به‌روز شده در: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
متأسفانه بسیاری از اوقات مأموران مرزی افراد ریجکت شده را جهت پیگیری و حتی دریافت روادید (تجاری) به سمت سفارت آن کشور در ایران هدایت می‌کنند، در حالی که سفارت آن کشور به هیچ وجه پاسخگوی افراد ریجکت شده نیست.
رضوانه باهری

29 فروردین 1396_صحن علنی مجلس- یک اعتراض

یک نماینده مجلس از اهانت به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس خبر داد. داداشی نماینده مجلس در صحن علنی مجلس در تذکری شفاهی گفت: اتفاق ناگواری درفرودگاه تفلیس گرجستان رخ داده که زنان ایرانی را به بهانه بازرسی درملأ عام عریان کردند. وی ادامه داد: شاهدان این ماجرا هم وجود دارند.

داداشی در اینباره گفت: غیرت و شرف ایرانی کجا رفته است؟ تا چه زمانی برای برخورد خصومتآمیز برخی دولتها با شهروندانمان انفعالی برخورد کنیم. مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اظهار نظر گفت: اگر مدرکی دارید و یا شاهدی هست معرفی کنید.

27 مرداد 97- مصحن علنی مجلس_ اعتراض بر تکرار یک خطا

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، از هتک حرمت مأموران تفلیس به زنان ایرانی هنگام خروج از فرودگاه این شهر خبر داد. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، گفت: روز گذشته و پیش از پرواز شماره ۷۲۲۴ ساعت ۷:۴۵ صبح تفلیس به اصفهان، مأموران این فرودگاه اقدام به هتک حرمت زنان مسافر ایرانی که با این پرواز عازم ایران بودند کردند.

وی افزود: مأموران فرودگاه تفلیس پیش از سوار شدن مسافران به هواپیما از مسافران زن ایرانی را مجبور کردند تا روسری، شال و مانتوی خود را بیرون آورده و با این حالت و در جلوی دید دیگران از داخل گیت رد و بعد سوار هواپیما شوند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اقدام مأموران تلفیس در قبال زنان ایرانی در حالی است که مسافران زن دیگر کشورها بدون اینکه مورد مزاحمت آنها برای بیرون آوردن لباس قرار گیرند، بدون هیچ مسئلهای سوار به هواپیما شدند.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با جدیت این موضوع را پیگیری کند و از دولت گرجستان در این باره توضیح بخواهد.

وی در پایان گفت: لازم است تا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به این موضوع ورود کرده و مسئله را با جدید مورد رسیدگی قرار دهد.

18 آذر 97_ فرودگاه تفلیس- خشونت علیه زنان ایرانی و دیگر هیچ

یک شهروند ایرانی سهشنبه سوم دسامبر (۱۲ آذر ماه) از مقصد استانبول به تفلیس پرواز و ساعت ۲ بامداد چهارم دسامبر (۱۳ آذر ماه) وارد فرودگاه تفلیس میشود، که با ممانعت پلیس فرودگاه روبرو شده و بعد از اعتراض به این روند، توسط پلیس گرجستان برای مدت بیش از ۲۰ ساعت بازداشت و مورد رفتارهای خشونتآمیز پلیس نیز قرار میگیرد. بنا بر ادعای این زن ایرانی، علاوه بر وی از ورود چند شهروند ایرانی دیگر نیز ممانعت به عمل آمده بود.

وی عنوان کرد: در زمان بازداشت، چند بار درخواست تماس با سفارتمان را داشتم که هر بار تنها با بیتوجهی و توهینهای پلیس حاضر مواجه شدم.

پس از گذشت بیش از ۲۰ ساعت از بازداشت این فرد، پلیس مهاجرت گرجستان او را با هواپیما به استانبول بازمیگرداند و وی پس از ورود به استانبول به کنسولگری گرجستان در این شهر مراجعه کرده، ولی هیچ پاسخی به او داده نمیشود.این شهروند ایرانی، سپس به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کرده، و ضمن ثبت شکایت خود، بلیط تهیه کرده و به تهران بازمیگردد. وی پس از ورود به کشور به وزارت خارجه ایران و همچنین پزشکی قانونی مراجعه میکند که پزشکی قانونی نیز آثار و جراحات ناشی از رفتار خشونتآمیز پلیس گرجستان بر بدن وی را تأیید میکند. او اکنون خواستار اعاده حیثیت و بازگرداندن اموالش شده و میگوید: تا زمانی که همه حق و حقوقم را دریافت نکنم، از پیگیری در این زمینه دست نمیکشم. روند دیپورت شهروندان ایرانی در طی یک ماه اخیر شدت گرفته و از ورود بسیاری از شهروندان ایرانی که اقامت موقت در تفلیس داشته و اقدام به خرید ملک و ثبت شرکت و... کردهاند، ممانعت به عمل آمده و هیچ دلیل رفتار توهینآمیز نسبت به شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در تفتیشهای بدنی زنان ایرانی شاهد این رفتارهای اهانتآمیز بودهایم که در آن زمان، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض خود را به وزارت خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد و علاوه بر آن یادداشت اعتراضی سفارت ایران در تفلیس به وزارت خارجه این کشور ارسال و از سفیر این کشور نیز توضیح خواسته شد.

گرجستان از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ روادید (ویزا) ندارند و میتوانند بدون داشتن ویزا به مدت ۴۵ روز در این کشور اقامت داشته باشند و ورود مجدد به این کشور بعد از ۴۵ روز براساس توافق فیمابین دو کشور هیچ گونه محدودیتی ندارد. اگر شخصی کارت اقامت گرجستان را نداشته باشد و بخواهد اقامتش را تمدید کند، با خروج از این کشور و ورود مجدد به آن میتواند برای ۴۵ روز دیگر در گرجستان بماند و تمدید این مدت برای بارهای متوالی نیز امکانپذیر است؛ منوط به اینکه شخص موردنظر ولو برای یک ساعت هم باید خاک گرجستان را ترک و دوباره وارد شود. البته مدتی است که به بهانههای مختلف از ورود مجدد این افراد به خاک گرجستان جلوگیری به عمل میآید و به نوعی ریجکت میشوند.

متأسفانه بسیاری از اوقات مأموران مرزی افراد ریجکت شده را جهت پیگیری و حتی دریافت روادید (تجاری) به سمت سفارت آن کشور در ایران هدایت میکنند، در حالی که سفارت آن کشور به هیچ وجه پاسخگوی افراد ریجکت شده نیست.

ایرانیانی که اقدام به دریافت اقامت کوتاهمدت در گرجستان کردهاند و حتی برخی از آنها در بین دیپورتیها هم هستند، بر طبق قوانین داخلی گرجستان در این کشور شرکت و کسب و کاری راه انداختهاند، یا مشغول تحصیل هستند و یا اقدام به خرید ملک کردهاند. حتی در بین افراد دیپورت شده، دانشجویانی هم هستند که اخیرا در دانشگاههای پولی این کشور مشغول به تحصیل شدهاند. برخی از هموطنان ایرانی نیز فرزندانشان را در مدارس گرجی ثبت نام کردهاند و از ورود تعدادی از پدران و مادران این فرزندان نیز ممانعت به عمل آمده است.

از زمان شروع روند ریجکت و دیپورت، ایران نسبت به این رویه مکرراً اعتراض و اعلام کرده است که موضوع دیپورت تعدادی از اتباع ایرانی از مبادی ورودی گرجستان را از طریق دیپلماتیک پیگیری میکند.

در همین راستا سفیر گرجستان نیز روز چهارشنبه ۱۴ آذر ماه در وزارت خارجه ایران حضور یافت و مدیرکل کنسولی وزارت خارجه نسبت به این روند اعتراض کرد. سفیر گرجستان نیز در این دیدار با ارائه توضیحاتی، ضمن تاسف از برخی برخوردهای صورت گرفته، بر اهمیت روابط بین دو کشور و احترام دولت و ملت گرجستان برای مردم ایران تاکید کرد و اظهار داشت: نگرانیهای بیان شده را پیگیری خواهد کرد.

با توجه به روابط خوب و رو به رشد گذشته بین دو کشور چه عواملی است که طرفهای گرجی را وادار به اقداماتی از این دست که افکار عمومی مردم ایران و گرجستان را با ابهامات زیادی مواجه میکند، کرده است، این رویکرد در نهایت منافع چه کسانی را تامین خواهد کرد، قاعدتأ منافع ملت گرجستان و ایران نخواهد بود و از آن مهمتر دیپلماسی انفعال چگونه می تواند در برابر این هتک حرمت بی سابقه به زنان بازهم سیاست لبخند را در پیش بگیرد و مجلس نیز به عنوان خانه ملت تنها به بیان این موضوع در صحن اکتفا نماید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: