logo
کد خبر: ۲۹۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

شیوه جدید فرار از مسئولیت
مدت‌هاست که دولت و همراهان آن بر لزوم تصویب FATF تأکید دارند و حتی وعده زندگی ارزان‌تر را به مردم می‌دهند؛ آن‌هم در حالی که بنا به گفته ظریف، وزیر امور خارجه نمی‌توانند درباره آینده FATF تضمینی بدهند. با وجود آنکه خود نهادهای مربوطه، از جمله مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان نتوانستند به نظر هماهنگی درباره FATF برسند و با وجود برگزاری چندین جلسه کارشناسی و تشکیل کارگروه موفق نشدند یکدیگر را متقاعد کنند، چطور برخی از مسئولان با پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی می‌خواهند تصمیم‌گیری درباره این مهم را بر دوش مردم بگذارند؟! پیشنهاد همه‌پرسی اقدامی جز فرار از مسئولیت نیست. آنها می‌خواهند هزینه تصمیم‌گیری درباره لوایح FATF را به گردن مردم بیندازند تا خود را از پاسخگویی نسبت به تصمیم‌شان مبرا کنند.
موشک‌های ایران بر فراز ناو آمریکا

خبرنگاران آمریکایی حاضر روی ناو هواپیمابر آمریکایی گزارش دادند، کشتی‌های نیروی دریایی ایران، موشک‌هایی را به صورت نمایشی در نزدیکی ناوهای جنگی هواپیمابر ایالات متحده، که روز جمعه وارد خلیج‌فارس شدند، شلیک کردند. ناوهای جنگی هواپیمابر ایالات متحده به رهبری ناو هواپیمابر هسته‌ای جان سی ۲۳ (یو اس اس جان سی ستنیس) روز جمعه با عبور از تنگه هرمز، وارد خلیج‌فارس شدند. این نخستین بار در هشت ماه اخیر است که ناوهای جنگی هواپیمابر ایالات متحده پس از خروج این کشور از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران در ماه مه 2018 و از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران وارد خلیج‌فارس می‌شوند. این ناو هواپیمابر در منطقه پنجم ناوگان عملیاتی خلیج‌فارس مستقر است. گفتنی است، روز جمعه مقامات ایران درباره امکان بستن تنگه هرمز که از طریق آن یک سوم نفت تولیدی در جهان جابه‌جا می‌شود، هشدار داده بودند. افزون بر این، هفته گذشته، سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه گفته بود، موشک‌های بالستیک ایران، ناوهای هواپیمابر ایالات متحده را از هرگونه مزیتی در خاورمیانه محروم کرده‌اند و توسعه موشک‌های بالستیک ایران به آزادی عمل ناوهای هواپیمابر ایالات متحده در منطقه پایان داده است.

تف بر صورت صهیونیست‌ها!
تحلیلگران درباره خروج آمریکا از سوریه احتمال‌ها و حدس‌های متعددی دارند! برخی این گفته دونالد ترامپ که «7 هزار میلیارد دلار در خاورمیانه خرج کردیم اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم.» را در کنار گفته دیگرش درباره «گاو شیرده بودن عربستان» قرار می‌دهند و این نتیجه را می‌گیرند که ترامپ با خروج از سوریه قصد دارد هزینه‌های دنبال کردن سیاست‌های خود را به صورت نیابتی به حاکمان دست‌نشانده‌اش در منطقه تحمیل کند و در داخل نیز با بازگرداندن سربازان آمریکایی محبوبیت بخرد. برخی دیگر می‌گویند این اقدام در راستای سیاست بازگشت به داخل رئیس‌جمهور آمریکا است؛ گروهی هم می‌گویند اساساً این اقدام یک عمل انتخابی نبود و ترامپ چاره‌ای جز فرار از منطقه نداشت! اگر هر یک از این تحلیل‌ها یا دیگر برداشت‌ها که این روزها مطرح است هم درست باشد، در عمل فرق چندانی ندارد و در هر صورت خروج از سوریه آسیبی جدی بر هیمنه آمریکا وارد خواهد کرد! آمریکایی که همه می‌دانند با هدف سرنگونی دولت قانونی سوریه به این کشور آمد، اکنون در حالی سوریه را ترک می‌کند که سران عرب برای ترمیم ارتباط خود با بشار اسد با یکدیگر مسابقه گذاشته‌اند. فراتر از آن، خروج آمریکا از سوریه هر دلیلی هم که داشته باشد، بی‌تردید موجب دلسردی و تنهایی بیشتر صهیونیست‌ها خواهد شد؛ آن هم در حالی که اکنون نیروهای مستقر در مرزهای سرزمین‌های اشغالی منتظر کوچک‌ترین خطای رژیم صهیونیستی هستند تا سرزمین‌های اشغالی را به جهنم تبدیل کنند؛ چنانکه «حیمی شالیو» تحلیلگر سیاسی روزنامه صهیونیستی هاآرتص، این تصمیم ترامپ را تف کردن به صورت رژیم صهیونیستی می‌داند و می‌نویسد: «این تصمیم پیروزی‌ای برای بشار اسد، ایران و روسیه و روزی ناگوار برای اسرائیل است که در منطقه تنها خواهد ماند

آماده دفاع در برابر دشمن و تعقیب هر متجاوزی هستیم
فرمانده کل سپاه گفت: امروز همه دنیا واقف به اقتدار و صلابت ایران اسلامی است و دشمنان می‌دانند که قدرت جمهوری اسلامی شکست‌ناپذیر است. سردار جعفری تصریح کرد: تاکنون استراتژی‌های جمهوری اسلامی، پدافندی بوده؛ اما به نظر می‌رسد از این پس باید آمادگی تهاجم و تعقیب دشمن را داشته باشیم. وی افزود: دشمنان باید بدانند که اگر تعدی یا تجاوزی انجام دهند، نه تنها ما خاک کشور خود را پس می‌گیریم، بلکه تا هر جایی که باشد آنها را تعقیب می‌کنیم و همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند، حتماً ۱۰ تا خواهند خورد.

مشکلات منطقه نتیجه زیاده‌خواهی عربستان است
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با هفته‌نامه «لوپوئن» فرانسه با تأکید بر اینکه ما هیچ وقت به دنبال درگیری با هیچ کس نبوده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره مدافع همکاری با همه کشورهای منطقه خلیج‌فارس بوده است. برعکس، عربستان سعودی به دنبال درگیری با ایران در خاورمیانه است. ظریف افزود: آنچه بر سر منطقه آمده است، نتیجه اقدامات ما نیست، بلکه نتیجه آن چیزی است که ریاض انجام می‌دهد. این سعودی‌ها بوده‌اند که به دنبال صدمه زدن به ما هستند؛ ولی چون موفق نمی‌شوند، ما را به توسعه‌طلبی متهم می‌کنند.

اصلاح‌طلبان نمی‌توانند ژست اپوزیسیون بگیرند
«
محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران گفت: نکته مهم برای اصلاح‌طلبان این است که شرایط خود را به عنوان یک جریان شریک در قدرت درک کنند و بپذیرند. اصلاح‌طلبان در چهار انتخابات اخیر، یعنی از سال 1392 تاکنون پیروز شده‌اند و سهم قابل توجهی در قدرت دارند، در شرایط حضور در قدرت نمی‌شود مانند اپوزیسیون موضع گرفت و ایده‌آلیستی برخورد کرد. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تصریح کرد: اصلاح‌طلبان در قدرت شریک هستند و برای کسب مجدد اعتماد مردم باید پاسخگو باشند، نه ژست اپوزیسیون بگیرند.

تبلیغ سگ‌بازی توسط آقای بازیگر

«مهدی پاکدل»، از بازیگران سینما و تئاتر به تازگی با انتشار عکسی در اینستاگرام خود نوشت: «مخلوق زیبای پروردگار»! متأسفانه تبلیغ سگ، سگ‌بازی و گربه‌بازی به یک رویه فراگیر در میان برخی سلبریتی‌های ایرانی تبدیل شده است. مشخص نیست چرا مهدی پاکدل وقتی در فرانسه حضور دارد از «برج ایفل» عکس می‌گیرد، اما وقتی در ایران حضور دارد، ترجیح می‌دهد به جای این همه نماد خوب و صوَر دیگر آفرینش که اثبات زیبایی‌شان هم چندان سخت نیست؛ عکس غروب و برگ خشکیده و کلاغ و گوسفند بگیرند، یا تصویر سگ را با نام مخلوق زیبا منتشر کنند؟! پیش از پاکدل،‌ هانیه توسلی، دیگر بازیگر تئاتر و سینما نیز در یک پست اینستاگرامی با اشاره به مرگ گربه خانگی‌اش، آرزوی مرگ کرده بود.

کلیدواژه‌های انتخابات

اولین استارت اصلاح‌طلبان برای شروع ماراتن انتخاباتی‌شان عبور از دولت با کلیدواژه «دولت بی‌اختیار» است. اصلاح‌طلبان از سویی می‌گویند که آنها شریک هزینه‌های دولت نیستند و از سوی دیگر چنین بیان می‌کنند که دولتی که حامی‌اش بوده‌اند و در دو انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر برایش سنگ‌تمام گذاشته‌اند، اختیاری نداشته و این تندروها بوده‌اند که نگذاشتند دولت کار کند. البته پوشاندن ناتوانی با حمله و متهم‌سازی رقیب سیاسی حربه‌ای است که گاهی توانسته دل برخی را به دست بیاورد و از همین قرار است که اصلاح‌طلبان همچنان بر حربه‌های گذشته خود با رنگ و لعاب جدید اصرار می‌ورزند. از سوی دیگر موضوع نظارت استصوابی باز هم در جریان اصلاحات در حال تکرار است. اصلاح‌طلبان نیروهایی به ویژه به مجلس فرستاده‌اند که عملکردشان به شدت مورد انتقادجامعه است.

توطئه جمعیتی دستگاه‌هاي اجرايي کشور

بررسي آمارهاي جمعيتي نشان مي‌دهد، دستگاه‌هاي اجرايي قانون حمايت از رشد جمعيت در ايران را به درستي اجرا نمي‌كنند. بر اساس آمارها، در سال 1394، ميزان تولد جديد در كشور بيش از يك ميليون و 570 هزار نفر بوده است كه اين رقم با كاهش حدود 42 هزار نفري در سال 95 به يك ميليون و 528 هزار نفر رسيد كه اين رقم در سال 96 به يك ميليون و 479 هزار نفر كاهش يافت. تجربه ثابت كرده است، مأموریت نفوذ به بطن ساختارها و تغییر محاسبات مسئولان به كساني سپرده مي‌شود که بیشترین همخوانی با نظام و اسلام را از خود بروز می‌‌دهند.

یارکشی خیابانی

شبکه‌ای متشکل از برخی نظریه‌پردازان برجسته و چهره‌های شاخص منتسب به جریان‌های سیاسی خاص، تلاش می‌کنند از فشارهای اقتصادی ایجاد شده در جامعه در مسیر ناامن‌سازی کشور بهره‌برداری کنند. این جریان‌ها حیات سیاسی خود را با استراتژی نظریه‌پردازان غربی در یک جهت می‌بینند و حالا وظیفه دارند جامعه را تحریک کنند و براساس «سیاست خیابانی» به یارکشی مبادرت ورزند. این جریان در حقیقت جورچین نهایی سیاست خارجی غرب و به ویژه آمریکا علیه ایران است که این روزها به شکل عیان‌تر از روزهای گذشته درصدد اقدام علیه امنیت ملی است.

بانک‌ها در حال صاحب شدن ۲۵۰ کارخانه مازندران

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران از افزایش بدهکاری واحد‌های صنعتی به بانک‌ها خبر داد و گفت: تعداد ۱۶۸ واحد صنعتی استان خصوصا در شهرستان ساری درگذشته به تصرف بانک‌ها در آمده است. متأسفانه حدود ۲۵۰ واحد صنعتی دیگر بر اثر سومدیریت در تسهیل و رفع موانع تولید در حال تصرف شدن توسط بانک‌ها هستند.

اپوزیسیونی که درد عدالت ندارد، چگونه می‌تواند ملجأ مردم باشد؟

یک استاد جامعه‌شناسی با اشاره به این‌که «مطالبه مردم عدالت اجتماعی است»، گفت: این مطالبه موجب نمی‌شود مردم به آمریکا و نظام سرمایه‌داری پناه ببرند. اپوزیسیونی هم که داخل نظام سرمایه‌داری نشسته و درد عدالت ندارد، چگونه می‌تواند ملجأ و نقطه اتکای مردم باشد.عماد افروغ در پاسخ به این پرسش که چرا جامعه با وجود همه مشکلات اقتصادی، به مسیری که آمریکا می‌خواست یعنی تقابل با حکومت پیش نرفت، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شد که با افزایش تهدید‌ها و تحریم ها، وحدت درونی افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر مادامی که این تهدید‌ها برقرار است، اختلافات و تنش‌ها ولو در کوتاه مدت داخل پرانتز گذاشته می‌شود. وی با اشاره به این‌که «مردم ما آنقدر عاقل و آگاه هستند که از فرط بی‌عدالتی و نارضایتی اقتصادی اجتناب پذیر، به نظام سرمایه‌داری ذاتاً نابرابر پناه نبرند»، اظهار کرد: روشنفکران، نخبگان و خبرنگاران به نمایندگی از جامعه توقعات مردم وتکالیف دولت را گوشزد کرده وشعار هم نوایی و هم دردی با مردم وتعدیل شکاف‌های درآمدی را سر دهند. این تحلیلگر مسائل اجتماعی معتقد است که علل کاهش اعتماد مردم روشن است، اما جامعه هم وظایف اخلاقی دارد و نباید خودخواهانه عمل کرده و به فکر منافع کوتاه مدت خود باشد و از مصالح ملی غافل شود. مردم می‌توانند با رفتار‌های سالم خود، فشار را برحکمرانان بیشتر کنند.

واکنش یک نماینده به ثبت‌نام‌های اخیر دو خودروساز

منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بهتر است تا سایپا و ایران خودرو اول به تعهدات گذشته خود عمل کنند و پس از آن اقدام به ثبت‌نام‌های جدید کنند. خودرو سازان با اقدامات خود تعهداتی را مانند موسسات مالی و اعتباری به وجود می‌آورند، مشکل این موسسات در نهایت با هزینه از بیت‌المال حل شد؛ همین مسأله نیز ممکن است در خودرو سازی‌ها به وجود بیاید و خودروسازی‌ها نتوانند به تعهداتی که داده‌اند عمل کنند.

دلار اولین روز زمستان ۹۷ را با چه قیمتی آغاز کرد؟

در اولین روز هفته بازار ارز با نرخ ۹۹۹۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. این قیمت اندکی کمتر از قیمت معامله این ارز در بازار طی روزهای پایانی هفته است. بر این اساس صرافان در حال حاضر بهای خرید هر دلار را ۹۹۵۰ تا ۹۹۷۰ تومان و بهای فروش ان را ۹۹۹۰ تومان اعلام کرده‌اند. همچنین هر یورو برای خرید در صرافی‌های بانکی ۱۱ هزار و ۵۹۰ تومان و برای فروش ۱۱ هزار و ۶۴۰ تومان است.

ماجرای رشوه توتال به مقامات ایرانی

محمد مشکین‌فام، مدیرعامل نفت و گاز پارس گفت: ماجرای رشوه توتال به مقامات ایرانی مربوط به سال ۱۹۹۷ میلادی است و این موضوع مربوط به حضور توتال در فاز دو و سه پارس جنوبی است. هنوز مستنداتی در این باره وجود ندارد اما کشور فرانسه این موضوع را پیگیری کرده است و هنوز مکتوب چیزی دریافت نکرده‌ایم.

هشدار مهم درباره اعطای تسهیلات به شرکت های خاص

در حالی که بر اساس یکی از مصوبات شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور، مقرر شده مبلغ 250 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به تسهیل در صدور ضمانت نامه های ارزی صادرات خدمات فنی و مهندسی اختصاص یابد، یک نهاد مسئول با ارسال بخشنامه ای برای تشکل ها و صنوف مختلف تاکید کرده است پرداخت تسهیلات مذکور به اشخاص حقوقی و بنگاه های اقتصادی که صرف نظر از نوع مالکیت، بیش از 20 درصد اعضای هیئت مدیره آن توسط مقامات دولتی تعیین می شوند، ممنوع است.
سرنوشت نامعلوم فارغ‌التحصیلان دکتری

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه حدود صدهزارنفر دانشجوی دکتری و ۲۴ هزار فارغ‌التحصیل دکتری در سطح کشور داریم، گفت: سالانه در بهترین حالت امکان جذب سه تا پنج هزار نفر از این افراد وجود دارد و بقیه این افراد سرنوشت نامعلومی به لحاظ جذب در مراکز آموزشی و پژوهشی خواهند داشت.مجتبی شریعتی‌نیاسر درخصوص رتبه بندی دانشگاه‌ها ادامه داد: این رتبه‌بندی هم کمی بوده و هم کیفی؛ در بحث کمی بیشتر امکانات و جمعیت دانشجویی و تیپ دانشگاه‌ها بررسی شده و در بحث کیفی نیز دستاوردهای پژوهشی و علمی مدنظر بوده است.

3 شرط دولت برای استملاک یک ساختمان توسط کشور همسایه

پس از آن که هیئت دولت در اواخر آذرماه امسال با پیشنهاد آذرماه سال قبل وزارت خارجه برای استملاک یک پلاک ثبتی در منطقه یوسف آباد تهران توسط دولت یکی از کشورهای همسایه به عنوان سفارت آن کشور موافقت کرد، در ابلاغیه خود خطاب به محمد جواد ظریف متذکر شده این مجوز به شرط عمل متقابل، رعایت همزمانی اقدامات طرف مقابل در تثبیت مالکیت املاک دولت ایران، بهبود وضعیت آن ها و پیش بینی تدابیر لازم برای اطمینان خاطر از تبدیل وضعیت املاک ایران در آن کشور قابلیت اجرایی خواهد داشت.
پوشش پرزرق‌وبرق همسر اوباما

پوشش پرزرق و برق همسر رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته است. میشل اوباما، همسر باراک اوباما در جریان نشستی در بروکلین که برای معرفی کتاب خود در کنار سارا جسیکا پارکر بازیگر مشهور آمریکایی شرکت کرده بود با لباس ابریشمی زردرنگ حضور یافت.فرارو نوشت؛ نکته حاشیه‌ای این رویداد چکمه‌های طلایی میشل اوباما بود. برخی رسانه‌ها قیمت این چکمه‌ها را ۴۰۰۰دلار برآورد کرده‌اند. کتاب خاطرات میشل اوباما بانوی سابق آمریکا با عنوان «شایسته» در هفته نخست انتشار بیش از هر کتاب دیگری در سال ۲۰۱۸ فروش داشته است و ۱۵روز پس از انتشار به پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا تبدیل شده است
اخبار روزانه:
* ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا 30 آذر سال آبی 98ــ97 بالغ بر 92/1 میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (61/7 میلیمتر) 49/3 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (29/4 میلیمتر) 213/3 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا 30 آذر معادل 151/783 میلیارد مترمکعب است. در واقع پاییز امسال 213 درصد پربارش‌تر از پاییز سال گذشته و 49 درصد پربارش‌تر از متوسط بارش‌های پاییزی ایران در 50 سال اخیر بوده است.
* غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، ضمن تشریح دلایل به تعویق افتادن زمان ارائه لایحه بودجه از سوی دولت، تأکید کرد: سقف ۴۴۷ میلیاردی بودجه سال آینده محقق نخواهد شد. وی افزود: بحث صندوق توسعه ملی مربوط به سیاست‌های کلی نظام است و طبیعتاً برای تصمیم‌گیری درباره آن حتماً باید نظر رهبری اخذ شود که ایشان حداقل واریز به صندوق توسعه ملی را همان 20 درصد اعلام کردند.
* حجت‌الاسلام روان‌بخش درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده گفت: اصلاح‌طلبان می‌خواهند در یک سال باقی‌مانده تا انتخابات مجلس، از طریق شعارهای افراطی علیه دولتی که خودشان ایجادکننده آن بوده‌اند، نقش اپوزیسیونی بگیرند. آنها فکر می‌کنند حافظه ملّت ایران کم است و دوباره می‌توانند در انتخابات، همچنان نقش اوّل را بازی کنند.
* محمد کاظمی، عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در اظهاراتی قابل توجه اعلام کرد: کمتر از یک درصد کاربرانی که پیش از فیلترینگ تلگرام در آن حضور داشتند، اکنون دیگر از آن استفاده نمی‌کنند؛ همه کسانی که موافق فیلتر تلگرام بودند، اکنون همه تلگرام دارند.
* دکتر سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌ الانبیاء(ص) با بیان اینکه برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان سال بخشی از بدهی خود به طلبکاران را تسویه کنیم، از تسویه قسمتی از بدهی‌ها از محل فروش دارایی قرارگاه خبر داد و گفت: پرداخت بدهی به طلبکاران خُرد در اولویت تسویه‌هاست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: