به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
اخبار 24 ساعت گذشته:
دولت به مردم نیازی نداشت!

سر کار آمدن دولت ترامپ آنقدر بر غربگرایان خوش‌خیال داخلی سنگین آمده که حجاریان در سخنانی تأمل‌برانگیز گفته است: «اگر می‌دانستیم دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیمحجاریان همچنین درباره نسبت دولت روحانی و اصلاح‌طلبان گفته است: «من پیشتر گفته‌ام، پروژه اصلی دولت برجام بود. در آن پروژه دیپلماسی نقش اول را ایفا می‌کرد و فی‌الواقع پروژه‌ای الیتیستی (نخبه‌محور) بود که احتیاج به مردم نداشت؛ لذا از ابتدا دولت خود تدبیر کرده را به اصلاحات نیازی نبود و به کار گرفتن دو سه وزیر اصلاح‌طلب در امور خدماتی برای کابینه کفایت می‌کرد. دولت اساساً عقدی با اصلاح‌طلبان منعقد نکرد که بخواهد از آن عبور کند؛ یعنی در سال 1392، به قدری فرصت کم بود که اصلاح‌طلبان با دولت بر سر موضوعات خاص به ائتلاف نپرداختند و از این گذشته، روحانی برنامه ائتلافی نداشت. منتهی شعارهای روحانی برآورده‌کننده بخشی از خواسته‌های اصلاح‌طلبان بود که البته او به هیچ یک از آنها وفادار نماند و به همین خاطر شاید بتوان گفت، خودش از خودش عبور کرده است.» گفتنی است، این اظهارات حجاریان را می‌توان در ادامه سناریوی جدا کردن حساب اصلاح‌طلبان از دولت روحانی ارزیابی کرد که برای جلب اعتماد و کسب سبد رأی در انتخابات‌های پیش‌رو مطرح می‌شود.

خواهش‌های بیهوده نتانیاهو از شرکای سیاسی‌اش!
پایگاه «النشره» در مطلبی نوشت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از تصدی وزارت جنگ این رژیم از سوی خودش پس از استعفای «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ این رژیم خبر داد. «بنیامین نتانیاهو» در واکنش به درخواست‌ها برای برگزاری انتخابات زودهنگام گفت: در حال حاضر، دعوت به انتخابات زودهنگام امری غیر مسئولانه خواهد بود. وی همچنین از شرکای خود در دولت ائتلافی خواست که دولت را سرنگون نکنند. این در حالی است که نشست نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با احزاب حاضر در کابینه ائتلافی خود بدون دستیابی به هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت. گفتنی است، به دنبال شکست سنگین صهیونیست‌ها از مقاومت فلسطین در تهاجم اخیر به نوار غزه، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی استعفا داد. پس از این رویداد، برخی دیگر از وزرای کابینه ائتلافی نتانیاهو نیز تهدید به انجام چنین کاری کرده و لذا با شکست مذاکرات مذکور، کابینه ائتلافی وی در معرض فروپاشی قرار گرفت.

اروپا و اعتباری که در حال از بین رفتن است
وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» در تحلیلی با اشاره به شکست کشورهای اروپایی در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای برجام نوشته، اروپا در حال از دست دادن اعتبار در مسئله تحریم‌های ایران است. به نوشته این وبگاه، سران اتحادیه اروپا از مدت‌ها پیش خواستار آن شده‌اند که این اتحادیه مستقل‌تر عمل کرده و نقش بین‌المللی‌اش را تقویت کند؛ اما شکست آنها در پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نشان می‌دهد، آنها تا چه اندازه با این هدف فاصله دارند. بلومبرگ نوشته است: «مسئله بسیار آسیب‌زا این است که دولت‌های بزرگ اروپایی به جای آنکه خودشان داوطلب انجام این کار شوند، سعی می‌کنند آنها را به کشورهای ضعیف‌تر همسایه‌شان پاس بدهند. انگیزه‌شان روشن است: هر چه کشور مورد نظر بیشتر باشد، خطر عصبانی کردن ترامپ بیشتر است
«تاج» باید از فدراسیون فوتبال کناره‌گیری کند

دلخوش عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش گفت: با وجود قانون مصوب مجلس تاج باید کنار برود و در این باره نظر رئیس‌ مجلس صائب است. اداره قوانین مجلس باید نظر تقنینی خود را درباره ابقای رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کند، همه باید به قانون منع به کارگیری بازنشستگان تمکین کنند.

تحریم «استقبال از رئیس‌جمهور» از سوی ستاد انتخاباتی
رئیس ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام حسن روحانی در آذربایجان غربی، استقبال از رئیس‌جمهور در سفر به این استان را تحریم کرد! حمید صداقت‌پیشه در بیانیه‌ای با اشاره به وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی و تأکید بر محقق نشدن آن با انتقاد از عملکرد دولت و وجود مشکلات اقتصادی، می‌نویسد: در قبال همه‌ بی‌توجهی‌ها و عدم انجام وعده‌ها و تعهدات، این جانب به عنوان رئیس ستاد مرکزی انتخاباتی شما در استان آذربایجان غربی از حضور و سخنرانی در مراسم استقبال معذور خواهم بود؛ چرا که هنوز تکلیف آن وعده‌ها در پیشگاه آن خیل عظیم اهل استان روشن نشده و همچنان تحقق آن تعهدات، مهم‌ترین مطالبات ایشان است. در چنین شرایط و وضعیتی، معتقد به این هستم که تکرار مکررات در جلسه‌ای محدود، دردی از مردم را درمان نخواهد کرد
سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد؟

تبلیغ تورهای نوروز ۹۸ درحالی آغاز شده که با کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی، قیمت سفرهای خارجی نجومی شده است. یک سفر ۱۷ روزه به کانادا حدود ۱۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد و ماجراجویی با کشتی کروز معمولی در فاصله ترکیه تا یونان حدود ۳۳ میلیون تومان تمام می‌شود و سفر به قطب شمال بدون تماشای وال‌ و خرس قطبی متوسط ۵۵ میلیون تومان خرج دارد. سفرهای پرطرفدار ترکیه، قونیه، ارمنستان، گرجستان، هند، مالزی و تایلند که شرایط هماهنگ‌تری با دهک‌های درآمدی متوسط جامعه دارند نیز بین ۲ تا ۱۰ میلیون تومان قیمت خورده‌اند.
درآمد هواپیمایی امارات چقدر است؟

در گزارش مالی نیم سالانه شرکت هواپیمایی امارات آمده است، میزان درآمد هواپیمایی امارات ۵۴. ۴ میلیارد درهم معادل ۱۴. ۸ میلیارد دلار بوده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۴۹. ۴ میلیارد درهم معادل ۱۳. ۵ میلیارد دلار بوده، ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اروپا به دنبال روی میز آوردن مسئله موشکی است
روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در مطلبی نوشت: «این روزها جامعه اروپایی در پی یافتن مکانی است تا سازمان اداری سازوکار موسوم به «گذرگاه ویژه مالی» (spv) را در آنجا مستقر کند. تاکنون سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، آلمان، بریتانیا و فرانسه نشان داده‌اند تمایلی به میزبانی ندارند. اینکه چرا سه کشور اصلی جامعه اروپایی از رفتن زیر بار مسئولیت میزبانی شانه خالی کرده‌اند، محل سؤال است؛ اما می‌توان احتمال داد اروپا درصدد است با نگاهی فرابرجامی همه مسائلی که با ایران دارد، مانند مباحث و موضوعات حقوق بشر، موشکی و حضور در منطقه به ویژه سوریه را روی میز بگذارد و درباره آنها با تهران وارد مذاکره شود و متناسب با نتایج به دست آمده، الگوی رفتاری نهایی خود را تنظیم کند
حقوق کارمندان سال آینده چقدر افزایش می‌یابد؟

در حالی که افزایش شدید نرخ تورم در ماه های گذشته بحث ترمیم حقوق و دستمزد در سال جاری را در محافل اقتصادی و سیاسی داغ کرده بود، نوبخت تأکید کرد جبران حقوق و دستمزد سال آینده اتفاق خواهد افتاد. آن گونه که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است، حقوق بگیرانی که دریافتی کمتر از ۳ میلیون تومان دارند، ۲۰۰ هزار تومان کمک هزینه در ماه دریافت می کنند. در عین حال اعطای سبدهای حمایتی نیز اقدام دیگری برای جبران قدرت از دست رفته خرید اتباع ایرانی تلقی می‌شود. بررسی وضعیت افزایش حقوق کارمندان دولت نشان می دهد در پانزده سال گذشته بیشترین افزایش حقوق در سال ۱۳۹۲ اتفاق افتاده است. در این سال حقوق کارمندان افزایشی ۲۵ درصدی را تجربه کرد. با این حال، میزان افزایش حقوق در این سال همچنان ۹. ۷ درصد کمتر از نرخ تورم بود.

قوه قضائیه خواستار ارائه اسناد پولشویی توسط ظریف شد

محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه در مورد اظهارات وزیر خارجه گفت "این کلمات و جملات از نظر شخص بنده، غلط بوده و از طرف یک مقام رسمی مطرح می‌شود که باید توضیح دهد و اسناد خود را ارائه کند. اینجانب نامه نوشته‌ام و گفتم، اثر این جملات از سوی ایشان است، توضیحات و اسناد وی اخذ گردد. "

وزیر برکنار شده عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران شد

وزیر نفت در حکمی، مسعود کرباسیان را به مدت چهار سال به عنوان عضو اصلی هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. متن حکم بیژن زنگنه خطاب به کرباسیان به شرح زیر است: حسب اختیارات تفویض شده به اینجانب از سوی مجمع عمومی محترم شرکت ملی نفت ایران، مستند به مواد ۲۸ و ۲۹ قانون اساسنامه این شرکت، مصوب ۱۳۹۵,۱. ۲۳ و با توجه به مجوز دریافتی، با عنایت به تعهد، تخصص و سوابق موفق، خدمات و تجارب جنابعالی، با استعانت از خداوند دانای توانا، به موجب این حکم به مدت چهار سال، به عنوان عضو اصلی هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب میشوید. از خداوند قادر متعال برای جنابعالی در این مسئولیت خطیر، با همکاری دیگر اعضای محترم هیأت مدیره شرکت، توفیق خدمت به مردم و صیانت از اموال و امانت ملی که به شما سپرده میشود، مسألت میکنم
روایت دولتی از نقش منفی شبکه های مجازی در کمبود کالا

بر اساس بخشنامه جدید یک نهاد مسئول دولتی به تعدادی از سازمان ها و دستگاه های اقتصادی، با اشاره به این که بخش قابل توجهی از میل به افزایش بیش از حد خرید کالا در فروشگاه ها و مراکز توزیعی و احتکار خانگی اجناس، اثرگذاری منفی شبکه های ماهواره ای و مجازی بوده، از مخاطبان خواسته شده با توجه به وفور کالا در بازارها، از ظرفیت رسانه های داخلی برای اطمینان بخشی و اطلاع رسانی مناسب به افکار عمومی استفاده شود.

سختگیری مهم دولت درباره پلاک قرمزهای دیزلی

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه خود به همه سازمان ها و ادارات دولتی اعلام کرده است بر اساس تصمیم جدید هیئت وزیران، کلیه دستگاه های مستقر در تهران از ابتدای سال آینده و دیگر شهرهای مهم از آغاز سال 1399، موظف هستند در صورت نیاز از وسایل نقلیه نیمه سنگین یا سنگین چه به صورت خرید موردی و چه به صورت قرارداد پیمانکاری، از وسایل نقلیه دیزلی با عمر کمتر از پنج سال، دارای فیلتر دوده استاندارد یا گازسوز و برقی استفاده کنند.

شکایت نمایندگان از ظریف

شماری از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، خواستار احضار وزیر امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی مجلس شدند تا درباره اظهاراتش به اعضای کمیسیون توضیحاتی را ارائه کند. اخیراً جمعی از نمایندگان با تدوین طرحی درخواست کردند وزیر امورخارجه با حضور در کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه توضیحاتی ارائه کند. در صورتی که نمایندگان از توضیحات ظریف قانع نشوند، قرار است این طرح برای بررسی بیشتر به قوه قضائیه ارجاع شود


اخبار روزانه:
* طبق تحلیل داده‌های شرکت ردیابی نفت‌کش «کلیپر دیتا»، سعودی‌ها نفت کمتری را برای کشتی‌هایی که به سوی آمریکا رهسپار شدند، بارگیری کردند. تخمین میزان نفت بارگیری شده طبق این داده‌ها نشان می‌دهد، واردات نفت خام سعودی از سوی آمریکا، به کمترین میزان تاریخ خود خواهد رسید. فرستادن نفت کمتر به آمریکا به معنای این است که میزان ذخایر نفت خام آمریکا به زودی افت خواهد کرد و این موضوع قیمت‌ها را بالا خواهد برد.
* محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود آقای جنتی به آقای احمدی‌نژاد به دلیل اظهارات و مواضع‌شان در حاشیه یا یکی از جلسات مجمع تذکر داده‌اند، گفت: یکی دو دفعه، بحث‌هایی درباره احمدی‌نژاد شد و یک بار هم خود ایشان حضور داشت. تذکر‌هایی داده شد، ولی ما اصولاً کشانده شدن این بحث‌ها را به مجمع، مصلحت نمی‌دانیم و من هم از افرادی بودم که ماجرا را متوقف کردم.
* یک مقام آگاه درباره راه‌اندازی سامانه‌ پیام‌رسان مالی جایگزین سوئیفت، اظهار داشت: بانک‌های خارجی در حال اتصال هستند و دانه دانه به این سامانه جایگزین متصل می‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش که این سامانه در چارچوب سپام است، گفت: بله البته بستر فقط سپام نیست و بانک مرکزی در حال ایجاد بسترهای جدید است و حتی با برخی بانک‌ها، کانال‌های متفاوت دیگری راه‌اندازی می‌شود.
* «دیوید بیسلی» رئیس برنامه جهانی غذا خواستار نجات اقتصاد یمن و جلوگیری از مرگ ساکنانش بر اثر گرسنگی شد و افزود: اینکه مدام بگوییم فاجعه‌آمیز است، هیچ چیز را در یمن تغییر نمی‌دهد و از عمق فاجعه نمی‌کاهد‌. جامعه بشری باید شرمسار باشد؛ چرا که در سایه این مقدار از ثروت و دانش و فناوری که با خود دارد، نباید کودکی با شکم گرسنه به خواب برود.
* وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: مجموع اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکایی در نزد چین در ماه سپتامبر 1/151 تریلیون بود که در مقایسه با ماه پیش از آن 13/7 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. در ماه اکتبر نیز چین سه میلیارد دلار از اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکایی خود را به دلیل جنگ تجاری پکن‌ـ واشنگتن فروخته است.
* «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ما و ایران را روابط تاریخی و ریشه‌دار اجتماعی و فرهنگی به هم پیوند می‌دهد. با جدیت برای تقویت روابط و همکاری‌های اقتصادی دو کشور تلاش می‌کنیم

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: