به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
کسي که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نيست چه طور از هزاران ميليارد تومان پولشويي در کشور خبردار شده که يک رقم آن 30 هزار ميليارد تومان است، آن هم حاضر نيست در هيئت‌وزيران مطرح کند يا به دادستاني کل انقلاب بگويد تا چاره‌اي براي آن بينديشند؟
محمدكاظم انبارلويي- ظريف در گفت‌وگو با خبر آنلاين در پاسخ به نقدهاي «اف اي تي اف» گفته است:

1- اعتقاد دارم خيلي از نگراني‌ها درباره «اف اي تي اف» صادقانه است.

2- اما فکر مي‌کنم پشت برخي از اين نگراني‌ها منافع اقتصادي است.

3- پولشويي يک واقعيت در کشور است، خيلي‌ها از پولشويي منفعت مي‌برند. در مورد پولشويي کدهاي زيادي وجود دارد اما امکانش را ندارم علني کنم. جاهايي هستند هزاران ميليارد پولشويي مي‌کنند،‌ آنها در کشور فضاسازي مي‌کنند.

4- مجموعه بودجه وزارت خارجه 1100 ميليارد تومان است، کمتر از بودجه برخي دستگاه‌هاي فرهنگي که ارتباط دارند به برخي ارگان‌ها، نمي‌توانيم با آن فضاسازي مقابله کنيم.

در مورد اظهارات وزير خارجه که با استقبال رسانه‌هاي معاند مواجه شد تأملات زير مطرح است:

الف- اگر آقاي ظريف خيلي از نگراني‌ها درباره «اف اي تي اف»

را صادقانه مي‌دانند چرا به اين نگراني‌ها اعتنا نکرده‌اند و دارند از لايحه‌اي دفاع مي‌کنند که قبل از تصويب مجلس تعهدات عملي به يک نهاد بين‌المللي داده‌اند و اطلاعات محرمانه اقتصادي کشور را در شرايط جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران سخاوتمندانه در اختيار دشمن قرار داده‌اند؟ اگر خيلي از اين نگراني‌ها را صادقانه مي‌دانند چرا در مصاحبه حتي به يکي از آنها اشاره نکردند و از باب روشنگري مطالبي براي رفع نگراني مطرح نکرده‌اند؟

ب- آقاي ظريف بدون اينکه به يک مورد از اين نگراني‌ها اشاره کند، از منافع اقتصادي پولشويان در کشور پشت سر منتقدان «اف اي تي اف» ياد مي‌کند و خبر از ميلياردها تومان پولشويي در کشور که يک قلم آن 30 هزار ميليارد تومان است مي‌دهند.

از آقاي ظريف بايد تشکر کرد که علاوه بر رصد سياست خارجي کشور مسائل پولشويي در ايران را پيگيري مي‌کند و اخباري مهم از اين دست دارد! رصد سياست خارجي و توطئه‌هاي دشمنان اسلام و ايران را در قرارداد برجام ديديم که ميلياردها دلار را که طي 3 دهه در صنعت هسته‌اي سرمايه‌گذاري شده است بر باد دادند. حالا به تلافي آن بيايد اخباري را که از پولشويي در ايران دارد در اختيار دولت و دستگاه قضائي قرار دهد، شايد جلوي آن خسارت قبلي به کشور جبران شود.

اگر ايشان اطلاعات خود را از پولشويي در کشور به مقامات ياد شده ندهد قطعاً افکار عمومي به اين نتيجه مي‌رسد که وي در اين تخلفات سهيم است و اگر بگويد هم امکانش را ندارم که گفته، بايد گفت به عنوان يک وزير در جلسه هيئت‌وزيران براي چه شرکت مي‌کند؟ رئيس‌جمهور بارها براي مبارزه با مفاسد که پولشويي يکي از مصاديق آن است اعلام آمادگي کرده‌اند. آيا به عنوان يک وزير کابينه به رئيس‌جمهور مملکت اعتماد ندارد به او بگويد تا جلوي آن پولشويي‌ها درجلسه هماهنگي سران قوا با تشريک مساعي دولت و قوه قضائيه و مجلس گرفته شود.

بيش از 5 سال است که از زمان تصدي اين دولت مي‌گذرد. اين چه دولتي است که در سيستم بانکي آن به تعبير وزير امور خارجه‌‌اش هزاران ميليارد تومان پولشويي مي‌شود با آنکه اطلاعات آن دردست وزير خارجه است؟ آنها قادر به جلوگيري از آن نيستند؟

اين نوع اظهارنظرها جز اينکه به دشمن کد بدهد براي فشار بيشتر به دولت و مجلس براي تصويب «اف اي تي اف»، چه فايده ديگري دارد؟ آيا اين نوع حرف زدن تخريب دولت و اعتراف به عدم کارآمدي آن نيست؟ چرا بايد اين اعتراف از دل کابينه بيرون بيايد؟ بي‌دقتي وزير خارجه در نوع اظهار نظرها امر پنهاني نيست. هم او که قبلاً گفته بود آمريکا با پرتاب يک بمب، همه چيز را در ايران نابود مي‌کند! يا در شوراي روابط خارجي آمريکا مطالبي براي کمک آمريکا جهت در قدرت ماندن گفته بود که هر ايراني از شنيدن آن شرم مي‌کند. مسئله مهم اينجا اظهارات وزير خارجه نيست،‌ مهم نقش خبر آنلاين در اعلام اين مباحث است که به رسوايي عدم کارآمدي دولت و مجلس و دستگاه قضائي در مبارزه با پولشويي چوب حراج به اقتدار ملي مي‌زند و خبر آنلاين بدتر از «بي بي سي» در بي ‌ريخت نشان دادن اوضاع داخلي نقش بازي مي‌کند.

بايد ديد پشت سر آن دو خبرنگاري که با ظريف به گفت‌وگو نشسته‌اند تا اين مطالب موهن عليه دولت و دستگاه قضائي را بيرون بياورند کيست؟ و چرا آنها در جنگ نرم عليه نظام به نيابت از رسانه‌هاي دشمن دست‌اندرکار توليد محتوايي هستند که مصرف خارجي دارد؟

ج- براي اينکه عدد و رقم‌هايي که در مورد بودجه وزارت خارجه و نسبت آن با ديگر دستگاه‌ها از سوي وزير خارجه در اين مصاحبه گفته شده است داوري شود، کافي است به رديف 107000 قانون بودجه سال 97 اين وزارتخانه مراجعه شود تا صحت عددي که وي در مصاحبه گفته است معلوم گردد. ضمن اينکه بودجه وزارت خارجه در يک قلم از اقدام پيشنهادي در مجلس 3 برابر شده است.

کسي که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نيست چه طور از هزاران ميليارد تومان پولشويي در کشور خبردار شده که يک رقم آن 30 هزار ميليارد تومان است، آن هم حاضر نيست در هيئت‌وزيران مطرح کند يا به دادستاني کل انقلاب بگويد تا چاره‌اي براي آن بينديشند؟

از پيش معلوم است اين همه خلاف ‌گويي براي دفاع از لايحه‌اي است که منافع و مصالح ملي را هدف گرفته است، همان منافع و مصالحي که در قبول يک ‌سويه تعهدات در برجام برباد رفت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: