام با دستور قضائی فیلتر شده و هیچ مرجعی هم جز دستگاه قضائی حق اظهار نظر در خصوص رفع فیلتر آن را ندارد. وی افزود: تاکنون مطلبی در دبیرخانه کارگروه نسبت به رفع فیلتر تلگرام مطرح نشده و اساساً رفع فیلتر تلگرام منتفی است. معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی تصریح کرد: کماکان هر گونه فعالیت دستگاه‌های دولتی در تلگرام و نیز هرگونه ارائه خدمات درگاه‌های پرداخت اینترنتی در تلگرام و در پوسته‌های فارسی آن اعم از هاتگرام وطلاگرام غیرقانونی است و با آن برخورد قانونی خواهد شد. جاویدنیا در پایان گفت: طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی، مجوزی با الزاماتی که در مصوبات شورا پیش بینی شده توسط وزارت ارتباطات برای تلگرام صادر نشده است.
حامیان فتنه
۸۸ ذوق‌زده از کودتا در ونزوئلا!

در حالی که امریکا بار دیگر تمام توان خود را به کار گرفته تا دولت قانونی ونزوئلا را با کودتا ساقط و همه چیز را در امریکای لاتین به زمانی برگرداند که دولت‌های این منطقه دست‌نشانده واشنگتن بودند، در ایران، اما عده‌ای از این کودتای امریکایی دچار ذوق‌زدگی شده‌اند. سازندگی، ارگان حزب کارگزاران سازندگی روز گذشته با اختصاص عکس یک خود به مادورو، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا و خوان گوایدو (رئیس جمهور خود خوانده) عملاً رفتار کودتاچیان را مشروع جلوه داد و از آن تحت عنوان «انقلاب» یاد کرد. سازندگی در مطلبی با عنوان «یک ملت، دو دولت» نوشت: «ونزوئلا در میانه انقلاب ایستاده است. از یکسو مردم علیه سیاست‌های نیکلاس مادورو، رئیس جمهور کشور قیام کرده‌اند و از دیگر سو خوان گوایدو خود را رئیس جمهور جدید انقلاب می‌خواند». روزنامه قانون نیز در مطلبی با عنوان «جنبشی برای آزادی» نوشت: از نظر نظام روابط بین‌الملل در حال حاضر، ونزوئلا دو رئیس جمهور دارد. برخی کشورها، مادورو را رئیس جمهور و برخی دیگر گوایدو را رئیس جمهور موقت می‌دانند!نکته مضحک ماجرا اینجاست طیفی که برای کودتای امریکایی در ونزوئلا ذوق زده شده است، همان جماعتی است که در سال ۸۸ با دروغ تقلب، کشور را هشت ماه به آشوب کشاند و آدرس تحریم‌های فلج‌کننده را به دشمن داد.
ترامپ
۱۰۰ هزار دلار از حقوق خود را به مبارزه با الکلیسم اختصاص داد

دونالد ترامپ مبلغ ۱۰۰ هزار دلار از حقوق ۳ ماهه آخر سال ۲۰۱۸ خود را به یک موسسه تحقیقات درباره "الکلیسم" اختصاص داد. کاخ سفید اعلام کرد ترامپ چکی به مبلغ ۱۰۰ هزار دلار از حقوق ۳ ماهه آخر سال ۲۰۱۸ خود را به "موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم" اهدا کرده است. فرد ترامپ" برادر بزرگ ترامپ در سال ۱۹۸۱ به دلیل الکلی بودن درگذشته است. ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود حقوق سالانه ۴۰۰ هزار دلاری رئیس جمهوری آمریکا را دریافت نخواهد کرد؛ به لحاظ قانونی، اما چک حقوق رئیس جمهوری آمریکا سالانه ۴ مرتبه به مبلغ ۱۰۰ هزار دلار صادر می‌شود. ترامپ هر سه ماه یک بار چک حقوق خود را به یک مؤسسه خیریه و یا ملی اهدا می‌کند.


یک نماینده ٣٠٠تن کارگر به ایران خودرو معرفی کرده است
!

امیرآبادی گفت: دوستان می‌گویند رئیس جمهور را استیضاح کنیم! ما مخالف استیضاح رییس جمهور هستیم. باید بمانند کار کنند و پاسخ دهند. آقای وزیر بهداشت استعفا دادند و رفتند؛ تکلیف ١٨هزار میلیارد تومان چه می‌شود؟ یک نماینده ٣٠٠ کارگر به ایران خودرو معرفی کرده است. ٨هزارنفر از کارگران خودروسازی را نمایندگان مجلس معرفی کرده اند.رشیدپور: تا زمانی که بودجه خودروساز را دولت بدهد، همین آش و همین کاسه است!

برگزاری کنسرت در مکه مجاز اعلام شد

امارت منطقه مکه از صدور مجوز برگزاری کنسرت موسیقی در رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های سراسر عربستان خبر داد. امارت منطقه مکه در بیانیه رسمی اعلام کرد، خالد الفیصل، امیر این منطقه دستوری مبنی بر ممانعت از برپایی کنسرت‌های موسیقی در رستوران‌ها صادر نکرده و شایعات مطرح شده در شبکه‌های مجازی درباره استثنا شدن منطقه مکه در مورد برگزاری موسیقی زنده در رستوران‌ها صحت ندارد. به نقل از سایت العهد لبنان، در این بیانیه آمده است، دستور عدم برگزاری موسیقی زنده توسط امیر منطقه مکه که دست به دست شده، قدیمی بوده و تنها مربوط به یکی از رستوران‌های شهر جده می‌شود که به دلیل اقدامات غیراخلاقی که داخل این رستوران رخ داد، پلمپ و اقدامات قانونی درباره آن اتخاذ شد.
چه کسانی مشمول افزایش
۲۰ درصدی دستمزد هستند؟

افزایش ۲۰ درصدی حقوق برای سال ۹۸ که توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه و برخی نمایندگان مجلس اعلام می‌شود، صرفا برای کارمندان دولت و کارکنان دستگاه‌های اجرایی است و کارکنان تحت پوشش قانون کار را شامل نمی‌شود. میزان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان تابع قانون کار برای سال ۹۸ هنوز مشخص نشده است و باید منتظر باشند تا در شورای عالی کار در روز‌های پایانی اسفندماه این میزان نهایی شود.
منتقدان برجام خوابند و مواهب آن را نمی‌بینند!

حسن بهشتی پور که از او به عنوان یکی از حامیان برجسته برجام یاد می‌شود روز پنج‌شنبه در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: «رایج است که می‌گویند خوابیده را می‌توان با نهیب بیدار کرد، اما آنکه خود را به خواب زده است، نمی‌توان بیدار کرد. مثل آن کسانی است که امروز کارکرد صنعت هسته‌ای ایران را زیر سؤال می‌برند و ادعا می‌کنند که چرخش سانتریفیوژ‌ها متوقف شده و روی دستاورد‌های هسته‌ای کشور بتون ریخته‌اند». بهشتی پور در ادامه نوشت: «پذیرش حق غنی‌سازی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، تمامی قطعنامه‌های پیشین این شورا را که از ایران خواسته بود تمامی فعالیت‌های غنی‌سازی خود را متوقف کند، بلااثر کرده است». سایت مشرق در واکنش به این ادعا نوشت: برخلاف ادعای نویسنده، این حامیان برجام هستند که خود را به خواب زده‌اند. جماعتی که تأکید داشتند در دی ماه ۹۴ تمامی تحریم‌های ضدایرانی از جمله تحریم‌های بانکی و مالی به یکباره لغو خواهد شد و نه تعلیق و تأکید داشتند که با برجام مشکل رکود و بیکاری و تورم حل شده و سرمایه خارجی به کشور سرازیر شده و اقتصاد کشور شکوفا می‌شود، اما بعد نعل وارونه زدند و مدعی شدند که اصلاً هدف از برجام، اقتصادی نبود! برخلاف ادعای حامیان برجام، نه تنها در متن برجام تعبیر «به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی ایران» به کار نرفته، بلکه کاملاً برخلاف معاهده NPT ایران با برجام در جهان برای اولین بار به یک «استثنا» تبدیل شده و باوجود فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، حق غنی سازی بالاتر از ۵/۳ درصد را ندارد. این در حالی است که پیش از برجام غنی سازی ایران به ۲۰ درصد رسیده بود و در مصارف مختلف علمی از جمله تهیه دارو‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.


اخبار روزانه:
* اسناد اعتبارات هزینه‌ای نشان می‌دهد، از اعتبار 5 میلیارد و 600 میلیونی در اختیار سازمان برنامه برای کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی، به 210 شخص به ازای هر نفر 26 میلیون تومان کمک صورت گرفته است. این اعتبار برای سال 97 حدود 6/7 میلیارد تومان بوده که در شش ماهه ابتدایی سال، کمک 155 میلیارد تومانی به 104 نفر انجام شده است. این اعتبار برای سال 98 حدود 5 میلیارد تومان برای 210 نفر در نظر گرفته شده است که هزینه تمام شده به ازای هر نفر حدود 23 میلیون تومان است.
* محمدعلی الحکیم، وزیر خارجه عراق گفت، عراق مخالف هرگونه درخواست برای انحلال حشدالشعبی است؛ زیرا این نیروها بخشی از نهاد نظامی عراق هستند و بغداد اجازه عملی شدن چنین درخواست‌هایی را نخواهد داد. وی درباره درخواست‌های دولت آمریکا از عراق برای قطع رابطه با ایران افزود: ما در هیچ ائتلافی علیه ایران شرکت نخواهیم کرد.
* انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده است، تولید فولاد ایران در سال 2018 با افزایش 17/7 درصدی به 25 میلیون تن رسید و ایران از این نظر در جایگاه دهم جهان قرار گرفت. تولید فولاد ایران در سال 2017 برابر با 21/2 میلیون تن بوده است.
* احمد توکلی، رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس درباره الزام پزشکان به نصب دستگاه کارتخوان تأکید کرد: در برابر فشار نفوذ لابی‌گرانِ منفعت‌طلب صنوف پزشکی کوتاه نیایید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: