به‌روز شده در: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

سند 2030 بدون سروصدا در حال اجراست!
مرکز ملی سیفژ ایران (شعبه سازمان بین‌المللی فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر نظر سازمان ملل متحد) به تازگی با همکاری چندین مجموعه خصوصی و دولتی دیگر از جمله آموزش و پرورش و حوزه هنری استان فارس، با شرکت ۴۵۰ دانش‌آموز از نواحی پایین و میانی شهر برنامه‌ای با موضوع عصر فیلم کوتاه برگزار کرده که در آن یک روانشناس تحت عنوان فریبنده آموزش‌های خودمراقبتی، درباره مسائل جنسی به دانش‌آموزان مشاوره می‌دهد که در این آموزش‌ها انیمیشنی هندی (با موضوع تعرض به دختر نوجوان هندی و آموزش به او و دیگر نوجوانان برای جلوگیری از تکرار دوباره این تعرض‌ها) نمایش داده می‌شود.

لغو مجوز فرماندهی ائتلاف سعودی در پاکستان
دادگاه عالی پاکستان اعلام کرد: مجوز فعالیت «راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش این کشور و فرمانده فعلی ائتلاف نظامی عربستان غیر قانونی است و باید لغو شود. در این بیانیه آمده است: مجوز فعالیت راحیل شریف در خارج از کشور باید از سوی دولت صادر شود؛ نه از سوی ارتش، ‌بنابراین این حکم غیر قانونی اعلام می‌شود. طبق اعلام دادگاه عالی پاکستان، دولت پاکستان یک ماه فرصت دارد تا درباره ادامه فعالیت راحیل شریف تصمیم‌گیری کند، در غیر این صورت مجوز فعالیت راحیل شریف باطل خواهد شد.

داماد خاتمی یا برادر عروس نوبخت؟

اخباری در فضای مجازی پخش شد که داماد سید احمد خاتمی در دفتر محمدباقر نوبخت، سمتی گرفته و همین خبر ناقص و کوتاه موجی علیه امام جمعه موقت تهران به راه انداخت. خصوصاً اصلاح‌طلبان تلاش کردند به این وسیله او را تخریب کنند. خاتمی، اما توضیح داد که این سمت گرفتن به او ربطی ندارد. نکته ماجرا هم آن بود که اصلاح‌طلبان علاقه نداشتند از نسبت فامیلی داماد خاتمی با نوبخت بنویسند. او برادر خانم پسر نوبخت بود و وقتی در دفتر نوبخت سمت گرفته، روشن است از چه کانالی این اتفاق افتاده است. حالا خود خاتمی هم همین توضیح را داده است. او در بخشی از یک گفت‌وگو گفته که داماد من برادر عروس آقای نوبخت است و در مورد انتصابش در سازمان برنامه و بودجه باید از آقای نوبخت بپرسید.
دعوت روسیه از اتحادیه اروپا برای حذف دلار
«
مکسیم اورشکیم» وزیر توسعه اقتصادی روسیه با تأکید بر اینکه از آنجایی که روسیه و اتحادیه اروپا هیچ‌کدام مبتنی بر دلار نیستند، برای هر دو مفید است که در معامله منابع انرژی از یورو استفاده کنند، گفت: در حالی که سهم دلار در معامله‌ها برای روسیه کاهش می‌یابد، ادامه معامله با شرکای اروپایی با دلار بی‌معناست، چون هم مسکو و هم اتحادیه اروپا از دلار به عنوان یک ارز داخلی استفاده نمی‌کنند. وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر روابط اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا یک «رنسانس» را تجربه می‌کند. وی افزود: برخلاف همه شایعه‌های سیاسی، تعداد پروژه‌های دوجانبه رو به افزایش است.

دولت چشم‌انداز روشنی برای آینده ندارد
حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه آقای روحانی چشم‌انداز روشنی برای آینده ایران ندارد، گفت: رئیس‌جمهور در دولت نخست خود هدف مشخصی را تعقیب می‌کرد که برجام را به نتیجه برساند، لذا ایستادگی کرد و خوب هم به نتیجه رسید. در دولت دوم من هنوز نتوانستم بفهمم هدف و چشم‌انداز آقای روحانی چیست! وی افزود: در دولت دوازدهم افرادی برای دولت انتخاب شدند که در بهترین حالت نیروهای میانه‌اند و به طور کلی زبده‌گزینی و اینکه بهترین‌های کشور را در دولت جمع کنیم، هدف نبوده، بلکه هدف این بوده است که دولت بی‌دردسری باشد.

ترورهای هدفمند امارات در یمن!
شبکه «الجزیره» فاش کرد: امارات ماهیانه مبلغ 1/5 میلیون دلار پول به یک تیم ترور صهیونیستی می‌داد تا افراد مورد نظر ابوظبی را در یمن ترور کنند. «آبراهام گولان» پیمانکار امنیتی مجارستانی‌ـ صهیونیستی که برخی از مأموریت‌های ترور را در عدن انجام داده، در این باره به الجزیره گفته است: برنامه‌ای برای ترور برخی افراد و شخصیت‌ها در یمن وجود داشت که من مأمور مدیریت آن بودم. گولان می‌افزاید: شرایط این توافق به این صورت بود که تیم ترورکننده ماهیانه مبلغ 1/5 میلیون دلار آمریکا از امارات متحده عربی دریافت کند و در ازای ترورهای موفق نیز مقداری پاداش بگیرد.


تقلب در انتخابات امکان‌پذیر نیست

«
سعید شریعتی» عضو ستاد انتخاباتی «میرحسین‌موسوی» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ درباره احتمال «تقلب» در انتخابات گفته است: «تا جایی که من مطلع هستم در هیچ انتخاباتی هیچ‌وقت آرا جابه‌جا نشده یا اگر شده تا این اندازه تأثیرگذار نبوده است که نتیجه انتخابات را عوض کند.» عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در ادامه با انتقاد از مهدی کروبی و مرحوم هاشمی‌رفسنجانی برای طرح موضوع جابه‌جایی آرا در انتخابات 84 گفت: «من معتقدم یک فرد سیاسی وقتی ادعای تقلب در انتخابات می‌کند که به اندازه کافی مستند داشته باشد و به طرق پذیرفته‌ شده قانونی بتواند اثبات کند.» وی همچنین تأکید کرد: برگزاری کنفرانس خبری موسوی در واپسین ساعات انتخابات ۸۸ تصمیم شخصی این نامزد انتخابات بوده است و مشاوران موسوی موافق برگزاری آن نبودند!

هماهنگی امارات و مصر برای نقش‌آفرینی بیشتر در افغانستان
طی ماه‌های اخیر، سفرای امارات و مصر در کابل، سلسله ملاقات‌هایی با یکدیگر داشته و در راستای تعمیق نفوذ و ارتقای سطح نقش‌آفرینی خود در افغانستان، توافقاتی انجام داده‌اند. از جمله اعزام مبلغان اماراتی به افغانستان، همکاری اطلاعاتی برای رصد حضور داعش در شرق افغانستان، راه‌اندازی شعبه دختران مدرسه وابسته به الازهر مصر در کابل و... .

دولت باید باور کند که برجام تمام شده است
روزنامه «سازندگی» در یادداشتی نوشت: «هر چند اروپا پس از تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام نشان داده است که از توافق حمایت می‌کند؛ اما نتوانسته تعهد خود را به توافقی که امضا کرده، به انجام برساند. امروز فقط یک کشور به صورت عملی پایبند به توافق بوده است؛ ایران.» این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «امروز دولت نیازمند آن است که باور کند برجام به پایان رسیده... اکنون جواب مشخص است، خروج از برجام و بازگذاشتن راه مذاکره با کسانی که قدرت عمل به تعهدات‌شان را دارند، این گزینه بهتر از ماندن در توافق یکجانبه، تحمل تحریم‌های سخت‌تر از پیشابرجام و دلخوش کردن به اقدامات نمادین اروپا است

نرخ سود بانکی ماه‌شمار شد
محاسبه سود حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت از بهمن ماه به جای روزشمار، براساس ماه‌شمار محاسبه خواهد شد و بالاترین نرخ سود آن نیز ۱۰ درصد خواهد بود. بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار «معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌یابد، به گونه‌ای که حداقل مانده حساب در ماه مبنای محاسبه سود سپرده‌های مزبور باشد.» همچنین مقرر شده است «یک ماه پس از تاریخ ابلاغ مصوبه و تمهید مقدمات و زیرساخت‌های لازم در شبکه بانکی کشور طی آن مقطع زمانی، مراتب در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی به اجرا درآید

چاره‌ای جز صحبت با ایران نداریم
در حالی که فشارها بر رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل تصمیم وی برای خروج دو هزار نظامی این کشور از سوریه و همچنین خروج هفت هزار نظامی از افغانستان ادامه دارد، «رند پال» سناتور جمهوریخواه یکی از حامیان این اقدام گفت: «روسیه یک بازیگر بزرگ است و اگر ما با روسیه درباره سوریه حرف نزنیم، هرگز به یک راه‌حل دست نخواهیم یافت. ایران هم یک بازیگر است و ما با ایران هم باید درباره سوریه حرف بزنیم، اسد هم بازیگر است و ما نمی‌توانیم بگوییم که اسد باید برود، او جنگ را پیروز شده؛ اما بعضی‌ها سرشان را در برف فرو کرده‌اند و فقط می‌خواهند دو هزار نظامی به آنجا بفرستند
طرح جریمه سربازان غایب در بودجه ۹۸ متوقف شد

دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است. سال گذشته دولت با پیش بینی دریافت جریمه از کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند، امکان اعطای معافیت را فراهم کرد اما در سال جاری این بند از لایحه بودجه سال آینده حذف شده است. دریافت جریمه بر حسب مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترای تخصصی رشته های علوم پزشکی و بالاتر درجه بندی می شد و مبالغ بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان را در بر می گرفت. در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده اما بندی در این خصوص پیش بینی نشده است.

دانشگاه شریف، دریاچه ارومیه را احیا می‌کند

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست گفت: با وجود اینکه می‌گفتند دریاچه ارومیه در حال نابودی است، با همکاری دانشگاه شریف در حال احیای این دریاچه هستیم. بر اساس شرایط محیط زیست باید دو سوم صنعت رو به تعطیلی برود. این مشکلات عمدتا توسط صنایعی صورت می گیرد که بزرگترین پژوهشگاه ها را دارند. برخی صنایع روزانه چندین هزار بشکه نفت می سوزانند و بیش از 400 هزار بشکه نفت تولید می کنند اما 1. 5 میلیون بشکه آن در داخل و 400 هزار بشکه در خارج از کشور سوخت می شود.

سرنوشت مبهم خانه تاریخی که به رامبد جوان واگذار شده بود

خانه تاریخی دبیرالملک که تحت بهره برداری انجمن فراغت به ریاست رامبد جوان است، رها شده و کاربری مشخصی ندارد. شهرداری پس از تذکر، قصد پس گرفتن این بنای تاریخی را دارد. درهای خانه دبیرالملک عودلاجان تهران را بسته‌اند و گردشگرانی که پا در محله عودلاجان می‌گذارند و نام خانه فراغت یا خانه تاریخی دبیرالملک را شنیده‌اند، تنها با یک حیاط خالی و درهای بسته مواجه می‌شوند. اتفاقی که مدت‌هاست ادامه دارد و موجب اعتراض گردشگران شده است. خانه دبیرالملک در محله تاریخی عودلاجان تهران دو سال پیش به انجمن فراغت ایران به مدیریت رامبد جوان واگذار شد تا نخستین خانه فراغت ایران در این بنای تاریخی برپا شود تا هم به این بنا و هم به محله پر چالش عودلاجان رونقی بخشیده شود. اتفاقی که در عمل هرگز نیفتاد و اکنون حضور اسمی انجمن فراغت ایران در این بنا و رها کردن آن و نداشتن هرگونه کاربری مناسب به چالشی برای شهرداری که مالک این بناست، تبدیل شده است؛ واگذاری که حالا مشخص است که از ابتدا هدف و برنامه مشخصی نداشته و حتی هزینه‌های آن نیز بر دوش بودجه عمومی شهر تهران بوده است


اخبار روزانه:
* «سورابح کومار» سفیر هند در ایران درباره جدیدترین قرارداد‌های نفتی میان دو کشور و ایجاد کانالی برای مبادلات مالی گفت: از روپیه برای این منظور استفاده خواهد شد. وی افزود: خرید نفت هند از ایران متوقف نشده و این کشور به طور میانگین 1/25 میلیون تن در ماه نفت از ایران خریداری می‌کند و مطمئناً این روند ادامه پیدا خواهد کرد.
* امارات متحده عربی اعلام کرد: یک بسته کمک مالی ۱۱ میلیارد درهمی معادل ۳ میلیارد دلار به اسلام‌آباد خواهد داد تا بحران تراز پرداخت پاکستان را کاهش دهد. این موضوع سبب می‌شود پاکستان برای مذاکره توافق دریافت وام ۱۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی در وضعیت بهتری قرار گیرد.
* وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با «المیادین» با اشاره به برجام گفت: اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود درباره توافق هسته‌ای «کُند» هستند، منتظر آنها نخواهیم ماند جز زمانی که گام‌های عملی اتخاذ کنند. ما پس از کناره‌گیری آمریکا از توافق هسته‌ای، چندین گزینه داریم و اگر منافع ملی ایجاب کند، آنها را به کار خواهیم گرفت.
* رسول منتجب‌نیا، فعال اصلاح‌طلب گفت: نمایندگانی که در فهرست امید هستند، قابل تکیه و امید نیستند، کما اینکه در شوراها نیز همین‌گونه است. ما باید آب رفته را به جوی برگردانیم. وی همچنین گفته است: رئیس‌جمهور بسیاری از کارها را می‌توانست انجام دهد؛ اما ظرف این مدت انجام نداد.
* فرمانده قرارگاه سازندگی با بیان اینکه در فاز یک طرح «ناب» سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از بحران کم‌آبی خارج می‌شوند، گفت: تکمیل پروژه آبرسانی غدیر در خوزستان ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: