به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
شرح حدیثی از امام صادق(ع)
از امام صادق (ع) منقول است (1) كه حضرت فرمودند: سرآمد اموري كه موجب مي‏شود انسان از فرمان الهي سرپيچي كند و نسبت به خداوند ‌گناه و عصيان كند، 6 مورد است.
از امام صادق (ع) منقول است (1) كه حضرت فرمودند: سرآمد اموري كه موجب مي‏شود انسان از فرمان الهي سرپيچي كند و نسبت به خداوند گناه و عصيان كند، 6 مورد است. (منظور این نیست كه موارد ديگر موجبِ گناه نميشود بلکه اينها غالباً سرآمد هستند وگناهانی كه از انسان سر مي‏زند، منشأش غالباً يكي از اينها است.)

اول: حبّ الدنيا؛

پول دوستي موجب مي‏شود كه نه حرام سرش بشود نه حلال. لذا موجب عصيان مي شود. دو نوع گناه داريم كه يكي از آنها ترك واجب است؛ خودِ ترك واجب هم گناه است. پول دوستي منشأ گناه مي‏شود.

دوم: حبّ الرئاسة؛

جاه طلبي، رياست طلبي. اين هم منشأ بسیاری از گناهان در طول تاریخ بوده و هست.

سوم: حبّ الطعام؛

«ابن البطن»، یعنی كساني كه به اسارت شكم مي‏روند. این هم منشأ گناهان بعدی می‏شود.

چهارم: حبّ النساء؛

منظور «ابن الفرج» است. مراد شهوت جنسي است.

از آن طرف، حبّ الطعام به تعبير ما شهوت بطني و شكم پرستي است، از اين طرف هم شهوت جنسي را مطرح می‏فرماید كه از اين دو تعبير مي‏شود به «ابن البطن و الفرج». اينها اسيرند و به اسارت شكم و شهوت جنسي‏شان درآمدهاند و اين خود منشأ گناه می شود. زیرا شخص اسیر اختیارش به دست خودش نیست بلکه عاملی که اسیرش کرده او را به این سو و آن سو می کشاند.

پنجم: حبّ النوم؛

يعني كساني كه خيلي مقيّدند به خوابيدن. اينها هم به معصيت مي‏افتند. مثلاً بسیاری از افراد و حتی مومنین و هیئتی ها نماز صبحشان قضا مي‏شود، براي چه؟ فقط برای حب النّوم!

ششم: حب الرّاحة؛

یعنی راحت طلبي. این هم منشأ یک سنخ از معاصی است.

يك رشته ای وجود دارد كه همه اين 6 مورد را به هم پيوسته مي‏كند و آن «حُبّ» است. «حبّ الدنيا»، «حبّ الرئاسة»، «حبّ الطعام»، «حبّ النساء»، «حبّ النوم» و «حبّ الراحة». همه اینها مثل دانه‏هاي تسبيحی در یک نخ هستند و آن نخ تسبیح، همین «حبّ دنيا و امور مادّي» است. لذا همه اینها مربوط به هم هستند. متعلّق به اين عالم مادّه است كه انسان را به گناه مي‏كشاند که اگر این نباشد، هيچ وقت گناه سر نمي‏زند و واجب هم ترك نمي‏شود.

1- رُوِيَ عَنِ الصَّادِقِ (عَلَيهِ السَّلَامُ) قَالَ: إِنَّ أَوَّلَ مَا عُصِيَ اللَّهُ بِهِ سِتٌّ ؛ حُبُّ الدُّنْيَا وَ حُبُّ الرِّئَاسَةِ وَ حُبُّ الطَّعَامِ وَ حُبُّ النِّسَاءِ وَ حُبُّ النَّوْمِ وَ حُبُّ الرَّاحَةِ. (بحارالانوار، ج۷۰ ، ص ۶۰)

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: