به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

کره جنوبی واردات میعانات گازی از ایران را از سر گرفت
منابع آگاه اعلام کردند یک شرکت نفتی کره‌ای قصد دارد در ماه ژانویه دو میلیون بشکه میعانات گازی از ایران دریافت کند. گفتنی است، کره که پنجمین واردکننده نفت در جهان محسوب می‌شود. حدود چهار ماه است به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پی خروج این کشور از برجام، دریافت نفت و میعانات گازی از ایران را متوقف کرده بود و محموله کنونی عملاً نخستین محموله نفتی ایران به کره جنوبی طی چهار ماه گذشته محسوب می‌شود. این منبع آگاه در ادامه گفت: محموله دوم که شامل ۹۹۰ هزار بشکه میعانات گازی است، اواخر ماه جاری به کره خواهد رسید. بر اساس معافیت ارائه‌شده از سوی آمریکا، کره‌ای‌ها می‌توانند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران دریافت کنند.

شکنجه کذب محض بود
حجت‌الاسلام منتظری در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی در زمینه نتیجه بررسی‌های هیئت قضایی درباره ادعا‌های «اسماعیل بخشی» از کارگران بازداشتی شرکت هفت‌تپه خوزستان اظهار داشت: نتایج بررسی تیم کارشناسی قضایی درباره ادعای اسماعیل بخشی نشان می‌دهد، این ادعا‌ها کذب بوده است. متأسفانه، اینها برای سوء‌استفاده‌های سیاسی که داشتند، این مسائل را مطرح کردند. این فرد یک کارگر عادی نبوده و ارتباطاتی با برخی جریان‌ها داشته و جرایمی مرتکب شده بود، لذا برای پوشش آن جرایم مسئله شکنجه را مطرح کرده است. دادستان کل کشور تأکید کرد: هیچ ضرب و جرحی در کار نبوده است.

اعتماد مردم به اصلاحات را از بین بردید
جبهه اصلاح‌طلبان ایران در بیانیه‌ای که خطاب به محمّدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس منتشر کرد، با انتقاد از شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نوشت: «اظهارات اخیر شما در خصوص اینکه چندصدایی در شورای سیاست‌گذاری را نمی‌پسندید، اندک امیدهای موجود به استقرار منطق و رفع انحصارطلبی در جریان اصلاحات را بر باد داد و بدنه مردمی اصلاحات، دانستند که برخلاف ادعاهای موجود مبنی بر لزوم وجود چندصدایی و پلورالیسم در جامعه، حجم اندک نقدها به برخی بزرگان اصلاحات نیز تحمل نمی‌شود و سیستم تمکین مطلق و مرام مریدی و مرادی در این شورا حاکم است

سهمیه غیرشفاف؛ امتیازی برای خانواده استادان دانشگاه‌ها

روزنامه شهروند در گزارش اصلی شماره دیروز خود به امتیازاتی که به خانواده استادان دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد، پرداخته و معتقد است این سهمیه غیرشفاف با وجود همه حاشیه‌ها کمتر سر از رسانه‌ها درآورده است. در این گزارش با تیتر «امتیاز ویژه برای استاد زاده‌ها» آمده که: «فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در صورت کسب نمره‌ای برابر ۹۰درصد نمره آخرین فرد قبول‌شده می‌توانند به دانشگاه محل تدریس پدر یا مادر خود انتقال پیدا کنند و اگر ۵/ ۹۲ درصد امتیاز آخرین فرد قبولی یک رشته را هم کسب کرده باشند، امکان تغییر رشته برای آن‌ها وجود خواهد داشت.. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته هیئت‌های امنای دانشگاه‌های مختلف قوانینی برای رفاه حال فرزندان و همسران مدرسان دانشگاه‌های خود تصویب کرده‌اند که البته در بسیاری از موارد با ورود دیوان عدالت اداری این قوانین مصداقی از «تبعیض ناروا» شناخته و بسیاری از آن‌ها باطل شده است.» شهروند در ادامه آورده که «سهمیه انتقال و تغییر رشته فرزندان هیئت علمی دانشگاه‌ها اگر چه تاکنون دست کم دو بار از طرف دیوان عدالت اداری لغو شده است، اما همچنان به عنوان قانونی رسمی، فرزندان اساتید دانشگاه را از دانشگاه‌های دورافتاده به مراکز مهم دانشگاهی می‌رساند.» یک امتیاز هم تخفیف ۲۰ درصدی شهریه فرزندان و همسران هیئت‌های علمی دانشگاه تهران بوده که دیوان عدالت اداری آن را مصداق تبعیض ناروا دانسته و باطل کرد، گرچه همچنان هیئت امنای دانشگاه تهران بر آن اصرار دارد.
تکذیب دستگیری مدیرعامل بنیاد تعاون ناجا در مالزی

ضدانقلاب در ادامه دروغ‌های سریالی خود درباره مسئولان کشور این بار شایعه دستگیری سردار هابیل درویشی را در مالزی مطرح کرد. شایعه کنندگان ادعا کردند که مأموران پلیس مالزی مدیرعامل بنیاد تعاون ناجا را با مقادیر زیادی ارز و مواد مخدر دستگیر کرده است. این شایعه در حالی منتشر شده که وی روز شنبه از مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا بازدید کرده و تصاویر آن در خبرگزاری پلیس هم منتشر شده است.

حضور شعبان بی‌مخ‌ها در قاچاق پوشاک

شاهرخ جعفری، عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک درباره طرح مبارزه با قاچاق پوشاک، گفت: قاچاق پوشاک به دلیل سودآوری بالای آن جزو قاچاق‌های اول است که خیلی‌ها از طریق آن امرار معاش می‌کنند. برای مقابله با قاچاق پوشاک باید بدنه دولت و بخش خصوصی با هم همکاری کنند البته در این میان «شعبان بی مخ»‌هایی نیز داریم که در حد استانداری، فرمانداری و ریاست جمهوری لابی می‌کنند.

جانشین کی‌روش در تیم ملی ایران مشخص شد!

یک سایت کلمبیایی مدعی شد، سرمربی سابق تیم ملی قطر جانشین سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان می‌شود. سایت «caracoltv» کلمبیایی مدعی شد که خورخه فوساتی، سرمربی اروگوئه‌ای گزینه اول جانشینی کی روش در تیم ملی ایران است. در چند روز گذشته مطرح شده است که کی روش به عنوان سرمربی جدید کلمبیا معرفی خواهد شد و به همین خاطر فدراسیون ایران به دنبال جانشین برای اوست. انتظار می‌رود کی روش در هفته‌های آینده سرمربی کلمبیا شود و فوساتی جانشین او در تیم ملی ایران می‌شود.

دستور دولت برای اصلاح اصلاحیه یک مصوبه مهم

در حالی که هیئت دولت در مهرماه امسال با تصویب مصوبه ای، مقرر کرد ماده ۲ آیین نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موضوع مصوبه دی ماه سال ۹۶ کابینه، اصلاح شود و پرداخت هزینه درمان تکمیلی ایثارگران از محل سرجمع اعتبارات مصوب صورت بگیرد و همین موضوع باعث بروز مشکلات متعدد در روند درمان این قشر شده بود، طی روزهای اخیر مصوبه دیگری به تایید هیئت وزیران رسیده که بر اساس آن، با اصلاح مصوبه مهرماه امسال، عبارت مربوط به "سرجمع" اعتبارات حذف و روند اجرایی درمان ایثارگران تسهیل شده است.

نیاز فوری کشور به ۱۰۰ اتوبوس آمبولانس

یک نهاد مسئول با ارسال گزارشی، خطاب به تعدادی از مدیران ارشد اجرایی متذکر شده باتوجه به حادثه خیز بودن کشور و وقوع حوادث طبیعی متعدد از جمله زلزله، سیل و سوانحی که منجر به ایجاد صدمات بدنی بسیار گسترده می شود، باید مصدومان در حداقل زمان ممکن، خدمات فوریت های پزشکی را دریافت کنند که در چنین شرایطی، اتوبوس آمبولانس ها نقش موثری در کاهش صدمات و تلفات خواهند داشت اما نظر به فرسودگی آمبولانس های موجود و تأمین نشدن در سال های گذشته، نیاز فوری به واردات حدود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس وجود دارد.
اخبار روزانه:
* رضا نفیسی، مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد: 7 ميليون و 64 هزار تن كالا از 32 مرز فعال زمينی و آبی كشور در 9 ماه سال جاری ترانزيت شد كه اين مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 درصد افزايش داشته است. از مجموع کالاهای ترانزیت شده، 2 میلیون و 637 هزار تن را مواد نفتی و 4 میلیون و 427 هزار تن را مواد غیر نفتی تشکیل داده‌اند.
* روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در سرمقاله خود با عنوان «گام‌های کوچک اروپا علیه ایران»، با اشاره به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، علیه وزارت اطلاعات می‌نویسد: این اولین بار پس از برجام است که اتحادیه اروپا علیه ایران چنین تحریم‌‌هایی وضع می‌کند. این روزنامه آمریکایی با قدردانی از تحریم جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، نوشت: این اتحادیه باید برای دستیابی به توافقی جدید و بهتر با ایران تلاش کند.
* حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس پس از احضار به وزارت خارجه این کشور نوشت: «در جلسه صریحاً به آقای وزیر خارجه گفتم مداخله در وضعیت یک تبعه ایرانی، دخالت در امور داخلی ایران محسوب شده و مردود است، به ویژه آنکه خانم زاغری به دلیل جاسوسی برای خود دولت شما در زندان است. توصیه‌های افراد خارج از زندان به وی هم با مقاصد سیاسی است و کمکی به وی نمی‌کند
* اندیشکده صهیونیستی «مرکز مطالعات عمومی» با اذعان به قدرت ‌ایران در عرصه نظامی طی گزارشی آورد: توسعه انواع هواپیماهای بدون سرنشین گشت‌زنی و رزمی، قایق‌های بدون سرنشین مجهز به «جی‌پی‌اس» (سامانه موقعیت‌یاب) ایران و حزب‌الله با تجربیات جنگی کسب شده، اکنون می‌توانند علیه رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان عرصه‌های رزمی جدیدی را ایجاد کنند.
* تراز تجاری چین با آمریکا در سال 2018 و با وجود تعرفه آمریکا روی کالاهای چینی برای محدود کردن واردات از این کشور به بیش از 323 میلیارد دلار رسید. آمارهای گمرکی نشان می‌دهد، صادرات چین به آمریکا در سال 2018 بیش از 11 درصد افزایش یافته است. چین در سال 2018 معادل 478 میلیارد دلار به آمریکا کالا صادر کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: