به‌روز شده در: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

درخواست برای امام جمعه جدید!
اختلاف و مناقشات لفظی سبب کم‌رنگ شدن حضور مردم در نماز جمعه شهر ملکشاهی از توابع استان ایلام شده است. خبرهای رسیده حاکی است‌، به منظور جلوگیری از تنش، تعدادی از نمازگزاران دو طایفه مهم شهر ملکشاهی که جمعیت زیادی دارند، در نماز جمعه شرکت نمی‌کنند! نکته جالب توجه این است که مردم در حال جمع‌آوری امضا برای معرفی امام جمعه در این شهرستان هستند که از سادات باشد. نبود امام جمعه ثابت در شهرستان ملکشاهی سبب یأس و ناامیدی نمازگزاران و مردم شده است و انتظار می‌رود هرچه زودتر امام جمعه شهرستان معرفی شود تا نمازهای جمعه شهرستان رونق قبلی خود را بازیابد.

قاچاق سوخت سبب‌ کمبود نان در سیستان‌وبلوچستان
با کاهش سهمیه سوخت در استان سیستان‌وبلوچستان و افزایش قیمت آن در آن سوی مرزها، به تازگی تعدادی از کامیون‌داران اقدام به فروش آزاد سهمیه سوخت کرده و حاضر به فعالیت در چرخه حمل‌ونقل نشده‌اند. به گزارش خبرنگار اخبار و تحلیل‌ها از زاهدان، این امر سبب تعطیلی نانوایی‌ها در برخی از شهرهای جنوبی استان به دلیل نرسیدن آرد شده،‌ تعداد 10 نانوایی در شهرستان سرباز و تعدادی در شهرستان خاش تعطیل شده‌اند و‌ برخی از آنها به صورت یک شیفته کار می‌کنند. برخی دیگر پخت نان خود را کاهش داده‌اند که این سبب طولانی‌تر شدن صفوف در دیگر نانوایی‌های این شهرستان شده است.

نزدیکان به رئیس‌جمهور به پاسخگویی عادت ندارند!
تاجرنیا، عضو حزب منحله مشارکت با اشاره به ضعف اطلاع‌رسانی دولت، گفت: متأسفانه دولت از ابتدای تشکیل و حضورش حتی در دوره اول آنچنان که باید و شاید امکان پاسخگویی مناسب نداشت. وی افزود: بخش عمده این موضوع به نوع نگاه حلقه اول نزدیکان روحانی برمی‌گردد. آنها پیش از این عمدتاً در جایگاه‌هایی بودند که کمتر به مواجهه با افکار عمومی و پاسخگویی نیاز داشتند، به همین دلیل کمتر روحیه پاسخگویی در این حلقه وجود دارد. تاجرنیا گفت: احساس می‌شود دولت در حال حاضر در موضع منفعلانه قرار دارد. همین امر سبب می‌شود بسیاری از افراد زیر بار قبول کردن مسئولیت سخنگویی نروند.

اروپایی‌ها همچنان به دنبال وقت‌کشی هستند!
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری با اشاره به طولانی شدن زمان اجرای سازوکار مالی اروپا، اظهار داشت: هنوز اتفاق خاصی از سوی کشورهای اروپایی برای اجرای SPV نیفتاده است و خبر جدیدی هم در این باره وجود ندارد. رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با انتقاد از تعلل اروپایی‌ها در اجرای سازوکار مالی ویژه خود پس از خروج آمریکا از برجام، گفت: بارها دولت وعده داده است ظرف چند هفته آینده سازوکار جدید مالی اروپا عملیاتی می‌شود؛ اما وعده‌های چند هفته‌ای دولت برای اجرایSPV از چند ماه هم گذشته و ما نگران هستیم این وعده‌ها به چند سال آینده کشیده شود!

نقش ایران، چین و روسیه در انتخابات آمریکا!
«
دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی کشورهای روسیه، چین و ایران را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا متهم کرد و نوشت: «روسیه و سایر قدرت‌های خارجی اعم از چین و ایران به منظور پیشبرد منافع راهبردی خودشان اقدام به راه‌اندازی فعالیت‌های نفوذ و کمپین‌های تبلیغاتی کردند.» گفتنی است، آمریکا در حالی کشورهای دیگر را به دخالت در انتخابات متهم می‌کند که خودش با روش‌های گوناگون، از جمله کودتا برای تخریب روند دموکراسی در دیگر کشورها و روی کار آوردن سیاستمداران همسو و دست‌نشانده اقدام کرده است.
ادعای رویترز درباره احتمال قطع مبادلات مالی شرکت ملی نفت چین با ایران

رویترز به نقل از دو فرد آگاه: شرکت ملی نفت چین (CNPC) ممکن است (از بیم تحریم‌های آمریکا) واحد‌های بانکی خود را از ارائه خدمات مالی مرتبط با ایران منع کند. بانک مرکزی ایران یک حساب در بانک کونلون دارد که شرکت‌های نفتی چین سالانه حدود ۱۸ میلیارد دلار برای واردات نفت از ایران به این حساب واریز می‌کنند.

خجسته: مسئولان اگر نمی‌توانند مملکت را اداره کنند کنار بروند

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حاکمیت و دولت موظف هستند که معیشت مردم را تأمین کنند و مشکلات را از سر راه بردارند. مسئولان اگر پول نیست و نمی‌توانند مملکت را اداره کنند، کنار بروند.امیر خجسته در گفت وگو با ایلنا، درباره مطرح شدن افزایش میزان یارانه نقدی گفت: بار‌ها در مجلس صحبت شد که باتوجه به تورم، یارانه‌ها هم باید افزایش پیدا کند و ما باید این کار را مدیریت کنیم، اما نشد، مجلس و دولت هیچ کدام کاری انجام ندادند. وی ادامه داد: مگر می‌شود پیر زن و پیر مردی که کسب و کاری هم ندارد و تمام سرمایه‌شان همین یارانه است با این تورم زندگی‌شان را اداره کنند. این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: باید کار کارشناسی صورت گیرد که باتوجه به تورم هر فرد چه مقدار باید یارانه دریافت کند. این صحبت‌ها تبلیغاتی نیست و شعار نمی‌گویم نیاز واقعی مردم باید برطرف شود. وی تأکید کرد: حاکمیت و دولت موظف هستند که معیشت مردم را تأمین کنند.خجسته با بیان این که دولت باید یارانه افراد پردرآمد را حذف کند، عنوان کرد: افرادی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند و درآمد درستی هم ندارند باید تحت پوشش قرار دهیم. دولت، حاکمیت و مجلس موظف هستند مشکلات معیشتی مردم را برطرف کنند. وی ادامه داد: اگر پول نیست، نمی‌توانند مملکت را اداره کنند کنار بروند و بگذارند دیگران بیایند باید تعارف را کنار بگذاریم، اما حالا که مسئولیت پذیرفته‌اند، باید مشکلات مردم را حل کنند.
طرح جدید دولت برای حذف «سفلی و علیا» برخی روستاها

یک عضو مهم کابینه با ارسال نامه ای برای مسئولان ارشد اجرایی، با اشاره به این که براساس ماده ۴ قانون اصلاح تعاریف تقسیمات کشوری، روستاهای مرکز بخش با هر جمعیتی و بدون نیاز به تشریفات اداری، شهر شناخته می شوند، متذکر شده است بسیاری از روستاهای مشمول این حکم دارای پیشوندها و پسوندهای عرفی نظیر "سفلی، علیا، پایین، بالا" و مانند آن هستند که شناسایی آن ها به عنوان شهر و ابلاغ آن، لزوما باید با حذف این پیشوندها و پسوندها انجام پذیرد اما سیر اداری این موضوع و تصویب آن زمان بر است، از این رو پیشنهاد می شود حذف این اجزای زاید به وزارت کشور تفویض شود.

موافقت روحانی با فروش سفارت ایران در آفریقا

پس از پیشنهاد هفتم فروردین ماه امسال وزارت خارجه به کمیسیون لوایح هیئت دولت برای فروش ساختمانی با 4 هزار متر مربع عرصه و 680 متر مربع اعیانی در منطقه Dnise Pritt شهر نایروبی کشور کنیا که پیش از این به عنوان سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور مورد استفاده قرار می گرفت، حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور طی روزهای اخیر این پیشنهاد را به استناد ماده 115 قانون محاسبات عمومی، مورد تایید قرار داده است.

کاهش قیمت ارز تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

محمود جامساز، اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: در مورد تحریم ها نباید فراموش کنیم که اثرات اعمال تحریم ها فوری نیست و پس از مدت کوتاهی ظاهر می شود. ️دولت در زمانی که دلار به ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان رسید، وارد عرصه شد و ناگهان قیمت ها تا ۱۳ هزار تومان ریزش کرد، پس از تحریم های ۱۳آبان دولت موفق به کنترل نرخ شد و دلار به ۱۳ هزار و حالا به حدود ۱۰ هزار تومان نیز تنزل کرد. البته این سؤال پیش می آید که تا چه زمانی این روند ادامه خواهد یافت؛ که به اعتقاد بنده تا زمانی که دولت بتواند ارز وارد کشور کند. البته نباید فراموش کرد که ورود ارز مانند سابق ساده نیست.
جنجال‌های دامنه‌دار اصلاح‌طلبان با واعظی

سخنان محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور همچنان موجب واکنش اصلاح‌طلبان است. او در پاسخ به سؤالی در مورد اظهارات سعید حجاریان که گفته بود اصلاح‌طلبان با روحانی ائتلافی نداشتند و رئیس‌جمهور به وعده‌های خود عمل نکرد و او از خودش عبور کرده است و اینکه آیا این سخنان به معنای مرزبندی با دولت است؟ گفت که «اینکه ما در سال ۹۶ با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم، خیر، نه در سال ۹۲ این کار را کرده‌ایم و نه در سال ۹۶. دکتر روحانی همواره اعلام کرده مشی من اعتدال است. پس آقای رئیس‌جمهور از چیزی عدول و عبور نکرده است بلکه دیگران هستند، که چنین ذهنیتی دارند. همین الان ما با بسیاری از اصلاح‌طلبان روابط خوبی داریم، البته ممکن است در این بین عده‌ای نظرات دیگری داشته باشند و خیلی تند باشند و ممکن است روابط خوبی با آن‌ها نداشته باشیم.»حسین مرعشی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی هم در سخنانی کنایه آلود گفت که «به آقای واعظی بگویید شکسته‌نفسی می‌کنید، آقای روحانی با اتکا به تو پیروز انتخابات شد. اصلاح‌طلبان که هیچ، حتی اعتدالی‌ها هم در پیروزی آقای روحانی نقشی نداشتند؛ فقط شما بودید!»محمدصادق جوادی حصار عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم گفته: «اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۶ از آقای روحانی حمایت نمی‌کردند در خوشبینانه‌ترین حالت ایشان ۱۶ میلیون رأی داشت که با این تعداد رأی قطعاً نمی‌توانست توفیقی در انتخابات داشته باشد.»

خودرو باید ارزان شود

سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز یکی از عمده دلایل گرانی خودرو در بازار است، گفت: با توجه به اینکه بهانه قطعه سازان افزایش نرخ ارز بوده اکنون باید شاهد کاهش قیمت ها باشیم.️ در صورتی که بازار ارز با ثبات نسبی مواجه شود باید انتظار کاهش قیمت ها به ویژه در بازار خودرو و مسکن را داشته باشیم.️ عوامل بسیاری بر گرانی خودرو دامن زده است. وی با تأکید بر اینکه با توجه به اینکه بهانه قطعه سازان افزایش نرخ ارز بوده اکنون باید شاهد کاهش قیمت ها باشیم، تصریح کرد، دولت باید تجدید نظری در این حوزه داشته باشد.

ارزش واقعی یارانه چقدر است؟

سیدناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه ٩٨ توجهی به افزایش یارانه نقدی نداشته است، گفت: ️پیشنهادی مبنی بر افزایش یارانه نقدی مردم از سوی برخی نمایندگان با توجه به وضعیت معیشتی جامعه مطرح شده است. ️در حال حاضر ۴۵ هزار و ۵٠٠ تومان یارانه نقدی کمتر از ١۵ هزار تومان ارزش دارد. ️زمانی که بحث هدفمندی یارانه ها مطرح شد دولت برای جلوگیری از اسراف منابع اقدام به اجرای این طرح کرد، اما متاسفانه مسیر اشتباه طی شده در این طرح کمکی به استفاده بهینه از حامل های انرژی هم نکرد.


اخبار روزانه:
* موسوی‌لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات و از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته است: «اینکه در بعضی موضوعات می‌گویند آقای روحانی چرا به وعده‌هایش عمل نکرده است، باید گفت در بخش‌هایی که در اختیار دولت بوده، قدم‌ها برداشته شده و بخش‌هایی که در اختیار نهادهای دیگر است، آقای روحانی نتوانسته است کاری انجام بدهد.» این موضع‌گیری‌های عجیب و غیر منطقی نشان می‌دهد، جریان اصلاحات با آگاهی از توفیق نیافتن در فاصله‌گذاری با دولت بر روی پروژه وجود «دولت پنهان» و برون‌سپاری تقصیرها از دولت حساب ويژه‌ای باز کرده‌ است!
* سعدالله زارعی، کارشناس‌ارشد مسائل منطقه‌ای در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه مذاکرات چهارجانبه در ابوظبی نشانه شکست ائتلاف متجاوز در منطقه است، گفت: انصارالله موفق به باز کردن بنادر غربی یمن، یعنی الحدیده شد. وی افزود: ارسال کمک‌های دارویی، غذایی و غیر تسلیحاتی به رسمیت شناخته شد و کشتی‌ها بدون اینکه مورد تعارض قرار بگیرند، به یمن می‌روند. انصارالله در طول سال‌های گذشته خودش سلاح خودش را تأمین کرده و به ساخت موشک با برد بیش از 400 کیلومتر دست یافته است.
* سعید جلیلی، عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر وظیفه جریان انقلابی و آحاد جامعه آن است که منفعل نباشند، پس باید سایه به سایه مسائل کشور را در حد وسع خود و در چارچوب قانون دنبال کرد. در آنجایی که دیده می‌شود، یک کار خطایی در حال شکل‌گیری است، باید آن را تصحیح کرد. جلیلی افزود: برخی می‌گویند حرف صحیح نزنید و نسبت به آینده کشور منفعل باشید، چون ممکن است از این صحبت‌ها برداشت انتخاباتی شود؛ خب بشود!
* با عدم توافق دولت و کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه موقت، دولت ایالات متحده به طور رسمی وارد وضعیت موسوم به تعطیلی شد. گفتنی است، ۹ وزارتخانه و ده‌ها اداره دولتی آمریکا تا زمان تصویب بودجه تعطیل خواهند بود و کارکنان آنها هم حقوق دریافت نخواهند کرد.
* «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه نسبت به استقرار محتمل سامانه‌های موشکی آمریکا در اروپا هشدار داد و گفت: موشک‌های آمریکا را که در اروپا مستقر می‌شوند، هدف قرار می‌دهیم.
* دادستانی استان تهران اعلام کرد: «حمیدرضا باقری‌درمنی» که به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء به اعدام محکوم شده بود، به دار مجازات آویخته شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: