به‌روز شده در: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

ادامه لفاظی‌های اروپا
موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرد و مدعی شد: «کشورهای اروپایی نمی‌توانند بپذیرند که واشنگتن برای تجارت مشروع آنها با ایران تصمیم بگیرد. ما به عنوان اتحادیه‌ای متشکل از ۲۸ کشور عضو همراه با دیگر جوامع بین‌المللی برای حفظ این توافق هسته‌ای که تاکنون مطابق تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۳ گزارش کاملاً اجرا شده، تلاش می‌کنیم.» گفتنی است کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند؛ اما با وجود ایستادگی‌های لفظی تاکنون موفقیتی در تحقق وعده‌های‌شان کسب نکرده‌اند.

اصلاً کسی در عربستان فکر می‌کند؟
«
حمدبن جاسم‌بن جبر آل‌ثانی» نخست‌وزیر اسبق دولت قطر درباره تحریم کشورش از سوی کشورهای محور سعودی گفت،‌ مقامات قطری با وجود اینکه از سرزنش و اهانت کردن به سعودی‌ها دوری جسته‌اند؛ ولی در مقابل، آنها در تحقیر و سرزنش رهبران و مردم قطری چیزی کم نگذاشته‌اند. او ادعاهای سعودی‌ها در حق کشورش را باطل خواند و نوشت: «حال سؤال این است، آیا در کشور برادر، عربستان سعودی، کسی [اصلاً] فکر می‌کند؟» گفتنی است، نزدیک به ۱۹ ماه است که کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین، قطر را به حمایت مالی از تروریسم متهم کرده و تحریم‌های اقتصادی علیه آن وضع کرده‌اند.

ردپای کرباسچی در حادثه دانشگاه آزاد
روزنامه «شرق» در یادداشتی به قلم «حسین آخانی» استاد دانشگاه تهران با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد، نوشت: «وزیر سابق راه‌وترابری آقای خرم‌ـ که اتفاقاً از نظر جناحی با شهردار وقت همسو است‌ـ در مصاحبه‌ای به ‌طور مشخص شهردار آن زمان، آقای کرباسچی را مقصر این فاجعه می‌داند که با قلدری و غیر قانونی زمین‌های بالای هزار و ۸۰۰ متر ارتفاع را برای ساخت دانشگاه آزاد تغییر کاربری دادند. به نظر من این موضوع باید به جد از سوی دستگاه‌های نظارتی و قانونی پیگیری شود و کسانی که در این ساخت‌وساز درگیر بودند، در مقابل عدالت پاسخگو باشند


حلقه بسته تصمیم‌گیران اصلاح‌طلب
!
در روزهای گذشته شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دور جدید فعالیت‌هایش را آغاز کرد و اعضای هیئت‌رئیسه آن انتخاب شدند. در این راستا آذر منصوری عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از انتخاب چهار زن در ترکیب هیئت‌رئیسه این شورا خبر داد که ترکیب این افراد با واکنش منفی برخی روزنامه‌‌نگاران اصلاح‌طلب و حامی دولت همراه بود و با جملاتی، مانند «این خانم‌ها همه این سال‌ها در همه مناصب انتخابی و انتصابی منتخب و منتصب شده‌اند. این انتخاب و انتصاب هیچ پیام تغییری ندارد فقط پیام تکرار دارد، تکرار حلقه خودی و بسته زنان اصلاح‌طلب»، «این ترکیب، قطعاً پیام‌های بسیاری دارد از جمله اینکه دختران و زنان جوان مخصوصاً آنها که ژن خوب ندارند، جایی در سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و اجرا در مناصب انتخابی و انتصابی اصلاح‌طلبان هم ندارند.» و... روبه‌رو شد.

بدهکارها طلبکار شده‌اند
رحیم‌پور ازغدی در پاسخ به پرسش دانشجویان درباره توئیت اخیر محسن رضایی و پس از آن جوسازی رسانه‌های بیگانه و برخی از دولتی‌ها درباره عملیات کربلای 4 گفت: آقای رضایی که منظور خود را توضیح داد؛ ولی توقف کربلای ۴، نتیجه خیانت منافقین و ماهواره‌های آمریکا و... بود. در کربلای 4 من از نزدیک شاهد ماجرا بودم. وی تأکید کرد: به جای طلبکار شدن بدهکارها، باید امروز کسانی که در عصر جهاد مشغول زندگی‌شان بودند و امروز بر گردن مردم سوارند، پاسخگو باشند.


بن بست بودن مسیر FATF
در حالی دولت با هدف خروج ایران از لیست سیاه FATF به دنبال پیوستن به کنوانسیون‌های CFT و پالرمو است که سال‌ها از عضویت کره شمالی در این کنوانسیون‌ها می‌گذرد و نه تنها از لیست سیاه خارج نشده، بلکه به تأمین مالی گسترش سلاح‌های کشتار جمعی متهم شده است. کره شمالی از 25 جولای 2013 عضو کنوانسیون CFT و از 17 ژوئن 2016 عضو کنوانسیون پالرمو شده؛ اما هنوز از لیست سیاه FATF خارج نشده است! بررسی بیانیه‌های FATF علیه کره شمالی نشان می‌دهد، این نهاد بین‌الدولی افزون بر پولشویی و تأمین مالی تروریسم، بر مسئله سومی هم تأکید دارد که همان اتهام تأمین مالی سلاح‌های کشتار جمعی (هسته‌ای و موشکی) است.

اطلاع‌رسانی قوه قضائیه ضعیف است
حجت‌الاسلام صادقی، معاون فرهنگی دستگاه قضا در جمعی دانشجویان در پاسخ به این پرسش که چرا اخبار قوه قضائیه بسیار ضعیف به گوش مردم می‌رسد و انعکاس خوبی ندارند، گفت: این گفته شما را قبول دارم که ضعیف عمل می‌کنیم. وی بخشی از این ضعف را مربوط به اطلاع‌رسانی ضعیف در دستگاه قضایی دانست و بخش دیگر را هم معذوراتی ذکر کرد که این دستگاه در اعلام اخبار دارد. صادقی گفت: در پرونده 3 هزار میلیاردی چند نفر محکوم شدند و اعدامی هم در پرونده داشتیم. خود سه هزار میلیارد تومان که برگشت خورد، جرایم آن هم برگشت خوردند؛ اما چون خاوری یکی از مرتبطان با این پرونده فراری است، همه فکر می‌کنند اتفاقی نیفتاده است.

صادرات ایران به کدام کشور‌هاست؟
صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماهه سال ‌جاری با رشد ۵ درصدی به ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسید. گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار، چین با ۶ میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۱۳۴ میلیون دلار، افغانستان با ۲ میلیارد و ۳۳۷ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار بوده‌اند.
تقویت احتمال انتصاب رئیسی به ریاست قوه قضاییه

تولیت آستان قدس رضوی در واکنش به شایعه انتصابش به عنوان رئیس قوه قضاییه در شبکه‌های مجازی تصریح کرد: از همان‌هایی که این خبر را منتشر کرده اند، بپرسید. حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) به پرسشی درباره احتمال انتصابش در مقام ریاست قوه قضاییه پاسخ داد. به نوشته ایسنا، رئیسی گفت: از همان‌هایی که این خبر را منتشر کرده اند، بپرسید.

این در حالی است که در فضای مجازی اطلاعات مکملی مدعی نهایی شدن ریاست وی و صدور حکمش به زودی است.
اعلام برائت محسن هاشمی از اقدامات پدر

محسن هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در خصوص حادثه دانشگاه علوم تحقیقات که در زمان آیت‌الله هاشمی پدرتان ساخته شده بود چرا صحبتی نداشته‌اید، گفت: قرار شد اقدامات پدر به پسر ربطی نداشته باشد.

انتقاد یک نماینده از تجویز «اشکنه» و «لنگ» برای مردم

نماینده مردم کاشمر در مجلس متذکر شد: آقای رئیس جمهور آیا نمی‌دانید که هزینه‌های افزایش یافته تحریم‌ها عملا از جیب مردم و بخش خصوصی تأمین می‌شود؟ چرا با پیچیده‌تر کردن رویه‌های تجاری و قیمت‌گذاری مزد رنج‌هایشان را می‌دهید؟ به جای آنکه اقتصاد را چابک تر و فعالیت اقتصادی را جذاب‌تر کنید، بانک مرکزی و تعدادی از وزارتخانه‌های دولت شما، اقتصاد را بمباران بخشنامه‌ای کرده‌اند. هیچ می‌دانید چند لایه بر رویه‌های تجارت خارجی کشور اضافه شده است؟ مگر تیم اقتصادی نمی‌داند که تاب‌آوری اقتصاد داخلی را در برابر شوک خارجی افزایش دهد چرا فضای کشور مملو از نااطمینانی است و هیچ کس قادر به پیش‌بینی آینده کوتاه مدت نیست؟بنیادی از رئیس‌جمهور پرسید: چرا شاهد تداوم افزایش قیمت کالا یا لااقل کاهش نیافتن قیمت‌ها با وجود کاهش قیمت ارز هستیم؟ در چنین فضایی برخی افراد برای مردم تجویز «اشکنه» و «لنگ» می‌کنند و نمک بر زخم ناسور رنج مردم می‌پاشند و علیه نمایندگان مجلس هم لجن‌پراکنی می‌کنند.

سردار جلالی: تلگرام امنیت ملی ما را تهدید می‌کند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تأکید بر اینکه شبکه پیام‌رسان تلگرام با امنیت ملی ما همزاد نیست، گفت:ما نباید اجازه دهیم که ۴۵ میلیون کاربر تحت تأثیر مؤلفه‌های این شبکه قرار گیرد.

وقتی بولتون خواب پنبه دانه دید!

یک فعال رسانه‌ای در توئیتر فیلمی از وعده جان بولتون به منافقین درباره جشن سال نو میلادی در تهران، نوشت: جان بولتون مشاور فعلی امنیت ملی کاخ سفید در اجلاس منافقین گفته بود: قبل از شروع 2019 در تهران جشن می گیریم. امروز اولین روز2019 است.
منوهای حرام در رستوران‌های بالاشهری

روزنامه سیاست‌ روز نوشت: «امروز نوبت حیات‌ وحش جنگل‌ها و دشت‌های آن فرارسیده تا موجودات اکوسیستم آنها نیز برای پر کردن شکم مال‌اندوزان مصادره شوند! صد‌ها رستوران در گوشه و کنار کشور و بخصوص در مناطق ییلاقی و خوش‌نشین و بالای شهرها منوی مشتریان ویژه خود را با غذاهایی که از گوشت این موجودات بی‌زبان تهیه می‌شود، تکمیل می‌کنند. بازارهای فریدون‌کنار و همچنین قسمت‌هایی در جنوب کشور مملو از لاشه‌های پرندگان حلال و حرام‌گوشتی است که بدون هیچگونه محدودیتی عرضه تا به رستوران‌های بالای شهرها سرازیر شوند! و از سویی کارگران روزمزد در صف خرید گوشت‌های یخ‌زده وارداتی بازارهای روز ایستاده‌اند تا برای همین رستوران‌ها و واحدهای تولید غذای انبوه پروتئین ارزان یارانه‌دار تأمین نمایند! آیا همین اطلاعات مختصر کافی نیست تا دلیلی بر عدم فعالیت مثمر ثمر در تشکیلات سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور باشد؟»

پاسخ سردار سلیمانی به مدح گویی رضا رشیدپور

سردار سلیمانی مهمان تلفنی برنامه حالا خورشید بود. مجری برنامه حالا خورشید در پایان تماس تلفنی به مدح شخصیت سردار سلیمانی پرداخت که حاج قاسم سلیمانی خطاب به وی گفت: اگر ادامه دهید صحبت هایم را قطع می‌کنم
تعلیق تحویل هواپیماهای سوخوی روسیه

دریافت ۲۰ فروند هواپیمای سوخو با وجود امضای تفاهم‌نامه خرید بین ایران و روسیه منتفی شده است. خزانه‌داری آمریکا مجوز خرید این هواپیماها را صادر نکرده و شرکت‌های هواپیمایی در پی خرید هواپیماهای دست دوم ولی جوان هستند. دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی ایران می‌گوید به دلیل عدم صدور مجوز اوفک، ورود هواپیماهای سوخو از روسیه منتفی شده و سرانجام قراردادهای خرید ناروشن است. ایلنا به نقل از مقصود اسعد سامانی می‌نویسد: «شرکت هواپیمایی ایران ایرتور اخیرا تفاهمنامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوخو را به امضا رسانده بود و یک ایرلاین داخلی هم پیش‌نویس قرارداد اجاره سه فروند هواپیمای سوخو را منعقد کرده بود اما گویا فعلا به دلیل عدم صدور مجوز اوفک، ورود این هواپیماها مقدور نیست. سوخو وعده کرده بود که برخی از قطعات آمریکایی این هواپیماها را تغییر می‌دهد تا برای فروش آنها به مجوز خزانه‌داری آمریکا نیاز نباشد. مقصود اسعدی سامانی می‌گوید سوخو نتوانست این اقدام را انجام دهد و احتمالا تغییر قطعات آمریکایی سوخو زمان‌بر باشد.

یک جن در خانه مرد اصفهانی به دام افتاد

مردی با حضور در پلیس آگاهی شکایت کرد که از حدود دو سال قبل یک جن وارد خانه آنها شده و با جابه‌جایی وسایل خانه باعث وحشت اعضای خانواده‌اش شده است. مأموران بلافاصله خانه شاکی را زیر نظر گرفتند و دریافتند یک مرد شبانه با لباسی خاص و زنانه وارد خانه این فرد می‌شود؛ بنابراین، بلافاصله او را شناسایی و بازداشت کردند. تحقیقات نشان می‌داد او از آشنایان این خانواده بوده و به‌ خاطر حسادتی که به آنها داشته، تصمیم به بر هم زدن آرامش اعضای این خانواده گرفته بود. این متهم با سوء‌استفاده از اعتماد شاکی و خانواده‌اش با ساختن از روی کلید خانه آنها، زمانی که اعضای خانواده از خانه خارج می‌شدند وارد آنجا شده و وسایل را جابه‌جا می‌کرد تا این خانواده را بترساند و مجاب کند که خانه شان جن دارد.

اخبار روزانه:
* حسام عقبایی، نایب‌رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به شکست قیمت 25 درصدی واحدهای بزرگ،‌ لوکس، لاکچری و مساحت بالای 160 مترمربع از نیمه زمستان امسال (اواسط بهمن)، تصریح کرد: با توجه به نبود توازن بین عرضه و تقاضا در واحدهای کوچک متراژ، احتمال شکست قیمت‌ها پایین است. وی تأکید کرد: ‌تا پایان تابستان 98 مسکن یک رکود عمیق خواهد داشت که این وضعیت با تغییر نرخ دلار عمیق‌تر هم خواهد شد.
* گروه‌های تروریستی همزمان با نقض مکرر توافق منطقه عاری از سلاح در ادلب و اطراف آن در منطقه حومه غربی حلب به جان هم افتادند. منابع رسانه‌ای به نقل از شاهدان محلی در حومه غربی حلب اعلام کردند، گروه تروریستی موسوم به «هیئت تحریرالشام» با تروریست‌های گروه موسوم به «نورالدین الزنکی» و «الجبهة الوطنیة للتحریر» درگیر شدند که در پی این درگیری‌ها شماری از اعضای دو گروه تروریستی به هلاکت رسیده یا زخمی شدند.
* لاهوتی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجایی که دولت در بودجه ارائه شده خود، درآمدی از منبع افزایش قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی نکرده، به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک (دو یا سه ماه آینده) این افزایش بهای سوخت انجام شود؛ البته ما نمایندگان در صورتی به افزایش نرخ حامل‌های انرژی تن می‌دهیم که دولت هم نگرانی ما از بابت معیشت مردم و تورم ناشی از این افزایش نرخ را برطرف کند.
* یکی از اعضای دفتر آیت‌الله مؤمن، عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به آخرین وضعیت وی اظهار داشت: وضعیت ایشان پس از انتقال به تهران تا حدودی ثابت شده و هشیاری افزایش یافته است. وی با بیان اینکه پزشکان معالج ایشان از شرایط آیت‌الله مؤمن اعلام امیدواری می‌کنند، گفت: ان‌شاءالله در روز‌های آینده با ثابت شدن شرایط و پایدار شدن وضعیت، ایشان بهتر خواهد شد.
* مقصود اسعد سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به تازگی تفاهم‌نامه خرید ۲۰ فروند هواپیمای سوخو را به امضا رسانده بود و یک ایرلاین داخلی هم پیش‌نویس قرارداد اجاره سه فروند هواپیمای سوخو را منعقد کرده بود؛ اما گویا فعلاً به دلیل عدم صدور مجوز اوفک، ورود این هواپیماها مقدور نیست. البته سوخو وعده داده است، برخی از قطعات آمریکایی این هواپیماها را تغییر می‌دهد تا برای فروش آنها به مجوز خزانه‌داری آمریکا نیاز نباشد، البته تغییر قطعات آمریکایی سوخو احتمالاً زمان‌بر باشد.
* به گزارش روسیا الیوم، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنرانی خود به مناسبت پنجاه‌وچهارمین سالگرد تأسیس جنبش فتح تأکید کرد: قدس فروشی نیست، ما به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت که یک ذره از خاک قدس را رها کنیم. وی اظهار داشت: قدس پایتخت ابدی کشور فلسطین باقی خواهد ماند. هرکس که درباره معامله قرن صحبت می‌کند، با سیلی قرن پاسخ او را خواهیم داد.
* صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود درباره سهم ارز‌های اصلی جهان در ذخایر بانک‌های مرکزی جهان اعلام کرد، سهم دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به پایین‌ترین رقم در پنج سال اخیر رسید؛ در حالی که سهم یورو به بالاترین رقم در حدود چهار سال اخیر رسیده است. بانک‌های مرکزی به دنبال تنوع‌بخشی ارز‌های ذخیره خود از دلار به دیگر ارز‌ها هستند.
* «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با هشدار به رژیم صهیونیستی درباره پیامدهای هرگونه ماجراجویی نظامی جدید و با بیان اینکه فلسطینی‌ها هرگز از اصول خود کوتاه نمی‌آیند، گفت: ما از زیر زمین و آسمان با دشمن مقابله می‌کنیم و صهیونیست‌ها باید همه جا منتظر ما باشند، ما یقین داریم که بر رژیم صهیونیستی پیروز خواهیم شد و این رژیم نابود خواهد شد.
* در پی وصول گزارش‌های متعدد از وضعیت نابسامان گمرک بیله‌سوار، حجت‌الاسلام جدایی، امام جمعه این شهر با لباس مبدل و به شکل ناشناخته به بازدید و بازرسی وضعیت گمرک رفت و شکایات مردمی را بررسی کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: