به‌روز شده در: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
ما حق می دهیم که معیشت سخت زندگی روی آرامش و نشاط ما تأثیرات منفی می گذارد و کاملاً طبیعی است ولی نباید خیلی قضایا را طولانی کنیم و این حس بد خودمان را به دیگران منتقل کنیم.
رقیه درویشی- وَمِن ءایتِهِ اَن خَلَقَ لَکُم مِّن اَنفُسِکُم اَزواجاً لِتَسکُنُو إلَیها وَ جَعَلَ بَینَکُم مَّوَدَّةً وَ رَحمَةً (سوره روم آیه 21)

قرآن مجید این را از نشانه های عالم هستی
می داند که خداوند از نفس خودتان برای خودتان زوج هایی را خلق کرده تا در کنار هم به آرامش برسید.

زمانی در خانواده محبت و نشاط هست که پیش مقدمه آن آرامش باشد.

اگر در خانواده ها آرامش باشد یقیناً بین اعضاءِ خانواده مهر و محبت خواهد بود.یعنی پیش نیاز محبت و مودّت آرامش است.

خداوند ما انسان ها را به گونه ای خلق کرده که نیاز به نشاط و شادمانی یکی از نیازهای اساسی ما است.و هر کسی بنابر اعتقاداتی که دارد نشاط وشادمانی را انتخاب می کند.

خیلی از جوان های امروزی با موزیک های حرام شاد هستند و برای آنها جای سؤال است که انسانهای معتقد چگونه شاد می شوند چون فکر می کنند ما فقط توی روضه ها هستیم و گریه
می کنیم.گاهی اوقات این جوان ها حق دارند چون ما آنقدر فقط گریه می کنیم که گاهی در مولودی ها هم آخرش می رویم گودی قتلگاه و گریه؛پس وقتی جوان ها می بینند که ما فقط می خواهیم گریه کنیم می گوینداین دینتان مال خودتان،لذا از ما فاصله گرفته اند و توی جمع ما نمی آیند و می روند دنبال خوشی هایی که با اعتقادات خودشان هماهنگی دارد.

نشاط و شادابی یکی از نیازهای اساسی ما محسوب می شود و ارتباط مستقیمی دارد با سبک اعتقادات و زندگی وسبک و روش برنامه هایی که برای زندگی خودمان تنظیم می کنیم.بعضی ها وقتی می خواهند شاد باشند چون دنبال هیجان هستند کارهای خطرناکی انجام می دهند. مثل جوانی که با موتور تک چرخ می زند،شما می ترسید اما او لذت می برد.در نتیجه همه دنبال یک نوع شادی نیستند.

یکی از مواردی که باعث شده بچه های امروزی کارهای خطرناکی انجام دهند این است که موقعیت برای تخلیه هیجانات خودشون ندارند؛خانه ها مثل قوطی کبریت است وبعضی خانه ها مثل گالری به قدری وسایل چیده اند که بچه ها هر طرفی که بخواهند بروند به یکی از وسایل تزئینی منزل برخورد می کنند.و خود خانواده ها هم برای تخلیه هیجانات بچه ها هیچ کاری انجام نمی دهند.

انجام کارهایی که منجر به تخلیه هیجانات شود برای سلامتی فرد خیلی مؤثر است.لذا کسانی که ورزش می کنند هم هیجان آنها تخلیه می شود و هم از لحاظ جسمی سالمترهستند.

دیگر اینکه کسانی که با نشاط هستند احساس امنیت بیشتری دارند.

ما می خواهیم کاری کنیم که همین تخلیه هیجان و داشتن نشاط ما را به بندگی خداوند نزدیکتر کند.

کسی که به بندگی خدا نزدیکتر است امنیت بیشتری دارد چون توکل هم در وجودش بیشتر مشاهده می شود.

کسانی که با نشاط هستند در انجام کارهایشان راحت تر تصمیم گیری می کنند چون با توکل به خداوند کارهایشان را انجام می دهند و چون نشاط درونی دارند برای رسیدن به هدفشان تلاش حقیقی شان را انجام می دهند.

انسان های با نشاط مشارکت اجتماعی بیشتری هم دارند،آدم های خود رأیی نیستند که فقط به فکر خودشان باشند.مقام معظم رهبری خیلی تأکید دارند که تشکیلات داشته باشید وبا هم باشید.

ما مذهبی ها قبل از انتخابات خیلی بی خیال هستیم تا زمان نزدیک شدن انتخابات که یک دفعه به تکاپو می افتیم که حالا چه کار کنیم؟

اما دشمنان مخالف ما تشکیلات و گروه و نشست های سالانه و ماهانه و... دارند.در نتیجه اگر می خواهیم این نشاط وشادابی در امورات اجتماعی ما هم تأثیر داشته باشد و انشاءالله به گونه ای جامعه را جهت دهیم که باعث نشاط و شادابی عامه مردم باشد باید در بسیاری از مسائل جامعه با هم مشارکت داشته باشیم.و اگر قرار است مشارکت داشته باشیم باید یک چیزی را کنار بگذاریم،به قول حضرت امام دنبال من،من نباشیم هر کس دنبال من،من رفت با شکست مواجه شد.لذا وقتی دنبال من نباشیم این منِ من باید با من های دیگر جمع شود ویک کار مشارکتی را با هم انجام دهیم.

دیگر اینکه اگر ما توی فعالیت هایمان نشاط حقیقی داشته اشیم از آن کارهایی که انجام
می دهیم خرسند هستیم.

اولین ثمره ای که نشاط دارد سلامت جسمی است.جامعه پزشکی انگلیس بیانیه ای داده که اگر شما در طی یک سال بیشتر از پنج بار سرما خوردید حتماً به روان پزشک مراجعه کنید زیرا معلوم است که شما روح و روان سالمی ندارید و نمی تواند شما را کمک کند که در برابر بیماریها از خودتان مقاومت نشان دهید.

از نظر جسمی اگر از غذایی که خوردید لذت برده باشید میزان گلوبول های سفید افزایش پیدا می کند.

کسانی که با نشاط هستند احساس قدرت بیشتری دارند و کمتر دچار سردرد و بعضی بیماری های دیگر می شوند.

شادی می تواند برای ادامه زندگی ما را به
راه های بهتری راهنمایی کند.

در وضعیت الآن جامعه می بینید که در همه جا صحبت از گرانی است،اما ما انسان های با نشاط باید سعی کنیم در تعاملاتی که با یکدیگر داریم به دیگران انرژی مثبت بدهیم.یکی از علماء به نام کاشف القطاء از همسرش کتک می خورد وقتی به او می گفتند چرا طلاقش نمی دهی؟ می فرمود:گاهی وقتها صف های نماز جماعت طولانی که پشت سرم می ایستند یا بعضی تکریم های مردم بر من باعث هوایی شدن نفس من می شود که وقتی این زن مرا می زند همه اینها را در وجود من می شکند. ما هم می توانیم در برابر همه بحث های اجتماعی که مطرح می شود آنقدر خدا را مطرح کنیم که مردم در برابر عظمت خداوند این مشکلات را نادیده بگیرند.

ودیگر اینکه شادی در افزایش خلاقیّت و افزایش عمر تأثیر دارد.

اگر این شادمانی و نشاط نباشد سطح رضایتمندی و خوشبختی ما از زندگی پایین می آید. من نمی گویم جامعه در رفتار ما بی تأثیر است ولی تا ما خودمان نخواهیم در بهترین شرایط و موقعیت ها هم که باشیم نمی توانیم از آن شرایط و موقعیت ها استفاده کنیم به عنوان مثال می گوییم پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد،قابیل با چه کسی نشست؟آدمی زاد بود؟ماهواره بود؟قرص های روان گردان بود؟

قابیل که موقعیت و فضای زندگی اش مثبت بود،پدرش حضرت آدم و مادرش حضرت هوّا و برادرش هم هابیل؛ولی نتوانست از این موقعیت استفاده کافی را ببرد.لذا انسان هایی که از نشاط کافی در زندگی بهرهمند نیستند احساس خوشبختی ندارند و گرایش های منفی دارند و احساس می کنند اگر هم تلاش کنند بی فایده است.

ما حق می دهیم که معیشت سخت زندگی روی آرامش و نشاط ما تأثیرات منفی می گذارد و کاملاً طبیعی است ولی نباید خیلی قضایا را طولانی کنیم و این حس بد خودمان را به دیگران منتقل کنیم.

* درس نوشتار کارگاه خانواده با نشاط برگزار شده در دفتر حزب موتلفه اسلامی استان قم

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: