به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۹۰۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

کاهش ارزش «مانات» و «درام» در مقابل ریال
برابر اخبار دریافتی، ارزش مانات(واحد پولی) جمهوری آذربایجان روند کاهشی داشته و بر اساس شنیده‌ها این روند در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت. گفتنی است، درام(واحد پولی) ارمنستان نیز همانند مانات آذربایجان روند کاهشی خود را آغاز کرده و این موضوع مسافران ورودی از پایانه مرزی نوردوز را کاهش داده، چنانکه پیشتر روزانه میانگین 1000 تا 1500 نفر ورودی مسافر از ارمنستان بوده؛ اما این روزها به حدود 700 نفر کاهش پیدا کرده است. گفتنی است، روند کاهش ارزش دلار سبب کاهش مانات آذربایجان و درام ارمنستان شده است. به تعبیر دیگر از زمانی که ارزش پولی کشورمان مقابل دلار کمتر شده، ارزش پولی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مقابل ریال سیر صعودی داشته و همین موضوع دلیل هجوم مرزنشینان این دو کشور برای خرید اجناس از شهرهای مرزی کشورمان بوده است.

تحرکاتی برای ترویج ناهنجاری در قم
یکی از بازیگران سینما به نام «ن‌ـ ض» به منظور شرکت در مراسم افتتاح یک سالن آرایش زنانه در قم حضور یافت و مورد استقبال حاضران قرار گرفت. گفتنی است، اطلاع‌رسانی این مراسم از طریق فضای مجازی انجام شده و مبلغ ورودی برای شرکت در این مراسم برای هر نفر پنج هزار تومان اعلام شده بود. حضور این هنرپیشه در افتتاح آرایشگاه زنانه در قم، غیرعادی است و با توجه به افزایش آسیب‌های اجتماعی در حوزه سبک زندگی، مدلینگ و ناهنجاری‌هایی که در آرایشگاه‌های زنانه قم در حال افزایش است، می‌تواند به شبکه‌سازی در قم منجر شده و روند تغییر سبک زندگی و ترویج ناهنجاری‌‌ها در حوزه عفاف و حجاب و مدلینگ را در قم تسریع بخشد.

بهتر است با مردم صادق باشیم
«
صادق زیباکلام» از چهره‌های اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه «سازندگی» با عنوان «پاسخ به حجاریان» نوشت: «چه بخواهیم و چه نخواهیم سرنوشت جریان اصلاحات به سرنوشت آقای روحانی گره خورده است... به همین دلیل عملکرد آقای روحانی و تصویری که از ایشان در یک سال گذشته به وجود آمده است، عملاً به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود. بخش‌هایی از جامعه هم نه تنها از وی گلایه دارند؛ بلکه فکر می‌کنند که اصلاً نباید به حرف اصلاح‌طلبان گوش می‌دادندزیباکلام در ادامه نوشت: «برخی از اصلاح‌طلبان با توجه به عملکرد دولت قصد دارند تا به هر نحوی که شده تقصیر را متوجه خودشان ندانند. کسانی مثل آقای حجاریان و علوی‌تبار می‌گویند ما اگر می‌دانستیم که این‌طور می‌شود به روحانی رأی نمی‌دادیم... شاید بهتر باشد به جای اینکه از زیر بار مسئولیت‌مان فرار کنیم با مردم صادقانه برخورد کنیم... باید به مردم بگوییم که انتقادها را قبول می‌کنیم و شریک آقای روحانی هستیم

هشدار نسبت به القای ناکارآمدی!
«
محمدرضا باهنر» چهره اصولگرا و از نمایندگان ادوار مجلس گفته است اکنون در بسیاری از شاخص‌های توسعه در ردیف ۲۵ کشور برتر دنیا هستیم. همچنین طبق تحقیق یک مجله خارجی، ایران در رتبه هشتم جهان از نظر اقتدار نظام و قدرت نظامی قرار گرفته است که بی‌نظیر است. وی با بیان اینکه همه قبول دارند از نظر امنیتی و اطلاعاتی جزء بهترین‌ها هستیم و کارنامه درخشانی داریم، از روند رشد تولید ناخالص داخلی انتقاد کرد و گفت: به این رقم قانع نیستیم. رتبه تولید ناخالص داخلی ما در بین ۲۰۰ کشور، زیر ۲۰ است؛ اما باید ارتقا یابیم. وی همچنین با انتقاد از بزرگنمایی برخی مشکلات کشور گفته است: فساد داریم، اما این تصور که همه دزد هستند، غلط است؛ ۲۰۰ مدیر نجومی‌بگیر پیدا شد و مردم فکر می‌کنند همه مدیران نجومی بگیرند. ناکارآمدی هم که همینطور به هر کس می‌رسیم، می‌گوید ناکارآمدی همه جای مملکت را گرفته است.

اصلاحیه بانک مرکزی عراق درباره استفاده از دلار در مبادلات مالی
سیدحمید حسینی، دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: پیش از این وزارت خارجه عراق با استدلال به درخواست اتاق بازرگانی ایران مبنی بر حذف دلار از مبادلات مالی ایران و عراق به بانک مرکزی کشور خود اعلام کرده بود با صدور دستورالعملی به مؤسسات مالی و بانکی این درخواست را اجرا کنند؛ این در حالی بود که هیچ‌گاه اتاق بازرگانی چنین درخواستی را نداده بود؛ بلکه اعلام کرده بود بیشتر مبادلات مالی بر اساس دینار و ریال انجام می‌شود و دلار نقش کمی در تجارت دو کشور دارد. حسینی افزود: سرانجام با پیگیری‌هایی که ما انجام دادیم، بانک مرکزی عراق این بخشنامه را اصلاح کرد و به همه بانک‌ها اعلام شد در مبادلات مالی دو کشور استفاده از دلار هیچ منع قانونی ندارد. پیش از این حتی مسافران عراقی که به ایران می‌آمدند، مشکل تهیه دلار و خروج آن از عراق را داشتند.

رئیس‌جمهور از چیزی عدول و عبور نکرده است!
واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که دکتر روحانی همواره اعلام کرده مشی من اعتدال است و بارها به مدیران و استانداران اعلام کرده‌اند که مشی اعتدال داشته باشند، گفت:‌ آقای رئیس‌جمهور از چیزی عدول و عبور نکرده است؛ بلکه دیگران هستند (نمی‌‌خواهم جواب حجاریان را بدهم) که چنین ذهنیتی دارند. همین الآن نیز، هم شخص رئیس‌جمهور و هم دفتر رئیس‌جمهور با بسیاری از اصلاح‌طلبان روابط خوبی دارند و این روابط خوب ادامه خواهد داشت، البته ممکن است در این بین عده‌ای نظر دیگری داشته باشند و خیلی تند باشند و ممکن است روابط خوبی با آنها نداشته باشیم.
پرویز کاظمی و علی بخشایش آزاد شدند

«پرویز کاظمی» رئیس هیأت مدیره‌ی اسبق بانک سرمایه که چندی پیش همراه با «علی بخشایش» مدیرعامل اسبق همین بانک بازداشت شده بودند چهارشنبه‌ی گذشته از زندان آزاد شده است.کاظمی در گفت وگو با خبرنگار انصاف نیوز گفت: «به قید وثیقه آزاد شده‌ام» البته آقای کاظمی از میزان این وثیقه حرفی نزد و تنها در پاسخ به سؤالی در این مورد گفت که «کم بوده، زیاد نیست». کاظمی در پاسخ به اینکه اتهامات چه بوده است، گفت: «دیگر حل شده، نمی‌خواهد واردش شوید. شاید فعلا صلاح نباشد که بگویم.» پرویز کاظمی در پاسخ به اینکه پرونده در چه وضعیتی است گفت: «هنوز بسته نشده است، اما انشاءالله به ‌زودی این سوءتفاهم‌ها برطرف می‌شود.» همچنین آقای کاظمی درباره‌ی علی بخشایش که همراه با او بازداشت شده بود گفت که او هم آزاد شده است.

طرح امریکایی برای فشار به سیستم مالی ایران

خبر دیگر اینکه،نشریه واشنگتن فری‌بیکن در گزارشی به نقل از منابعی نوشت: تعدادی از نمایندگان امریکایی در مراحل اولیه طرحی هستند تا با طرح اتهام پولشویی و تأمین مالی تروریسم علیه تمامی بانک‌های ایرانی، به تحریم و انزوای آنها بپردازند.به گزارش تابناک، این منابع به فری‌بیکن گفتند، این طرح جدید توسط تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس و متحدانش در مجلس نمایندگان و سنا پیش برده می‌شود و هدف آن قطع ارتباط تمام بانک‌های ایرانی از سیستم مالی جهانی به اتهام ایفای نقش در عملیات تروریستی است.این طرح به موضوع روش مالی جایگزینی که قرار است میان ایران و اروپا و با هدف دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران به کار گرفته شود نیز می‌پردازد که از جمله می‌توان به ارزهای رمزنگار اشاره کرد. همچنین این طرح قصد دارد با تلاش دولت ایران در مداخله در بازار ارز برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال ایران مقابله کند و با قرار دادن بخش مالی ایران در لیست سیاه به دنبال تحقق این هدف است.

پاسخ لری آذری جهرمی به یک کاربر توییتر

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات طی توییتی پیرامون دو کلاهبرداری رایج فضای مجازی را آگاه سازی کرد. یک کاربر توییتر زیر پست آذری جهرمی به زبان لری نوشت: ما اینچنین آگاه سازی میکنیم که به گوش شما که مسئول هستید برسد، شما آگاه سازی میکنید برای چه کسی؟ما برای تو می‌زنیم تو برای کی می زنی؟

وزیر ارتباطات همچنین پاسخ انتقاد یک کاربر توییتر را به زبان لری اینگونه داد: آگاه سازی میکنم برای همتون که یه مشت آدم بی خبر گوشتان را نبرند، ایشالله شما مسئولیت شناس باشید به بقه هم بگویید تا کلاه سرشان نرود.

همین برجام کفایت می‌کند!

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: «ما اگر بخواهیم مشکلات و خسارت‌هایی که بعد از انقلاب به ایران وارد شده است را در یک نگاه اجمالی مورد بررسی قرار دهیم، ته خط به آمریکا می‌رسیم؛ ازاین‌رو چگونه با این کشور که نابودی را مورد هدف قرار داده سر میز مذاکره بنشینیم.» حمیدرضا حاج‌بابایی افزود: برای ما حضور در توافقی چون برجام کفایت می‌کرد تا بدانیم که آمریکا با رویه فعلی هیچ وقت قابل اعتماد نبوده و نخواهد بود؛ ازاین‌رو مذاکره، سازش و اتخاذ هر رویکرد دیگری با این کشور اشتباه محض است و با راهبردهای ایران سازگاری ندارد و نخواهد داشت

بی‌اعتنایی رئیس‌جمهور به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

بی‌اعتنایی رئیس‌جمهور به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حالی است که این رفتار از سوی وی سابقه عجیبی داشته است. حسن رحیم‌پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «اینها قراردادهای خارجی که با عقاید و منافع ما در تضاد است را امضا می‌کنند، اما کنوانسیون اسلامی حقوق کودک، که خودمان تنظیم کرده‌ایم را ابلاغ نمی‌کند و کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل را ابلاغ و اجرا می‌کند. با این وجود ضروری است که دولت پاسخگو باشد که انجام توافقات بین‌المللی مانند سند 2030 در حوزه آموزش، موافقت‌نامه پاریس در حوزه محیط زیست، FATF، CFT و... چه مبنایی دارد؟ و مهم‌تر از این موضوع، مشکل دولت و رئیس‌جمهور با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست؟»


اخبار روزانه:
*
پس از انتشار اخباری در فضای مجازی از انتصاب کامبیز مهدی‌زاده، داماد رئیس‌جمهور به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت دقایقی قبل سایت اطلاع رسانی دولت نیز این خبر را تأیید کرد
* پسر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهار نظری خروج مسلمانان از سرزمین‌های اشغالی را خواستار شد. یائیر نتانیاهو در اهانتی آشکار به مسلمانان مدعی شده است، در کشورهای ایسلند و ژاپن به دلیل حضور نداشتن مسلمانان هیچ حمله خرابکارانه‌ای صورت نمی‌گیرد. به نوشته وبگاه «عاروتص شوع» او این مطالب را در صفحه فیس‌بوک خود درج و خاطرنشان کرده است، صلح و آرامش در سرزمین‌های اشغالی بدون خروج شهروندان عرب میسر نخواهد شد. گفتنی است، پسر نتانیاهو دو سال پیش نیز از قانون ممنوعیت پخش اذان حمایت کرده بود.
* محمدرضا پورابراهیمی گفت: برآورد ما این است که به‌اندازه بیش از 30 تا 40 درصد مالیات قابل وصول در کشور، فرار مالیاتی وجود دارد و این میزان اگر وصول شود، به‌ راحتی جایگزین منابعی می‌شود که می‌خواهیم از محل کاهش سهم صندوق توسعه ملی برای کشور ایجاد کنیم. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیشنهاد استانی شدن پرداخت یارانه‌ها به‌ صورت شفاهی از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شده است که پیشنهاد خوبی است؛ زیرا استان‌ها بر حوزه فعالیت‌های خود اشراف دارند و می‌توانند بهتر عمل کنند.
* عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره مخالفت شورای نگهبان با CFT گفت: اینکه CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شود، به این علت است که مجمع تشخیص موارد اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس را همواره رسیدگی می‌کند و موضوع جدیدی نیست. وی ادامه داد: ایرادات شورای نگهبان به CFT را نباید سیاسی دانست و شورای نگهبان باید بر اساس قانون اساسی و شرع مقدس اسلام ایرادات لازم را بگیرد و نمی‌تواند از اشکالات چشم‌پوشی کند.
* وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از امروز ثبت سفارش‌ها به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی تفویض اختیار می‌شود و هر واحد تولیدی باید به استان مربوط مراجعه کند و تنها اعداد واقعی مورد نیاز واحدهای تولیدی برای تأمین مواد اولیه باید تأیید شوند. رضا رحمانی در ادامه به ظرفیت‌های موجود در حوزه معدن اشاره کرد و افزود: حوزه معدن یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند جایگزین درآمد نفتی شود؛ اما سهم 1/1 درصدی آن از GDP (تولید ناخالص داخلی) سهم شایسته‌ای نیست.
* بر اساس اعلام بانک مرکزی، مجموع تأمین ارز برای واردات از ۱۶ مرداد تا امروز به پنج میلیارد و 309 میلیون یورو رسید. همچنین مجموع ارز حاصل از صادرات از ۱۶ مرداد تا امروز به شش میلیارد و 50 میلیون یورو رسید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: