به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

ترویج وهابیت و سلفیت ممنوع!

به گزارش منابع خبری، کمیسیون نظامی طالبان در شمال غرب افغانستان طی بیانیه‌ای اعلام کرده است، افکار وهابیت، سلفیت، پریلویت و بنجپیریت به دلیل ایجاد تفرقه در بین مردم این کشور ممنوع هستند. این کمیسیون تأیید کرده است، پیروان این عقاید نباید هیچ مسئولیتی داشته باشند و اگر کسی از مسئولان از عقاید یاد شده پیروی می‌کند، باید از مقامش برکنار شود. گفتنی است، در سال‌های اخیر، شماری از کشورهای عربی از طریق ساخت مدارس، کتابخانه‌ها و نفوذ در دانشگاه‌های افغانستان برای ترویج افکار وهابیت و سلفیت در این کشور تلاش می‌کنند. ساخت بزرگ‌ترین دانشگاه اسلامی از سوی عربستان سعودی در ننگرهار نیز اقدامی در راستای ترویج وهابیت و استحکام پایگاه عقیدتی گروه‌های تکفیری در این کشور محسوب می‌شود.
«لنزور» و «جیک و پیک» به‌ جای اینستاگرام!

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تعداد قابل‌توجهی از جامعه مذهبی کشور درباره اینستاگرام انتقاداتی دارند، از جایگزین مشابه داخلی این شبکه اجتماعی با اپلیکیشن‌های «لنزور» و «جیک و پیک» سخن گفته است.

تجلیل از مهره کددار ساواک!
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهار محال و بختیاری در همایش تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب این استان از عنصر کددار ساواک تجلیل کرد. «ع.ش» یکی از نیروهای کددار ساواک بوده که نام وی در کتابی که ساواک به چاپ رسانده، به عنوان یکی از افراد مطرح و فعال به چشم می‌خورد. وی در چارت ساواک در ردیف 020 شماره 05 شماره رمز 12031 و اسم رمز شهپر شناخته می‌شده و پیوند خانوادگی با شاپور بختیار دارد.

سران عرب باید به اشتباهات خود اعتراف کنند
«
عبدالباری عطوان» تحلیلگر عرب با بیان اینکه سال 2019 سال پیروزی‌ها خواهد بود، گفت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اعتراف کرد که این کشور بیش از 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده و نتیجه آن صفر بوده است، وی همانند یک موش و در حالی که به شدت ترسیده بود، به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق رفت. این تحلیلگر عرب افزود: در مرحله فعلی محور مقاومت در منطقه پیروز شده و اسرائیل در حالت وحشت و هراس قرار دارد و کشورهایی که اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کرده‌اند، پشیمان خواهند شد. عطوان با بیان اینکه حزب‌الله قدرت در حال پیشرفت منطقه است، گفت: سران عرب باید به اشتباهات خود اعتراف کنند و همگی وارد محور مقاومت شده و در برابر دشمن اسرائیلی قرار بگیرند.

سردار سلیمانی تأثیرگذارترین شخصیت سال 2018
حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در پاسخ به این پرسش که خبرسازترین چهره بین‌المللی سال 2018 فارغ از عملکرد مثبت یا منفی آنها چه کسی بوده، گفت: سردار قاسم سلیمانی خبرسازترین و تأثیرگذارترین شخصیت بین‌المللی در عرصه منطقه خاورمیانه در سال 2018 است؛ چرا که او و هم‌رزمانش در بحث مبارزه با تروریسم در منطقه به توفیقات خوبی دست پیدا کرده و در همین چارچوب تأثیر جدی در ایجاد امنیت در منطقه داشتند. آصفی همچنین ترامپ و پوتین را دو شخصیت خبرساز 2018 در سطح جهانی برشمرد و تصریح کرد: ترامپ با دیوانه‌بازی‌ها و سیاست‌های خود جهان را متحیر کرد و پوتین با روش‌های سنجیده خود آمریکا را در منگنه قرار داد.

تأسیس دانشگاه به شکل غیر قانونی با قلدری!
احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات با اشاره به حادثه دانشگاه علوم تحقیقات گفت: طرح احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم یا ششم و زمان شهرداری آقای کرباسچی مطرح شد. این دانشگاه در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر ساخته شده که در اختیار منابع ملی بود و قانوناً ساخت‌وساز در آنجا غیر مجاز محسوب می‌شد. وی افزود: همان زمان که بنده وزیر راه و ترابری بودم، با این پروژه مخالفت کردیم؛ اما به دلیل حمایت‌هایی که از دانشگاه آزاد صورت می‌گرفت، کاملاً غیر قانونی و قلدرمآبانه این کار را انجام دادند و به این قلدری هم افتخار می‌کردند.

وضعیت اقتصادی امروز نتیجه دل بستن به میوه‌های برجام

روزنامه جهان صنعت در گزارشی با عنوان «جلوی گرانی را گرفتیم!» که نقل قول از وزیر اقتصاد است، نوشته که: «بر اساس آمار‌های بانک مرکزی، نرخ تورم از ابتدای سال‌جاری تاکنون، از 9/2 درصد در فروردین ماه، به ۲۱ /۲ درصد در پایان آذرماه رسیده است که از افزایش ۱۳۰ درصدی نرخ تورم در طول این مدت خبر می‌دهد. همچنین گزارش‌های آماری منتشر شده از تغییرات قیمتی خرده‌فروشی‌ها نشان می‌دهد که میوه در طول یک سال گذشته حدود ۷۰ درصد و گوشت نیز حدود ۶۸ درصد رشد قیمتی داشته است. این گزارش آماری همچنین نشان می‌دهد که تقریباً در تمامی گروه‌های کالایی ما شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم و هرچه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم، سفره معیشتی مردم نیز کوچک‌تر می‌شود.» این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه با اشاره به اینکه نرخ تورم در کشور حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است، افزوده که: «سفره معیشتی مردم همچنان زیر آوار گرانی در حال کوچک‌تر شدن است».

چنین وضعیتی از بازار معیشتی مردم را باید کنار وعده‌های برجامی سال‌های گذشته دولتمردان گذاشت که فقط اشاره به شعار معروف «هم باید چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد و هم چرخ اقتصاد» کفایت می‌کند. وضعیت اقتصادی امروز مردم نتیجه دل بستن به میوه‌های برجام است؛ همان‌هایی که فکر می‌کردند قرار است برسد و نرسید! در روز‌های گذشته، محمد جواد ظریف در مصاحبه با روزنامه خراسان تصریح کرد که هدف از برجام اقتصادی نبوده است. این در حالی است که رئیس جمهور و دولتمردانش در سال‌های مذاکرات هسته‌ای همواره بهبود اوضاع معیشتی را نتیجه حصول توافق با ۱+۵ می‌دانستند.
نقدی: عده‌ای عوامل خودباخته داخلی به دشمن آنتن دادند

سردار محمدرضا نقدی شامگاه جمعه در مراسم گرامیداشت حماسه ۹ دی در نطنز، اظهار کرد: فتنه، آشوب و توطئه یک شمشیر دو لبه است که یک لبه آن دشمنان و کشورهای استکباری و رسانه ها و لبه دیگر آن نفوذی ها و عناصر داخلی هستند. در لبه نخست که دشمن و استکبار و رسانه ها هستند، دشمنان انقلاب در طول ۴۰ سال عمر انقلاب اسلامی،با ۲۷۵ کانال رادیویی و تلویزیونی فارسی زبان، تولید بیش از ۲۰۰ فیلم داستانی و سینمایی علیه ایران و همچنین چاپ کتاب های متفاوت علیه انقلاب ایران اقدام کرده‌اند. معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران گفت: تمام این حرکت‌ها، شایعه‌پراکنی‌ها و دروغگویی‌ها علیه ایران و انقلاب اسلامی هیچ اثری نداشته و حضور پرشور جوانان ایرانی در مراسم عاشورا و اربعین نمونه بارز آن است. موضوعی که برای تحریم‌ها رخ داد این بود که عده‌ای عوامل خودباخته داخلی، موضوع اقتصاد مقاومتی را فراموش کردند و به دشمن آنتن دادند، اما غافل بودند که اینها آزمایش‌های بزرگی برای آنهاست.
شهرام ناظری در بیمارستان بستری شد

برادر شهرام ناظری از بستری شدن این خواننده در بیمارستان به دلیل عفونت ریوی و لغو کنسرت های وی خبر داد. سعدی ناظری در گفت‌وگو با ایرنا، ضمن تأیید خبر بیماری شهرام ناظری اظهار داشت: وی به علت عفونت ریوی در بیمارستان بستری شده است. ناظری با بیان اینکه برادرش در شرایط ایزوله در بیمارستان است، تأکید کرد: در این وضعیت به جز تیم پزشکی، من و خواهر پزشک ایشان کسی اجازه ملاقات را ندارد. وی از مردم و هواداران این هنرمند خواست برای رفاه حال بیمار از حضور در بیمارستان خودداری کنند.

ایران‌خودرو، یكی از محورهای تحقیق و تفحض از خودروسازی

ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: كمیته تحقیق و تفحض از صنعت خودروسازی به تازگی تشكیل شده و تقسیم كار شده اما این كار به همین زودی به نتیجه نمی‌رسد. محورهای مختلف موضوع در كمیته های تخصصی بررسی می‌شود و به نظر می‌رسد تحقيق و تفحص حتی تا 6 ماه زمان ببرد. مجلس از توان نظارتی خود استفاده می‌كند و بعد نتیجه تحقیقات را به دستگاه قضایی ارائه می‌دهیم. یكی از محورها باید بحث بدهی شركت عظام به ایران خودرو باشد. مجلس باید از ابزار تحقیق و تفحض استفاده بكند. در زمانی كه در مملكت كمبود دارد یا قانون عرضه و تقاضا به هم می‌ریزد، رانت پیش می‌آید. سی نمی خواد بپذیرد در جنگ اقتصادی هستیم. باید منتظر مشخص شدن نتیجه تحقیق و تفحص باشیم.

افزایش آمار انتقال بیماری ایدز از طریق روابط جنسی

شاهین قره خانی، درمانگر اعتیاد گفت:در تمام دنیا به صورت معمول اولین عامل ابتلا به ایدز مقاربت های جنسی است. در ایران تا چند سال پیش آمار متفاوت بود و ما به لحاظ اولین عامل انتقال ایدز با جهان مطابقت نداشتیم، به این معنا که در ایران آن زمان بیشترین آمار ابتلا به ایدز تزریق مواد مخدر از طریق سرنگ آلوده بود. ️رسیدگی به معتادان تزریقی باعث شد که میزان ابتلا به ایدز از طریق سرنگ آلوده ثابت مانده و به سمت ایدز ناشی از رابطه جنسی کنترل نشده سوق داده شود، با این اقدامات حجم زیادی از مبتلایان به ایدز تزریقی کاسته شده و کم کم به لحاظ آمار تفکیکی در حال نزدیک شدن به آمار جهانی مبنی بر این هستیم که رابطه جنسی پرخطر عامل اول ابتلا باشد. هربار که شرایط اقتصادی دچار مشکل شده یا وضعیت درمان اعتیاد دچار چالش می شود شاهد افزایش اعتیاد تزریقی هستیم، وهر بار که درمان شرایط بهتری می یابد شاهد کاهش این آمار هستیم، یعنی به نوعی تقویت بنیه درمان اعتیاد در کشور منجر به کاهش آمار بیماران معتاد تزریقی می شود.
شرط جالب دولت برای سیگاری نبودن شهرداران

پس از گذشت ۲۰ سال از مصوبه شهریورماه سال ۱۳۷۷ دولت اصلاحات در خصوص ویژگی‌های قانونی شهردار منتخب شورای شهر، یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه‌ای به رحمانی فضلی وزیر کشور ضمن لغو مصوبه قبلی، مواردی را به عنوان شروط جدید این انتخاب اعلام کرده که از جمله آن، نداشتن هیچ گونه بدهی قطعی معوق به همان شهرداری، پروازی نبودن وی و خانواده اش و نیز اعتیاد نداشتن به دخانیات است.

رکورد عجیب تصویب یک پیشنهاد در کابینه

در حالی که هیئت وزیران با تصویب مصوبه شماره ۱۳۰۷۴۰، آئین نامه نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی را تصویب و ابلاغ کرد که بر اساس آن، تعریف کامل‌تری از فرد کشاورز بیان شده، بررسی‌ها نشان می‌دهد این پیشنهاد با شماره ۵۸۴۰ در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ توسط وزیر جهادکشاورزی دولت احمدی نژاد به هیئت دولت واصل شده بود اما تصویب آن پس از گذشت ۵ سال و ۷ ماه، توسط اعضای کابینه انجام گرفته است.

جزییات تازه از حادثه مرگبار اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات

رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: ۲۲ آذر معاینه فنی اتوبوس منقضی شده و از سال ۱۳۹۱ نیز جزو خودروهای فرسوده بوده است. این حادثه ساعت ۱۲:۲۱ دقیقه روز سه‌شنبه در معابر داخلی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده است. این اتوبوس از دانشکده فنی و مهندسی که در انتهای خط و بالاترین نقطه قرار گرفته حرکت می‌کند که در آن راننده و ۳۴ سرنشین حضور داشته‌اند. اتوبوس در ایستگاه کتابخانه توقف نمی‌کند و چند دانشجو که قصد داشتند در آن ایستگاه پیاده شوند به راننده اعتراض می‌کنند که راننده می‌گوید اتوبوس ترمز ندارد. از ایستگاه کتابخانه که متوجه می‌شود ترمز ندارد تا قبل از پیچ آخر که وارد فضای سبز می‌شود، ۶۷۵ متر را طی می‌کند. راننده احتمالاً امید داشته که بتواند با ورود به فضای سبز، سرعت اتوبوس را کاهش دهد. این در حالی است که درختان آن بخش نهال‌های کوچکی وجود داشته و کمکی نمی‌کنند. اتوبوس ۶۹ متر را نیز در فضای سبز طی می‌کند تا به این تأسیسات بتنی که مربوط به آبیاری است برسد و با آن برخورد می‌کند. سرنشینان که در انتهای اتوبوس تجمع کرده بودند، آن ضربه باعث پرت شدن آن‌ها می‌شود و آن برخورد موجب مرگ و جراحت تعدادی از سرنشینان می‌شود.

بهنام صفوی در سی‌سی‌یو بستری شد

بهنام صفوی، خواننده موسیقی پاپ که از چندی پیش دچار مشکلات جسمی شده است، بار دیگر در بخش ویژه یکی از بیمارستان‌ها بستری شد. بهنام صفوی، خواننده موسیقی پاپ که طی چندین ماه گذشته درگیر مراحل درمانی عارضه مغزی خود بود، از روز چهارشنبه پنجم دی به دلیل وخامت اوضاع جسمانی‌اش در بخش سی سی یو یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است. بهنام صفوی، مرداد سال ۹۶، عمل جراحی موفقیت‌آمیزی در شهر هانوفر آلمان تحت نظارت پروفسور سمیعی داشت.

توافق کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا

سایت «directvsports» با اشاره به مذاکرات چندماهه کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا، اعلام کرد که ممکن است به‌زودی سرمربیگری کی‌روش در تیم ملی کلمبیا اعلام شود. این سایت نوشت که کی‌روش با فدراسیون کلمبیا به توافقات مالی هم رسیده و منتظر اتمام جام ملت‌های آسیا است تا خبر حضور سرمربی تیم ملی ایران در کلمبیا به‌صورت رسمی اعلام شود. در این خبر، سوابق کارلوس کی‌روش در تیم‌های مختلف از جمله پرتغال، آفریقای‌جنوبی، امارات و همچنین عملکرد خوب تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه آورده شده و از این مربی به‌عنوان سازنده نسل طلایی فوتبال پرتغال یاد شده است.


اخبار روزانه:
* شبکه «الاتجاه» وابسته به کتائب حزب‌الله عراق با انتشار گزارشی مدعی شده است در سال ۲۰۰۸ میلادی و در هنگام سفر رسمی باراک اوباما به عراق می‌توانسته وی را به راحتی به قتل برساند. در بخشی از برنامه‌های اوباما، وی حدود دو ساعت در منزل جلال طالبانی، رئیس‌جمهور وقت عراق، مهمان بوده، در این فاصله منزل طالبانی کاملاً در تیررس موشک‌های کتائب حزب‌الله قرار می‌گیرد. کتائب حزب‌الله که فرصت مناسبی را برای ترور اوباما داشته، تنها به دلیل وجود عراقی‌های بی‌گناهی که در محوطه منزل رئیس‌جمهور حضور داشتند، از این‌ کار امتناع می‌کند.
* روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت: «سیاست خارجی ترامپ بر ایدئولوژی مستحکمی استوار نیست و معمولاً ملغمه‌ای است از دیدگاه‌های شخصی او و اثرپذیری از کسانی که می‌توانند صدای‌شان را به او برسانند. این روزها، ترامپ بیش از هر زمان دیگری به حرف‌های «رند پال»، نماینده جمهوریخواه مجلس سنا گوش می‌کند که بدون جار و جنجال در حال هدایت سیاست خارجی آمریکا به مسیری تازه است
* محمد احمدی، معاون فنی و بازرگانی شرکت ملی پست اعلام کرد: در سال‌‌های 1393 تا 1396 حدود ۹۴۰ هزار کارت سوخت به دلیل بی‌رغبتی مردم و بلااستفاده بودن کارت‌ها، در شرکت پست برگشت خورده است که تا هفته آینده همه کارت‌ها توزیع خواهد شد. وی افزود: اکنون نیز کد پیگیری همه کارت‌های موجود در پایگاه اینترنتی مشخص شده است.
* بانک HSBC انگلیس همکاری با شرکت البیت را، که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نظامی سرزمین‌های اشغالی محسوب می‌شود، متوقف کرده است. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌HSBC که هفتمین بانک بزرگ جهان است، دلیل قطع همکاری خود با البیت را نقض حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی عنوان کرده است.
* بر اساس نتایج سرشماری از مرغدار‌ی‌های پرورش مرغ گوشتی در تابستان سال ١٣٩٧، تعداد ٢٠٥٢٠ مرغداری پرورش مرغ گوشتی در سطح کشور وجود داشته است که از این تعداد، ١٥٣٢٢ واحد فعال و بقیه (٥١٩٨ واحد) غیر فعال بوده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: