به‌روز شده در: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
نکاتی درباره خواص و اهمیت تسبیح تربت
ﺍﮔﺮﭼﻪ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻧﻔﺲ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯﻧﻤﺎﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻁ ﺩﺭ ﻋﺒﺎﺩﺕ ﺑﺎﺷﺪ، ﺍﻣﺎ بسیار دیده ایم و خودمان هم مبتلا به این مساله بوده و هستیم كه تسبیحات در حالی كه اصلاً توجه و حال معنوی نیست و با سرعت فوق العاده خوانده می شود و چه بسا حتی كلمات آن به درستی ادا نمی شوند!

شاید در لابلای هیاهوی رسانه ها و اخبار گوناگون کمتر کسی درباره امور معنوی جزئی بحث کند یا تاملی در آنها بیندازد. نهایتاً اگر خیلی حال داشته باشیم به کلیات عبادات می پردازیم و خلاص! حال آنکه شاید در ورای این فهم ناقص ما دنیایی از معارف نهفته باشد و بی خبر باشیم.

خیلی از سوژه ها را می توان در ایام فاطمیه نوشت و به آنها پرداخت ولی از بین همه آنها به نکته ای برخوردم که تصمیم گرفتم درباره یکی از جزئی ترین سوژه ها نکاتی را مرقوم نمایم، درباره "تسبیح تربت"!

احتمالاً با خودتان بگویید آقا این همه مشکلات ریز و درشت مردم معطل مانده و شما از تسبیح خاکی یا پلاستیکی و فرق بین آنها می نویسید!؟ مگر فرقی هم می کند!؟

** توصیه امام زمان (عج) درباره تسبیح تربت

ماجرای تسبیح بدین صورت بود که ﺑﻌﺪ ﺍﺯ تعلیم تسبیحات توسط ﺭﺳﻮﻝ ﺍﮐﺮﻡ (ص) به حضرت فاطمه (س)، آن بانوی نمونه ابتدا ﺭﺷﺘﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﭘﺸﻢ ﺗﺎﺑﯿﺪﻩ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ، ﺗﺎ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﺣﻤﺰه ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻤﻄﻠﺐ ﺷﻬﯿﺪ ﺷﺪ. حضرت فاﻃﻤﻪ (س) نیز ﺍﺯ ﺗﺮﺑﺖ ﻗﺒﺮ ﺁﻥ ﺑﺰﺭﮔﻮﺍﺭ ﺧﺎکی ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ ذکر می گفت ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﻧﯿﺰ ﭼﻨﺎﻥ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﭼﻮﻥ ﺳﯿﺪ ﺍﻟﺸﻬﺪﺍ (ع) ﺷﻬﯿﺪ ﺷﺪ، ﺳﻨﺖ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺗﺮﺑﺖ ﺁﻥ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﻈﻠﻮﻡ، ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺳﺎﺯﻧﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺫﮐﺮ ﮔﻮﯾﻨﺪ.

اما این همه ماجرا نیست. تسبیح تربت فضیلت و برتری ویژه ای دارد. برای اینکه از اهمیت و تفاوت این تسبیح با سایر تسبیح ها مطلع شویم به روایت منقول از حضرت صاحب الزمان (عج) اشاره می نماییم: «ﻫﺮﮐﻪ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺗﺮﺑﺖ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ (ع) ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺫﮐﺮ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﮐﻨﺪ، ﺛﻮﺍﺏ ﺫﮐﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.»

** اسرار تسبیحات فاطمی

این تسبیحات با وجود ظاهر ساده و کوتاهی و راحتی و زمان کمی که برای بیان ان لازم است اما آثار عجیبی دارد که کمتر از آن آگاهیم.

- توصیه ای برای خوشبخیت فرزندان

این عمل ورای پاداش های بزرگی که در پی دارد آثار عجیبی نیز در روح و روان انسان خواهد گذاشت. آنچه گمشده بشر قرن حاضر است نه پول و ثروت و مقام و شهرت که خوشبختی و آرامش است. بسیاری افراد با داشتن همه موارد فوق الذکر باز هم نه خوشبختند و نه آرام.

همه ما در طول زندگی با تضرع و اصرار از خداى خویش طلب دورى از شقاوت و رسیدن به سعادت مى ‏نماییم. در روایات اهل بیت که حکم کلید گنج های معنوی خدا هستند یکی از کلیدهای مهم برای محفوظ ماندن از شقاوت و دوری از بدبختی مداومت بر تسبیحات فاطمی بیان شده است. جالب تر اینکه امام صادق (ع) توصیه می کنند که به فرزندان نیز این ذکر را در همان کودکی بیاموزید.

ﺍﺑﻮﻫﺎﺭﻭﻥ ﻣﮑﻔﻮﻑ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ (ع) ﺑﻪ ﻣﻦ ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﺍﯼ ﺍﺑﻮﻫﺎﺭﻭﻥ، ﻣﺎ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻫﻤﺎﻥ ﮔﻮﻧﻪ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﯿﻢ، ﺑﻪ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺣﻀﺮﺕ ﺯﻫﺮﺍ (س) ﻧﯿﺰ ﺍﻣﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ. ﭘﺲ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺫﮐﺮ ﻣﺪﺍﻭﻣﺖ ﮐﻦ؛ ﺯﯾﺮﺍ ﻫﺮ ﺑﻨﺪﻩ ﺍﯼ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻣﺪﺍﻭﻣﺖ ﮐﻨﺪ، ﺗﯿﺮﻩ ﺑﺨﺖ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ.»

- ﺧﻮﺷﻨﻮﺩﯼ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ در کنار ﺩﻭﺭﯼ ﮐﺮﺩﻥ ﺷﯿﻄﺎﻥ

شیطان همواره دشمن دیرینه‏ انسان بوده و هست و هیچگاه انسان از حیله‏ ها و خواطر شیطانى او در امان نیست. شیطان بنا بر آیات الهى، دشمن قسم خورده‏ انسان است تا او را به هر طریق ممکن به گمراهى بکشاند. از این رو آدمى همیشه در معرض تهاجم شیطان و وساوس شیطانى است. بعضى انسانها در مقابل این تهاجم شیطانى و خواطر نفسانى همیشه در حال فرارند که در این صورت همواره مورد تعقیب شیطان و خواطرند، و هیچگاه خلاصى ندارند و اى بسا در آخر خسته شده و نفس ‏زنان تسلیم شوند، و عده‏ اى اندک در تلاش ‏اند که با مداومت بر ذکر و فکر و عمل، چنان رفتار کنند که شیطان و خواطر را از خود فرارى دهند و شیطان را از خود دور کنند که البته راهى است مشکل. یکى از راههایى که مى‏ تواند شیطان را از انسان دور کرده و موجبات رضاى الهى را فراهم آورد مداومت بر تسبیحات حضرت فاطمه‏ (س) است.

ﺍﻣﺎﻡ ﺑﺎﻗﺮ(ع) ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﻫﺮﮐﺲ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺣﻀﺮﺕ ﺯﻫﺮﺍ (س) ﺭﺍ ﺑﮕﻮﯾﺪ، ﺳﭙﺲ ﻃﻠﺐ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﮐﻨﺪ، ﺁﻣﺮﺯﯾﺪﻩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ. ﺍﯾﻦ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﯾﮏ ﺻﺪ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺍﺳﺖ، ﻭﻟﯽ ﺩﺭ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﻋﻤﻞ ﯾﮏ ﻫﺰﺍﺭ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ ﻭ ﺷﯿﻄﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﻭﺭ ﻭ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺭﺣﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺧﺷﻨﻮﺩ ﻣﯽ ﺳﺎﺯﺩ.»

- تقابل فرشتگان و شیاطین در بستر خواب!

ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ (ع) ﻧﯿﺰ ﺑﻪ ﻓﻀﯿﻠﺖ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻌﺪﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯﻫﺎﯼ ﻭﺍﺟﺐ ﭼﻨﯿﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ: «ﮐﺴﯽ ﮐﻪ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﻓﺎﻃﻤﻪ ﺯﻫﺮﺍ (س) ﺭﺍ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺫﮐﺮ ﮐﺜﯿﺮ ﯾﺎﺩ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ.»

همچنین در روایت جالبی آن حضرت به تقابل وساوس شیطانی و الهامات فرشتگان در بستر خواب چنین اشاره می نمایند که: «وقتی انسان در جاى خواب خود مى‏ خوابد، فرشته‏ بزرگوارى و شیطان سرکشی به سوى او مى‏ آیند، پس فرشته به او مى‏ گوید:

روز خود را به خیر ختم کن و شب را با خیر افتتاح کن و شیطان مى‏گوید: روز خود را با گناه ختم کن و شب را با گناه افتتاح کن. اگر اطاعت فرشته کرد و تسبیحات حضرت زهرا (س) را در وقت خواب خواند، فرشته آن شیطان را مى‏ راند و از او دور مى‏ کند، و او را تا هنگام بیدارى محافظت مى‏کند، پس باز شیطان مى‏ آید و او را امر به گناه مى‏ کند و ملک او را به خیر امر مى‏ کند. اگر از فرشته اطاعت کرد و تسبیح آن حضرت را گفت آن فرشته، شیطان را از او دور مى‏ کند و حق تعالى عبادت تمام آن شب را در نامه ‏ى عملش مى‏ نویسد.»

** ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺗﺴﺒﯿﺢ گفتن

ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺷﺮﺍﯾﻄﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﺎﯾﺪ ﺭﻋﺎﯾﺖ ﺷﻮﺩ، ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻌﺪﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻼﻓﺎﺻﻠﻪ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﺷﻮﺩ؛ ﯾﻌﻨﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﻧﻤﺎﺯ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺭﺳﯿﺪ، ﻧﻤﺎﺯﮔﺰﺍﺭ ﻗﺒﻞ ﺍﺯﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻭﺿﻊ ﺩﻫﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﯽ ﺍﺯ ﺣﺎﻟﺖ ﺗﺸﻬﺪ ﻭ ﺳﻼﻡ ﺩﺭ ﻧﻤﺎﺯ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﻮﺩ، ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺭﺍ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﺪ ﻭﺍﺯ ﺁﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﺳﺮّ ﻋﺪﺩ ﻣﺴﺘﻮﺭ ﺍﺳﺖ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﻓﻬﻤﯿﺪ ﮐﻪ ﺑﻼﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﻮﺩﻥ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻧﻤﺎﺯ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺣﺴﺎﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻏﯿﺮ ﺍﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﯿﺴﺖ.

از طرفی حال که به اهمیت فوق العاده این تسبیح و توصیه همه اهل بیت از جمله امام زمان (عج) ﺑﺮ ﺁﻥ، ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻋﻤﻞ، ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ ﻭ ﺑﺎ ﻧﺸﺎﻁ ﺑﻪ ﺟﺎ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺷﻮﺩ نه از روی عادت و با کسالت. ﺍﮔﺮﭼﻪ ﻣﻤﮑﻦ ﺍﺳﺖ ﻧﻔﺲ ﺗﺴﺒﯿﺢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯﻧﻤﺎﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻁ ﺩﺭ ﻋﺒﺎﺩﺕ ﺑﺎﺷﺪ، ﺍﻣﺎ بسیار دیده ایم و خودمان هم مبتلا به این مساله بوده و هستیم که تسبیحات در حالی که اصلاً توجه و حال معنوی نیست و با سرعت فوق العاده خوانده می شود و چه بسا حتی کلمات آن به درستی ادا نمی شوند!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: