به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:


ادعای یک چهره اصلاح‌طلب درباره چرایی افزایش نرخ ارز
علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای ‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مدعی نقش برخی از چهره‌های دولتی در ماجرای افزایش نرخ ارز شده و گفته است: «دولت و سایر قوا باید در این شرایط استثنایی بیش از همیشه پناه مردم باشند. برخی اعضای دولت غفلت‌های زیادی به ویژه در رابطه با گرانی ارز داشته‌اند که به نظر می‌رسد امری خودخواسته بوده است. دولت در موضوع ارز کوتاهی کرده و عملکرد درستی در مقابل فشار اقتصادی بر مردم نداشته است

پرترافیک ترین شهر جهان کجاست؟

اگر فکر می کنید پرترافیک ترین شهرهای جهان لندن و نیویورک می باشند سخت در اشتباه هستید. در حقیقت شهرهایی که امروزه بازارهای نوظهور خوانده می شوند در صدر پر ترافیک ترین ها هستند. بانکوک، مکزیکوسیتی از جمله این شهرها هستند که رتبه اول و دوم را به ترتیب به خود اختصاص داده اند. ️همچنین طبق نتایج یک تحقیق جالب پژوهشگران آمار تخمین زده اند که به ازای هر یک کیلومتر جاده در برزیل و روسیه و فرانسه چهل ماشین ثبت شده وجود دارد!


تمجید محکوم فتنه 88 از خاندان پهلوی!
«
محسن صفایی‌فراهانی» از محکومان فتنه ۸۸ در اظهاراتی عجیب و البته خلاف واقع در گفت‌وگو با روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» از حکومت پهلوی تمجید کرده و گفته است: «دوران شکوفایی اقتصادی ایران به سال‌های ۴۲ تا ۵۲ باز می‌گردد؛ با بدنه قوی کارشناسی و روی کارآمدن مدیران توانمند در رأس وزارت اقتصاد و وزارت دارایی و بانک مرکزی، سازمان برنامه ایران در طول ۱۰ سال توانست رشد اقتصادی مستمر بالای ۱۱ درصدی و تورم زیر ۵ درصد را تجربه کند که در دنیای آن زمان بسیار حیرت‌انگیز بود.» این در حالی است که بر اساس آمار بانک جهانی، ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۱۳۵۶ زیر خط فقر بودند و ضریب جینی در ایران پیش از انقلاب بیش از ۴۵ بوده است و اسناد تاریخی و آرشیو رسانه‌ها نشان می‌دهد در آن سال‌ها شرایط نابسامان اقتصادی و تورم لجام‌گسیخته در کشور نارضایتی عمومی را در پی داشته است.
حداقل خرج یک تهرانی در هفته چقدر است؟

خانوارهای تهرانی برای تهیه مایحتاج غذایی چه مقدار باید هزینه کنند؟ پاسخ این پرسش را می‌توان با استناد به گزارش‌های رسمی بانک مرکزی داد. حداقل برآوردها نشان می‌دهد که یک خانوار سه نفره برای تامین مواد خوراکی خود، نیاز به پرداخت حدود ۱۴۵ هزار تومان در هفته دارد. این عدد در صورت مراجعه به میادین شهرداری می‌تواند تا حدود ۱۱۳ هزار تومان کاهش یابد.
بولتون و آرزوهای خام ضد ایرانی!
به گزارش خبرگزاری «رویترز» یک هفته پس از اجرای دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و در حالی که مقامات واشنگتن مدعی هستند اقدامات بشردوستانه را از قانون تحریم‌ها استثنا کرده‌اند، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «باید آنقدر به ایرانی‌ها فشار بیاوریم تا مثل لیمو آب‌شان درآیدبولتون در حالی از فشار بر ایران سخن می‌گوید که نگرانی از افزایش قیمت نفت و بازگشت بومرنگ تحریم‌های ایران به اقتصاد آمریکا سبب شده واشنگتن از سیاست صفر کردن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کند. رویترز در ادامه نوشت: اصطلاحی که جان بولتون درباره ایرانی‌ها به کار برده است، ۱۰۰ سال پیش از این از سوی اریک کیدز، سیاستمدار انگلیسی در سال ۱۹۱۸ استفاده شده بود. کیدز این اصطلاح را پس از جنگ جهانی اول برای پرداخت غرامت از سوی آلمان به متفقین به کار برد و گفت: «باید آنقدر به آلمانی‌ها فشار بیاوریم که مثل لیمو آب‌شان درآید.» جالب اینجاست که بولتون در ادامه سخنان خود مدعی شد: «همین الآن هم ایرانی‌ها راه‌هایی را پیدا کرده‌اند تا تحریم‌های نفت و سازوکارهای مالی را کنار بزنند
مشارکت ایران در برگزاری جام جهانی 2022 قوت گرفت

رئیس کمیته‌ سازماندهی جام جهانی 2022 قطر اعلام کرد که این کشور در حال بررسی پیشنهاد ایران برای مشارکت در میزبانی از برخی تیم‌ها در طول برگزاری جام جهانی است. حسن التاوادی، رئیس کمیته‌ سازماندهی جام جهانی 2022 در گفت‌وگو با خبرگزاری ‌آسوشیتد پرس، در پاسخ به این که آیا ایران می‌تواند در میزبانی برخی تیم‌ها در برگزاری جام جهانی مشارکت داشته باشد، گفت‌: این جزئی از برنامه اجرایی است، ولی چیزی که واضح است این که باید این موضوع با فیفا در میان گذاشته شود و تصمیم‌گیری کنیم.

هادیان سیاسی نقش خطیری در روشنگری دارند
امیرسرتیپ حاتمی در هشتمین همایش هادیان و مسئولان سیاسی نیروهای مسلح که به میزبانی معاونت سیاسی سازمان عقیدتی‌ـ سیاسی وزارت دفاع برگزار شد، مسئولان و هادیان سیاسی نیروهای مسلح را فرماندهان و افسران جنگ روشنگری در عصر حاضر دانست و اظهار داشت: رساندن یک پیام واقعی و صحیح و روشنگری در این فضا به کاری بسیار سخت و پیچیده مبدل شده است و هادیان سیاسی در این حوزه نقش خطیری را بر عهده دارند. وزیر دفاع با اشاره به دستاوردهای دفاعی کشور در وضعیت تحریم 40 ساله تأکید کرد: پیشرفت‌های صنعت دفاعی و نیروهای مسلح در شرایط کنونی با تدابیر حکیمانه فرمانده معظم کل قوا، اتکا بر ظرفیت‌های داخلی و توان دانشمندان متخصص صنعت دفاعی محقق شده است و این در حالی است که دیگر بخش‌های کشور شرایطی به مراتب آسان‌تر از شرایط دفاعی و نظامی را دارند و می‌توانند با توجه به بهره‌برداری صحیح از ظرفیت‌های عظیم کشور بر مشکلات فائق آیند.
افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: بر اساس مجوزی که شورای اسلامی شهر تهران داده از تاریخ اول آذرماه سال جاری افزایش تعرفه مصرف آب شرب در تهران اعمال می شود. این میزان به طور متوسط برای هر خانواده در پایین شهر ۱۰۰۰ تومان و در بالای شهر ۲۰۰۰ تومان خواهد بود. طبق فرمولی که در قالب همان تعرفه گذاری پلکانی اجرایی می شود، ممکن است خانواده ای بر روی قبض ماهیانه خود حتی افزایشی ۲۰۰ تومانی را هم شاهد نباشد که کاملا این میزان افزایش بر اساس میزان مصرف خواهد بود.

محور مقاومت، کابوس آمریکا و هم‌پیمانانش
اندیشکده آمریکایی «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل» در گزارشی به قلم «برایان کتز» با اذعان به شکست واشنگتن در برابر محور مقاومت در منطقه، می‌نویسد: محور مقاومت، امروز بیش از آنکه شبیه به یک رابطه «حامی و نیروی نیابتی» باشد، یک اتحاد به رهبری ایران با محوریت امنیت جمعی و بازدارندگی گسترده است. ایران نفوذ و جای پای خود در عرصه‌های کلیدی خاورمیانه را تضمین کرده و حمایت گسترده را در سراسر منطقه در میان ملت‌ها فارغ از آنکه دولت‌های حاکم در کشورها چگونه می‌اندیشند، به دست آورده است. در بخش دیگری از این گزارش آمده است: طلوع محور مقاومت، آزمونی دشوار برای استراتژی آمریکا در خاورمیانه، تهدیدی مستقیم برای متحدان و منافع منطقه‌ای واشنگتن و چالشی کلیدی برای سیاست‌گذاران در کاخ سفید است که در حال از دست دادن منافع و پایگاه خود در خاورمیانه هستند.
هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: این بسته برای خانوار یک نفره فارغ از مستمری و یارانه‌ای که ماهانه دریافت می‌کند، 40 هزار تومان، برای خانوار دو نفره 80 هزار تومان، خانوار سه نفره 110 هزار تومان، خانوار چهار نفره 135 هزار تومان، خانوار 5 نفره 145 هزار تومان خواهد بود

شکست آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم‌
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلستان در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با بیان اینکه آمریکا در محدود کردن کشورمان شکست ‌خورده است، گفت: معافیت‌هایی که آنها برای بسیاری کشورها صادر کرده‌اند، به این معنا است که ایالات متحده در ایجاد اجماع میان کشورها برای اعمال متحد تحریم‌ها علیه ایران شکست خورده است. وی در پاسخ به پرسش «کریستین امان‌پور» مبنی بر اینکه آیا ایران شروط پمپئو را برآورده خواهد کرد، گفت: «البته که خیر، زیرا اینها ادعا هستند، آنها اتهامات بی‌اساسی‌اند که ایالات متحده علیه ایران مطرح می‌کند

نقدینگی به ۱۶۷۲ هزار میلیارد تومان رسید

بانک مرکزی ایران تازه‌ترین گزارش آماری بخش پولی و بانکی ایران را منتشر کرده که بر اساس این گزارش، حجم نقدینگی کشور تا شهریور ماه سال جاری به ۱۶۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به نقدینگی در اسفندماه سال گذشته ۹.۳ درصد افزایش یافته است.
اظهارات عجیب یک چهره اصلاح‌طلب!
ابراهیم اصغرزاده، از چهره‌های اصلاح‌طلب گفت: «در مذاکرات برجام پیروزی اخلاقی و دیپلماتیک بزرگی نصیب ایران شد.» وی با انتقاد از سیاست گرایش به اروپا به جای آمریکا اظهار داشت: «اعتمادسازی با اروپا و دیگر کشورها نمی‌تواند خلأ ناشی از تعامل اصولی با آمریکا را پر کند. حتی کشورهای دوست و نزدیک به ایران هم برای حمایت از ما نیازمند تعامل ما با آمریکا هستند.» گفتنی است، اصغرزاده و همفکران او که مدعی بودند با «فتح‌الفتوح برجام»! تحریم‌ها به تاریخ می‌پیوندد و مشکلات رکود، بیکاری، گرانی و آب خوردن مردم رفع شده و سرمایه خارجی به کشور سرازیر می‌شود و شکوفایی اقتصادی رخ می‌دهد، حالا با طلبکاری می‌گویند ما در برجام پیروزی اخلاقی به دست آوردیم و این اتفاق بزرگی است! پرسشی که در افکار عمومی شکل می‌گیرد، این است که آیا ما در رآکتور اراک بتن ریختیم تا از برجام کاپ اخلاقش نصیب ما شود؟!

اعضای شورا هر چه سریع‌تر استعفا دهند!
سیدناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم گفت: اگر امروز از روستاییان درباره عملکرد آقای آخوندی در این شش سال بپرسید، به شما می‌گویند در این مدت حتی یک فرغون آسفالت در جاده‌های روستایی ریخته نشده است. من نمی‌دانم شورای شهر تهران چرا به این راحتی در حال از بین بردن سرمایه اصلاح‌طلبی است. اگر واقعاً اعضای شورای شهر توان انتخاب یک شهردار را ندارند، بهتر است هرچه زودتر از سمت خود استعفا دهند تا بیش از این برای جریان اصلاحات هزینه‌تراشی نکنند. وی همچنین با اشاره به اینکه فهرست شورای شهر با پشتیبانی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات پیروز شد، با انتقاد از فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان افزود: وقتی آقای عارف در رأس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان باشد، نمی‌توان انتظار بیشتری داشت.

ربیعی به شریعتمداری:آش کشک خاله است

علی ربیعی، وزیر سابق کار در مراسم تودیع خود سخنان جالبی از بهانه‌تراشی‌های مدیران تازه بر سر کار آمده گفته و جالب آنکه به وزیر بعد از خود یعنی محمد شریعتمداری گفته که تو هیچ‌کدام این‌ها را نداری. در واقع گفته تو نمی‌توانی بهانه‌ای برای کار نکردن داشته باشی!ربیعی در این مراسم گفته «از آمدن شریعتمداری که رفیق ۴۰ ساله‌ام است، خوشحالم. در دوران جنگ ما در صف بودیم و وی در ستاد. دوستی ما ۴۰ ساله است و خوشحالم که او آمد و نمی‌تواند بگوید وزیر قبلی کار را خراب کرده است. معمولاً مدیران جدید چند پاکت باز می‌کنند، پاکت اول اینکه می‌گوید شش ماه باید بررسی کنم، پاکت دوم آنکه مدیر قبلی گند زده و باید آن را پاک کنم و پاکت سوم اینکه می‌گویند مدتی بمان و برو. خب آقای شریعتمداری هیچ‌کدام را نمی‌تواند باز کند و آش کشک خاله‌اش است. من هم آش کشک خاله‌ات هستم.» دولت روحانی به دولتی که همه چیز را گردن دولت قبل انداخت، معروف شده است.

آمریکا تنها مانده است
وبگاه دولتی چین در گزارشی تحت عنوان «دور جدید تحریم‌های پوچ علیه ایران» اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را بررسی کرد و نوشت: تحریم‌های جدید قبل از شروع مرده‌اند. به نوشته این وبگاه، آخرین تحولات در این زمینه نشان می‌دهد، آمریکا در تحریم ایران تنها مانده و قدرت‌های بزرگ تصمیم به ادامه تجارت با ایران دارند. برای نمونه، اتحادیه اروپا چنین تصمیمی را گرفته؛ زیرا هیچ‌گونه نقض تعهدی از سوی تهران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم نیافته است. در این راستا، اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ضرر شرکت‌ها ناشی از تحریم‌های شدید آمریکا قصد دارد یک نظام پرداخت جدید را که «سازوکار ویژه مالی» نام دارد، برای انطباق و اجتناب از تحریم مؤسسات بانکی و مالی خود از سوی آمریکا توسعه دهد که این به یقین شروع استقلال مالی اروپا از مقررات آمریکا است.

باید با وحدت و اقدام جمعی از مشکلات عبور کنیم
مسعود پزشکیان با اشاره به ضرورت یک عزم ملی برای عبور از مشکلات، گفت: ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم و فرصت اینکه در مجلس بنشینیم، مقرراتی تدوین و به دولت ابلاغ کنیم و بعد هم دولت بخواهد خود را هماهنگ کند، نداریم. در کشوری که مورد تهاجم قرار می‌گیرد باید ستادی تشکیل شود که یک صدای واحد از آن بیرون بیاید. تصمیمی که در آن ستاد اخذ می‌شود، باید مدنظر قرار گیرد. همچنین قوای مجریه، مقننه و قضائیه و نیروهای گوناگون دیگر اعم از فرهنگی، سیاسی و اجتماعی همه باید در صحنه حضور پیدا کنند. اکنون در این جنگ اقتصادی قرار داریم و تصور آمریکا و صهیونیست و دوستان منطقه‌ای‌شان براندازی است. ما باید برای عبور از این مرحله مردم را وارد صحنه کنیم؛ چرا که این مردم هستند که اگر به صحنه بیایند، می‌توانند کنترل کنند.

اخبار روزانه:
* حكم وحيد مظلومين و محمداسماعيل قاسمي كه به جرم افساد في‌الارض به اعدام محكوم شده بودند، سحرگاه امروز اجرا شد. مظلومین با اینکه مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشته است، با ایجاد یک باند سازمان‌یافته بزرگ‌ترین شبکه اخلال ارزى و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمداسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکى از اعضای این شبکه بوده است که تراکنش مالی وی در این شبکه چهار هزار و هشتصد و سی‌ و چهار میلیارد تومان بوده است.
* پس از تکرار انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ایده امانوئل مکرون، همتای فرانسوی‌اش برای تشکیل یک ارتش متحد اروپایی، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مقام حمایت از مکرون ظاهر شد. مرکل که در استراسبورگ با اعضای مجلس اروپا نشستی مشترک داشته، به آنها گفته است: «باید روی دیدگاه تشکیل یک ارتش اروپایی واقعی کار کنیم. روزهای تکیه بی‌قید و شرط روی دیگران، به سر رسیده استخبرنگاران حاضر در محل سخنرانی گفته‌اند، پس از بیان این سخنان اعضای مجلس اروپا به وجد آمده‌اند و به صورت ممتد برای وی کف زده‌اند.
* محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جمع متقاضیان مسکن مهر و ساکنان مسکن مهر پردیس گفت: در مقام نماینده عالی دولت در وزارت راه و شهرسازی در وهله نخست از همه مردمی که به دلیل برخی مشکلات و وضعیت به وجود آمده دچار مشکل شدند، عذرخواهی می‌کنم. با این حال خوشحالم که در یک جمع دوستانه مشکلات شما عزیزان مطرح شد تا به امید خدا و کمک و همکاری یکدیگر بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم.
* «ناثان سلز» هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا در اندیشکده «سیاست‌های واشنگتن برای خاور نزدیک» در راستای ایران‌هراسی گفت: «لازم است ما کارهای بیشتری برای تغییر محاسبات حکومت ایران و پایان دادن حمایت آن از تروریسم انجام دهیم.» وی‌ با اشاره به ناتوانی آمریکا در همراه کردن جامعه جهانی با برنامه‌های ضد ایرانی این کشور، مدعی شد: «ما شریکان بین‌المللی‌مان را برای مقابله با تروریسم تحت حمایت ایران بیشتر تحت فشار گذاشته‌ایم
* وزیر کشور در آخرین نشست استانداران با ۱۴ استاندار کشور که بازنشسته هستند، خداحافظی کرده است. استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، فارس، قم، همدان و یزد بازنشسته هستند و باید از سمت خود کناره‌گیری کنند.
* علی خدایی، نماینده کارگران در تشریح جزئیات نشست شورای عالی کار گفت: این نشست همان طور که از پیش مطرح شده، در زمینه آثار شرایط اقتصادی بر وضعیت بازار کار و معیشت کارگران بود که درباره افزایش دستمزد بحث‌های جدی انجام شد، اما به نتیجه نهایی نرسیدیم.
* محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: بازار 10 میلیارد دلاری را ما به سختی به دست آوردیم و اگر با این وضعیت این بازار را رها کنیم، دوباره پس گرفتن آن بسیار سخت است. دولت باید زودتر ورود کند تا صادرکنندگان این بازار را از دست ندهند.
* شرکت فرودگاه‌ها جدیدترین آمارها از پروازهای انجام شده در مهر ماه سال ۹۷ را اعلام کرده که این آمار در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. طبق اطلاعات ارائه شده در مهر ماه سال جاری، ۲۹ هزار و ۶۱۵ پرواز انجام شده و این در حالی است که آمارهای سال گذشته نشان می‌دهد در مهر ۹۶ تعداد پروازهای انجام شده در فرودگاه‌های کشور به بیش از ۳۷ هزار و ۵۰۰ پرواز رسیده بود.
* علی‌قلی ایمانی، رئیس بنیاد گندم‌کاران ایران درباره نامه سرگشاده گندمکاران به رئیس‌جمهوری توضیح داد: دولت باید برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم نرخ تورم، شرایط و هزینه‌های تولید را در نظر بگیرد. بنابراین باید نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم 30 تا 35 درصد افزایش یابد تا تولید برای کشاورزان توجیه اقتصادی داشته باشد.
* طبق گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در شش ماهه امسال بر اساس عملکرد بودجه عمومی، دولت 168 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد (نفت و فرآورده‌ها، دارایی‌های مالی و...) کسب کرده است که از این میزان 50 هزار و 340 میلیارد تومان آن درآمد مالیاتی و 13 هزار و 120 میلیارد تومان آن مربوط به دیگر درآمدها است.
* تازه‌ترین آمار اقتصادی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد، نقدینگی در شهریور ماه نسبت به ماه قبل با رشد همراه شده است. گفتنی است، حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه سال جاری به هزار و 672 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به شهریور ٩٦ معادل 20/3 درصد رشد را نشان می‌دهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: