به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

همتی: دو ماه خواب نداشتم!
رئیس کل بانک مرکزی در تحلیل روند سیاست‌های ارزی و پولی بانک مرکزی گفت: در مرداد و شهریور ماه امسال شرایط سختی داشتیم و حمله سنگینی به اقتصاد و معیشت مردم شده بود. در آن دو ماه خواب نداشتم و مدام در حال برنامه‌ریزی جدی برای مدیریت شرایط بودم. معتقد بودم که باید ترمز سقوط پول ملی کشیده شود. در آن مقطع ترامپ از سقوط پول ملی خوشحال شده بود. همتی افزود: هیچ کجای دنیا چک‌های تضمینی ۱۰ میلیارد دلاری وجود ندارد،‌ اما ۸ هزار میلیارد تومان ارزش چک‌های تضمینی کشور بود که ما آنها را ساماندهی کردیم و باید از شورای هماهنگی سران قوا نیز تشکر کنیم که قوت قلب دادند تا این کارها را انجام دهیم.

روزنامه اماراتی: مشکل منطقه آمریکاست نه ایران!
روزنامه «الخلیج» چاپ امارات نوشت: رفتار ایالات متحده و هم‌پیمانان آن برای تشدید فشار بر ایران، در زمانی که ترامپ خود علت اصلی بروز بحران در خاورمیانه است، حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد. ایالات متحده نه تنها سبب ایجاد بحران خلیج‌فارس شده است؛ بلکه هیچ تلاشی برای پایان دادن به این اختلاف نمی‌کند. مسئله عجیب آن است که دولتی مانند امارات هم به شرکت در ائتلاف علیه ایران تمایل دارد، در حالی که پیش از این، در پرونده سوریه از همکاری با عربستان روی گرداند و در ادامه، سوریه و ایران، این اقدام امارات را اقرار به شکست در برابر ایران دانستند.

همچنان غافل از توان داخلی!
روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم «علی بیگدلی» نوشت: «از روزهای اول بعد از بیرون رفتن آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، تأکید بر حفظ اتحادیه اروپا می‌کردم؛ چون تنها روزنه ما به سمت جهان آزاد است.» وی در ادامه با اذعان به بدعهدی اروپا، نوشت: «اگرچه معاون وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که دنبال مکانی برای سر و سامان دادن به سازوکارهای بانکی با ایران است، ولی به نظر نمی‌رسد این سخن پشتوانه محکم و دقیقی داشته باشد.» گفتنی است، این نگاه و غفلت از توان داخلی چندین سال است که کشور را معطل نگه داشته و سبب ایجاد مشکلات اقتصادی در کشور شده است.

لابی پزشکان در مجلس

هنوز استفاده نکردن از دستگاه کارتخوان در مطب‌ها برای فرار از مالیات را فراموش نکرده‌ایم که برخی از آنها به لابی‌گری برای حذف دو مصوبه اخیر مجلس روی آورده‌اند. داستان از این قرار است که در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، کمیسیون تلفیق مجلس همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را موظف کرد از ابتدای سال آینده از پایانه‌های فروشگاهی یا دستگاه پوز استفاده کنند. مصوبه دیگر این کمیسیون به پرداخت ۱۰ درصد علی‌الحساب مالیات پزشکان مراکز درمانی به طور مستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی است. به‌دنبال تصویب این دو طرح، برخی پزشکان به تکاپو افتاده‌اند تا با استفاده از لابی و زور کمیسیون تلفیق را به حذف این دو مصوبه مجبور کنند. میزان مالیات پرداختی پزشکان در سال گذشته، حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بوده است که در سال ۱۳۹۸ حداقل حدود ۷۰۰/۶ میلیارد تومان تخمین ‌زده می‌شود.

قاچاق اساسی

بر اساس اخبار منتشر شده، تنها کالاهایی که خیلی نوسان قیمت نداشته، حبوبات است. در یک مرحله قیمت آن گران شد، اما مانند دیگر کالاهای اساسی گران نشد. این در حالی است که اگر به این کالا ارز دولتی تخصیص پیدا نکند، حداقل ۴۰ درصد افزایش قیمت در هر کیلو حبوبات را شاهد خواهیم بود. قیمت لوبیا سفید در بازار ۱۲ هزار تومان است. در کشوری مانند عراق کیلویی ۲۳ هزار تومان است؛ از این‌ رو خیلی‌ها تمایل دارند حبوبات را خریداری کنند و به کشورهای همسایه ببرند؛ البته هنوز این معضل به تهران نرسیده و در شهرهای مرزی دیده می‌شود. وضعیت صادرات گوشت، آرد، گندم، روغن و... در بازار نیز این‌گونه است و حتی اکنون حجم قابل توجهی نخود در حال خروج از مرز کرمانشاه است.


آنچه خود داشت زبیگانه تمنا می‌کرد

روزنامه اصلاح طلب آرمان در یادداشتی با اذعان به این نکته که وعده اروپا درخصوص کانال مالی، سر کاری است، حفظ اتحادیه اروپا را تنها روزنه ما به سمت جهان آزاد توصیف کرد! این روزنامه در یادداشتی به قلم علی بیگدلی نوشت: «از روز‌های اول بعد از بیرون رفتن امریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، تأکید بر حفظ اتحادیه اروپا می‌کردم، چون تنها روزنه ما به سمت جهان آزاد است. اتحادیه اروپاست که می‌تواند اقتصاد ما را از این رخوت رها کند و دیگران توانایی احیای اقتصاد بیمار ما را ندارند». نویسنده این یادداشت که از مدافعان برجام به شمار می‌آید، با ادبیاتی حقارت آمیز مدعی شده است که «فقط اتحادیه اروپا می‌تواند اقتصاد بیمار ما را سر و سامان دهد»! این «خود کوچک‌بینی» و «بزرگنمایی و بزک طرف غربی» در حالی است که خودِ اروپایی‌ها در سر و سامان دادن اقتصاد خود مانده‌اند، چه برسد به سروسامان دادن به اقتصاد دیگر کشورها. آرمان در این یادداشت اذعان کرده است که وعده اروپا درخصوص کانال مالی، سرِ کاری است. اما با وجود این با بی تفاوتی نسبت به ظرفیت‌های عظیم داخلی و اقتصاد مقاومتی، همچنان منتظر کمک چشم آبی‌هاست.
۴ هزار پرونده تخلف

بر اساس گزارش‌ها از ابتدای امسال تا ۲۷ دی، از کل منابع ارزی که برای واردات کالا تخصیص پیدا کرده بود، حدود یک چهارم آن با وجود اختصاص ارز، کالایی وارد نشده است؛ یعنی به میزان ۵/۳ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور که برای واردات اختصاص داده شده بود، کالایی وارد نشده و ۴۲۰۰ پرونده تخلف در این زمینه تشکیل شده است.
راهکار ضد تحریمی

احسان حسینی، پژوهشگر حوزه انرژی گفت: «در دوره‌های قبلی از روش اتاق تاریک برای فروش نفت استفاده می‌شد که فساد ایجاد می‌کرد؛ اما بورس انرژی ایران با توجه به شفافیت سازوکارها برای نهادهای ناظر داخلی و شفاف نبودن برای آمریکایی‌ها این ظرفیت را دارد که تجار نفتی خواهان نفت ایران به سمت آن سوق داده شوند.» وی گفت: «در حالی که خود آمریکایی‌ها به مؤثر بودن این راهکار برای بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی اعتراف کرده‌اند، تعلل در عرضه نفت در بورس یک اشتباه بزرگ است.» وی ادامه داد: «متأسفانه شواهد نشان می‌دهد وزارت نفت برای مقابله با تحریم‌های نفتی در انفعال کامل به سر می‌برد و به نظر می‌رسد تنها به معافیت‌های آمریکا اتکا کرده است

‌ گفتار درمانی روحانی جذابیت ندارد!

هرگاه رئیس جمهور به اظهارات جنجالی و حاشیه‌ساز پرداخته و مشکلات معیشتی مردم به حاشیه می‌رود، رسانه‌های اصلاح طلب به وجد می‌آیند، اما این بار گفتار درمانی روحانی برای آن‌ها هم چندان جذابیتی نداشته است.روزنامه قانون در گزارشی با عنوان «استحاله روحانی» مواضع رئیس جمهور در دیدار مدیران وزارت ارتباطات را نشانه‌ای از گرایش او به سمت مردم و اتکا به قدرت نرم ملت عنوان کرد و مدعی شد وی نسبت به سال گذشته دچار استحاله شده است! این روزنامه اصلاح طلب در عین حال این گرایش را بی فایده توصیف کرده و نوشته است: «این اظهارات و بیانات بیشتر نوشداروی پس از مردن اعتماد اجتماعی است.» قانون البته به اتاق‌های فکری که به زعم او به روحانی راه و چاره نشان می‌دهند، راهکار هم داده و نوشته: «باید برای او برنامه‌ای تدوین کنند که مردم را به تحرک اجتماعی وادار کند تا به سمت اعتماد ملی به حرکت دربیایند؛ در غیراین صورت گفتار درمانی برای این مردم فایده‌ای ندارد و تنها برای آن‌هایی که خارج از ایران زندگی می‌کنند و شناختی نسبت به روحانی و این کشور ندارند، می‌تواند جذابیتی در حد حافظه‌کوتاه مدت ایجاد کند؛ در غیراین صورت کمک خاصی به مردم و کشور نخواهد کرد».

چندی پیش محمدرضا تاجیک، تئوریسین اصلاح‌طلبان، گفته بود میزان محبوبیت دولت به زیر ۱۰ درصد رسیده است.
تغییر شغل کارمندان قراردادی ممنوع شد

طبق بخشنامه جدید یک نهاد مسئول در دولت به سازمان ها و ادارات دولتی تاکید شده است برای دریافت مجوز به کارگیری نیروی قراردادی، دستگاه های دولتی باید عنوان پستی که مقرر است وظایف آن به آن فرد واگذار شود به همراه عنوان شغلی که پست مذکور در آن مشخص شده، برای تطبیق شرایط مربوط اعلام کنند و در صورت تایید، وظایفی که به کارمند فوق محول می شود، در طول مدت قرارداد در دستگاه اجرایی قابل تغییر نخواهد بود.
روایت وارونه

در حالی که کارشناسان و تحلیلگران علت اصلی فرار شاه را ناتوانی او در برابر مردم ایران دانسته‌اند، اما بی‌بی‌سی سعی دارد روایتی دیگر را القا کند. یکی از وظایف اصلی بی‌بی‌سی، رسانه نظام سلطنتی انگلیس، القای ناتوانی و نبودن قدرت در میان ایرانی‌هاست. در همین راستا بی‌بی‌سی همچون سال‌های گذشته سعی کرد پیروزی بزرگ ملت ایران را به نفع آمریکا و انگلیس مصادره کند. عباس میلانی، کارشناس شبکه بی‌بی‌سی، یکی از علت‌های خروج شاه از ایران را دستور دولت‌های آمریکا و انگلیس دانست. وی تأکید کرد، سفرای انگلیس و آمریکا در دیدارهایی که با محمدرضا شاه داشتند، به او فهمانده بودند که باید ایران را ترک کند. اگرچه شکی در سرسپردگی شاه در برابر انگلیس و آمریکا وجود ندارد، اما بی‌تردید دستور آنها مبنی بر خروج شاه از ایران نیز در پی مبارزات مردمی و اطمینان غربی‌ها از شکست حتمی شاه بوده است.

اذعان روزنامه اسرائیلی به برتری نظامی ایران

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی با ارجاع به آمارهای ارائه شده توسط وب‌سایت «گلوبال فایرپاور» (GPF) اعلام کرد، قدرت نظامی رژیم صهیونیستی در مقایسه با دشمن اصلی خود یعنی ایران در رتبه‌بندی جهانی بشدت عقب افتاده است. به گزارش تابناک، طبق اعلام این وب‌سایت، اسرائیل برای سومین سال پیاپی در این رتبه‌بندی نزول کرده است و نسبت به سال 2015 که رتبه یازدهم جهانی را داشت، پنج پله سقوط کرده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران موفق شده تا از رتبه بیستم در سال 2017 به رتبه 13 جهانی در سال 2018 ارتقا یابد. این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن توانایی‌های متعارف نظامی کشورها و همچنین منظور کردن قدرت در معیارهای 55 گانه‌ای از قبیل بُرد سلاح‌ها، تعداد نیروهای در دسترس، توانایی‌های صنایع نظامی داخلی، منابع طبیعی، وسعت جغرافیایی و قدرت اقتصادی تدوین شده است.

ضرب الاجل 6 ماهه به مسئولان برای کنترل مصرف انرژی

بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به وزرای اقتصادی کابینه، تاکید شده با توجه به ضرورت رعایت و نظارت بر مصرف انرژی در ساختمان ها به ویژه دستگاه های دولتی، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارتخانه های نیرو و نفت، ظرف شش ماه از زمان ابلاغ این دستور نسبت به ایجاد سامانه مشترک الکترونیکی برای واپایش (کنترل) شدت مصرف انرژی در این بخش اقدام و گزارش اجرای آن را به دفتر هیئت دولت ارائه کند.
اخبار روزانه:
* سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه (D 8)، در حال کار بر روی یک سیستم کارت پرداخت است. داتو کو جعفر کو شعری، رئیس این سازمان گفت: پس از اینکه اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه خواستار تجارت با ارزهای محلی در میان کشورهای عضو این سازمان شد، کار بر روی این موضوع شروع شده و یک شرکت مالزیایی یک کارت پرداخت انفرادی ایجاد کرده است که کشورهای عضو (D 8) را قادر می‌سازد تا از ارزهای محلی در مبادلات تجاری بین‌المللی در میان اعضای این سازمان استفاده کنند.
* طبق گزارش‌ رسمی لایحه بودجه سال ۹۸، دولت بالغ بر ۲۰ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان برای حقوق، اضافه کار و امور رفاهی کارمندان پیش‌بینی کرده است. این ردیف هزینه‌ای با عنوان «هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر پرسنلی جداول ۷ و ۱۰» لایحه بودجه سال آینده درج شده است. طبق این گزارش، اضافه کار و امور رفاهی کارمندان دولت ۱۶ درصد افزایش یافته است. گفتنی است، در سال 1397، این ردیف بالغ بر ۱۷ هزار و ۷۵۷ میلیارد تومان بود.
* «کالج جنگ ارتش آمریکا» با انتشار گزارشی اقرار کرد: «ایران تنها پیروز حمله‌ آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ بود که به سرنگونی دیکتاتور معدوم این کشور «صدام حسین» منجر شد.» در این گزارش آمده است: «عراق به عنوان موازنه‌سازی سنتی در منطقه در برابر ایران در بهترین حالت عقیم شده و در بدترین حالت شاهد آن است که عناصر کلیدی‌ حکومتش به عنوان نائبان منافع ایران عمل می‌کنند
* آیت‌الله علوی‌گرگانی در دیدار اعضای هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مردم نسبت به عملکرد اقتصادی مدیران و مسئولان حکومتی معترض بوده و از آنها ناراضی هستند. وی افزود: دولت و مجلس به تذکرات و مطالبات مراجع تقلید نسبت به اصلاح نظام بانکی توجهی نکرده و مشکلات موجود همچنان پابرجاست.
* «جان کری» در برنامه‌ای به میزبانی شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره اینکه اگر ترامپ هم اکنون روبه‌روی شما بنشیند، آخرین حرف شما به او چه خواهد بود، گفت: ترامپ سمتش را جدی نگرفته و پیام من هم به او این است که از سمتش کناره‌گیری کند.
* احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که آیا درباره لوایح پالرمو و CFT از جانب رهبر معظم انقلاب توصیه‌ای یا درخواستی به مجمع اعلام شده است، گفت: نه، هیچ نظری به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام نشده است و مجمع طبق وظایف خودش عمل خواهد کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: