به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

ادعای دیده‌بان حقوق بشر در سوریه!
رسانه‌های سوریه به نقل از یک منبع نظامی گزارش دادند، جنگنده‌های صهیونیستی مواضعی را در حومه دمشق هدف موشک قرار داد که در نتیجه آن یکی از انبارهای فرودگاه بین‌المللی دمشق مورد اصابت قرار گرفت. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که به مخالفان نظام سوریه وابسته است، مدعی شد حملات رژیم صهیونیستی تأسیسات نظامی متعلق به ایران و حزب‌الله را هدف قرار داده است. این سخنگو اضافه کرد: «حداقل دو فروند موشک، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق برخورد کرد؛ اما اهداف بزرگ‌تر در ناحیه الکسوه و دیگر مناطق جنوب غربی دمشق، جایی که بیشترین تعداد انبارها و نیروهای ایرانی و حزب‌الله قرار دارند، مورد اصابت قرار گرفت

جزئیات حکم سیدحسن آقامیری
یک مقام آگاه در دادسرای ویژه روحانیت با اشاره به اخبار منتشر شده درباره خلع لباس شدن سیدحسن آقامیری گفت: این موضوع در دادگاه ویژه روحانیت تهران بررسی شده و حکم وی بدوی است و حق تجدید نظر دارد. وی اتهام‌های آقامیری در این پرونده را هتک حیثیت، توهین به مقدسات و تشویش اذهان عمومی دانست. این مقام آگاه گفت: البته در متن منتشره از سوی سیدحسن آقامیری درباره حکم صادره در صفحه شخصی‌اش مطالب نادرستی وجود داشت؛ از جمله آنچه درباره حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری آورده، اطلاعات غیردقیق آمده و آقای منتظری صرفاً برای صحت روند رسیدگی پرونده در جلسه حضور داشته است.


فشار و تحریم جواب عکس دارد
یک مجله آمریکایی با اذعان به اینکه اِعمال فشار و تشدید تحریم و حتی جنگ نظامی علیه جمهوری اسلامی راه به جایی نخواهد برد، نوشت: «رویکرد فشار، به آمریکا کمک نخواهد کرد تا ایران را مجبور به عقب‌نشینی در برنامه هسته‌ایش کند. به‌ عکس، این رویکرد احتمال بسیار بیشتری دارد که زمینه توسعه برنامه هسته‌ای ایران را فراهم کرده و آمریکا را از مهم‌ترین متحدان خود جدا کند.» «فارین‌‌پالیسی» در ادامه پیشنهاد می‌دهد: «اگرچه ممکن است محدودیت‌های وضع‌شده علیه برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب توافق هسته‌ای در برجام، از دیدگاه دولت ترامپ کافی نباشد؛ اما این محدودیت‌ها برای آمریکا زمان می‌خرد تا واشنگتن بتواند کمپین فشاری را ایجاد کند [و طرح مقابله‌ای را علیه ایران بچیند].»

رونق اقتصادی مقدم بر تحول ساختارهاست
«
حیدر مستخدمین حسینی» کارشناس اقتصادی حامی دولت در یادداشتی با عنوان «حذف صفرها و انحراف اذهان» در روزنامه «آرمان» نوشت: «ترکیه شش صفر را حذف کرد و موفق شد. به‌ خاطر اینکه اقتصادش در وضعیت رونق قرار گرفت و تورم هم تحت کنترل قرار گرفته بود؛ ولی دولت ما چه برنامه اقتصادی دارد؟ بودجه سال ۹۸ چه تحولی در شرایطی که تحریم هستیم، آماده کرده است؟ بنابراین تا زمانی که یک برنامه منسجم نداشته باشیم و اقتصاد ما جزیره‌ای عمل کند، اصلاح ساختارش نمی‌تواند موفق باشد. بهتر است قبل از این کار، وقت و انرژی دولت در ساختارهای اصلی اقتصادی صرف شود...»

بی‌توجهی کشورها به تحریم‌های آمریکا
«
استلا‌ کابلی» کارشناس ایتالیایی که در سومین نمایشگاه کشاورزی ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور داشت، با بیان اینکه آمریکا با توجه به اهمیت انرژی در جهان می‌خواهد چتر خود را بر نفت منطقه خاورمیانه بگستراند، گفت: به رغم تحریم‌ها چند بانک اروپایی مخفیانه با ایران همکاری می‌کنند؛ چون قصد آمریکا از تحریم‌هایی که به راه انداخته، کنترل نفت و سلطه بر منطقه است. گفتنی است، حضور 80 شرکت از کشورهای گوناگون خارجی در سومین نمایشگاه کشاورزی، نهاده‌ها و دستگاه‌های نوین آبیاری تهران با وجود تحریم‌های آمریکا به نوعی بی‌توجهی کشورها به تحریم‌های آمریکا است.
همین روزهاست که بگویند سلطان گوشت هم دستگیر شد!

اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن گفت: گرانی در کشور خیلی جدی است و یکی از موضوعات بحث گوشت است که توزیع آن مکانیسم درستی ندارد. ما پیشنهاد دادیم که توزیع گوشت به صورت کوپن یا کارت باشد اما دولت قبول نکرد. متأسفانه از مجموع گوشت منجمدی که باید در اختیار مردم قرار گیرد بخشی سر از رستوران‌ها در می‌آورد، همین روزهاست که اعلام کنند سلطان گوشت هم دستگیر شده است. برخی کالاها تا ۱۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است، با ۲۰ درصد افزایش حقوق چقدر جبران می‌شود؟

واکنش ظریف به اعلام برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

ظریف در توییتر نوشت: یادآوری به میزبان و شرکت‌کنندگان کنفرانس ضد ایرانی؛ کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا مرده‌اند، یا بی‌آبرو شده و یا به حاشیه رانده شده‌اند و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضد ایرانی می‌شود.
طرح جدید دولت برای ایجاد سامانه سوت زنی مفاسد

یک مقام مسئول اقتصادی در نامه ای به تعدادی از مدیران ارشد دولتی با تشریح ضرورت استماع، بررسی و رسیدگی فوری به تخلفات و فسادهای کلان و تخلفات بعضاً کوچکی که کمتر توسط مسئولان مهم کشور دیده شده ولی نارضایتی های پنهانی مردم، بدبینی و بی اعتمادی عمومی و اجتماعی را در آینده به همراه دارد، پیشنهاد راه اندازی سامانه ارتباطی دریافت گزارش های مردمی مربوط به مفاسد اقتصادی و اداری را ارائه کرده که ساختار آن، تلفیقی از هوشمندی و الکترونیکی بودن فرایندها و چک و کنترل های دستی است و در چهار سطح تحت نظارت یک دبیرخانه فعالیت خواهد کرد.

اشتباه جالب در تصویب یک پیشنهاد در کابینه

در حالی که بر اساس تصویب ‏نامه نیمه آبان ۱۳۹۷ هیئت دولت، مقرر شده بود به استناد قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، یک دهستان جدید در شمال غرب کشور از ترکیب چند روستا و مکان ایجاد شود، طبق گزارش یک نهاد مسئول به هیئت دولت، مشخص شده در محاسبات محدوده مد نظر اشتباهی رخ داده و یکی از مکان های در نظر گرفته شده برای تجمیع، باید با گذشت کمتر از دو ماه از ابلاغ مصوبه، از نقشه و مصوبه مذکور حذف شود که این مهم، طی روزهای اخیر با ابلاغ دولت صورت گرفته است.

اخبار ضد و نقیض از به قتل رسیدن «خاوری» در کانادا

در برخی شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر قتل محمودرضا خاوری متهم اختلاس سه هزار میلیارد دلاری در حوالی منزل شخصی‌اش در کانادا دست به دست می‌شود، اما هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است. این گونه که باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داده، بر اساس این شایعات، محمودرضا خاوری متولد ۱۳۳۱ شامگاه گذشته توسط افراد ناشناس در کانادا به قتل رسیده و پلیس این کشور جسد وی را حوالی منزل شخصی‌اش در سان کرست از منطقه بردیل پت شناسایی کرده است.

تا اطلاع ثانوی به گرجستان نروید

وزارت امورخارجه کشورمان در پی شیوع آنفولانزای خوکی در کشور گرجستان، توصیه‌های مسافرتی به شهروندان ایرانی جهت سفر به این کشور ارائه کرد. در اطلاعیه وزارت امور خارجه در این ارتباط آمده است: با توجه به اخبار مربوط به شیوع آنفولانزای خوکی در کشور گرجستان، به هموطنان عزیزی که قصد سفر به این کشور را دارند، توصیه می‌شود جز در موارد ضروری تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند.

انتقاد شدید واعظی از برخی کشورهای اروپایی

رئیس دفتر رئیس جمهوری با انتقاد شدید از برخی کشورهای اروپایی به دلیل متهم کردن تهران به حمایت از تروریسم، تاکید کرد: اروپا در صورت صداقت، از حمایت منافقین و گروه های تجزیه طلب دست بردارد. محمود واعظی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، در پاسخ به سؤالی درباره تحریم ایران توسط اروپا، اظهار داشت: اروپا نباید فراموش کند که این جمهوری اسلامی ایران بود که به یاری مردم عراق و سوریه شتافت تا با تروریسم داعشی به طور مؤثر بجنگد. وی با بیان اینکه این جمهوری اسلامی ایران بود که با داعش جنگید و شهید داد تا این گروه تروریستی توان کمتری برای اقدامات جنایتکارانه خود در جهان از جمله در اروپا داشته باشد، تصریح کرد: اروپا به جای قدردانی از تلاش‌های ایران در مبارزه بی‌امان با تروریسم، ما را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند. رئیس دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: جای هیچ شک و شبهه‌ای نیست که اروپا مأمن تروریست‌ها ـ چه منافقین و چه دیگر گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب ـ است و طی چهل سال گذشته با ارائه حمایت‌های مختلف، زمینه فعالیت این گروه‌ها برای انجام اقدامات تروریستی در کشور را فراهم آورده است.


* اخبار کوتاه
* میزان ذخایر دلاری روسیه به کمترین سطح تاریخ خود رسیده و بانک مرکزی این کشور ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخایر خود را به ارز‌های دیگری، همچون یورو، یوان چین و ین ژاپن تبدیل کرده است. در سه ماهه گذشته، سهم دلار از ذخایر ارزی خارجی روسیه از 43/7 درصد به 21/9 درصد کاهش پیدا کرده است. از سال گذشته و به دنبال تنش روسیه و آمریکا که به تحریم گسترده بنگاه‌ها و تاجران روسی از سوی آمریکا منجر شد، روسیه به سرعت در حال کاهش وابستگی خود به دلار و فروش اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا است.
* نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد. «برایان هوک» گفت: اجازه نمی‌دهیم آنها در سوریه همان کاری را که در لبنان کردند، انجام دهند. گفتنی است، ادعاهای دیپلمات آمریکایی در حالی مطرح شده که حضور مستشاری ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور صورت گرفته است و دمشق همواره نقش ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش را ستوده است.
* وزیر خارجه عمان و دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس به صورت غیرمنتظره به دوحه، پایتخت قطر سفر کردند. یک منبع آگاه هدف از سفر «یوسف‌بن‌علوی» وزیر خارجه عمان و «عبداللطیف الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس به قطر را رایزنی برای فعال‌سازی دوباره این شورا به منظور مقابله با چالش‌های منطقه‌ای عنوان کرد.
* مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در راستای سیاست ایران‌هراسی این کشور با متحد خطاب کردن عربستان مدعی شد: ما در خاورمیانه بر روی سه مسئله کار می‌کنیم: ثبات منطقه، نابودی داعش و ایران. مقابله با بزرگ‌ترین تهدید جهان، یعنی جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های اصلی رئیس‌جمهور ترامپ محسوب می‌شود.
* سیدمحمد واعظی، عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بخش زیادی از مشکلات صادرات ما به تحریم ارتباطی ندارد، گفت: ابزارهای نوین پرداخت پول یکی از روش‌هایی است که در تجارت می‌توان از آن بهره گرفت و بازرگانان کشورهای دیگر از آن استفاده می‌کنند، اما متأسفانه ما از این روش‌ها بهره نگرفته‌ایم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: