به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

باز هم نظرسنجی های خاص آمریکایی
در حالی که آمریکا به اهداف خود در زمینه براندازی نرسیده، ‌اقدام به نظرسنجی در روستاهای ایران کرده است. برابر اخبار رسیده، طی هفته اخیر فردی ناشناس با پیش شماره 001 متعلق به کشور آمریکا اقدام به اخذ تماس تلفنی با خطوط ثابت تعدادی از اهالی روستای چاهشک شاندیز، از توابع خراسان جنوبی با مدت زمان حدود 45 دقیقه کرده و پرسش‌هایی را درباره نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده که آن عبارتند از؛ 1ـ آیا به رهبری علاقه‌مند هستید؟ 2ـ رئیس‌جمهور را دوست دارید یا خیر؟ 3ـ سردار سلیمانی را دوست دارید یا خیر؟ 4ـ مسجد می‌روید؟ اگر می‌روید به جماعت نماز می‌خوانید یا فرادا؟ 5ـ حرم امام رضا(ع) برای زیارت می‌روید یا خیر؟ 6ـ با گرانی موافقید یا خیر؟ 7ـ با موشک‌هایی که به تازگی به سمت تروریست‌ها پرتاب شد، موافقید؟ 8ـ برنج، گوشت و لبنیات می‌توانید بخرید؟ چه مقدار در منزل دارید؟ 9ـ آیا اهل بیت(ع) را دوست دارید؟ 10ـ از امنیت کشور راضی هستید؟ 11ـ آیا خود یا خانواده‌تان اعتیاد دارید؟ در پایان تماس گیرنده گفته است، چنانچه رئیس‌جمهور ایران از اوضاع مملکت بی‌خبر باشد، شما برای برون‌رفت از مشکلات و با خبر کردن ایشان چه خواهید کرد؟ در پاسخ به این پرسش هر کجا که مخاطب بیان داشته تظاهرات می‌کنیم نامبرده مخاطب را تشویق کرده و گفته فکر بسیار عالی است. با توجه به مدل پرسش‌های فرد تماس‌گیرنده، به نظر می‌رسد ضد انقلاب به دنبال تماس تلفنی مستقیم با افراد به ویژه اقشار ضعیف جامعه با هدف ایجاد نارضایتی اجتماعی و دعوت افراد به ایجاد تجمعات اعتراض‌آمیز است.

پیش از این نیز، برخی اقدامات براندازانه در پوشش نظرسنجی آمریکایی در کشورمان انجام شده بود که مشهورترین آنها همکاری مؤسسه آینده با مؤسسات گالوپ، وی ام و زاگبی برای القای ضرورت رابطه با آمریکا بود.


باید افسار شاهزاده سرکش را کشید
«فارن افرز» نشریه وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در یادداشتی به نوشته ماداوی الرشید، کارشناس مرکز خاورمیانه دانشکده اقتصاد لندن می‌نویسد: «باید افسار شاهزاده سرکش را کشید؛ چرا که اعتبار و وجهه عربستان در سراسر جهان خدشه‌دار شده است. حتی کشورهایی همچون فرانسه، آلمان و انگلیس که شراکت و روابط نزدیک با عربستان را مایه مباهات می‌دانستند و هرگز به صورت علنی از سرکوب داخلی این کشور انتقاد نمی‌کردند، پس از قتل خاشقجی صدای‌شان درآمده و خواستار تحقیقات شفاف و صادقانه شده‌اند. در کنار این اشتباه حیاتی و ناکامی عربستان در نیل به اهدافش در تحریم قطر و جنگ ظالمانه علیه مردم یمن که در حال حاضر به یک فاجعه انسانی تبدیل شده، این اشتباه را بیش از پیش در برابر افکار عمومی و دیدگان جامعه بین‌الملل قرار داده است و به دلیل اینکه خانواده سلطنتی به حاشیه رانده شده‌اند و کاری از دست‌شان برنمی‌آید، این آمریکاست که باید ابتکار عمل را در پیش بگیرد و از ادامه این روند جلوگیری کند.

ناامیدی روزنامه خانواده هاشمی از روحانی

روزنامه اصلاح‌طلب «آرمان امروز» در مطلبی با انتقاد بی‌سابقه از عملکرد دولت یازدهم نوشت: «رویکردها و عملکردهای دولت در حوزه‌های مختلف به حدی ضعیف و ناامیدکننده بوده که اگر از کسی در این ارتباط پرسش شود همه دولت روحانی را مقصر وضع فعلی جامعه می‌دانند. به طور مشخص دولت نتوانسته است به وعده‌های خود و مطالبات مردم عمل کند. همین امر موجب شده موجی از نارضایتی میان بیش از ۹۰ درصد مردم از دولت به ‌وجود آید. چه اینکه به گفته برخی از فعالان سیاسی اگر همین فردا انتخابات برگزار شود، شاید رئیس‌جمهور دو میلیون رأی نیاورد. اوضاع روابط روحانی با سرمایه اجتماعی خود به حدی بحرانی است که دیگر مردم حرف دولتمردان را باور ندارند. جریان حامی، یعنی اصلاح‌طلبان نیز کم‌کم در حال جدا کردن کاسه خود از دولت هستند و جدایی از دولت و اعتدالیون را بر قرار مقدم می‌دانند؛ چرا که انتخابات ۹۸ نیز در پیش است

حامیان سرسخت اروپا هم ناامید شده‌اند!
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با عنوان «درباره حمایت اروپا از ایران» نوشت: «هفت ماه پس از اعلام آنکه اروپا موفق به ساخت مؤسسات مالی مستقل از ایالات متحده خواهد شد، وزیر اقتصاد فرانسه «برنولومر»، ناگزیر به اعتراف به این واقعیت است که اروپایی‌ها متأسفانه قادر نخواهند بود ارباب سرنوشت اقتصادی خود باشند یا آزادانه بتوانند با هرکس که می‌خواهند تجارت کنند... واقعیت این است که اروپا ابزار لازم را برای ایستادن در مقابل ایالات متحده ندارد. هدف از این وضعیت انفعالی اروپا، وادار کردن ایران به نشستن پای میز مذاکره به منظور مورد بحث قراردادن شرایط توافقی جدید است... بزرگ‌ترین آرزوی واشنگتن.» گفتنی است، عملکرد اروپا در ماه‌های اخیر آنقدر کند و بی‌رمق بوده که حتی حامیان جدی گرایش به اروپا برای مقابله با آمریکا نیز از سران اروپایی ناامید شده‌اند.

گزارشی به سبک غربی از خاندان خمینی
خبر ازدواج پسر حسن خمینی از صفحه آخر روزنامه آرمان در روز دوشنبه، به تیتر و عکس یک روزنامه شهروند در روز سه‌شنبه تبدیل شد با تیتری زرد و متنی زردتر. این روزنامه با تیتر «ازدواج ناگهانی خمینی جوان» موجی از تمسخر در فضای مجازی را با خود به همراه آورد؛ گویی قرار بوده از قبل برای انجام ازدواجش اطلاع‌رسانی کند یا آنکه رسانه هلال‌احمر را در جریان مراحل خواستگاری تا عقد قرار دهد! اما این استهزا همه واکنش‌ها به صفحه یک دیروز روزنامه شهروند نبود. بسیاری این اقدام را یادآور خبررسانی‌های بی‌بی‌سی در مورد جزئی‌ترین اطلاعات ازدواج شاهزاده‌های انگلیسی دانستند و برخی هم آن را با اخبار دربار پهلوی مقایسه کردند. شهروند خیلی سطحی و مبتذل از اینکه تاریخ عروسی روشن نیست، نوشته؛ از اینکه اکانت اینستاگرام داماد اکانت اینستاگرام عروس را فالو کرده است؛ از اینکه چه کسانی در مراسم عقد بوده‌اند و چه کسانی نبوده‌اند و مجلس زنانه بوده و عاقد پدر همسر حسن خمینی یعنی موسوی بجنوردی بوده است و ... البته باید دید این اطلاعات چگونه به دست شهروند رسیده است!
زشتی بیشتر گزارش شهروند انتشار عکس عروس حسن خمینی و نوشتن توضیحاتی در مورد او و بعد ارجاع به آینده است: «پس از این احتمالاً از نوعروس خانواده خمینی بیشتر خواهیم شنید.» به نظر می‌رسد رسانه رسمی هلال احمر ایران اینجا را با امریکا و انگلیس اشتباه گرفته است و حتی شئون یک خانواده روحانی و معمم را هم رعایت نمی‌کند.

صهیونیست‌ها متوهم هستند!
روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در مقاله‌ای به‌قلم «روگل آلفر» روزنامه‌نگار صهیونیست نوشت: «در اسرائیل[رژیم صهیونیستی] تنها سیاستمداران و ژنرال‌ها نیستند که به ‌دنبال جنگ‌افروزی‌اند، بلکه خود اسرائیلی‌ها هستند که نمی‌توانند بدون جنگ زندگی کنند. آنها ایمان کورکورانه به قدرت ارتش اسرائیل در پیروزی در جنگ‌ها دارند، این در حالی است که این ایمان با هیچ تجربه‌ای عجین نشده، ‌بلکه به‌ عکس، ارتش اسرائیل طی 50 سال گذشته تقریباً در تمامی جنگ‌های خود نتوانسته نتیجه قطعی را به‌نفع خود رقم بزند. اسرائیلی‌ها حافظه کوتاه‌مدتی دارند و این موضوع نشانه‌ای از حماقت آنها است. آنها در دنیایی زندگی می‌کنند که خودشان برای خود اختراع کرده‌اند، دنیایی که ارتباط کمی با واقعیت دارد
بن سلمان انگشتان خاشقجی را خواسته بود

عاملان ترور خاشقجی برخی از اعضای بدن او را با خود به عربستان بردند. مجتهد فعال توییتری در آخرین افشاگری خود در رابطه با قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد بن سلمان در اقدامی کینه‌توزانه و انتقام‌جویانه به عاملان ترور دستور داد انگشتانی را که او با آن مقاله و تحلیل می‌نوشته قطع و برایش بیاورند. به گفته این فعال که اطلاعات انتشار یافته‌اش در بسیاری از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی عربی و صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود، بن‌سلمان از مشروح دقیق عملیات قبل، در حین انجام و بعد از آن کاملا مطلع بوده است. مجتهد همچنین فاش کرد اعضای تیم ترور بعد از انجام عملیات و پیش از افشای این رسوایی مبالغی بین ۲ تا ۵ میلیون ریال سعودی دریافت کرده‌اند. این اطلاعات در حالی منتشر می‌شود که منابع ترکیه قبلا اعلام کرده بودند، احتمال می‌دهند سر خاشقجی در یکی از کیف‌های عوامل ترور به عربستان منتقل شده باشد.

گزینه بعدی شهرداری تهران با اتهام مشابه حناچی
اصلاح‌طلبان گویا هرچه بیشتر درباره پیروز حناچی از دستگاه‌های نظارتی کسب اطلاع می‌کنند، بیشتر درباره تأیید صلاحیت او ناامید می‌شوند. همچنان که رئیس کمیسیون عمران شورا تأکید کرد: «شواهد نشان می‌دهد در تأیید حکم آقای حناچی مشکلی وجود دارد؛ چرا که اگر قرار بر تأیید بود، ظرف مهلت 10 روز حکم شهرداری تأیید شده بود.» این در حالی است که سخنگوی شورای شهر در صفحه شخصی‌اش نوشت، شواهد، قراین و برخی مذاکرات نشان می‌دهد فرایند صدور حکم شهردار منتخب از سوی وزیر محترم کشور، با تنگناهایی روبه‌رو است و حکم شهردار منتخب به‌سرعت صادر نخواهد شد. نکته جالب اینکه برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها از احتمال صرف نظر کردن از حناچی برای شهرداری تهران نیز سخن گفته‌اند. با وجود این، محمد خاتمی که اصرار اولیه او برای شهردار شدن حناچی در نهایت به رأی بیشترش در شورای شهر تهران منجر شده، به تازگی برای تعیین جانشینی پیروز حناچی فعال شده است. این گزینه به اعتقاد خاتمی می‌تواند در حال حاضر حکم گزینه ذخیره را داشته باشد و در نهایت در صورت تأیید نشدن صلاحیت پیروز حناچی به مثابه گزینه جانشین مطرح شود؛ اما بر اساس برخی اخبار از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات، گزینه بعدی محمد خاتمی، نصرالله جهانگرد است. نصرالله جهانگرد که 61 ساله است، در حال حاضر معاون فناوری و نوآوری محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

جهانگرد شوهر خواهر مصطفی معین است و پس از انفجار نخست وزیری و به میان آمدن نامش در میان این پرونده، کمتر در عرصه های سیاسی ظاهر شده است. معلوم نیست جدی شدن او در این عرصه نیز منجر به بازخوانی نقش وی در پرونده مسکوت 8 شهریور خواهد شد یا نه؟


ترافیک کرج بیست برابر شده است

عضو شورای شهر کرج: پیش‌بینی می‌شود تا بیست سال آینده جمعیت کرج به دو برابر جمعیت فعلی برسد و همین امر باعث افزایش نگرانی در خصوص وضعیت ترافیکی سال‌های بعد این کلانشهر می‌شود. طی چهار دهه گذشته، ترافیک کرج بیست برابر شده که این امر ناشی از افزایش تعداد خودروها به واسطه افزایش بی‌رویه جمعیت و گسترش شهر بوده است
نگرانی یک جریان سیاسی از ثبات بازار ارز!
روزنامه «آرمان» در مطلبی با عنوان «دولت را برای کاهش نرخ ارز تحت فشار نگذارید» نوشت: «رسانه‌های دولت کاهش مقطعی نرخ ارزها در بازار ایران را برای خود یک دستاورد تلقی می‌کنند و رسانه‌های گروهی داخلی نیز مداوم بر این طبل می‌کوبند که روند کاهشی قیمت سکه و دلار همچنان ادامه دارد. در حالی که منابع معتبر بین‌المللی، چیز دیگری درباره آینده اقتصاد ایران می‌گویند؛ بنابراین در شرایط فعلی امکان کاهش نرخ ارز تا زمانی که تنش‌های موجود در روابط خارجی کشور برطرف نشود و ارتباطات اقتصاد ایران با بازارهای مالی و به ‌ویژه بازارهای سرمایه جهان برقرار نشود، تغییری در اوضاع فعلی اصولاً غیرقابل تصور است.» ناخشنودی اصلاح‌طلبان از کاهش نرخ ارز و بازخورد مثبت این روند در بازار و افکار عمومی در حالی است که «حسین راغفر» کارشناس اقتصادی اصلاح‌طلب چندی پیش گفته بود: «نوسانات بازار ارز مربوط به مافیایی در داخل کشور است و هدف آن این است که القا کند موضع‌گیری‌های رئیس‌جمهور آمریکاست که می‌تواند اقتصاد ایران را متلاطم سازد
شیوع
۵۶. ۴ درصدی سالمندآزاری در ایران

در پژوهشی که مازیار مولایی و همکاران در رابطه با میزان شیوع سوء‌رفتار با سالمندان در ایران طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ انجام داده‌اند، این نتیجه به دست می‌آید که میزان سالمندآزاری در ایران بسیار بیشتر از سایر کشورهاست. همچنین در بین انواع آن به ترتیب سالمندآزاری عاطفی (۳۰. ۷ درصد)، سالمندآزاری روانی (۲۵. ۴ درصد)، غفلت از سالمندان (۲۵. ۱ درصد)، سالمندآزاری مالی (۱۹. ۷ درصد)، سالمندآزاری جسمی (۱۳. ۱ درصد) و طردشدگی (۱۱. ۷ درصد) شایع‌ترین انواع سالمندآزاری در ایران هستند.

مزایای برجام نزدیک به صفر است
سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در سومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران با بیان اینکه «اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، بهره‌مندی ایران از مزایای برجام را به صفر نزدیک کرده است»، گفت: برجام متعلق به آمریکا یا ایران نیست، بلکه توافقی بین‌المللی است. این در حالی است که آمریکا این قطعنامه را نقض کرده و دیگر کشورها را در صورت پیروی از آن مجازات می‌کند. وی اقدامات اتحادیه اروپا در راستای حفاظت از برجام را تحسین کرد و گفت: این مسئله نشان می‌دهد اروپا از نظر سیاسی در مسیر درستی قرار دارد؛ اما واقعیت این است که هنوز راهکارهای عملی و سازوکارهایی که ایران بتواند از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شده و سبب شود تحریم‌های آمریکا این توافق را از بین نبرد، محقق نشده است. عراقچی با بیان اینکه توازن «بده بستان» برجام از بین رفته است، هشدار داد: اگر ایران از مزایای برجام بهره‌مند نشود، این توافق زنده نمی‌ماند.
تغییر تاریخ‌مصرف داروها در ناصرخسرو

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان: سوداگران ناصرخسرو بی شرمی را به حدی رسانده‌اند که تاریخ مصرف داروها را به صورت کاملا آشکار تغییر می‌دهند و در مواجهه با اعتراض بیماران، توجیه می‌کنند که تاریخ مصرف داروها تا یک سال قابل تمدید است. این درحالی است که چنین ادعایی، دروغ و کذب محض است. هیچ شخصی حق ندارد تاریخ مصرف یک دارو را تغییر دهد و چنین حرف‌هایی هم که از سوی فروشندگان دارو در ناصرخسرو مطرح می‌شود، خلاف واقع است

بازداشت عوامل نفوذی در حوزه کنترل جمعیت
یکی از نهادهای امنیتی کشور با همکاری دستگاه قضایی تعدادی از عوامل نفوذی در حوزه کنترل جمعیت را بازداشت و احضار کرده است. این افراد با اقدامات شبکه‌ای خود، در پوشش فعالیت‌های علمی اقدام به نفوذ در دستگاه‌های گوناگون حاکمیتی و مانع‌آفرینی در برابر اجرای صحیح سیاست‌های کلی نظام در زمینه جمعیت کرده‌اند. «م.ب» که مدت‌ها با عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کرد و دوتابعیتی نیز هست، بازداشت شده و برخی افراد نیز چندین مرتبه احضار شده‌اند. این افراد با نفوذ در برخی نهادها مانند وزارت علوم، وزارت بهداشت، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و... مانع تحقق صحیح سیاست‌های کلی نظام می‌شدند.
بررسی لایحه
CFT در کمیسیون امنیت ملی پایان یافت

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی لایحه CFT در جلسه امروز این کمیسیون به پایان رسید و این لایحه برای بررسی نهایی به صحن مجلس ارجاع شد. در این جلسه که با حضور کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان برگزار شد، بررسی لایحه CFT به پایان رسید. اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس بعضی از ایرادات شورای نگهبان را اصلاح و در برخی از موارد بر نظر خود اصرار کردند. ما تمامی موارد را به صحن ارجاع دادیم، مواردی که در آن نظرات شورای نگهبان را اصلاح کردیم، پس از تصویب در مجلس به شورای نگهبان ارجاع داده می شود و مواردی که به آن اصرار کردیم به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود

ممنوع‌الخروج شدن سه آمریکایی به دلیل جرایم اقتصادی
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌‌تایمز» در گزارشی اعلام کرد، چین سه شهروند آمریکایی را ممنوع‌الخروج کرده است. بر اساس گزارش این رسانه آمریکایی، این افراد آمریکایی‌تبار که یک زن و دو فرزند ارشد وی هستند و به ظن ارتکاب «جرایم اقتصادی» از خروج از چین منع شده‌اند، در ماه ژوئن سال جاری میلادی وارد چین شده بودند و اکنون از سوی پلیس چین، ممنوع‌الخروج اعلام شده‌اند تا از این طریق پدر آنها که مدیر پیشین یک بانک دولتی چین بوده است، به اتهام فوق به پکن بازگردد. روزنامه «نیویورک‌تایمز» در ادامه مدعی شد، مادر این خانواده هم اکنون در مکان سرّی موسوم به «زندان سیاه» به سر می‌بَرد.
فروش کلیه برای پرداخت وام زیبنده نظام نیست

اصغر مسعودی، نماینده مردم نیریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی گفت: وام‌ها دردهای بی‌درمان شده، ربا رونق گرفته و برخی برای پرداخت وام قصد فروش کلیه را دارند که این زیبنده مملکت ما نیست. آقای وزیر اقتصاد! ارز که با بالا رفتنش عِرض و آبروی ما را نشانه رفت، با پایین آمدنش قیمت‌ها پایین نیامد، به بازار سر بزنید و با حقوق یک‌میلیونی یک کارگر خرید کنید، به پول ملی که هویت ملی ماست بها و ارزش دهید
آخرین اخبار از مسکن مهر مجلس در سوهانک

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بنری را در اعتراض به وضعیت پروژه‌های مسکونی مجلس در راهروی پارلمان نصب کرد. اکبر اعلمی در حاشیه جلسه علنی صبح سه‌شنبه مجلس بنری را در راهروی پارلمان نصب کرد، که در آن نوشته بود؛

«جناب محسن کوهکن

با اینکه پروژه مسکونی کوثر مجلس از سال ۸۶ آغاز شده و اکنون در سال ۹۷ هستیم چرا با وجود پیگیری‌های مستمر صدها شریک و هیأت مدیره مجتمع و ریاست مجلس از تسویه حساب با شرکا و پرداخت حق و حقوق کامل آنان خودداری کرده و مجتمع را تحویل نمی‌دهید.»

در متن جداگانه‌ای خطاب به علی لاریجانی و هیات نظارت آمده است با وجود گذشت چهار سال از زمان تسلیم شکایات مختلف، چرا به پرونده پروژه مسکونی کوثر سوهانک مجلس و شکایات مال باختگان رسیدگی نمی‌شود. اعلمی وکالت پرونده این دو پروژه مسکونی را به عهده دارد. پس از دقایقی از نصب این بنر و ارائه توضیحات اعلمی به خبرنگاران، حراست مجلس، اعلمی را مجبور به جمع آوری این بنر کرد.

پرونده مشایی به دادگاه تجدید نظر ارجاع شد

وکیل مدافع اسفندیار رحیم مشایی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مشایی، گفت که پرونده موکلم به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر ارجاع شده و هنوز تاریخ دقیق رسیدگی مشخص نیست. قرار بر این بوده که دادگاه در ۲۵ دی‌ماه برگزار شود ولی احتمالاً زودتر برگزار شود. وکیل مدافع اسفندیار رحیم مشایی از ارجاع پرونده موکلش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظراستان تهران خبر داد. سیدعلی اصغر حسینی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده اسفندیار رحیم مشایی، اظهار کرد: پرونده موکلم به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر ارجاع شده و هنوز تاریخ دقیق رسیدگی مشخص نیست. وی افزود: قرار بر این بوده که دادگاه در تاریخ ۲۵ دی‌ماه برگزار شود ولی احتمالاً زودتر برگزار شود. وکیل مدافع اسفندیار رحیم مشایی گفت: چون ایشان در بازداشت هستند و قانوناً‌ باید رسیدگی به پرونده‌هایی که متهم آنها در بازداشت قرار دارد سریع‌تر و خارج از نوبت انجام شود، ریاست دادگاه مساعدت کردند و دستور دادند که وقت زودتری برای رسیدگی تعیین شود. به گزارش ایسنا، ۳ شهریور ماه ۹۶ اولین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات اسفندیار رحیم مشایی ـ رئیس دفتر رئیس جمهور سابق ـ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

بازی سیاسی همشهری با شفافیت
روزنامه همشهری در تیتر اول خود از عدم شفافیت برخی دستگاه‌ها انتقاد کرده است. این روزنامه با تیتر «مقاومت در مقابل شفافیت» در زیر تیتر نوشته است
: «با وجود گذشت نزدیک به ۱۵ ماه از راه اندازی سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، دستگاه‌هایی مثل آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نهاد‌های نظامی هنوز به این سامانه نپیوسته‌اند. وزارتخانه‌های خارجه، کشور وشهرداری‌تهران در صدر دستگاه‌هایی هستند که مردم از پاسخگویی آن‌ها رضایتمندی دارند.» دوگانه‌ای که همشهری در این تیتر و زیرتیتر ساخته دوگانه ما خوب و شما بد است؛ دوگانه آنکه نهاد‌های انتخابی خوب و شفاف، و نهاد‌های انتصابی بد و محرمانه هستند. اما در متن گزارش نتوانسته گزینشی عمل کند و ناچار اذعان کرده که «از ۶۶۲ نهاد قوه مجریه تاکنون ۴۱۶ نهاد برای قراردادن اطلاعات خودشان در دسترس مردم اعلام آمادگی کرده‌اند. معاونت اجرایی ریاست جمهوری، نهاد ریاست جمهوری و ۱۴ بخش زیرمجموعه آن، تاکنون زیر بار نرفته‌اند. از بین وزارتخانه‌های دولت دو وزارتخانه دفاع و اطلاعات هم تاکنون به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته‌اند.» و البته در متن گزارش یادشان آمده که دستگاه‌های همفکرشان هم تن به این شفافیت نداده‌اند؛ مثلاً مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره). علاوه بر این سیاسی‌کاری در انتخاب زیرتیتر صفحه یک، این موضوع هم باید بررسی شود که روزنامه شهرداری تهران، مطابق آنچه در گزارش آمده، چه اصراری بر افشای اطلاعات وزارت اطلاعات، وزارت دفاع، نیرو‌های مسلح، شورای عالی امنیت ملی، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و امثال آن‌ها دارد.


اخبار روزانه:
* یوسف‌نژاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست سؤال از آقای لاریجانی 27 امضا داشته، ولی در حال حاضر به 20 امضا کاهش پیدا کرده و چون از نصاب (25 امضا) افتاده است، دیگر قابل بررسی نیست. گفتنی است، 27 نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس خواستار این شده بودند که رئیس مجلس توضیح دهد چرا لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی، به منزله دو لایحه مرتبط با کارگروه ویژه اقدام مالی FATF، پیش از تصویب در مجلس، به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است.
* به گزارش وبگاه مغربی «لکم» بن‌سلمان سفر به مغرب را در دستور کار خود قرار داده بود؛ اما مغرب با سفر وی مخالفت کرد و بن‌سلمان نیز مجبور شد مغرب را از برنامه سفر دوره‌ای خود حذف کند. طبق این گزارش، «رباط» همچنین خواستار به تعویق افتادن نشست کمیته عالی مشترک مغرب و عربستان شد. همچنین دیده‌بان حقوق بشر با تسلیم شکایتی علیه ولی‌عهد عربستان، از مقامات قضایی آرژانتین خواست او را در زمان حضورش در خاک آرژانتین برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ تحت پیگرد قرار دهند.
* بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پیام توئیتری نوشت: رسیدن به صلح با فلسطینیان به نوبه خود هدف خوبی است و شکی نیست که احراز پیشرفت در این زمینه به روابط اسرائیل با کشورهای عربی کمک می‌کند؛ ولی این صلح ادامه روابط‌مان را تضمین نمی‌کند. وی افزود: اسرائیل و کشورهای میانه‌رو در جهان عرب و دنیای اسلام بیش از گذشته در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند و روابط ما امروز فقط به صورت پنهانی نیست.
* حمیدرضا ذوالانواری، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: شرکت‌های چینی و هندی که در بازارهای جهانی رقیب ما هستند، با توجه به افزایش ارزش دلار برای تهیه مواد اولیه به بازار ایران حمله‌ور شدند. وی افزود: صادرات مواد اولیه در زمینه پشم مرغوب ایرانی، فرصتی بزرگ برای رقیبان ما در تولید این کالای اصیل به شمار می‌رود و برای بازار ایران یک تهدید بسیار جدی است.
* به نوشته «واشنگتن‌پست» شرکت جنرال موتورز آمریکا از طرح خود برای تعطیلی چندین کارخانه تولیدی این شرکت در سراسر آمریکا و همچنین کاهش دستمزد کارگران و تعدادی از نیروی کار خود خبر داد. براساس این گزارش، این شرکت خودروساز بزرگ آمریکایی که در دیترویت مستقر است، قصد دارد خط تولید کادیلاک سی‌تی 6 و بیوک لاکراس در دیترویت، خط تولید شورولت کروز در اوهایو، همچنین کارخانه تولید شورولت ایمپالا در انتاریوی کانادا و دو کارخانه دیگر در میشیگان و بالتیمور را متوقف کند. این شرکت همچنین قصد دارد 15 درصد از نیروی کار خود را کاهش دهد.
* خلیل حمد‌ان، عضو شورای رهبری جنبش امل لبنان با بیان اینکه کنفرانس وحدت اسلامی بیان‌کننده اهمیت وحدت جهان اسلام در شرایطی است که دشمن صهیونیستی کشتار مسلمانان را افزایش داده است، ابراز داشت: مسئله فلسطین از دستور کار جهان عرب خارج شده و این در حالی است که امروز باید اتحاد خود در مقابل دشمن صهیونیستی را بیشتر کنیم؛ چرا که این رژیم روی دیگر جریان تکفیری است. وی همچنین خواستار ایستادگی جهان اسلام در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران شد و افزود: ایران به علت حمایت از قدس تحریم شده است.
* به گزارش شبکه «روسیا الیوم» وعی لیوی، فرمانده «یگان ۳۰۰» در ارتش رژیم صهیونیستی خواستار ترور دبیرکل حزب‌الله لبنان شد و گفت: شخصیت و تجارب نظامی سیدحسن نصرالله، او را به فرد مهمی تبدیل کرده است، در نتیجه هدف قرار دادن او به تمامی حزبش از بالاترین فرمانده تا کوچک‌ترین سرباز لطمه می‌زند و در نتیجه روحیه جنگی دشمن آسیب می‌بیند.
* روزنامه‌ «وال‌استریت‌ژورنال» نوشت: کشورهای اروپایی قصد دارند به منظور جلوگیری از تحریم مستقیم کانال ویژه مبادلات مالی با ایران، مالکیت این ساختار را به طور مستقیم به دولت‌های اروپایی مشارکت‌کننده در این طرح واگذار کنند. دیپلمات‌ها می‌گویند فرانسه و آلمان قرار است میزبان نهادی شوند که وظیفه تسهیل مبادلات مالی با ایران را به عهده خواهد گرفت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: