به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

بازگشت دروغ «جنگ بزرگ»
«
علی خرّم» از چهره‌های نزدیک به دولت در مطلبی نوشت: «اگر مایک پمپئو موفق شود اجلاس تبلیغاتی لهستان را به اجلاس سیاسی تبدیل کند، پیش‌درآمد یک ائتلاف نظامی علیه ایران تلقی می‌شود!» او در ادامه تصریح می‌کند: «با اینکه تشکیل چنین اجلاسی در لهستان با اصول حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد در تضاد و تناقض است، ولی اگر اکثریت کشورهای دعوت شونده ابراز آمادگی بر هدفی نمایند و اجماع حاصل شود، خود به یک قانون نانوشته بین‌المللی تبدیل می‌شود که حتی توسط بقیه کشورها علیه ایران می‌تواند به‌کار گرفته شود.» این اظهارات در حالی است که متأسفانه دروغ «جنگ بزرگ» پیش از این و در جریان برجام هم به مردم گفته شد! اما مدعیان هرگز به مردم توضیح ندادند چرا آمریکا هم پیش از برجام و هم پس از شکست آن نتوانست علیه مردم ایران دست به اسلحه ببرد؟

15 درصد یارانه انرژی دنیا در ایران!
محسن دلاویز، مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: ما از نظر مصرف انرژی در وضعیت مطلوبی نیستیم. با ۸۰ میلیون نفر جمعیت ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهیم؛ این در حالی است که چین با 1/5 میلیارد نفر، ۳۸ میلیارد دلار یارانه انرژی می‌دهد؛ لذا عزم جدی برای مصرف بهینه ضروری است. وی افزود: این حجم عظیم یارانه انرژی در ایران ۱۵ درصد یارانه دنیا است و کشش اعتباری بودجه هم جوابگوی این میزان یارانه نیست. دلاویز گفت: ما در هر صد کیلومتر، 8 لیتر مصرف سوخت داریم؛ اما این رقم در اروپا 5/5 لیتر است و به سوی مصرف 4 لیتر حرکت می‌کنند.

صهیونیست‌ها اجازه ورود ندارند
«
ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی در زمینه عدم مجوز ورود به شناگران تیم رژیم اشغالگر قدس به این کشور گفت: «یک کشور این حق را دارد تا مرزهای خود را بر افرادی بسته نگه دارد. ما اصلاً رابطه دیپلماتیک با اسرائیل نداریم و هرچند خیلی‌ها جرئت حرف زدن علیه آن‌ها را ندارند، اما در هر حال بر این باوریم که آنها اقدام‌های نادرست بسیاری انجام می‌دهند و ما دوست آنها نیستیم.» در همین راستا، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین با ارسال پیامی به ماهاتیر محمد، از مواضع وی در جلوگیری از ورود ورزشکاران رژیم صهیونیستی به مالزی قدردانی کرد.

مگر خبرگان با فضای مجازی قهر بود؟

روزنامه همشهری که در دوران مدیریت اصلاح‌طلبان رفته رفته از هویت شهری خود فاصله گرفته و هر روز سیاسی‌تر می‌شود، تیتر یک دیروز خود را به عبارت شبهه‌برانگیز «آشتی خبرگان با فضای مجازی» اختصاص داد و بعد نوشته که «بیانیه پایانی جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان درباره فضای مجازی و سخنان آیت‌الله جنتی نشان داد بخشی از نهاد‌های کشور سیاست محدود کردن فضای مجازی را کنار گذاشته‌انداین تیتر شبیه تیتر‌های بی بی سی است. گویا قبل از این مجلس خبرگان با فضای مجازی قهر بوده‌اند یا مثلاً تصمیم‌گیرنده در مورد فضای مجازی مجلس خبرگان است

تکریم نهضت آزادی در شرق

سالروز فوت مرحوم مهدی بازرگان بهانه شده تا روزنامه شرق سران نهضت آزادی را در قالب یک تصویر بی‌ربط عکس یک خود کند و ارادت خود به مطرودین امام را فریاد بزند. تصویری چهار نفره از عباس امیرانتظام، مهدی بازرگان، هاشم صباغیان و ابراهیم یزدی عکس اول شرق است با تیتر «بازرگان سیاست ورز بود نه سیاست‌باز»، اما به صفحه مربوط که مراجعه کنید، خبری از صباغیان و یزدی و امیرانتظام نخواهید دید و نوشتن از سالروز فوت بازرگان بهانه شده تا تصویری از آنان منتشر شود. ابراز ارادت به کسانی که امام خمینی فرمودند: «صلاحیت هیچ امری اعم از قانونگذاری و اجرایی و قضایی را ندارند» و یا «نهضت به اصطلاح آزادی دنبال وابستگی جدی ایران به امریکاست... و نباید رسمیت داشته باشد» در جریان اصلاحات تقریباً امری طبیعی و عادی شده است. در این باره روزنامه سازندگی، ارگان حزب کارگزاران سازندگی چند گام جلوتر از شرق است و بار‌ها به تکریم مطرودین امام خمینی در نهضت آزادی پرداخته است.

۸۰ درصد مردم روزی ۲۰۰ دقیقه تلویزیون می‌بینند!

مرتضی میرباقری، معاون سیما در دومین جلسه شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم گفت: رسانه ملی بیشترین تاثیر را در افکار عمومی دارد و عینی کردن این آمار از اصلی‌ترین ماموریت دست اندرکاران این جشنواره است. معاون سیما می‌گوید: بیش از ۸۰ درصد مردم ایران، در روز بیش از ۲۰۰ دقیقه از وقت خود را به تماشای شبکه‌های تلویزیون اختصاص می‌دهند.

محیط زیست: منشا بوی نامطبوع تهران پیدا نشد

مدیر کل حفاظت محیط زیست تهران با اشاره به این که بوی نامطبوع متصاعد شده در تهران مرتبط با پسامد‌های آراد کوه، فاضلاب و گاز نبود، گفت: در نهایت نتوانستیم برای این بو منبع مشخصی پیدا کنیم. برای منشا یابی این بو اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و بلافاصله بعد از این که این بو در سطح شهر تهران متصاعد شد، کارگروه ویژه‌ای شکل گرفت. ما از ابتدایی‌ترین احتمالات شروع به کار و منشایابی کردیم. هواشناسی نیز گزارش کرد که هیچ تغییر جوی اتفاق نیفتاده است. کیومرث کلانتری در حاشیه جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران که امروز در استانداری تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره منشا بوی بد تهران که حدود سه هفته پیش احساس شده بود، اظهار کرد: برای منشا یابی این بو اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و بلافاصله بعد از این که این بو در سطح شهر تهران متصاعد شد، کارگروه ویژه‌ای شکل گرفت. ما از ابتدایی‌ترین احتمالات شروع به کار و منشایابی کردیم. هواشناسی نیز گزارش کرد که هیچ تغییر جوی اتفاق نیفتاده است. کلانتری در پایان گفت: در نهایت نیز هیچ یک از دستگاه‌ها بوی متصاعد شده از زیرمجموعه‌های که در حیطه وظایف آن دستگاه است را تایید نکرد بنابراین نتوانستیم به نقطه مشخصی برای منشا این بو برسیم. سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه‌های سنجش کیفیت گاز و ذرات را دارد، ولی هنوز تجهیزاتی برای سنجش بو نداریم که باید آن‌ها را تهیه کنیم.
کی‌روش درباره حواشی اخیر: در دهان من حرف گذاشتند

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پیامی اعلام کرد که هیچ شخص نمی‌تواند احترام و تعهد من را به هواداران فوتبال ایران و تیم ملی ایران بر هم بزند. کارلوس کی‌روش بعد از مطرح شدن حواشی اخیر پیامی به شرح زیر اعلام کرد. این بسیار ناراحت کننده است که برخی از منابع همچنان با پافشاری در تلاش هستند که اذهان عمومی ایرانیان را گمراه کرده، با گذاشتن حرف‌هایی در دهان من و نسبت دادن کار‌هایی به بنده که هیچ گاه انجام نداده ام. این تلاشی مستقیم برای لطمه زدن به وجهه و اعتبار بنده در مقابل هواداران فوتبال ایران است. همان گونه که شما متوجه هستید من تنها می‌توانم مسئولیت کامل را برای صحبت‌ها و اقدامات خودم پذیرا باشم.بعد از گذشت هشت سال در ایران، اخلاق مداری حرفه‌ای من در کار و در زندگی، نتایج و دست آوردها، خود به صورت بسیار قوی و بدون هیچ تردیدی، گویای همه چیز است.
افشاگری فرمانده ناجا از تلاش دشمنان برای بر هم زدن مراسم ۲۲ بهمن
سردار حسین اشتری، در بیست و یکمین گردهمایی معاونان اجتماعی ناجا با اشاره به این که باید هوشیاری خود را تا پایان امسال نیز حفظ کنیم، گفت‌: البته همواره باید هوشیار و آماده باشیم، اما بدانید که معاندین به دنبال بر هم زدن امنیت و آرامش مراسم ۲۲ بهمن و پس از آن در پایان سال هستند و ما باید تمام تلاش خود را کنیم که این مراسم در امنیت کامل برگزار شود. دشمنان به دنبال این هستند که فضای آرامش حاکم در کشور را بر هم زنند. برنامه‌ریزی آن‌ها برای هم دهه فجر و پایان سال است.
دلالان در تله بانک مرکزی

همتی، رییس کل بانک مرکزی در مصاحبه با شرق گفته است: بازار ارز تحت کنترل است. اجازه فعالیت نوسان گیر‌ها را نخواهد داد تا از فضای ایجادشده و رشد تقاضای آخر سال سوء استفاده کنند؛ سیاستی که به تعبیر برخی از تحلیلگران تله‌ای برای نوسان گیران محسوب می‌شود. در بازار دخالت نمی‌کنیم، اما اجازهء نوسان‌گیری هم نمی‌دهیم. حذف صفر اولویت اصلی ما نیست؛ اولویت چندم است و یکی از چندین کاری است که باید انجام شود. ما کار‌های بسیار زیادی را در بانک مرکزی شروع کرده‌ایم، تحولات مختلفی را در بازار ارز، پول و اصلاح نظام بانکی به ترتیب پیش می‌بریم.

پیشنهاد نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران

پورحسین، عضو ناظر مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس به کمیسیون تلفیق پیشنهاد کردند تا حقوق کارگران در سال آینده، ۲۵ درصد افزایش یابد. پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد، زیرا طبق اعلام مرکز آمار، نرخ تورم، بیش از ۴۰ درصد است.

مسجل شد بخشی شکنجه نشده و با گروهک‌های کمونیستی مرتبط است

نایب رئیس فراکسیون امید تصریح کرد اسماعیل بخشی شکنجه نشده اما او با احزاب کمونیستی خارج از کشور مرتبط است.محمدرضا تابش در گفت‌وگو با «خانه ملت» و در توضیح جلسه فراکسیون امید درباره موضوع ادعای شکنجه اسماعیل بخشی، گفت: هیئتی از فراکسیون امید با آقای بخشی و وکیل او ملاقات کردند. فراکسیون امید نیز در جلسه‌ای با مدیرکل اطلاعات استان خوزستان، وزیر اطلاعات و معاون امور مجلس وزیر اطلاعات و دوستانی که با آقای بخشی ملاقات کردند به بررسی مسئله شکنجه وی پرداخت. نماینده اردکان تصریح کرد: طبق اعترافات آقای بخشی و اسنادی که ارایه شده، این فرد ارتباط و مراوده‌هایی با احزاب کمونیستی در خارج از کشور داشته است. وی افزود: آنچه بر ما مسجل شده اینکه آقای اسماعیل بخشی شکنجه نشده است، در واقع در معیت دو مامور انتقال ناجا از شوش به اهواز زد و خوردی بین آقای بخشی که دستش باز بوده و ماموران صورت می‌گیرد، مصدومیت هم ظاهرا نشأت گرفته از این زد و خورد است.

اجاره نشین های دولتی زیر ذره بین نظارتی

یک نهاد اجرایی در بخشنامه روزهای اخیر خود خطاب به مدیران تعدادی از ادارات و سازمان های دولتی به آن ها متذکر شده با توجه به بررسی و پیگیری های دستگاه های نظارتی در خصوص رعایت قوانین و مقررات اجاره اراضی و اماکن مازاد دستگاه های اجرایی، مدیران مربوط باید ضمن رعایت مفادی همچون مدت زمان، رقم و شرایط اصلی این نوع قراردادها، توجه داشته باشند تمامی این واگذاری ها بدون حق تصرف مالکانه باشد و درآمدهای حاصل از آن باید فوری به حساب های قانونی مربوط واریز شود.

مخالفت صریح با افزایش حق جلسه برخی مدیران

در حالی که یک مقام مسئول در نامه ای به تعدادی از مدیران ارشد دولتی، پیشنهاد داده بود با اصلاح یکی از آیین نامه های سال های گذشته هیئت وزیران، پرداخت حق جلسه و مزایا به برخی مسئولان تسهیل شود و در مواردی افزایش یابد، این موضوع با مخالفت یک مدیر ارشد اجرایی همراه شد. وی با تاکید بر عدم سنخیت و ضرورت پرداخت مبالغ به مصادیق پیشنهادی، اعلام کرده با توجه به گذشت حدود یک سال از مصوبه قبلی، نیازی به افزایش مجدد ارقام مذکور در شرایط فعلی نیست.

ادعای انتقال غیرقانونی سوخت از ایران به یمن

یک هیأت کارشناسی سازمان ملل در گزارشی جدید مدعی شده است که ایران به‌طور غیرقانونی به یمن سوخت ارسال می‌کند تا به حوثی‌ها کمک کند با فروش این سوخت هزینه جنگ خود را تأمین کنند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این گزارش 85 صفحه‌ای که روز جمعه در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داده شده و آسوشیتدپرس به آن دسترسی پیدا کرده، آمده است که اکنون یمن با یک فاجعه انسانی روبه‌رو است و به نظر می‌آید که هیچ نشانه‌ای از پیروزی هیچ یک از طرف‌ها در این جنگ وجود ندارد. ادعای کمک نظامی و مالی ایران به حوثی‌های یمن پیش از این نیز از سوی کارشناسان سازمان ملل مطرح شده است اما مقامات کشورمان همواره ضمن رد این ادعاها، برای کمک به پایان جنگ و توقف فاجعه انسانی کنونی در یمن اعلام آمادگی کرده و عربستان و غرب را برای حمایت از تجاوزات سعودی‌ها به یمن برای وضعیت فاجعه‌آمیز مردم بی‌گناه یمن مقصر دانسته‌اند.

اخبار روزانه:
* سیدکمال خرازی در دیدار با هیئتی از مؤسسه ایتالیایی امور بین‌المللی(IAI) با بیان اینکه هدف ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فقط اعمال فشار بر ایران نیست؛ بلکه تضعیف و تجزیه اروپا را دنبال می‌کند، تصریح کرد: منافع اروپا ایجاب می‌کند که گام‌های عملی در قبال برجام بردارد. خرازی با تصریح اینکه تن دادن اروپا به فشارهای آمریکا در این مقطع موجب فشارهای بیشتر آمریکا بر اروپا در آینده خواهد شد، هشدار داد: شکست برجام، امنیت اروپا را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
* گزارش جدید پایش محیط کسب‌وکار اتاق بازرگانی ایران در فصل پاییز نشان می‌دهد، وضعیت محیط کسب‌وکار به روند نامناسب خود ادامه داده و در پاییز 1397 شاخص ملی محیط کسب‌وکار به 6/49 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) رسیده است. همانند چهار فصل گذشته، نامساعدترین مؤلفه در محیط کسب‌وکار از دیدگاه فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی نبودن و تغییرات قيمت مواد اوليه و محصولات بوده است.
* «ناظم دباغ» نماینده منطقه کردستان عراق در تهران از اقدام آمریکا برای تحت فشار قرار دادن اربیل و بغداد به منظور همراهی با تحریم‌های ضد ایرانی انتقاد کرد. این عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان گفته است، اربیل و بغداد نباید به آمریکا باور داشته باشند و باید منافع جغرافیایی خودشان را بررسی کنند. وی تأکید کرد، به آمریکا اجازه داده نخواهد شد از خاک عراق برای حمله به ایران استفاده شود.
* عزت‌الله یوسفیان‌مولا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه قیمت واقعی دلار در کشور ۷ تا ۸ هزار تومان است، گفت: علت اصلی توقف روند کاهشی قیمت ارز، آن است که موضوع سیاست بر قیمت ارز در کشور همچنان سایه ‌افکنده است و تا زمانی که ارز سیاسی باشد با یک سخنرانی یا یک موضع‌گیری شاهد این افزایش و کاهش خواهیم بود.
* جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران خطاب به کسانی که ادعای برپایی همه‌پرسی برای حجاب را دارند، گفت: حجاب از سیاست‌های الزام‌آور و پایه‌ای نظام اسلامی است و این نظام بر مبنای رأی مردم و توجه به اسلام تشکیل شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: