به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

عکس‌های عجیب یک خبرگزاری!
نگاهی به رفتار سرویس عکس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نشان می‌دهد، این خبرگزاری دولتی به طور عجیبی در به نمایش گذاشتن عکس سگ در گزارش‌‌های تصویری خود اصرار دارد. عجیب‌‌‌‌‌‌تر اینکه حتی در گزارش‌‌های تصویری که لزوماً با حیوانات ارتباطی ندارد، باز هم این خبرگزاری تصاویر سگ را به‌ صورت پرتعداد منتشر می‌کند. برای نمونه، شهریورماه گذشته و همزمان با تعطیلات عید قربان، این خبرگزاری یک گزارش تصویری با عنوان «ترافیک شدید جاده هراز در روز عید قربان» را منتشر کرد که با وجود مناسبت مذهبی این روز، باز هم تعداد زیادی از عکس‌ها به تصاویر سگ‌ها در ماشین‌‌های مسافران اختصاص داشت. از سوی دیگر، خبرگزاری دانشجویان ایران از سال گذشته اقدام به انتشار سلسله گزارش‌‌های تصویری با عنوان «تهران، محله به محله» کرده است که باز هم تصاویر سگ‌گردانی برخی افراد به صورت پرحجم و پرتکرار در این گزارش‌ها منعکس شده است؛ به گونه‌ای که برخی محلات تهران که متصف به مذهبی بودن هستند هم از این رویکرد ایسنا در امان نمانده‌‌‌اند. گفتنی است، جدای از آنکه سگ‌گردانی از نظر قانونی در انظار عمومی ممنوع بوده و برآمده از فرهنگ غربی و بی‌ارتباط با عرف و فرهنگ بومی کشورمان است، ترویج و تبلیغ آن در یک خبرگزاری رسمی به هر بهانه‌ای نتیجه‌ای جز عادی نشان دادن این پدیده در نقاط متعدد شهر و کاستن از قبح این عمل ندارد.
آخوند‌ی: از من شمر ساختند، چون به تعهدات مسکن مهر وفادار ماندم!

کسی که مسکن مهر را «مزخرف» خواند‌ه بود و روز تود‌یعش از اینکه حتی یک مسکن مهر را افتتاح نکرد‌ه است افتخار کرد، د‌ر یاد‌د‌اشتی نوشت: «من از روز اول گفتم که د‌ر کنار متقاضیان مسکن مهر هستم»! عباس آخوند‌ی د‌ر یاد‌د‌اشتی د‌ر کانال تلگرامی خود مد‌عی شد‌: آنان‌که د‌ر زند‌گی مرد‌م د‌خالت کرد‌ند و به‌جای آنکه د‌ر د‌رون شهر و د‌ر جایی که امکان زند‌گی وجود د‌اشته باشد، برد‌ند د‌ر بیابان‌هایی که نه امکانات زند‌گی د‌اشت و نه امنیت هزینه کرد‌ند، آگاهانه به این مرد‌م ظلم و اجحاف کرد‌ند‌... لیکن چه توان کرد که ضد‌رسانه آگاهانه از آنان قهرمانان ملی و از من و ما که به تعهد د‌ولت جمهوری اسلامی د‌ر برابر خرید‌اران مسکن مهر وفاد‌ار ماند‌یم و آنچه می‌توانستیم را انجام د‌اد‌یم، شمر می‌سازد». اد‌عا‌های وزیر مستعفی راه و شهرسازی د‌ر حالی است که او د‌ر جریان گرفتن رأی اعتماد از مجلس، علاوه بر اینکه از مسکن مهر د‌فاع کرد، وعد‌ه «مسکن اجتماعی» به جای تد‌اوم مسکن مهر د‌اد؛ وعد‌ه‌ای که هرگز عملی نشد. آخوند‌ی گرچه به کیفیت اجرای پروژه مسکن انتقاد د‌اشت، اما نه آن پروژه را به عنوان تعهد د‌ولت اجرایی کرد و نه‌اید‌ه خود (مسکن اجتماعی) را به سرانجام رساند.
حماس حزب‌اللّهی دیگر خواهد شد!
به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، آویگدور لیبرمن وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی با اذعان به توانایی حماس در شلیک چند صد فروند راکت به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در مرز غزه آن هم فقط طی 24 ساعت، گفت: «بی‌معنی است که حماس حدود 500 فروند راکت شلیک کند... و آن وقت سران حماس از کابینه امنیتی اسرائیل مصونیت دریافت کنند.» این مقام صهیونیست که آخرین روزهای خود را در سمت وزارت جنگ سپری می‌کرد، با هشدار درباره اینکه سیاست کابینه اسرائیل سبب خواهد شد حماس از نظر قدرت نظامی به تهدیدی بالفعل برای صهیونیست‌ها تبدیل شود، افزود: «در عرض یک سال، چیزی مشابه حزب‌الله خواهیم داشت، با تمام جزئیات.» گفتنی است، پس از دو روز تبادل آتش و شلیک شدن صدها فروند موشک مقاومت به سمت اراضی اشغالی و تحمیل سه کشته و 85 زخمی به صهیونیست‌ها، کابینه امنیتی این رژیم در نهایت به پذیرش توافق آتش‌بس با گروه‌های مقاومت در غزه رأی داد.

حضور بانوان در استادیوم‌ها مشکل امروز مردم نیست
غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران: حضور بانوان در استادیوم‌ها مشکل امروز مردم نیست که همه افراد و مقامات خود را درگیر آن کرده‌اند. امروز باید به مسائل بزرگتری فکر کنیم؛ امروز فیفا گفته زنان باید در استادیوم حاضر باشند و فردا می‌گوید زنان و مردان باید شانه به شانه هم قرار گیرند و روز دیگر موضوع حجاب را بیان می‌کنند. پس نباید به موضوعات پیش پا افتاده بیش از آن چیزی که هستند، بها دهیم

آقای روحانی هزینه عملکردش را نمی‌پردازد

«
صادق زیباکلام» نوشت: رئیس‌جمهور همچنان به روال گذشته به جای عمل‌گرایی و رسیدگی به مطالبات جامعه و جریان حامی خود، صرفاً به بیان سخنانی زیبا اکتفا می‌کند. گویا آقای روحانی تصور می‌کند همچنان می‌توان با آنچه «گفتار درمانی» خوانده می‌شود، مسائل را حل کرد. این فعال اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: اگر فردا انتخابات برگزار شود، آقای روحانی دیگر مورد استقبال مردم قرار نخواهد گرفت. این یعنی رئیس‌جمهور چیزی حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پایگاه رأی خود را از دست داده، اما همچنان در عالم خود سیر می‌کند، جهانی که هیچ ارتباطی با واقعیت‌های کنونی جامعه ایران ندارد. منتهی آقای روحانی همه هزینه را نمی‌پردازد؛ بلکه هزینه به پای اصلاح‌طلبان و کسانی نوشته می‌شود که با تمام وجود مردم را تشویق کردند تا با شرکت در انتخابات به آقای روحانی رأی بدهند. کارنامه عملکردی دولت دست جریان حامی را بسته است.

رژیم سعودی از ترامپ خشمگین است!
زمانی که ترامپ در تابستان امسال از عربستان خواست برای پر کردن جای خالی نفت ایران تولید خود را افزایش دهد، ریاض با کمال میل این خواسته واشنگتن را پذیرفت؛ اما به گفته منابع آگاه در اوپک وقتی ترامپ در چرخشی ناگهانی معافیت‌هایی از تحریم ایران به هشت کشور مصرف‌کننده اعطا کرد، از پیش به عربستان اطلاعی نداد. منابع مطلع در این باره می‌گویند: «اکنون سعودی‌ها که از اقدام آمریکا به خشم آمده‌اند، نگرانی‌هایی را در مورد مازاد عرضه موجود در بازار مطرح کرده‌اند و در حال بررسی کاهش تولید اوپک و متحدانش به میزان حدود 4/1 میلیون بشکه در روز هستند.» این منابع آگاه همچنین می‌افزایند: «سعودی‌ها از دست ترامپ خیلی عصبانی هستند. آنها دیگر به ترامپ اعتماد ندارند و به صورت جدی دارند به کاهش تولید فکر می‌کنند. آنها درباره معافیت‌های اعطا شده به مشتریان نفتی ایران تسلیم (تصمیم ترامپ) نشده‌اند
تاج در فدراسیون فوتبال ماندنی شد

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: در پی جلسات فشرده‌ای که با وزیر ورزش و جوانان و ریاست فدراسیون فوتبال داشتیم مقرر شد تا آقای تاج به خدمت خود در فدراسیون فوتبال ادامه دهد. رئیس کمیته ملی المپیک با تأکید بر ارزیابی مثبت وزیر ورزش و جوانان از عملکرد فدراسیون فوتبال گفت: در آستانه جام ملت‌های آسیا هستیم و همه باید تمامی توان و ظرفیت خود را برای موفقیت تیم ملی در کنار هم قرار دهیم. صالحی امیری با اشاره به قانون ماده ۶۰ خدمات مدیریت کشور گفت: بر اساس این قانون آقای تاج می‌تواند خود را از حالت بازنشستگی به اشتغال مجدد با رعایت قانون برگرداند. رئیس کمیته ملی المپیک افزود: انصافا آقای تاج بار‌ها اعلام کرد در مسیر قانون قرار دارد و خود را ملزم به اجرای آن می‌دان

گرهارد شرودر: آمریکا مانند اشغالگر با ما رفتار می‌کند
به گزارش روزنامه اتریشی «استاندارد»، گرهارد شرودر، صدر اعظم اسبق آلمان در سخنانی به شدت از سیاست تجاری آمریکا انتقاد کرد و خواستار نزدیکی آلمان به چین شد. وی که در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» سخن می‌گفت، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم مانند یک کشور اشغال شده با ما رفتار شود. آلمان باید در این شرایط به سمت متحدانی نگاه کند که منافع مشابهی با آنها دارد. وی با بیان اینکه نباید در جنگ اقتصادی کنار آمریکا بایستیم، افزود: ما باید به طور قطعی در مناقشات تجاری آمریکا با چین قاطعانه منافع اقتصادی خود در بازار چین را محقق کنیم.
فرمانده سپاه: پاسخ‌های ما به عربستان خاموش و دردناک است

سردار عزیز جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به یاوه‌گویی‌های رژیم آل‌سعود علیه کشورمان عنوان کرد: علت این یاوه‌گویی‌ها این است که رژیم آل‌سعود از مجموع حرکات جمهوری اسلامی در منطقه به‌شدت ناراحت است چراکه این حرکات موجب مقاومت و بیداری ملت‌های منطقه شده است. وی اشاره کرد: آل‌سعود از توفیقات ایران در منطقه به‌ویژه سوریه، عراق و لبنان به‌شدت بهم ریخته و با حرکات انفعالی خود می‌خواهد واکنش خود را نشان دهد با این حال پاسخ‌های انقلاب اسلامی در مقابل این رژیم عمدتاً غیررسانه‌ای و غیرعلنی و چراغ‌خاموش، مخفی، اما دردناک برای آن‌هاست.
بریک نتانیاهو به ترامپ برای تحریم ملت ایران

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد، نتانیاهو و برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امورخارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با یکدیگر دیدار و درباره لزوم مقابله با ایران رایزنی کردند. آن‌طور که در این اطلاعیه آمده است، نتانیاهو در این دیدار به رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران تبریک گفته و ادعا کرده است که این تحریم‌ها گامی مهم از سوی آمریکا برای برقراری صلح در منطقه و جهان است.

واکنش ترکیه به اعترافات عربستان درباره قتل خاشقجی

وزارت خارجه ترکیه اظهارات دولت عربستان درباره قتل خاشقجی را مثبت اما اقدامی ناکافی دانست. مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: از نظر ما این اظهارات مثبت بود اما کافی نبود. طرف سعودی باید جزییات تحقیقات خود را با دفتر دادستانی ترکیه به اشتراک بگذارد. چاووش اوغلو افزود: ما می‌دانیم که این قتل طرح ریزی شده بوده و این خبرنگار کشته و سپس جسدش قطعه قطعه شده است. وی به کانال تلویزیونی تی آر تی گفت: نحوه کشته شدن و نابود کردن جسد نیز طرح ریزی و ابزارهای خاصی به کنسولگری برده شده بود.

رواج یک جشن خارجی «طبیعت‌برانداز» و «مرگبار» در ایران

«جشن رنگ» میراث کشور هند است. با این حال چند وقتی است به جمع جشن‌های بیگانه در ایران اضافه شده و پای ثابت تورهای آخر زمستان شده است. جشنی که محققان هندی آن را تهدیدی برای طبیعت و مهم‌تر از آن جان انسان دانسته‌اند. بیشتر آژانس‌ها در شرایط اقتصادی فعلی ورشکسته‌اند، بعضی‌ها پا روی وجدان می‌گذارند و برای حفظ خود به جنگ طبیعت می‌روند و از ناآگاهی و نیازهای مردم سوءاستفاده می‌کنند.

افشای رشوه ۳۰۰میلیون دلاری عربستان به رضا پهلوی برای اغتشاش در ایران

برخی منابع خبری از دیدار رضا پهلوی با برخی مقامات سیاسی عربستان خبر داده‌اند. پایگاه «کریتیکس کارینکل» مستقر در بیرمنگام انگلیس، به نقل از برخی منابع نزدیک به مقامات ریاض گزارش داده که به تازگی رضا پهلوی با سفیر عربستان در آمریکا و برخی دیگر از مقامات بلندپایه سعودی دیدار داشته است. گفته شده در این دیدارها که در نیویورک بوده است، رضا پهلوی، فرزند شاه سابق ایران خواستار کمک رهبران ریاض به او برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران شده است. به گفته این منابع، مقامات سعودی در این دیدارها وعده کمک به رضا پهلوی را منوط به آن که او برخی اغتشاشات در شهرهای بزرگ ایران را دنبال کند، داده‌اند. در این گزارش گفته شده، برخی دیدارهای پیشین میان رضا پهلوی و مقامات سعودی که از سال گذشته میلادی آغاز شده، به اختلافات و فضای متشنج میان اطرافیان او دامن زده و برخی از اطرافیان او این گونه همکاری‌ها میان رضاپهلوی و سران ریاض را غیرقابل قبول عنوان کرده‌اند؛ هرچند منابع رسمی سعودی میزان کمک‌های اعطا شده به فرزند شاه سابق ایران را اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌های منتشر شده براساس اظهارات «جرج نادر»، مشاور حاکم امارات و همچنین برخی لابی‌های واسطه‌گر در «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» در واشنگتن و حتی منابع وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که رضاپهلوی مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار را به تازگی از سعودی‌ها تحت عنوان کمک به اغتشاشات در ایران دریافت کرده است. این گزارش در پایان می‌گوید که رضا پهلوی امیدوار است با حمایت اسرائیل، عربستان و امریکا بتواند با ایجاد اغتشاش در ایران اهداف مورد نظر خود را دنبال کند.

توئیت محسن هاشمی درباره انتصابات دقیقه نودی افشان

رئیس شورای شهر تهران به انتصابات دقیقه نودی افشانی در شهرداری واکنش نشان داد. محسن هاشمی رفسنجانی در توئیتر نوشت: اعضای شورای شهر از انتصابات اخیر شهردار در وقت اضافه راضی نیستند و موضوع را به من منتقل کردند تا به آقای افشانی بگویم. ایشان اماگفت تا زمانیکه شهردار است وظایفش را انجام می دهدکه یکی از وظایف، انتصاب است. البته هرانتصابی باید درجای خودبررسی شود، شاید برخی انتصابات بخاطر بازنشستگی افرادباشد.

تکلیف نمایندگان دوحقوقه مجلس چیست؟

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی آب پاکی بر دستان نمایندگان دو حقوقه ریخت و گفت: نماینده‌ای که از مجلس حقوق دریافت می‌کند حق ندارد از جای دیگری حقوق اخذ کند. سیدامیر قاضی‌زاده‌هاشمی اظهار کرد: قانون تکلیف همه را به‌خوبی روشن کرده است و همه افراد به‌هیچ‌عنوان حق دریافت حقوق از چند محل ندارند. وی افزود: اگر به هر دلیلی شخصی باید در دو محل فعالیت داشته باشد باید در محل دوم به‌صورت افتخاری فعالیت کند و این شامل همه کارکنان در همه قوا می‌شود. به‌عنوان مثال برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بستر دانشگاه وارد مجلس شده و حقوق خود را از دانشگاه دریافت می‌کنند و نباید حقوقی در مجلس دریافت کنند. اگر هم کسی از مجلس حقوق دریافت می‌کند دیگر حق ندارد از جای دیگری حقوق اخذ کند. بنابراین محل دریافت حقوق باید تنها یک محل باشد و بقیه سمت‌ها باید بدون دریافت حقوق و ... باشد چون وظیفه اصلی و اولیه خود را در جای دیگری انجام داده و در محل دوم حق دریافت هیچ‌گونه وجهی تحت هیچ عنوانی ندارند.


اخبار روزانه:
* دکتر مهدی رضوی، استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: طبق آخرین آمار بانک مرکزی، حدود 95 درصد حساب‌های بانک‌های دولتی و غیر دولتی ما زیر 50 هزار تومان موجودی دارند. الآن اگر یک خانواده دو نفره از تهران به مشهد سفر کند، حداقل یکی دو میلیون تومان هزینه دارد و هزینه رفتن به فرودگاه امام بیش از 50 هزار تومان می‌شود. وی افزود: این آمار گویای خیلی حرف‌ها است. یک زمانی بیش از 98 درصد دارایی‌های نظام بانکی برای مردم بود و فقط کمتر از دو درصد این دارایی‌ها به دولت اختصاص داشت.
* جیمز جفری، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه می‌گوید، واشنگتن برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان سعودی ندارد و بدون سعودی‌ها نمی‌تواند آنچه را که امروز [علیه ایران] انجام می‌دهد، انجام دهد. وی بدون اشاره به اینکه ایران اصلی‌ترین نیروی مقابله‌کننده با گروه تروریستی داعش در منطقه بوده، مدعی شد: «اگر نتوانیم از پس مشکلات پیش رو برآییم، ایران داعشی دیگر ایجاد خواهد کرد
* علی‌رضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی گفت: برخلاف تصور برخی، آیت‌الله علم‌الهدی در مسائل اجرایی هیچ‌گونه دخالتی نکرده و نمی‌کنند. حتی در موضوع کنسرت نیز ما در شورای فرهنگ عمومی به این نتیجه رسیدیم که مجموعه‌ای را ایجاد کنیم تا به یک دستورالعمل برسند. وی تأکید کرد: آقای علم‌الهدی و آقای رئیسی واقعاً در این حوزه‌ها دخالتی نداشته و ندارند و ما روابط خوبی با آنها داریم.
* «برایان هوک» رئیس گروه موسوم به «اقدام ایران» در مصاحبه‌ای با رسانه صهیونیستی i24 در پاسخ به پرسشی درباره اعطای معافیت‌های نفتی ایران به هشت کشور اعتراف کرد: «مجبور بودیم به حدود هشت کشور معافیت اعطا کنیم چون نمی‌خواستیم قیمت نفت به ۹۰ تا ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه برسد
* با افزایش آمار خودکشی در انگلیس، نخست‌وزیر این کشور به تازگی تصمیم به کاهش آمار خودکشی گرفته است؛ در همین راستا «ترزا می» برای نخستین بار در جهان «مای جکی دوئل» را به سِمت وزیر پیشگیری از خودکشی و بیماری‌های روحی و روانی منصوب کرده است.
* آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در بیانیه‌ای با اشاره به اوضاع فاجعه‌بار مردم یمن بر اثر تجاوز نظامی سعودی‌ها، تأکید کرد: در این برهه از زمان بر مؤمنان واجب است به کمک غذایی و درمانی مردم یمن بشتابند و به هر وسیله‌ای صدای مظلومانه آنها را به گوش جهانیان برسانند.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: