به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
نگاهی به مهمترین تغییر ساختاری نظام بین‌الملل درسال 2018 میلادی؛
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در جریان سفر غیرمنتظره خود به عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی اعلام کرد که آمریکا دیگر نمی‌تواند پلیس جهان باشد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در جریان سفر غیرمنتظره خود به عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی اعلام کرد که آمریکا دیگر نمیتواند پلیس جهان باشد.

دونالد ترامپ در جریان سفری ناگهانی به عراق که با انتقادات بسیاری در میان احزاب و مقامات عراقی روبرو شد، در جمع گروهی از سربازان آمریکایی ضمن دفاع از تصمیم اخیر خود برای خروج نظامی از سوریه گفت که ایالات متحده نمی تواند نقش "پلیس جهان" را ایفا بکند. ترامپ در سخنان خود اعلام کرد که این بسیار خندهدار است که نظامیان آمریکایی در کشورهایی حضور دارند که ممکن است مردم آمریکا حتی نام آنها را نیز نشنیده باشند.

در این ارتباط، ایوان دانیلف، کارشناس روابط بینالملل از روسیه معتقد است عدم توانایی آمریکا برای ایفای نقش پلیس جهانی که ترامپ به آن اذعان کرده است، مهمترین رویداد ساختاری نظام بینالملل در سال میلادی 2018 است.

به اعتقاد دانیلف از هم اکنون میتوان نشانههای تزلزل هژمونی آمریکا و افول آن را با این سخنان ترامپ مشاهده کرد.

این کارشناس روسی در ادامه اظهارات خود گفت: خروج آمریکا از سوریه و پس از آن اعلام کاهش حضور نظامی در افغانستان به این معناست که آمریکا دیگر توانایی خرج میلیونها دلار هزینه نظامی در خارج از مرزهای خود را ندارد.

البته این اعلام خروج آمریکا از سوریه برای نخستین بار نبود که از سوی ترامپ اعلام میشد. پیش از این در اوایل سال 2018 ترامپ گفته بود تصمیم دارد که نظامیان آمریکایی را از سوریه خارج کند و پس از آن متذکر شده بود که همپیمانان آمریکا، از جمله عربستان با پرداخت هزینه بیشتری جایگزین نیروهای آمریکایی خواهند شد. پس از این خبر نیر منابع سعودی و اماراتی اعلام کرده بودند که طرحی را برای اعزام نیرو به شمال سوریه در صورت خروج آمریکا و پرکردن خلا ناشی از غیبت آمریکا خواهند داشت، اما تا کنون خبری از اعزام این نیروها نیست، اما خروج نیروهای آمریکایی آغاز شده و جمعه گذشته نیز منابع سوری آگاه در استان حسکه در مصاحبه با آناتولی گفتند، آمریکا یکی از انبارهای خود در شهر المالکیه در حومه شمال شرقی حسکه را تخلیه کرد که در این انبار، چندین مخزن سلاح وجود داشت و در آن حدود ۵۰ سرباز آمریکایی فعالیت میکردند. تخلیه این انبار اولین خروج رسمی نظامیان آمریکایی از مناطقی در شمال شرق سوریه بود که در حال انجام است، اما همچنان خبری از پرکردن غیبت نظامیان آمریکایی با نیروهای اماراتی و عربستانی نیست.

براین اساس در حال حاضر آمریکا در حال خروج از سوریه است و نه تنها نظامیان عربی و اماراتی و یا سعودی جای آنها را در سوریه نگرفتهاند، بلکه فراتر از آن امارات، بحرین و کویت از بازگشایی سفارت خود در دمشق خبر دادهاند که نشانه به رسمیت شناختن دولت بشاراسد در سوریه است که طی هفت سال گذشته بیشترین حمایت را از مخالفان مسلح او کرده بودند.

براین اساس خروج فعلی آمریکا بدون جایگزینی با نظامیان عربی جز به معنای پذیرش شکست برای جبهه عربی-غربی ضد سوریه نیست و همین شکست به خوبی افول هژمونی آمریکا در صحنه سیاسی منطقه را ثابت میکند.

اما از نظر اقتصادی نیز آمریکا حتی اعلام کرده که پولی برای بازسازی سوریه ندارد و در عوض عربستان بخشی از هزینه بازسازی سوریه را متقبل خواهد شد. ترامپ در تویئت خود این موضوع را اعلام و حتی از عربستان بدلیل تقبل هزینه بازسازی سوریه تشکر کرده است. در این شرایط روشن است تا چه میزان بنیه مالی واشنگتن برای بلندپروازیهای خارج از مرزهای این کشور ضعیف شده است. زمانی همین واشنگتن حداقل 15 کشور آسیب دیده پس از جنگ جهانی دوم را در قالب طرح مارشال بازسازی کرد تا آنها را در اردوگاه خود نگه دارد، اما امروز حتی از عهده بازسازی کشور جنگ زده سوریه نیز برنمیآید، مشخص است که قدرت مانور ایالات متحده تا چه حد محدود شده است.

به گفته ایوان دانیلف، ترامپ خود اعتراف کرده است که کشورش از سال 2001 نزدیک به 7 تریلیون دلار را در خاورمیانه هزینه کرده است، اما نتیجه آن چیست؟ در دیگر مناطق نیز هزینههای ماشین جنگی آمریکا به میلیونها و میلیاردها دلار دیگر رسیده، بدون این که نتیجهای به همراه داشته باشد. طی این سالها فقط لهستان قبول کرده که 2 میلیارد دلار را به آمریکا در قبال استقرار پایگاه نظامی دائمی بپردازند که این در مقابل دهها میلیارد دلار هزینه دیگر در میدان نظامی بسیار کم ارز ش است.

کارشناس روسی روابط بینالملل این مسئله را نیز میافزاید که: اگرچه اقتصاد امریکا در شرایط بحرانی نیست، اما نشانههای بسیار روشنی از آسیب پذیری بالقوه آن در نتیجه برخی تصمیمات ناگهانی میتواند وجود داشته باشد و انباشت این مشکلات میتواند به یکباره در نتیجه یک تصمیم اشتباه سیاسی، اقتصاد آمریکا را از درون خالی کند و از همین روست که ترامپ بدنبال ریسک کردن در هزینههای دولت نیست و تا حد امکان تلاش دارد با کاهش قابل توجه هزینههای نظامی امریکا در خارج از مرزها، از انباشت بیشتر مشکلات جلوگیری کند.

به گفته دانیلف، اوایل سال میلادی 2018 دفتر حسابرسی دولت و کمیته بودجه کنگره نسبت به بدهیهای بی سابقه ملی و در مقابل کسری بودجه 1 میلیارد دلاری هشدار داده بود و تردیدی نیست که اگر کاخ سفید نخواهد هزینههای نظامی خود را کاهش دهد، وضعیت از آن چه امروز هم هست بدتر خواهد شد.

دانیلف در نتیجهگیری خود میگوید که نتیجه این وضعیت و اظهارات ترامپ یک مسئله بیشتر نیست و آن این که آمریکا دیگر به مانند گذشته پول برای هرکاری ندارد، یا این که پول هست اما کاخ سفید نمیتواند مانند گذشته هرجای دنیا که خواست ریخت و پاش به راه بیندازد، حداقل بازارهای مالی و توان اقتصادی آمریکا به این حیف و میل کردنها نگاه خوبی ندارند و ترجیح میدهند بجای هدر دادن سرمایه در خارج از مرزها، رهبران آمریکا به فکر مردمان خودشان باشند. در این شرایط است که ترامپ اعتراف کرده آمریکا دیگر نمیتواند به تنهایی پلیس جهان باشد!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: