به‌روز شده در: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
یادداشت شفاهی:
زمانی که پای مملکت در میان هست، راست و چپ وجود ندارد و همه برای دفاع و حمایت از کشور به میدان می آیند و انتقاد و مخالفت را کنار می گذارند، اما زمانی بحث انتقاد نسبت به نگاه، تفکر و عملکرد افرادی مثل آقایان روحانی و رییسی است، همه منتقدان حق دارند که انتقاد کنند و باید سیستم به گونه ای باشد که این افراد بتوانند پاسخ منتقدان را بدهند.
حسن غفوری فرد- از انتقاد جریان مخالف نباید نگران بود. اگر ما به دموکراسی اعتقاد داریم و اگر باور داریم که قانون اساسی کشور براساس دموکراسی نوشته شده باید بپذیریم که هر یک از افراد کشور حق انتخاب دارند. در انتخابات آقای روحانی ۲۳ میلیون و آقای رییسی ۱۶ میلیون رای آوردند و این آمار نشان می دهد که ۱۶ میلیون مخالف آقای روحانی بودند و حق دارند نسبت به عملکرد ایشان انتقاد کنند.

زمانی که پای مملکت در میان هست، راست و چپ وجود ندارد و همه برای دفاع و حمایت از کشور به میدان می آیند و انتقاد و مخالفت را کنار می گذارند، اما زمانی بحث انتقاد نسبت به نگاه، تفکر و عملکرد افرادی مثل آقایان روحانی و رییسی است، همه منتقدان حق دارند که انتقاد کنند و باید سیستم به گونه ای باشد که این افراد بتوانند پاسخ منتقدان را بدهند.

البته انتقاد جدای از تخطئه و تخریب است و ما باید روش بیان انتقاد صحیح را یاد بگیریم و از سوی دیگر با سعه صدر و با تحلیل های علمی درست پاسخ منتقدان و مخالفان را بدهیم نه اینکه در صحبت هایمان به منتقدین اهانت کنیم و بگوییم که بی سواد هستند یا اینکه بگوییم منتقدان «به جهنم بروند»! انقلاب ایران، اسلامی است، پیامبر اسلام(ص) فرمودند: «انَّما بُعِثتُ لِاُتمِمَّ مکارم الأخلاق؛ به راستی من مبعوث گردیدم تا مکارم اخلاق را کامل کنم» من همیشه گفتم که اگر کشاورزی نداشته باشیم، می گوییم که باران نیامد و کشاورزی نداریم. اگر اقتصاد نداشته باشیم، می گوییم تحریم ها سبب شد؛ اگر صنعت نداشته باشیم می توانیم به گردن تحریم ها و نداشتن قطعات ماشین آلات صنعتی بیندازیم، اما اگر اخلاق نداشته باشیم و دو نفر نتوانند با هم راحت صحبت کنند و مدام به هم تهمت بزنند، اسلام و کارآیی نظام اسلامی را را زیر سوال برده ایم.

دوم اینکه متاسفانه ما در کشورمان زیادی حزب داریم، در حال حاضر حدود ۳۵۰ تا ۳۶۰ گروه و تشکل سیاسی در کشور مجوز گرفتند و ۱۸۶ حزب در خانه احزاب عضو هستند، ۱۸۶ حزب یعنی اینکه باید به همین تعداد راهکار و ایدئولوژی برای مسایلی از جمله اقتصاد وجود داشته باشد در صورتی که چنین چیزی امکان ندارد. با شرایط فعلی نمی توانیم یک فضای حزبی درست داشته باشیم، احزاب فعلی هم پوشانی دارند و تا حد زیادی یکدیگر را خنثی می کنند. باید تعدادی احزاب داشته باشیم با شناسنامه و منشور یا به اصطلاح با تبعیت معلوم و شفاف، تا بتوانیم در این زمینه موفق باشیم. اگر کاندیدای ریاست جمهوری از سوی حزبی معرفی شود، در زمان تبلیغات انتخاباتی تا پایان کار دولت، حزبِ این کاندیدا باید نسبت به عملکرد و وعده هایی که داده شده، پاسخگو باشد، اما متأسفانه این چنین نیست، کاندیداها یکسری شعارها و وعده هایی می دهند و پس از اینکه رأی مردم را کسب کردند، به وعده های خود عمل نمی کنند و هیچ نهاد و حزبی نیست که از آنها توضیح بخواهد.

وقتی آقای بنی صدر ریییس جمهور شده بود، من استاندار خراسان بودم ایشان به بیرجند آمد. بنی صدر در یکی از سخنرانی های خود گفت: «ما به همه مردم دنیا اعلام می کنیم که اگر می خواهند کویرها را ببینند سریع به ایران سفر کردند چرا که ما تا دو سال دیگر کویرهای ایران را گلستان می کنیم.» نه تنها نتوانستند یک وجب از این کویرها را گلستان کنند بلکه حتی نتوانستند سرعت پیشروی کویر را کاهش دهند. اگر حزبی آقای بنی صدر را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی کرده بود، در مورد وعده هایی که داد و عملی نشده بود از او پاسخ و توضیح می خواستند در صورتی که چنین نبوده و نیست. احزاب طول عمر طولانی تر از مدت ریاست جمهوری یک فرد دارند.

نکته سوم اینکه انتقاداتی که به دولت ها و مسئولین وارد می شود، حزبی و راهگشا نیست؛ شخصی که قلم و رسانه داشته باشد مطلبی پر از نقد می نویسد و منتشر می کند بدون اینکه با مسئول مربوطه در موضوع مورد نقد، بحث کنند. به نظر من هدف از انتقادات بیشتر کینه توزی، عقده خالی کردن و کوبیدن جناح مخالف است و چنین انتقاداتی قطعاً نمی تواند برای مسئولین راهگشا باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: