به‌روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

سانسور دستگیری مرضیه هاشمی در روزنامه‌های اصلاح‌طلب

اگر کسی در ایران بود که مرضیه هاشمی، مجری پرس تی‌وی را نمی‌شناخت، با اعلام خبر دستگیری او توسط دولت امریکا در جریان سفر به این کشور به منظور عیادت از برادر بیمارش، با او آشنا شد. اعتراضات مقامات ایرانی و کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی مختلف اینترنتی از لحظه اعلام خبر شروع شد؛ از وزیر خارجه ایران تا خبرنگاران و کاربران عادی، همه معترض به رفتار نامناسب دولت امریکا با خبرنگار امریکایی الاصل شبکه خبری انگلیسی‌زبان صداوسیما. در زندان حجاب او را برداشته و غذای مخصوص مسلمان‌ها یا گیاه‌خواران هم در اختیار او قرار نگرفته و تنها گوشت خوک در اختیار او قرار گرفته که از خوردن آن خودداری کرده است. انجمن‌های مختلفی در خود امریکا هم به دولت امریکا برای دستگیری بی‌دلیل هاشمی و رفتار نامناسب با او اعتراض کردند. این میانه روزنامه‌های اصلاح‌طلب در روز پنج‌شنبه همه تلاش خود را کردند مبادا نامی از مرضیه هاشمی در صفحه اول رسانه‌شان دیده شود! همین رسانه‌هایی که به وقتش کلی شعار در حمایت از حقوق اهل رسانه و خبرنگاران می‌دهند و خود را مدعی آزادی بیان می‌دانند.
نقاب از چهره اروپا می‌افتد
خبرگزاری رویترز با ارائه جزئیات تازه‌ای از دیداری که حدود ۱۰ روز پیش در تهران میان نمایندگان اروپایی و ایران صورت گرفته، نوشت: «مواضع آنها به سمت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا متمایل شده است.» این رسانه انگلیسی افزود: «در دیداری که ۸ ژانویه (۱۸ دی‌ ماه) میان مقامات ایران و نمایندگان کشورهای اروپایی انجام شده، نمایندگان طرف ایران ناگهان از جا برخاسته‌اند، از جلسه بیرون رفته‌اند و در را بسته‌اند. یکی از دیپلمات‌های اروپایی درباره این جلسه که در ساختمان وزارت خارجه ایران، میان دیپلمات‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، هلند و بلژیک انجام شد، گفت که اتفاقات زیادی افتاد، آنها خوش‌شان نیامد، ولی ما احساس کردیم که لازم است نگرانی‌های جدی‌مان را انتقال دهیم. این نشان می‌دهد، رابطه‌مان دارد پرتنش‌تر می‌شود.» خبرگزاری «رویترز» در ادامه همچنین تأکید می‌کند: یک روز پس از این دیدار، اتحادیه اروپا اولین دور از تحریم‌های خود را پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای برجام، علیه ایران اعمال کرد
حجم تجارت قطر و ترکیه به ٢ میلیارد دلار رسید
از سال ۲۰۱۷ که کشور‌های عربی به سرکردگی عربستان، روابط تجاری و دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده‌اند، ترکیه با ارسال کمک‌های نظامی و غذا، برای برطرف کردن نیاز‌های قطر، به یکی از متحدان برتر این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس تبدیل شده است. در همین راستا معاون وزیر مالی ترکیه گفته است: در سال ۲۰۱۸، قطر یکی از حوزه‌های تجاری با ترکیه بود که سریع‌ترین رشد را داشت و انتظار می‌رود حجم معادلات کنونی که ۲ میلیارد دلار است، در آینده نیز رشد داشته باشد. وی افزود: سال گذشته قطر بسته‌ای ۱۵ میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصادی و سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه معرفی کرد.

ترامپ بهترین گزینه برای مذاکره!
«
عباس ملکی» دیپلمات سابق در مصاحبه با روزنامه «شرق» گفت: «اگر نظام جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را مجاز بداند، به نظرم یکی از مناسب‌ترین طرف‌های مذاکره برای ایران همین دولت ترامپ است.» وی در ادامه گفت: «الآن وقت مذاکره است. تاریخ روابط ایران با ایالات متحده نشان می‌دهد ایران اکثر توافقاتش را با جمهوری‌خواهان داشته و اکثر تحریم‌های ایران از سمت دموکرات‌ها انجام شده است، ایران کارت‌های برنده متعددی در منطقه دارد و از طرفی آمریکایی‌ها زیر فشار زیادی هستند و خروج از سوریه نشان‌ می‌دهد نمی‌توانند بیشتر از این برای حضور نیروی انسانی و لجستیک در منطقه هزینه کنند

اروپا اگر بدتر از آمریکا نباشد، بهتر نیست
آیت‌الله جنتی گفت: آمریکا در سوریه و عراق شکست خورد و ذلتی از این بالاتر نیست که رئیس‌جمهور آنها باید با چراغ خاموش به عراق بیاید و با ترس و لرز برود و یک نفر به پیشواز او نیاید. رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به ادامه برجام با اروپایی‌ها گفت: بعضی به خیال اینکه اروپایی‌ها بهترند و می‌توانند به آنها تکیه کنند به آنها دل بسته‌اند؛ اما آنها یا بدترند یا اگر هم بدتر نباشند بهتر نیستند؛ آنها امروز و فردا می‌کنند؛ در چنین شرایطی دل به اروپا بستن سفاهت می‌خواهد؛ همین فرانسه از منافقین حمایت کرده و آنها را بر ضد ما تقویت می‌کند.
هر جلسه هیأت دولت چقدر هزینه دارد؟

بررسی عملکرد بودجه ۹۷ نشان می‌دهد، هزینه تمام شده برنامه اداره امور هیأت دولت برای برگزاری ۱۲۱ جلسه در ۶ماهه نخست سال جاری حدود ۲۸ میلیون تومان بوده است. گزارش عملکرد بودجه ۹۷ نشان میدهد، در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۲۱ جلسه هیأت دولت برگزار شده و برای این منظور حدود ۳. ۴ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته است. در سال ۹۶ به طور کلی ۲۶۶ جلسه با هزینه ۸. ۹ میلیارد تومانی برگزار شده است. همچنین در سال ۹۸ نیز پیش بینی برگزاری ۲۷۰ جلسه با هزینه ۱۱ میلیارد تومانی انجام شده است. گفتنی است، سال آینده برآورد برگزاری هر جلسه هیأت دولت ۴۱ میلیون تومان خواهد بود. برای سال آینده پیش بینی برگزاری ۱۰۰ جلسه در خصوص راهبری، مدیریت و پشتیبانی جلسات کمیسیون‌ها و هیأت دولت با هزینه کلی ۶ میلیارد تومانی انجام شده است.

حمله تند پیروانی به کی‌روش: بار آخرت باشد!

افشین پیروانی با اشاره به مصاحبه اخیر کی روش گفت: به نظر می‌رسد، آقای کی روش می‌خواهد با این جنجال سازی‌ها، اتهامات واهی و فرافکنی‌ها و با فرار به جلو، بر نوع بازی مقابل عراق و برخی انتقاد‌ها سرپوش گذاشته و همچنین در شرایطی که ایران قرعه خوبی تا نیمه نهایی دارد و رقبایی، چون کره جنوبی، ژاپن و استرالیا هم دور از انتظار ظاهر شده‌اند به جای تمرکز روی قهرمانی با حاشیه سازی، بهانه‌های واهی و طرح مخالفان فرضی، قهرمان نشدن احتمالی را توجیه کند. او نمی‌خواهد ببیند که مربیان قبلی یک دهم امکانات کنونی و حمایت‌ها را نداشته‌اند. کی روش هدفمندانه خلاف این حقایق را مطرح می‌کند و این موجب تأسف بسیار است.

جانشین فرمانده سپاه: هیچ مسئول آمریکایی اجازه ورود به ایران را ندارد

سردار سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب وابستگی به آمریکا را تجربه کردیم. زمانی که اسلام ظهور کرد، عزیز شدیم و خودمان کشورمان را ساختیم که این ارمغان شهدا، امام راحل و رهبر معظم انقلاب است. وی افزود: ایران تنها کشوری است که فرش قرمز زیر پای مقامات مشرک آمریکا پهن نمی‌کند و هیچ مسئول آمریکایی اجازه ورود به آن را ندارد. آمریکا غلط می‌کند فکر کند، می‌تواند رزق ما را دهد، آمریکا اگر می‌تواند ۵۰ میلیون مردم گرسنه خود را سیر کند. سردار سلامی با بیان اینکه امروز دیدیم آمریکا در گوشه‌ای از سوریه هم دوام نیاورد، به اندازه ۱۰۰ سال درآمد نفتی ما هزینه کرد، اما چیزی به دست نیاورد، تصریح کرد: آمریکا از مسلمانان و ملت ایران می‌ترسد، خداوند در دل دشمنان اسلام، رعب و وحشت را نقش می‌کند.

لژیونر پرسپولیسی ازکره جنوبی دیپورت شد

قرارداد شهاب زاهدی مهاجم اسبق پرسپولیس که به تازگی به تیم سوون سامسونگ کره جنوبی پیوسته بود، به دلیل سابقه دوپینگ این بازیکن از سوی باشگاه کره‌ای یک طرفه فسخ شد. این در حالی است که شهاب محرومیتش را پیشتر سپری کرده بود. او در دو سال گذشته آقای گل شده بود. محصول آکادمی پرسپولیس که سابقه قهرمانی در جام حذفی ایسلند را دارد، به دلیل تست مثبت دوپینگ دو سال از فوتبال محروم بود و وقتی باشگاه سوون سامسونگ این حقیقت را متوجه شد، قرارداد مهاجم خود را یک طرفه فسخ کرد.

ترامپ: ایرانِ امروز با ایران دو سال پیش تفاوت چشمگیری دارد

دونالد ترامپ روز پنجشنبه با رونمایی از طرح‌های جدید پنتاگون برای تقویت قابلیت‌های دفاع موشکی آمریکا در اظهاراتی با اشاره تلویحی به ایران گفت: «دشمنان خارجی، کشور‌های رقیب و رژیم‌های سرکش همواره در حال تقویت و توسعه زرادخانه‌های موشکی خود هستند. وی در ادامه به صراحت اذعان کرد، ایران «امروز در مقایسه با دو سال پیش، یک کشور کاملاً متفاوت است. ترامپ همچنین اعلام کرد که سند جدید و بازنگری شده دفاع موشکی آمریکا که نخستین نسخه بازنگری شده سند دفاع موشکی آمریکا از سال ۲۰۱۰ میلادی تا به امروز است بر گسترش تکنولوژی‌های جدید با هدف «تضمین توان شناسایی و انهدام هر موشک پرتاب شده به جانب آمریکا از هر مکان و در هر زمان» متمرکز خواهد شد.

بسته حمایتی کارگران ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان؟

آن طور که در ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه آمده است، اعتبار لازم برای بسته حمایتی کارگران که ۲۴ دی ماه ابلاغ شد ۱۴۵۰ میلیاردتومان است. سازمان هدفمندی یارانه‌ها موظف است، براساس اطلاعات هویتی مشمولین که درآمد آن‌ها کمتر از ۳ میلیون تومان است و اطلاعات آن‌ها توسط وزارت کار به آن سازمان ارسال می‌گردد معادل ریالی سبد حمایتی غذایی را (یک تا ۳ میلیون ریال) به حساب مشمولین واریز و گزارش پرداخت آن را به سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال نمایند. طبق ابلاغیه نوبخت سهم هر خانوار ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومان تعیین شده است. " با توجه به اینکه سهم هر خانوار در ابلاغیه نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است، پرداخت رقم ۲۰۰ هزار تومانی به هر خانوار تحت پوشش تأمین اجتماعی خلاف قانون است

راه‌کار خشن چینی‌ها برای غلبه به خشم!

جوانان چینی استرس و عصبانیت خود را در اتاق خشم خالی می‌کنند. آن‌ها در این اتاق لوازم الکترونیکی، وسایل منزل، بطری‌ها و مانکن‌های مختلف را خرد کرده و می‌شکنند تا تنش‌هایشان کم شود. این اتاق مجهز به چکش و چماق است و شرکت کننده‌ها می‌توانند خشم‌شان را روی وسایل از کار افتاده خالی کنند

ایرانی‌ها در کدام کشور‌ها بیشتر خانه می‌خرند؟

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: ️در داخل کشور آگهی‌های فراوانی با هدف ترغیب ایرانیان به خرید ملک در خارج از کشور منتشر می‌شود، اما نکته مهم این است که فعالیت برای فروش خانه به ایرانیان در خارج از کشور غیر قانونی است و مشاوران املاکی که دارای جواز کسب و پروانه فعالیت هستند، چنین اقدامی را نمی‌توانند انجام دهند. ️اقبال ایرانیان به خرید ملک در ترکیه، گرجستان، قبرس، ارمنستان و البته اسپانیا بالاتر از سایر نقاط است و در نتیجه فعالیت برای جذب مشتری در این نقاط نیز بالاست. از ابتدای سال جاری تا کنون ایرانی‌ها هشت هزار واحد مسکونی در ازمیر خریداری کرده اند. ارزان‌تر بودن قیمت ملک در خارج از ایران نسبت به داخل ایران خصوصا تهران، برخی را به این نتیجه می‌رساند که بهتر است در خارج از کشور ملکی بخرند.

محمد بن سلمان برادرش را بازداشت کرد!

در حساب کاربری توئیتر العهد الجدید آمده است: محمد بن سلمان برادرش بندر بن سلمان را بازداشت و او را به مادرش فهده آل حثلین ملحق کرد که در «ابها» در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

اعتراف به وجود اشتباه و فساد در واگذاری‌ها

رئیس کمیسیون اصل ۹۰: بسیاری از واگذاری‌ها درست نبوده؛ شرکت‌ها به خاک سیاه نشستند. محمدی: در برخی از جا‌ها بیت المال به هدر رفته است. خیلی از واگذاری‌ها به اهلش صورت نگرفته و به خصولتی‌ها و غیر اهل واگذار شده به طوری که شرکت بعد از واگذاری به خاک سیاه کشانده می‌شود.

اخبار روزانه:
* حسینعلی حاجیدلیگانی،‌ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بودجه عمرانی فقط روی کاغذ 62 هزار میلیارد نوشته می‌شود؛ اما در عمل نصف آن نیز پیاده‌سازی نمی‌شود، گفت: میزان هزینه‌های جاری دولت در حالی 210 هزار میلیارد تومان است که قبل از دولت یازدهم 75 هزار میلیارد تومان بوده است. وی افزود: متأسفانه این افزایش سه برابری هزینه جاری به جهت افزایش حقوق کارکنان دولت نبوده و علت آن افزایش تصاعدی مدیران حقوق نجومی‌بگیر بوده است!
* «اشرف خضر شنون» خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی در فلسطین گفت: با توجه به عشق و علاقه قلبی که به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران داشتم، تمام تلاشم را کردم تا بتوانم برای ایران کاری انجام دهم و از همین رو به پرس‌تی‌وی پیوستم. وی در ادامه گفت: برای تهیه گزارش از حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به قایق‌های ماهی‌گیری فلسطینی‌ها، سوار قایق کوچکی شدیم که ناگهان یک قایق نظامی صهیونیستی با سرعت به سمت ما حرکت کرد و خود را به بدنه قایق ما کوباند. در این اتفاق، پای من دچار شکستگی شد و خودم سوژه دیگر رسانه‌ها شدم.
* کمال دهقانی‌فیروزآبادی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ابراز مخالفت نسبت به فیلترینگ فضای مجازی گفت: «اگر ما بخواهیم فقط تهدید‌ها را ببینیم و به سمت فیلترینگ برویم، طبیعتاً خود را از فرصت‌های این فضا محروم خواهیم کرد.» این نماینده مجلس در ادامه تأکید کرد: «حضور در فضای مجازی اصولی را می‌طلبد که با رعایت آن می‌توانیم حداکثر استفاده را از این فضا داشته باشیم
* کارشناسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مؤسسه اوراسیا گروپ آمریکا معتقدند چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه در ماه می‌ شاهد تمدید معافیت‌های خود خواهند بود؛ اما کشورهایی نظیر ایتالیا، یونان و تایوان از تحریم‌های آمریکا معاف نخواهند شد و این مسئله صادرات نفت ایران را به 1/2 میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد.
* «آصفی» سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با بیان اینکه دیپلماسی توئیتری عقیم‌ترین نوع دیپلماسی است، گفت: در دنیای دیپلماسی، بیش از حد توئیت کردن نشان‌دهنده فقدان پشتوانه سیاسی است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: سايه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام.
* امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه نبرد با داعش همچنان ادامه دارد، درباره تصمیم دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش مبنی بر خروج نیروهای واشنگتن از سوریه گفت: خروج نیروهای آمریکا نباید ما را از هدف استراتژیک‌مان برای نابودی داعش منحرف کند.
* مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از ۱۶ مرداد تا ۲۷ دی به ۷ میلیارد و ۱۴۱ میلیون یورو رسید. همچنین مجموع تأمین ارز برای واردات در سامانه نیما در همین مدت به شش میلیارد و 276 میلیون یورو رسید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: