به‌روز شده در: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

دستکاری در آمار صادرات غیرنفتی!
بررسی آماری نشان می‌دهد، تا سال ۱۳۹۳ آمار تجارت خارجی هر دو مرجع آماری اعم از گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی اختلاف چندانی با هم ندارند و عمدتاً رقم هر دو یکی است، اما در سال‌های 1394، 1395 و 1396 گمرک ایران میزان صادرات غیر نفتی کشور را در حالی به ‌ترتیب ۴۲ میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار، ۴۴ میلیارد و ۴۱ میلیون دلار و ۴۶ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار ذکر کرده که بانک مرکزی این ارقام را به‌ترتیب 35 میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار، 36 میلیارد و ۷۲۳ میلیون دلار و ۳۹ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار دانسته است. به‌ عبارت دیگر، آمار گمرک ایران از صادرات غیر نفتی کشور در سال 1394 حدود 6/8 میلیارد دلار، در سال 1395 حدود 7/6 میلیارد دلار و در سال 1396 حدود هفت‌ میلیارد دلار بیشتر از آمارهای بانک مرکزی است که در مجموع زیاده‌گویی یا اختلاف آماری نزدیک به 21 میلیارد دلاری را بین دو آمار نشان می‌دهد.
وقاحت فرانسوی ها
وزارت خارجه فرانسه در اقدامی مداخله‌جویانه، خواهان توقف فعالیت‌های موشکی ایران شد. وزارت خارجه فرانسه بدون ارائه هیچ مستندی، از ایران خواسته است تا همه فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند، متوقف کند. گفتنی است، جمهوری اسلامی ایران به دفعات تصریح کرده است، برنامه موشکی‌اش کاملاً دفاعی بوده است. همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نهاد تخصصی سازمان ملل متحد به شمار می‌آید و ناظر بر اجرای ابعاد فنی و هسته‌ای برجام است، در همه گزارش‌های خود بر صلح‌آمیز بودن تمامی فعالیت‌های ایران و عدم انحراف آنها به سوی اهداف غیر مسالمت‌آمیز تأکید کرده است.

اگر اصلاح‌طلبان نبودند، روحانی رأی نمی‌آورد
رسول منتجب‌نیا در واکنش به اظهارات اخیر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره نقش نداشتن اصلاح‌طلبان در پیروزی روحانی، گفت: برای آقای واعظی و سایر دوستان احترام قائل هستم ولی رأی تقریباً مشخص آقای روحانی به دلیل وجهه ایشان و تلاشی که دوستان در ستاد ایشان داشتند، بیش از پنج، شش میلیون نبود؛ اما وقتی با تصمیم اصلاح‌طلبان، قرار شد همه پشت سر آقای روحانی متحد و متفق شوند، سبد آقای روحانی سنگین‌تر شد و تمام آرای اصلاح‌طلب‌ها به سبد ایشان ریخته شد و باعث شد تا آن رأی قابل توجه را در سال 92 بیاورند و بر رقبای خود پیروز شوند.

پیشنهاد افزایش حقوق کارگران به ۳ میلیون تومان
محمود شکری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از وضعیت معیشتی کارگران، گفت: با توجه به اینکه بررسی لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، پیشنهادهای متعددی از سوی نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده مطرح شده است. وی افزود: نمایندگان مجلس گزینه‌های افزایش ۳۰ درصدی، ۲۵ درصدی و حداقل ۳ میلیون تومان را برای کارگران پیشنهاد کرده‌اند که این پیشنهادها برای بررسی‌های بیشتر به کمیسیون تلفیق ارائه شده است.

وظایف خودروسازان در قبال خریداران مشخص شد

مدیر عامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. همچنین شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل 80 درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و 20 درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند. یکی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود. تعهدات فروشی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها یک شهریورماه امسال به بعد می باشد(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

ظریف از کدام انتظار می‌گوید؟

عکس بزرگی از ظریف و تیتر بزرگی روی عکس: «منتظر اروپا نمی‌مانیم». این تصویر صفحه یک روزنامه اعتماد است در فردای روزی که اتحادیه اروپا به دلایل واهی تصمیم گرفته نهاد اطلاعاتی کشورمان را تحریم کند! در روزنامه‌های اصلاح‌طلب دیگر هم خبر چندانی از واکنش به اتحادیه اروپا نیست. در حالی که اتحادیه اروپا تحریم جدیدی را رقم زده است. کیهان می‌نویسد: «قرار بود دولت در اردیبهشت ۹۷ ظرف فرصتی دو هفته‌ای از اروپا تضمین عملی برای حفظ منافع ایران در قبال خروج امریکا از برجام بگیرد، حالا با سپری شدن حدود هشت ماه، نه تنها اروپا هیچ تضمینی نداد بلکه در جدیدترین اقدام گستاخانه، ایران را تحریم کرد!» و در ادامه می‌آورد که «برخی کشور‌های اروپایی سال‌هاست به پایگاه و پناهگاهی برای گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب تبدیل شده‌اند و عملاً به این گروهک‌ها سرویس‌های متنوعی ارائه می‌کنند. اما برخورد منفعلانه و حقارت‌آمیز دستگاه دیپلماسی کشور با این مسئله، کشور‌های اروپایی را دچار توهم کرده و باعث شده عملاً جای بدهکار و طلبکار عوض شود

تعطیلی بیمارستان یک روز پس از آغاز به کار

بیمارستان مادر مشهد که سوم آذر امسال توسط وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مشهد افتتاح شده بود، با گذشت ۴۸ روز هنوز بیماری پذیرش نکرده است. مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این باره می‌گوید: بعد از افتتاح رسمی بیمارستان توسط وزیر وقت بهداشت، این بیمارستان می‌توانسته پذیرش بیمار داشته باشد ولی مدیران بیمارستان به دنبال انعقاد قرارداد با بیمه‌ها رفتند و پذیرش بیمار را به بعد از قرارداد موکول کردند!

محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا لغو نمی‌شود

«برایان هوک» رئیس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا گفته است به دلیل آنکه حکومت ایران سابقه شهروندان ایرانی را برای بررسی در اختیار آمریکا قرار نمی‌دهد، محدودیت سفر ایرانی‌ها به آمریکا لغو نخواهد شد. هوک در ویدیویی که در حساب توییتری وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده ادعا کرد که حکومت ایران مقصر این وضعیت است. ترامپ از سال ۱۳۹۵ محدودیت‌های بیشتر و تازه‌تری را برای سفر ایرانیان به آمریکا وضع کرد./

دستور ویژه به مدیران برای جلوگیری از اعطای وام مشکوک

در حالی که یک نهاد مسئول در نامه ای به تعدادی از مدیران دولتی، تاکید کرده بود امکان اعطای تسهیلات کلان به یک شرکت مشهور در جنوب کشور به دلایلی چون ناکافی بودن مبالغ وثایق تودیعی، ابهام در برگشت وام ها و فقدان توجیه اقتصادی برای طرح ارائه شده، وجود ندارد، یک مسئول دولتی در نامه ای به تعدادی از اعضای کابینه اعلام کرده علاوه بر این موضوع، دو طرح دیگر نیز با صدور دستور مستقیم مبنی بر جلوگیری از اعطای تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی مواجه شده اند.

استعلام جالب برخی مدیران بانکی درباره حقوق دریافتی شان

اگرچه مدیران بانک های دولتی از جمله گیرندگان بالاترین حقوق و دستمزد در سیستم دولتی محسوب می شوند اما برخی از آن ها با ارسال نامه به یک مقام مسئول اجرایی، خواستار مشخص شدن نحوه محاسبه حقوق و مزایای خود در سال گذشته شده اند که در پاسخ به این استعلام، تاکید شده بانک های دولتی فقط تا قبل از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری دارای مقررات استخدامی خاص خود بودند. بنابراین حقوق و مزایای مدیران بانک های دولتی در سال قبل، تابع بند 2 مصوبه 26 فروردین کابینه است که ضریب حقوق شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری را تعیین کرده و این افراد مشمول موارد استثنا از آن نیستند.


اخبار روزانه:
* روزنامه «واشنگتن‌پست» فاش کرد، محمدبن‌سلمان، ولی‌عهد سعودی همچنان ارتباط و تماس‌های خود با سعود القحطانی را حفظ کرده، این در حالی است که القحطانی به سازماندهی عملیات قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول متهم است. این رسانه در گزارش خود آورده است: القحطانی همچنین چندین پرونده را دنبال می‌کند و ولی‌عهد سعودی هم همچنان از مشاوره‌های وی استفاده می‌کند. القحطانی مدعی شده است، ‌از وی به مثابه سپر بلا در کشته شدن خاشقجی استفاده شده است!
* علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران و مدیرکل سابق اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت: تعداد مجردهای قطعی در کل کشور ۲۲۰ هزار نفر است. وی افزود: 11 میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مجرد هرگز ازدواج نکرده در کشور داریم که با احتساب افراد بدون همسر در اثر فوت یا طلاق، جمعیت مجردان ایران به رقم ۱۳ میلیون و ۳۲ هزار نفر می‌رسد. گفتنی است، به افرادی که از سن تجرد قطعی عبور کرده باشند، مجردهای قطعی می‌گویند.
* نهاد تنظیم‌کننده ارتباطات راه دور در روسیه در حال تحقیق از وبگاه روس‌زبان «بی‌بی‌سی» به دلیل حمایت احتمالی از گروه‌های تروریستی است. پوشش‌های خبری رسانه دولتی «بی‌بی‌سی» درباره گروه تروریستی داعش پیش از این با انتقادات کاربران ایرانی هم مواجه شده است. اوج این انتقادات زمانی مطرح شد که بی‌بی‌سی پس از تصرف بخش‌هایی از خاک عراق به دست «داعش» از کاربرد لقب «تروریستی» برای این گروه خودداری کرد.
* «چاران سینگ» مدیر اجرایی بانک دولتی UCO گفت: پالایشگاه‌های هندی قبلاً پرداخت‌های خود را به 15 بانک ایرانی انجام می‌دادند که اکنون به 9 بانک کاهش یافته است؛ زیرا یکی از این بانک‌ها بسته شده و پنج بانک دیگر نیز تحت تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند. گفتنی است، 9 بانک مذکور، بانک‌های سامان، پاسارگاد، اقتصاد نوین، کارآفرین، سرمایه، خاورمیانه، شهر، حکمت ایرانیان و گردشگری هستند.
* حجت‌الاسلام ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: استانی شدن انتخابات به ضرر کشور و مردم است؛ چرا که در این صورت مردم شناختی بر نمایندگان نخواهند داشت. وی افزود: این طرح سبب می‌شود نماینده‌هایی به مجلس راه پیدا کنند که ویژگی لابی‌گری و رایزنی بالایی دارند و به این ترتیب افراد مستقل نمی‌توانند به مجلس راه یابند.
* «انزو موآورو» وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد، دولت این کشور در حال بررسی بازگشایی سفارتخانه در دمشق است. ایتالیا که در سال 2012 سفارتخانه خود در سوریه را تعطیل کرده و به زعم خود برخورد دولت سوریه در قبال ناآرامی‌ها را غیرقابل قبول خوانده بود، اکنون نخستین کشور اروپایی است که سفارتش را در سوریه دوباره راه‌اندازی می‌کند.
* بر اساس اعلام بانک جهانی و با وجود تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، اقتصاد این کشور در سال گذشته رشد داشته است. در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، تأکید شده است میزان رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته افزایش یافته و تورم هم در سطح پایین مانده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: