به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
انقلاب اسلامی و به تبع آن جمهوری اسلامی علیرغم رؤیای تعبیر ناشده ی دشمنانش به ایستگاه چهل سالگی خود رسیده و به فضل پروردگار از آنچنان استحکام و قدرتی برخوردار گردیده که اراده کرده است گام بلندی را برای افق پنجاه سال آینده خود بردارد.
محمدحسین شفیعی ها- چند نکته در اهمیت فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت .

انقلاب اسلامی و به تبع آن جمهوری اسلامی علیرغم رؤیای تعبیر ناشده ی دشمنانش به ایستگاه چهل سالگی خود رسیده و به فضل پروردگار از آنچنان استحکام و قدرتی برخوردار گردیده که اراده کرده است گام بلندی را برای افق پنجاه سال آینده خود بردارد.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در مهر ماه سال جاری نسخه اولیه الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت را که با هدایت و مدیریت خود ایشان در چند سال گذشته توسط مجموعه ای از نخبگان و عالمان حوزوی و دانشگاهی فراهم گردیده به جهت ارتقاء و تکمیل آن برای تمام مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر و پژوهشکده ها ابلاغ کردند. تا ظرف دو سال آینده تمامی نقطه نظرات اندیشمندان و صاحب نظران اخذ و برای آغاز قرن 15 هجری شمسی که سال پایه برنامه 50 ساله می باشد آماده شود. در این خصوص چند نکته را متذکر می شود:

1-باید شکر گذار خداوند بود به واسطه برخورداری از نعمت کشتی بانی که هم توانسته است کشتی نوپای انقلاب را در طوفان های سهمگین دنیای کنونی به سلامت هدایت کند و هم برای پایداری و تداوم آن تا رسیدن بهنقطه کمالش (ظهور حضرت بقیه الله الاعظم عج)کارگزاران و مسئولان نظام و مردم که صاحبان اصلی آن هستند را وادار به چشم دوختن به افق های دور دست می نماید و سیاست های کلی و چشم انداز طراحی می کند تا در این مسیر دشوار و پر خطر بدون نقشه حرکت نکنیم.

2-تقریبا تمام کشورهای بزرگ که گام در این مسیر گذاشته اند و دارای چشم اندازهای 50 ساله هستند پس از گذشت مدتی طولانی به این مهم دست یافته اند . از جمله کشور چین که اخیرا در معیت برخی دوستان حزب مؤتلفه اسلامی سفری به آنجا داشتیم، گزارشی که مسئولان حزب کمونیست چین ارائه کردند حاکی از همین معنا بود که تاسیس جمهوری خلق چین سال 1949 بوده و طی یک دوره سخت تا سال 1978 پس از کسب تجربیات گوناگون اقدام به طراحی برنامه دراز مدت خود کرده اند . یعنی برنامه دراز مدت چین بر مبنای دو هدف صد ساله (2021 صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین با یک شعار و 2049 صدمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین با شعار رسیدن به آرمان های اصلی شان از 1978 آغاز شده است .لذا این بیان که از سوی برخی ناآگاهانه مطرح می شود که ما زمان را از دست داده ایم سخن مطابق با واقع نیست چرا که در طول چهل سال عمر جمهوری اسلامی علی رغم توطئه های عمیق دشمنان که اجرا کردند و یا تحریم های هوشمند که اعمال کرده و می کنند ، اما انقلاب اسلامی تجربیات گرانسنگی را بدست آورده و به درخت تناوری تبدیل شده است که الان می توان با نگاه عمیق به آینده و بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرین گذشته راه طولانی رسیدن به تمدن نوین اسلامی را پیمود و با کمک الطاف الهی و اراده جمعی مردم انقلابی بدان دست یافت.

3-ضرورت آگاه سازی مرحله به مرحله مردم و اطلاع رسانی تا آغاز برنامه و سپس در دوران اجرای برنامه نکته قابل توجهی است که به نظر می رسد در سند چشم انداز بیست ساله از آن غفلت شد و برای مردم برجسته نکردیم تا با آن زندگی کنند. ماهاتیر محمد در مالزی وقتی برنامه توسعه خود را شروع کرد از همان آغاز شعار "مالزی 2020" را بر سر زبانها انداخت به گونه ای که همه جا صحبت از آن بود و بتدریج به عنوان یک آرمان جمعی عموم مردم درآمد. پس باید بدور از هیاهوی روزمره جمعی که مسئولیت تدوین و اصلاح برنامه پایه پیشرفت ایرانی اسلامی را عهده دار هستند به این مهم توجه داشته باشند.

4-از جمله موضوعات مهم و سرنوشت ساز ، تعیین راهکار ضمانت اجرای برنامه است . نکته ای که باز در سند چشم انداز 20 ساله از این بابت به نظر می رسد آسیب دیدیم ، چرا که دولت های مختلفی که عهده دار مسئولیت اجرایی کشور بوده اند، همت اصلی شان شعارهای خودشان بود تا تلاش برای رسیدن به اهداف چشم انداز و هیچ مرکزی هم به طور رسمی و جدی نظارت بر تحقق برنامهچشم انداز نداشت تا اگر دولتی در وظیفه نزدیک کردن کشور به اهداف آن سند قصور یا تقصیری داشت تذکر داده و یا مورد بازخواست قرار دهد. این ضعف باید در سند 50 ساله آینده برطرف شده و سازوکار آن طراحی شود تا به صورت جدی مورد اهتمام مرکز مربوطه که طبعا باید هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد ،قرار گیرد.

5-در طول 40 سال گذشته علیرغم شعارهای اسلامی داده شده ،متاسفانه آنچه در عمل رخ داده به ویژه در حوزه اقتصاد که از ضعف های مفرط جمهوری اسلامی نیز هست ، عمل به نسخه های اقتصاد سرمایه داری و لیبرالیستی بوده است (از جمله وضعیت فاجعه آمیزی که هم اکنون مردم با آن مواجه هستند) ومی شود گفت که اقتصاد ایران حتی پس از انقلاب اسلامی نیز اسیر تفکرات نئولیبرالی بوده ،چرا که دست اندرکاران این حوزه عمدتا تحصیل کردگان غرب و یا تربیت شدگان آن مبانی بوده اند.وقتی این تجربه به شکست قطعی رسیده و نتوانسته است کشور و مردم را از فقر نجات دهد ، لازم است نخبگان و اندیشمندان دغدغه مند بر مبنای تفکر دینی و اسلامی (که در مبانی فکری این سند هم آمده است )و بهره گیری از تجربیات موفق دنیا طراحی اقتصادی 50 ساله را وجه همت خویش قرار دهند.

6-نکته پایانی بیشتر معطوف به رسالت حزب در این ارتباط است .تجربه اداره و مسئولیت پذیری حزبی کشور می تواند موضوعی باشد که مؤتلفه اسلامی با 55 سال تجربه تحزب نسبت به آن ایده داشته باشد و مرکز مطالعات و برنامه ریزی حزب در دوسال پیش رو که این سند برای تکمیل و ارتقاء به نخبگان عرضه شده ، کار کند و نتیجه مطالعات علمی و تجربی خود را به مسئولان ارائه دهد .با توجه به نگاه مثبتی که رهبر انقلاب اسلامی نسبت به حزب (با ویژگی خاص و بومی آن )دارند اگر این امر به درستی پیگیری و عملیاتی شود و به صورت یک محصول مستدل علمی جمع آوری شود می تواند زمینه تایید معظم له را نیز در پی داشته باشد و در سند مزبور کنجانده شود. امیدواریم دوران جدیدی که برای انقلاب و جمهوری اسلامی در منطقه و دنیا آغاز شده و ضعف مفرط و شکست مفتضحانه دشمنان آن که بیش از پیش آشکار گردیده است، با به کار گیری ظرفیت عظیم جوانان پرشور و توانمند و تحصیلکرده و عالم به زمان ، آمادگی خود و کشور را برای شروع قرن جدید هجری شمسی فراهم آورده و از 1400 موتور محرک و جوان جمهوری اسلامی مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی را هموار نماید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: