به‌روز شده در: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۵
نقش هنر در ایجاد و ترویج فرهنگ های مختلف از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در این میان متولیان فرهنگی و هنرمندان کشورمان به سهم خویش برای کمک به ایجاد تمدن اسلامی و ترویج فرهنگ و اخلاق برتر نقش و وظیفه خطیری بر عهده دارند و باید در یک تعامل جدی و شایسته، زمینه تولید آثاری را فراهم ساخته که در این راه مفید و مؤثرواقع گردند.
محمد دیندار - رهبر معظم انقلاب در سفر به خراسان شمالی سخنان مهمی را در باره لزوم تلاش همگانی برای ایجاد تمدن اسلامی بیان نموده که در بخشی از این سخنان به شیوه های غرب برای ترویج فرهنگ غربی نیز اشاره نموده و نسبت به آن هشدار داده اند. به این بخش از سخنان ایشان توجه نمایید.
"يكى از نكاتى كه بايد در مواجههى با دنياى غرب كاملاً به آن توجه داشت، عامل و ابزار هنرى است كه در اختيار غربىهاست. اينها از هنر حداكثر استفاده را كردهاند براى ترويج اين فرهنگ غلط و منحط و هويتسوز؛ بخصوص از هنرهاى نمايشى، بخصوص از سينما حداكثر استفاده را كردهاند. اينها به صورت پروژهاى يك ملت را تحت مطالعه قرار ميدهند، نقاط ضعفش را پيدا ميكنند، از روانشناس و جامعهشناس و مورخ و هنرمند و اينها استفاده ميكنند، راههاى تسلط بر اين ملت را پيدا ميكنند؛ بعد به فيلمساز، به فلان بنگاه هنرى در هاليوود سفارش ميكنند كه بسازد و ميسازد. بسيارى از فيلمهائى كه براى ماها و براى كشورهائى نظير ما ميسازند، از اين قبيل است...و در مورد كشور انقلابى ما هم به طور ويژه؛ نگاه ميكنند، خصوصيات را ميسنجند، وضعيت را ميسنجند، فيلم را بر اساس آن ميسازند، خبر را بر اساس آن تنظيم ميكنند، رسانه را بر اساس آن شكل ميدهند و ميفرستند فضا. بايد به اينها توجه داشت. سليقهسازى ميكنند، فرهنگسازى ميكنند؛ بعد از آنكه سليقهها را عوض كردند، ذائقهها را عوض كردند، آن وقت اگر احتياج به زر و زور بود، دلارها را وارد ميكند، نيروهاى نظامى و ژنرالها را وارد ميكنند. اين، شيوهى حركت غربىهاست؛ بايد مراقب بود. بايد همه احساس كنند كه مسئوليت ايجاد تمدن اسلامىِ نوين بر دوش آنهاست"
اشاره و هشدار رهبری نسبت به این نکته که سینما و هنر غرب از طریق آثار مختلف در پی ترویج سبک زندگی غربی است، اشاره ای بس دقیق  می باشد که نمونه های عینی و هر روزه آن را می توانیم از شبکه های مختلف از جمله شبکه های داخلی مشاهد کنیم.
در بسیاری از آثار سینمای آمریکا که از شبکه های داخلی ما نیز مکرر پخش می شود، شاهد تبلیغ و ترویج ظریف فرهنگ و سبک زندگی آمریکایی هستیم، اما متاسفانه  بعضی از متولیان مربوطه در این رسانه فکر می کنند با حذف چند صحنه جنسی یا پوشاندن سر و دست بازیگران زن از طریق جلوه های کامپیوتری، این فیلم ها دیگر هیچ مشکلی نداشته و برای جامعه ما مفید هستند!  در حالی که در اکثر این فیلم ها خط سیر و داستان ماجرا و مراودات حتی خانودگی مبتنی بر نگاه و سبک زندگی غربی است و حذف چند نما چیز چندانی را تغییر نمی دهد.
تبلیغ و ترویج سبک زندگی غربی نه تنها در فیلم های خانوادگی و اجتماعی هالیوود کاملأ  دنبال می باشد، بلکه در فیلم های انیمیشن، حادثه ای و فانتزی نیز قابل مشاهده است. البته سازندگان اینگونه فیلم ها هرگز در آثارشان فریاد نمی زنند که:" ای مردم جهان زندگی ما بهترین نوع زندگی است و سبک و نگاه آمریکایی بهترین سبک ها و نگاه هاست"، بلکه آنها این مفهوم را به شکلی بسیار بسیار ظریف و نامحسوس در تارو پود فیلم تنیده و به ضمیر ناخود آگاه تماشاگر منتقل می کنند. در این میان وظیفه دستگاه های فرهنگی اعم از صدا و سیما و نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در نمایش و توزیع آثار ویدیویی غرب به شکلی سنجیده عمل نموده و اینگونه بی محابا آنتن رسانه ملی و نیز بازار پخش و توزیع محصولات خانگی را  در اختیار تولیدات هالیوود قرار ندهند.
براستی متولیان مربوطه چه توجیهی برای نمایش و عرضه  این همه آثاری دارند که در آنها زندگی آمریکایی، یک زندگی ایده آل به تصویر کشیده شده، بی آنکه پشت پرده های این چنین آثاری برای تماشاگر معلوم باشد. همچنین چه دلیلی دارد در حالی که حتی کشورهای اروپایی مانع اکران و نمایش بی حد و حصر آثار آمریکایی در کشورهایشان می شوند تا فرهنگ آمریکایی سیطره کاملی بر فرهنگ بومی آنها پیدا نکند، اما این همه فیلم آمریکایی از تلویزیون یا شبکه محصولات خانگی کشور ما پخش می گردد که در آنها مأموران آمریکایی و سازمان جاسوسی سیا، قهرمانانی دلسوز برای بشریت معرفی شده اند. اینگونه آثار چه سنخیتی با فرهنگ و آرمان های انقلاب اسلامی دارد. مخاطبان اینگونه آثار چه تصوری از رفتار تناقض آمیز مسئولان فرهنگی کشور در این مورد خواهند داشت که از یک سو شعار ضد استکباری می دهند و از طرف دیگر دروازه ها را باز کرده و  محصولاتی به ظاهر فرهنگی را به  کودکان و نوجوانان و جوانان این دیار عرضه می سازند که شخصیت ها و قهرمانان اصلی و محبوب این فیلم ها، مأموران اف بی آی و سیا هستند.
آیا این تأسف بار نیست که همین چند پیش و در حالی که هئیت جمهوری اسلامی در خارج از کشور مشغول  مذاکره با گروه پنج به علاوه یک بود، فیلمی آمریکایی در شبکه خانگی توزیع شد که در آن مأموران سازمان جاسوسی آمریکا را در حال تلاش برای  نجات بشریت از موشک های هسته ای نشان می دادند. این ایجاد سمپات نسبت به ماموران سی آی ای که خصومت آنها نه تنها با مردم ما بلکه با تمامی جوامع آزادی خواه محرز شده،  چه معنا و مفهومی دارد.
باز هم همین چند وقت پیش و در ساعت هفت صبح شاهد فیلمی آمریکایی از شبکه نمایش بودیم که در آن مردی زنی را به خانه خود آورده و وقتی از طرف پدر پیرش و پسر خردسالش مورد  مورد  سوال قرار می گیرد که این زن کیست، مرد با طمأنینه و ضمن معرفی آنها به هم پاسخ می دهد، این دوست تازه من است و او را با خود به اینجا آورده ام تا چند روز با ما باشد و بعد با او ازدواج کنم!(نقل به مضمون) براستی آیا چنین فیلم ها و صحنه های باعث نخواهد شد تا سبک  زندگی غربی در جامعه ما به شکلی موریانه وار نفوذ کرده و ارکان اخلاقی و خانوادگی را به مرور ویران سازد.
البته و صد البته چنین آثاری به این دو نمونه ختم نمی گردد، بلکه شما هر روز می توانید به وفور آثاری دیگر را با این مفاهیم از شبکه های  تلویزیونی و ویدیویی کشور مشاهده نمایید و در این میان شبکه های ماهواره ای که جای خود دارند.
در هر حال همانطور که مقام رهبری فرموده اند، نقش هنر در ایجاد و ترویج فرهنگ های مختلف از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در این میان متولیان فرهنگی و هنرمندان کشورمان به سهم خویش برای کمک به  ایجاد تمدن اسلامی و ترویج فرهنگ و اخلاق برتر نقش و وظیفه خطیری بر عهده دارند و باید در یک تعامل جدی و شایسته، زمینه تولید آثاری را فراهم ساخته که در این راه مفید و مؤثرواقع  گردند.
و کلام آخر اینکه: ای کاش این بار متولیان امور فرهنگی هنری وظیفه خود را در این زمینه با دادن چند بخشنامه، بیانیه، مصاحبه و شعار تمام شده تلقی نکنند؛ بلکه به شکلی عینی، جدی و برنامه ریزی شده، موجبات فعال شدن هنرمندان کشور را در تلاش برای ایجاد تمدن اسلامی و گسترش فرهنگ خودی فراهم ساخته و در برابر نفوذ فرهنگی غرب نیز راه حل هایی عملی و مبتنی بر افزایش تولیدات داخلی اندیشیده و بکار برند.
 

برچسب ها: تمدن اسلامی ، هنر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
موسی مرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
0
0
مطلب بسیار به موقع وعالیه. آفرین و ایول به این قلم و کاشکی گوش شنوایی از طرف مسئو لا وجود داشته باشه تا حرفای آقا هر چی زودتر عملی بشه.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: