logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

چرا در مسائل اقتصادی دچار مشکل شدیم؟
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: حضرت آقا فرمودند هر کسی در جمهوری اسلامی در هر جایی که کار می‌کند آن را مرکز جهان بداند. بر این اساس باید کارها را به درستی انجام دهیم و دست به دست هم دهیم تا از مشکلات عبور کنیم. ما در زمانی که دستان‌مان خالی بود توانستیم بعد از گذشت یک سال به پیروزی‌های بزرگی دست پیدا کنیم و بر صدام که از طرف همه دنیا حمایت می‌شد، غلبه کنیم؛ حال چه ‌اتفاقی افتاده که در حوزه اقتصادی دچار مشکل شده‌ایم؟ سردار حاجی‌زاده در ادامه تأکید کرد: بارها از بنده سؤال می‌شود چرا حضرت آقا ورود نمی‌کنند و فلانی را عزل نمی‌کنند؟ بنده در جواب می‌گویم که رهبری بارها فرموده‌اند که به رأی مردم احترام می‌گذارند. ما خودمان کار را ضعیف انجام می‌دهیم و انتظار داریم رهبری آن را برکنار کند! باید دقت کنیم بهترین‌ها را انتخاب کنیم و آنها نیز بهترین‌ها را انتخاب کنند و زد و بندها را کنار بگذارند تا ان‌شاءالله بتوانیم از این پیچ تاریخی عبور کنیم.
فتنه‌گران دنبال باز کردن پای مجامع بین‌المللی به کشور بودند
حجت‌الاسلام ذوالنوری با اشاره به اظهارات مصطفی تاج‌زاده که گفته است نسبت به برخی دیدگاه‌های حضرت امام(ره) نقد دارد، گفت: این کاملاً طبیعی است و موضوع عجیبی نیست. کسی که در طول این سال‌ها علیه نظام و آرمان‌های آن حرکت کرده، در مدت مسئولیتش مدام برای انقلاب هزینه تراشیده، یکی از محور‌های فتنه ۷۸ بوده، در دوران فتنه ۸۸ محکوم ‌شده و قصد براندازی این نظام را داشته، باید هم به امام(ره) و رهبری نقد داشته باشد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: تاج‌زاده در اعترافاتش بیان کرده است که می‌خواستیم انتخابات ابطال شود و وقتی این امر صورت گرفت، در انتخابات بعدی نظام را فاقد صلاحیت برگزاری انتخابات سالم بدانیم و پای مجامع بین‌المللی را به کشور باز کنیم.

مالیات ۳۵۰۰ میلیاردی پنهان دولت از جیب گندم‌کاران!
با وجود حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات اساسی و همچنین تلاش‌های بسیار کشاورزان در خودکفایی گندم، سازمان برنامه و بودجه به عنوان دبیرخانه شورای اقتصاد، طی سال‌های گذشته سنگ‌اندازی‌های متعددی در مسیر خودکفایی محصولات اساسی‌ـ به ویژه گندم‌ـ داشته است. گفتنی است، سازمان برنامه و بودجه در سال‌های 1396 و 1397 با دور زدن قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی و افزایش نیافتن قیمت گندم، حدود 3500 میلیارد تومان از گندم‌کاران کشور مالیات پنهان گرفته است. به عبارت دیگر، طی دو سال اخیر، 3500 میلیارد تومان از یارانه نان را گندم‌کاران پرداخت کرده‌اند.

افزایش زندانی به نفع کشور نیست
آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفت: افزایش زندانی به نفع کشور نیست. طی عرایضی که خدمت رهبر معظم انقلاب داشتیم، بنا شد در 40 سالگی انقلاب اسلامی عفوهایی با معیارهای گسترده‌تر از گذشته داشته باشیم که این موضوع در حال بررسی است. ان‌شاءالله تعداد قابل توجهی از زندانیان، عفو خواهند شد. البته آن استثناهایی که در عفوهای دیگر وجود دارد، برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود؛ اما تلاش ما این است که با انجام بررسی‌های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند و با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب با اصل موضوع، ان‌شاءالله به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد.
مراقب بازار سیاه بلیت‌های جشنواره فجر باشید

محمدرضا فرجی درباره تهیه بلیت‌ها، سانس‌های فوق العاده و آماده سازی سینماها برای میزبانی از جشنواره فیلم فجر بیان کرد: همان طور که از اسم بازار سیاه مشخص است، قیمت بلیت ها نیز غیر طبیعی است. از طرفی ممکن است بلیت ها تقلبی باشد و افراد نتوانند از آنها استفاده کنند و فیلم های مورد نظرشان را ببینند به همین دلیل تأیید و تأکید می کنیم که بلیت ها را از طریق سانس های فوق العاده یا گیشه ها تهیه کنند. او با بیان اینکه از قبل اعلام کرده ایم، مخاطبان فیلم بلیت ها را پیش خرید کنند تا مشکلی به وجود نیاید، افزود: شاید در برخی سانس ها و سینماها که طرفداران بیشتری دارند بلیت ها در حد صفر باشد به همین دلیل برای افرادی که نمی توانند در ساعت و سینمایی که دوست دارند فیلم مورد علاقه شان را ببینند عذرخواهی و تأکید می کنم قبل از آنکه برای تماشای فیلمی به سینما مراجعه کنند از طریق سایت جشنواره این موضوع را بررسی و با توجه به سانس های فوق العاده بلیت تهیه کنند.

برای پیوند کلیه چند ماه باید انتظار بکشید؟

دکتر قاسم جان‌بابایی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه پیوند اعضا در کشور، گفت: در این دوره تعداد بخش‌های پیوند عضو افزایش یافت و بانک اطلاعات اهداکنندگان عضو و بیماران لیست انتظار در راستای ترویج فرهنگ اهدای عضو در کشور، راه‌اندازی شد. جان‌بابایی با اشاره به کاهش میزان پیوند کلیه از افراد زنده، تأکید کرد: باید توجه کرد که در حال حاضر سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه انجام می‌شود، ۵۷ درصد از آن‌ها از بیماران مرگ مغزی است. در عین حال میانگین مدت زمان انتظار جهت پیوند کلیه به ۱۲ تا ۱۸ ماه، کاهش یافته است. وی ادامه داد: باید توجه کرد که سالانه در کشور ۸۰ پیوند کبد و ۱۱۷ پیوند قلب انجام می‌شود. در عین حال افزایش رشد ۲۲ تا ۱۰۰ درصدی پیوند مغز استخوان و پیوند عضو را در کشور شاهد بودیم که نشان از افزایش توان علمی و تجربی کادر درمان و دسترسی به تجهیزات مدرن دارد.

احتمال افزایش هزینه انتخابات در صورت استانی شدن آن

سید جواد حسینی کیا، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی باعث می‌شود نمایندگان بیشتر به کارهای ملی استانی بپردازند، تا کارهای جزیی شهرستانی. حسینی‌کیا از احتمال افزایش هزینه انتخابات در صورت استانی شدن آن هم یاد کرد و گفت: در انتخابات استانی فرد باید برای کل استان تبلیغ کند و این امر هزینه‌ها را نسبت به تبلیغ در یک حوزه انتخابیه زیاد خواهد کرد، اما از سوی دیگر نباید فراموش کرد که تعداد کاندیداها نیز در انتخابات استانی کمتر می‌شود که این امر بخشی از اضافه هزینه‌ها را جبران می‌کند. به گزارش ایسنا وی با بیان اینکه کلیات این طرح در مجلس به تصویب رسیده، خاطرنشان کرد: فقط بحث بر سر جزییات است که شاید اصلاحی در آن صورت گیرد، اما قطعا کل طرح کنار گذاشته نخواهد شد.

یک خانوار چهار نفره ماهی چقدر هزینه دارد؟

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با تأکید بر اینکه سقف معافیت مالیاتی در سال آینده تفاوتی با سال جاری ندارد، افزایش هزینه های زندگی در اثر رشد تورم را مورد اشاره قرار داده و تأکید کرده است: بنا بر پیش بینی ها، انتظار افزایش تورم برای سال آینده وجود دارد؛ ضمن اینکه متوسط انواع هزینه های خوراکی و غیرخوراکی برای یک خانوار با جمعیت چهار نفر، رقمی بیش از سیصد و شصت و دو میلیون ریال، یعنی ماهیانه حدود ۳۰ میلیون ریال است. در این گزارش تأکید شده است: با توجه به جهش ارز در سال ۹۷ انتظار می‌رود افزایش هزینه‌ها در سال ۹۸ تداوم داشته باشد؛ ضمن اینکه خط فقر در یک خانواده چهار نفره در شهر تهران، در تابستان سال ۹۷ ماهیانه ۲۷ میلیون ریال و سالانه حدود ۳۲۰ میلیون ریال برآورد شده است.

قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف شیشه ای در سال های ۹۳ تا ۹۵

محمد دهقان با ارسال نامه ای به وزیر اقتصاد و دارایی از قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف شیشه ای از طریق کارت های اجاره ای بین سالهای ۹۳ تا ۹۵ خبر داد. در این نامه آمده است: در سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ آقای ه. الف از طریق کارت های اجاره ای و با بکارگیری برخی عوامل انسانی اقدام به وارد کردن حدود ۱۷۰۰ کانتینر ظروف شیشه ای از کشورهای اروپایی و چین و امارات نموده است و برای فرار از پرداخت حقوق گمرکی، کشور چین را مبدأ همه ظروف مذکور اعلام کرده است. مطابق اعلام کتبی ناظر گمرکات استان هرمزگان به تاریخ 1396. 12. 20 آقای ه. الف (از طریق عوامل خود) با جعل اسناد گمرکی و بارنامه مربوط به حمل حدود ۱۷۰۰ کانتینر در قالب ۹۹ اظهارنامه گمرکی، حقوق دولت را ضایع کرده است.

از چه ماشین‌هایی بیشتر استقبال می‌شود؟

رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو گفت: با توجه به بالا بودن قیمت خودرو‌های داخلی خریدار در بازار بسیار کم است و خرید و فروش به ندرت صورت می‌گیرد. در حال حاضر خریداران ترجیح می‌دهند از خرید خودروی خارجی صفر اجتناب کنند و بیشتر به فکر تعویض خودرو با خودرو‌های کارکرده هستند.

تأثیر گرم شدن زمین روی نرخ تولد دختر و پسر

تحقیقات نشان می‌دهد گرم شدن کره زمین اثرات زیادی روی سیاره ما دارد، اما ممکن است به‌طور مستقیم روی زیست‌شناسی انسانی نیز تأثیر بگذارد و به‌ طور ویژه تغییرات اقلیم روی نسبت نوزادان دختر و پسر اثرگذار باشد. محققان تأثیر زلزله ۱۹۹۵ کوبه روی منطقه هیوگو، زلزله بزرگ ۲۰۱۱ ژاپن روی منطقه توهوکو، نشت اتمی نیروگاه اتمی فوکوشیما در دایچی و زلزله ۲۰۱۶ استان کوماموتو را بررسی کردند. ️مهم‌ترین نتیجه این تحقیق این بود که ۹ ماه پس از وقوع این حوادث نرخ تولد پسران بین ۶ تا ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد.

اسلحه ترامپ و پسرش هم در آمریکا مسأله ساز شد!

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک افسر سابق اداره پلیس نیویورک اعلام کرده است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و پسر بزرگش، دونالد ترامپ جونیور، از جمله چهره‌های مشهوری هستند که بدون دریافت گواهی پایان دوره و با پرداخت رشوه مجوز مالکیت اسلحه دریافت کرده‌اند. کاخ سفید تاکنون واکنشی نسبت به این گزارش نشان نداده است. پسر ترامپ و مجری شبکه فاکس نیوز نیز از پاسخگویی به آسوشیتدپرس خودداری کرده‌اند.

حکم محکومیت جالب یک راننده بی احتیاط

هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری استان گلستان از صدور حکم جایگزین حبس برای راننده بی احتیاط خبر داد و بیان کرد: فردی که در پی بی احتیاطی در رانندگی سبب مصدومیت فرد دیگری شده بود در ابتدا به یک ماه حبس محکوم شد. قاضی گالیکشی به جای زندان وی را مکلف کرد تا در خدمات عمومی رایگان و فعالیت‌های اطفا حریق به مدت ۲۰۰ ساعت شرکت داشته باشد. اداره منابع طبیعی و واحد اجرای احکام کیفری شهرستان گالیکش بر اجرای این حکم نظارت می‌کنند.

چند درصد افزایش دستمزد در سال ۹۸ به نفع کارگران است؟

اکبر قربانی، دبیر خانه کارگر غرب تهران گفت: همه ساله شاهد جلسات متعددی در شورای عالی کار هستیم و امسال نیز دولت افزایش حقوق کارمندان دولت را ۲۰ درصد پیش‌بینی کرده است، اگر امسال ۲۰ درصد به حقوق پایه سال ۹۷ اضافه شود، مشکلی از کارگران حل نخواهد شد. آیا این میزان از دستمزد پاسخگوی ۴۰ درصد افزایش دستمزد خواهد بود؟ عواقب این تصمیم این است که زندگی کارگر تأمین نمی‌شود؛ بنابراین، مجبور به کار دو شیفت و سه شیفت خواهد بود. اگر این اتفاق بیفتد، بحث راندمان کار، نوآوری، اثربخشی و کارایی زیر سؤال می‌رود. ما چه توقعی از کارگر می‌خواهیم داشته باشیم؟

اخبار روزانه:
* محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با خورخه آره آسا، وزیر خارجه ونزوئلا حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت ونزوئلا را اعلام کرد. در این گفت‌وگو دو طرف درباره راه‌های مقابله بین‌المللی با توطئه‌های آمریکا علیه دولت‌های مستقل، به ویژه ونزوئلا تبادل‌ نظر کردند. در این گفت‌وگوی تلفنی پیشنهاد دولت‌های مکزیک و اروگوئه و سایر روش‌ها برای تقویت گفت‌وگوهای داخلی و راهکارهای سیاسی حل و فصل اختلافات بین دولت ونزوئلا و گروه‌های معارض بررسی شد.
* آمار ارائه شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، زیرمجموعه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که طبیعتاً یکی از مسئولیت‌های آن کنترل بازار است، از اوضاع نابسامان بازار مسکن حکایت دارد. هم‌اکنون ۳۱ درصد خانوار‌های ایرانی مستأجر هستند و بخش تقاضا به شدت ضعیف شده است. تنها طی پنج سال اخیر، تعداد مستأجر‌ها از 26/6 درصد به 30/7 درصد افزایش یافته و نقش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، صرفاً به ارائه آمار ماهیانه تقلیل یافته است.
* یک عضو شورای عالی امنیت ملی، با تکذیب خبر مطرح شدن لوایح چهارگانه مربوط به FATF در جلسه شورای عالی امنیت ملی و موافقت این شورا با این لوایح که از سوی محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شده است، گفت: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به کلیه رسانه‌ها ابلاغ کرده که اخبار و گزارش‌های مربوط به شورای عالی امنیت ملی صرفاً از طریق سخنگوی این نهاد اعلام می‌شود و اقدام خارج از این چارچوب خلاف قانون و جرم است.
* «اکبر ترکان» مشاور سابق رئیس‌جمهور در یادداشتی در روزنامه «آرمان» نوشت: «اینطور نیست وقتی به لوایح چهارگانه بپیوندیم، تحریم‌ها شکسته، امکان ارتباطات بانکی ما در دنیا فراهم و مشکل بانکی‌مان حل ‌شود. اگر کسی این‌طور فکر کند، فردا این اتفاق نمی‌افتد و شرمنده مردم می‌شویم
* سازمان نظارت بر محصولات کشاورزی روسیه در گزارشی اعلام کرد، با سازمان دامپزشکی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی کشورمان درباره شرایط و اصول بهداشتی و دامپزشکی صادرات محصولات گوشت گوسفند و نیز صدور مجوز دامپزشکی به توافق رسیده است

* یک عضو هیئت‌رئیسه مجلس درباره نامه هشت وزیر به رهبری گفته است: وزیر امور خارجه، وزیر نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر راه و شهرسازی و وزیر امور اقتصادی و دارایی، هشت وزیری بوده‌اند که نامه درخواست از رهبری برای تسریع در روند تصویب لوایح چهارگانه مربوط به عضویت ایران در FATF را امضا کرده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: