به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

انقلاب اسلامی مرگ تدریجی استکبار را رقم زده است

نماینده ولی‌فقیه در سپاه با بیان اینکه ماندگاری و زنده بودن انقلاب یک معجزه الهی است، گفت: آنچه در این 40 سال این انقلاب را از گردنه‌های سخت در برابر فتنه‌های سخت و دشمنی دشمنان عبور داده، پیوند امت با ولایت بوده است و تبعیت از ولایت تنها چیزی است که دشمن را عصبانی می‌کند. حجت‌الاسلام والمسلمین حاجی‌صادقی افزود: دشمنان این انقلاب با درست کردن جبهه‌ای عظیم، وسیع و نامتجانس و واحد می‌خواهند به ماندگاری این انقلاب ضربه وارد کنند؛ علی‌رغم این تلاش، این انقلاب اسلامی بوده که با بیداری ملت‌ها مرگ تدریجی استکبار را رقم زده است.

پول آمریکایی سال ۲۰۱۹ را با سقوط آغاز کرد
شرکت «اپل» نسبت به کاهش درآمد خود هشداری داد که همسو با نگرانی‌های دیگر در فضای بازار‌های جهانی به‌ ویژه چشم‌انداز کاهشی رشد اقتصادی جهان، به نوسانات و تحولات زیادی در سراسر بازار‌های جهانی منجر شد. بر این اساس، بازار سهام ایالات متحده آمریکا ریزش بین ۲ تا ۳ درصدی را در همه شاخص‌ها تجربه کرد، مهم‌تر از همه تغییر ناگهانی در بازار جهانی ارز بود. در بازار ارز، دلار با شکست سنگینی از سوی ین ژاپن مواجه شد و ظرف تنها ۸ دقیقه بیش از ۳ درصد در برابر ین ژاپن تضعیف شد.

بهزاد نبوی هم مذاکره با امریکا را رد کرد

بهزاد نبوی، از اعضای سازمان منحله مجاهدین انقلاب اسلامی می‌گوید «حالا وقت مذاکره با امریکا نیست؛ حالا که ترامپ اسلحه روی شقیقه ما گذاشته است.» و این نویدبخش نگاه واحد جریان‌های مختلف سیاسی ایران به دولتمردان امریکاست.بهزاد نبوی همیشه در آن سویی بود که از مذاکره با امریکا دفاع می‌کنند و حالا جملات ضدامریکایی او تیتر رسانه‌های اصلاح‌طلب شده است. او بر تعامل ایران با شرق در شرایط کنونی تأکید می‌کند: «ما بعد از تحریم دوم ترامپ دچار مشکل شدیم. باید حواسمان به معیشت مردم باشد. من معتقد نیستم الان که ترامپ اسلحه روی شقیقه ما گذاشته باید با او مذاکره کنیم. عده‌ای می‌گویند اگر این کار را نکنیم وضع بدتر می‌شود، اما الان شرایط مذاکره نیست. الان باید با ژاپن، کره، چین و روسیه روابط خود را حفظ کنیم. اروپا را از دست ندهیم.»
هفتاد و پنچ درصد بودجه کجا می‌رود!

لایحه بودجه ۹۸ با سقف یک‌تریلیون و هفتصد و ۳ هزار میلیارد تومان بسته شده است که از این رقم یک تریلیون ۲۷۴ هزار میلیارد تومان متعلق به مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌هاست که نسبت به بودجه امسال، افزایش ۸/۵۱ درصدیداشته است. در حالی افزایش بودجه شرکت‌های دولتی در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده که این موضوع هدف کوچک‌سازی بدنه دولت را بار دیگر به تعویق می‌اندازد. در همین زمینه یک کارشناس اقتصادی گفت: «کل بودجه سال آینده حدودیک‌تریلیون و هفتصد و ۳ هزار میلیارد تومان است که از این رقم، بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و مؤسساتی که وابسته به دولت هستند، به جز وزارتخانه‌ها حدود یک تریلیون و دویست‌هفتاد هزار میلیارد تومان است. به طورکلی، ۷۵ درصد کل بودجه سهم شرکت‌های دولتی و بانک‌هاست و از ۲۵ درصد باقی‌مانده بخش زیادی به وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی اختصاص پیدا می‌کند

باز هم تحریف و باز هم بی‌بی‌سی

حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری در جمعه‌ای که گذشت، اولین نماز جمعه خود را به عنوان امام جمعه در تهران اقامه کرد. بی بی سی فارسی جمله‌ای از خطبه‌های او را نقل کرد، اما با حذف یک کلمه؛ کلمه‌ای که کلی معنای جمله را عوض می‌کند. بی بی سی تیتر زده «امام جمعه تهران: خاورمیانه گورستان امریکاست» و در متن خبر هم نوشته است که «محمدجواد حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران در اولین خطبه‌های نماز جمعه‌اش خاورمیانه را گورستان نیرو‌های نظامی امریکا خواند و گفت: نیرو‌های امریکایی هر جا رفتند، بیچارگی و بدبختی بردند.»، اما آیا حاج علی اکبری چنین جمله‌ای گفته است؟ او در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، می‌گوید که «غرب آسیا به خاطر مقاومت ملّت ایران به گورستان آرزو‌های امریکایی تبدیل شد و به لطف خدا، رژیم صهیونیستی در برابر ملت ما روز‌های سختی را پشت سر می‌گذارد و نصاب شکست آن‌ها به دو روز رسیده است؛ این اتفاق کمی نیست.» بی بی سی فارسی، در بازنشر این بخش از سخنان امام جمعه تهران، «آرزوهای» را با «نیروهای» جایگزین کرده است و تفاوت این دو زمین تا آسمان است!چندی پیش هم خبرنگار بی بی سی سخنان وزیر خارجه انگلیس را تحریف کرد که البته با واکنش مهمان برنامه - سفیر سابق انگلیس در تهران - مواجه شد. مجری بی‌بی‌سی اینگونه سؤال می‌کند که «چرا وزیر خارجه بریتانیا، ایران را به «بشکه باروت» توصیف کرد؟» و بلافاصله ریچارد دالتون، سفیر سابق بریتانیا در تهران با تعجب واکنش نشان می‌دهد: «مطمئن‌اید؟! یمن را بشکه باروت توصیف کرد یا ایران را؟»هفته گذشته هم بی بی سی مدعی تجمع در میدان انقلاب تهران شد و حتی فیلم‌هایی از تجمع را هم منتشر کرد، اما ساعتی بعد با اعلام اینکه دچار اشتباه شده و فیلم‌های تجمعات دی ۹۶ را به جای تجمع ادعایی امسال منتشر کرده‌اند، اعلام کرد تمامی فیلم‌ها را حذف کرده است.
وام ازدواج ۴۰ میلیون تومان می‌شود؟

نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت در بودجه سال ۹۸ وام ازدواج هر یک از زوجه را مانند سال جاری ۱۵ میلیون در نظره گرفته است، برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج را مطرح کرده‌اند. با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن قیمت‌ها، برخی از نمایندگان پیشنهاد افزایش وام ازدواج هر یک از زوجه به ۲۰ ملیون را مطرح کرده‌اند که برای بررسی به کمیسیون تلفیق ارائه می‌شود تا درباره این پیشنهاد تصمیم‌گیری شود. با بالا رفتن قیمت‌ها قطعا وام ۱۵ میلیونی برای ازدواج کافی نیست، چندین هزار نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند، با توجه به اینکه هزینه‌ها برای آغاز زندگی بالاست، افزایش وام ازدواج می‌تواند عاملی برای تشویق جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده باشد.


عطریانفر: لاریجانی را بر چهره شاخص اصلاح‌طلب ترجیح می‌دهیم

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران ضمن تعریف اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلب نامیدن ناطق و لاریجانی، طعنه‌ای هم به عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب قدیمی زده است. او در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: «اصلاح‌طلبی رویکردی است که دلالت بر افکار و اندیشه ما دارد. ما کسی را تنها به لباس اصلاح‌طلب نمی‌شناسیم بلکه به‌عمل، اندیشه و رفتار‌های اجتماعی، این صفت را بر کسی قرار می‌دهیم. همین آقای ناطق نوری که یک روز در سال ۷۶ رقیب اصلاح‌طلبان بوده امروز رویکردش اصلاح‌طلبانه و متحول شده است. آقای علی لاریجانی که یک روز عنصر متقابلی به حساب می‌آمده امروز رویکردش به نحوی است که ما او را بر یک چهره شاخص اصلاح‌طلبی در مجلس ترجیح می‌دهیم و در مدیریت مجلس اعتبار بیشتری برایش قائل می‌شویم. بنابر این رویکرد ملاک است و نه سابقه انتساب افراد به این یا آن جریان. وقتی این طور به مسئله نگاه کنیم خیلی از تعاریف‌مان باید اصلاح شود.» انتخاب رئیس مجلس و حمایت برخی حامیان دولت از لاریجانی و رویگردانی از عارف منشأ اختلافاتی میان حزب کارگزاران و سایر احزاب اصلاح‌طلب شد.
واکنش «ده‌نمکی» به حذف نرده‌های نماز جمعه

مسعود ده نمکی کارگردان سینما و تلویزیون با انتشار تصویری از حجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت و جدید تهران در واکنش به برداشتن میله ها در نماز جمعه هفته گذشته، در اینستاگرام نوشت: خدا را شکر گر چه دیر بود ولی شروع خوبی بود زمانی به خاطر این مطالبات و مطالب در نشریه شلمچه و جبهه متهم به افراطی گری می شدیم و حالا در تریبون های رسمی طرح می شود مسأله مهم در اصلاح روش های غلط مرد زمان خود بودن است.
ضرغامی: رسانه بدون فضای مجازی مفهوم ندارد

ضرغامی، رئیس اسبق صداوسیما با بیان اینکه روش های کارمندی در عرصه رسانه توان اقناع سازی مخاطب را ندارد، گفت: افراد از حدود دو هزار شبکه ماهواره ای معمولا ۱۰ شبکه را به عنوان ایستگاه انتخاب می کنند و لذا رسانه ملی ما باید سعی کند یکی از این ایستگاه ها باشد. وی با اشاره به شبهه افکنی دینی دشمن در فضای مجازی، خاطرنشان کرد: پاسخگویی به شبهات باید به دو روش مستقیم و غیرمستقیم صورت بگیرد. گاهی باید پاسخگویی مستقیم و سریع باشد و گاهی باید از روش های آفندی و پدافندی استفاده کنیم. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امروز رسانه بدون فضای مجازی مفهوم ندارد، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از تولیدات صداوسیما نشأت گرفته از فضای مجازی است و لذا باید در مقابل اتاق جنگ رسانه ای شبکه های رقیب روشن و سریع عمل کنیم.
روحانی و احمدی‌نژاد غایبان اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت به ریاست آملی لاریجانی

مراسم معارفه آیت الله آملی لاریجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد. صبح امروز اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی برگزار شد. حجت‌الاسلام حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد از غایبان این جلسه معارفه که اکثریت اعضاء مجمع در آن حضور داشتند بودند.

نظر مجلس درباره استانی شدن انتخابات چیست؟

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: من با تجمیع حوزه‌های انتخابیه چه استانی و چه ... موافقم و معتقدم این شکل از کار، کارکرد نمایندگان را به وظایفشان در قانون اساسی نزدیک می‌کند. سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح نمایندگان مجلس مبنی بر استانی شدن انتخابات، گفت: من در مجموع با تجمیع حوزه‌های انتخابیه چه به صورت استانی یا مدل‌های دیگر موافقم هرچه حوزه‌های انتخابیه بزرگ‌تر شود کارکرد نمایندگان وظایفشان در قانون اساسی نزدیک‌تر می‌شوند. وی افزود: وظیفه مجلس یک کارکرد ملی است، مجلس که شورای شهر نیست، براساس وظایفی که در قانون اساسی برای مجلس تعریف شده کارکرد مجلس یک کارکرد ملی است نه کارکرد استانی و منطقه‌ای. وضعیت امروز به گونه‌ای شده که ما نمایندگان کارکردمان حتی به اندازه کدخدای ده هم نیست و تا این حد به مسائل منطقه‌ای و شهرستانی مشغول شده‌ایم.

واکنش سردار نقدی به حواشی اخیر درباره عملیات کربلای ۴

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه در خصوص عملیات کربلای ۴ و زیر سؤال رفتن مدیریت جنگ گفت: در زمان جنگ یکسری افراد ترسویی بودند و از جبهه فرار می کردند. همان‌ها خواستند کار خود را توجیه کنند و این دست حرف‌ها را بیان کردند که اصلا درست نیست و هیچ مبنای علمی ندارند. سردار محمدرضا نقدی با اشاره به اظهارات محسن رضایی در خصوص عملیات کربلای ۴ و زیر سؤال رفتن مدیریت جنگ، اظهار داشت: قضاوت نهایی و دقیق در خصوص مدیریت جنگ را امام خمینی(ره) داشتند که در پیامی خطاب به بسیجیان فرمودند "شما با مدیریت صحیح در جنگ تحمیلی نشان دادید که می شود اسلام را در جهان حاکم کرد".وی ادامه داد: کشوری با دستان خالی و بدون حتی یک حامی بین المللی به مقابله با تمام قدرت های دنیا رفت. اصلا آمار تجهیزات و ادوات ما با طرف مقابل قابل قیاس نبود و بر همین اساس من معتقد هستم که مدیریت زمان جنگ به اصطلاح از آب کره گرفتن بود.

آماری که باید آن‌ را جدی گرفت

زهرا عبداللهی، رئیس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت: تغذیه نقش مهمی در کنترل و پیشکیری از بیماری‌های غیرواگیر دارد. در عین حال ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور اضافه وزن و چاقی دارند که خود این عامل دیابت، فشارخون و انواع سرطان‌هاست. متأسفانه ایرانیان بیش از حد قند، نمک و چربی مصرف می‌کنند و به همین دلیل باید قند، نمک و چربی در محصولات غذایی کاهش پیدا می‌کرد که با همکاری صنایع غذایی، سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد محصولاتی در بازار داریم که قند، نمک و چربی آن‌ها کم شده و در حال حاضر ۴۰ محصول داریم که قند آن‌ها کاهش پیدا کرده است.

حبس طولانی مدت در انتظار شهرام جزایری

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در حاشیه نشست با رئیس اتاق تعاون ایران در رابطه با آخرین وضعیت پرونده شهرام جزایری گفت:پرونده شهرام جزایری که در یکی از شهرستان‌ها دستگیر شده بود، چند وقت پیش به صدور کیفرخواست منجر شد و این فرد در دادگاه بدوی به حبس نسبتا طولانی محکوم شده است، ولی از آنجایی که حکم قطعی نیست پس از قطعیت، میزان آن اعلام خواهد شد.

اخبار روزانه:
* عبدالله ناصری، مشاور رئیس دولت اصلاحات در اظهاراتی عجیب گفت: «در مورد جابه‌جایی برخی از وزرا ببینید جایگزین‌ها چه کسانی بوده‌اند. وقتی وزیر نسبتاً موفقی مثل آقای شریعتمداری برداشته می‌شود، شخصی جایگزین وی می‌شود که فاصله بسیار معناداری با وزیر قبلی دارد. این مسئله را در مورد وزیر راه و شهرسازی نیز می‌توانیم به‌ وضوح مشاهده کنیم.» نکته جالب توجه آن است که هر دو وزیر نام برده شده، به دلیل بالا رفتن حجم نارضایتی‌ها از عملکردشان و قرار گرفتن در آستانه استیضاح و برای فرار از پاسخگویی به انتقادات عمومی استعفا دادند.
* مؤسسه رتبه‌بندی «مودیز» طی گزارش اخیر خود اعلام کرد: قیمت نفت و گاز در بازار جهانی طی سال ۲۰۱۹ نوسان خواهد داشت؛ اما می‌توان برای آن یک بازه قیمتی تعیین کرد. این مؤسسه بازه قیمتی برای نفت آمریکا را ۵۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد. مودیز همچنین قیمت میعانات گاز طبیعی را ۴۵ درصد قیمت نفت آمریکا پیش‌بینی کرده و بازه قیمتی آن را ۲۲ تا ۳۲ دلار عنوان کرده است.
* بنا بر اعلام نیروی دریایی ارتش، یکی از ناوگروه‌های این نیرو به زودی راهی اقیانوس اطلس می‌شود. این در حالی است که طرح برنامه این سفر به تأیید سلسله‌مراتب رسیده و امیر دریادار خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز در آذر ماه سال جاری گفته بود: «حضرت آقا فرمودند نیروی دریایی هر زمان برای دریانوردی اقیانوسی آمادگی لازم را داشت، این اقدام را انجام دهد
* دولت‌آبادی، دادستان تهران درباره پرونده محمدرضا خاتمی که به تازگی مدعی تقلب هشت میلیون رأی در انتخابات سال ٨٨ شده بود، گفت: «مطابق بررسی‌ها، این اظهارات صحت نداشت و این فرد هفته قبل به دادستانی مراجعه کرده و تحقیقات به اتمام رسیده و به زودی در مورد این فرد تصمیم خواهیم گرفت
* معاون فنی گمرک با تأکید بر اینکه در اخبار و رسانه‌ها گفته شد 140 هزار کانتینر در بنادر دپو شده، گفت: تا دیروز که آمار گرفته شده، 46 هزار کانتینر دپو شده وجود دارد. همچنین یک کشتی کالای اساسی برای تخلیه در روزهای آینده پهلوگیری می‌کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: