به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴


«حناچی» شهردار تهران شد

در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران، « پیروز حناچی» با ۱۱ رأی شهردار تهران شد. اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی امروز شورا از میان دو گزینه عباس آخوندی و پیروز حناچی، شهردار جدید را انتخاب کردند. در رأی‌گیری که توسط هیأت رئیسه انجام شد، پیروز حناچی 11 رأی و عباس آخوندی 10 رأی کسب کرد.

جایزه‌ای که از سفیر "بی‌وجدان" پس گرفته شد

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که جایزه حقوق بشر «سفیر وجدان» را از رهبر معنوی میانمار، به‌دلیل تداوم نقض بشر در این کشور، پس گرفته است. سازمان عفو بین‌المللی، روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کومی نایدو» دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل نامه‌ای به «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار ارسال کرد تا به‌اطلاع او برساند که این سازمان جایزه معتبر «سفیر» وجدان را از او پس خواهد گرفت.دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌اش به سوچی نوشته است: از شما به‌عنوان سفیر وجدان سازمان عفو بین‌الملل، انتظار می‌رفت که به استفاده از نفوذ معنوی‌تان برای متوقف ساختن ظلم، در هر جایی که می‌بینید و به‌ویژه در داخل خودِ میانمار، ادامه خواهید داد.در ادامه این نامه آمده است: امروز، ما احساس ناامیدی عمیق می‌کنیم؛ برای این‌که شما دیگر نماد امید، شجاعت و دفاع پایدار از حقوق بشر نیستید. سازمان عفو بین‌الملل نمی‌تواند وضعیت مداوم شما به‌عنوان دریافت‌کننده جایزه «سفیر وجدان» را توجیه کند، ازاین‌رو، با نهایت اندوه و تأسف، ابلاغ می‌کنیم که این جایزه را از شما پس خواهیم گرفت.

پلیس آگاهی تهران: ارتباط ۷۰درصد پرونده‌های کلاهبرداری با دستگاه خودپرداز

سردار علیرضا لطفی با اعلام اینکه 70 درصد پرونده‌های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به‌بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان است، اظهار کرد: این نوع کلاهبرداری در حال افزایش است.رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: برای انتقال پول به حساب آنها، هیچ نیازی به مراجعه شهروندان به پای دستگاه خودپرداز وجود ندارد؛ هرگونه تماس از سوی افراد غریبه و ناشناس و طرح موضوعات مختلف همچون برنده شدن در قرعه‌کشی برنامه‌های مختلف رادیویی، تلویزیونی یا معرفی خود به‌عنوان مأمور خرید ارگان‌های مختلف دولتی و نظامی و درخواست برای مراجعه به پای دستگاه خودپرداز برای دریافت پول، قطعاً برای کلاهبرداری از شهروندان صورت می‌گیرد.

افشای طرح ترور دشمنان ایرانی!
برخی مقامات اطلاعاتی نزدیک به محمدبن‌سلمان، سال گذشته از گروه کوچکی از تجار خواسته بودند از شرکت‌های‌شان برای ترور «دشمنان ایرانی پادشاهی سعودی» استفاده کنند. این مباحث نشان می‌دهد، بن‌سلمان از حدود یک سال پیش از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، در پی ترور بوده است. مقامات سعودی مرگ خاشقجی را به مقامی نسبت داده‌اند که برکنار شده؛ اما احمد العسیری، در دیداری که در مارس 2017 برگزار شده و در آن 2 میلیارد دلار به خرابکاری در اقتصاد ایران اختصاص داده شده است، حضور داشته است. در این جلسه برخی دستیاران ارشد العسیری خواستار ترور سردار قاسم سلیمانی شده‌اند. این بازرگانان که پیشینه اطلاعاتی نیز داشته‌اند، طرح خرابکاری در اقتصاد ایران را از یک‌سو سودآور و از سوی دیگر راهی برای فلج کردن کشوری می‌دانستند که هم از جانب آنها و هم از جانب سعودی‌ها تهدیدی جدی تلقی می‌شد. «جورج نادر» تاجر آمریکایی‌ـ لبنانی، کسی است که این دیدار را ترتیب داده بود. او پیشتر با محمدبن‌سلمان دیدار کرده و طرح خود برای ایران را با کاخ سفید نیز مطرح کرده بود. فرد دیگر حاضر در جلسه «جوئل زامل» نام دارد، یک صهیونیست که ارتباط عمیقی با آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی دارد. در جریان نشست مارس 2017 و پس از آنکه سعودی‌ها در زمینه عملیات قتل ایرانی‌ها تقاضا می‌کنند، تجار حاضر تردید کرده و می‌گویند باید با وکلای خود گفت‌وگو کنند. پس از گفت‌وگو با وکلا، بازرگانان مزبور تقاضای سعودی‌ها را رد می‌کنند؛ اما جورج نادر، یک شرکت انگلیسی را برای انجام این عملیات تروریستی پیشنهاد می‌دهد.

به حمایت از جنایت در یمن پایان دهیم
روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت: 30 مقام ارشد دولت اوباما با نوشتن نامه‌ای ضمن اعتراف به مسئولیت خود در ورود کشورشان به جنگ داخلی مخرب یمن، از دولت ترامپ توقف فوری این مسئله را خواستار شدند. در این نامه که نام افرادی چون «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی پیشین، «جان برنان» رئیس پیشین سیا، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه پیشین و «لیزا موناکو» مقام ارشد پیشین کاخ سفید به چشم می‌خورد، اذعان شده است دولت اوباما در سال 2015 تصمیم گرفت به طور محدود از ائتلاف عربستان در حمله به یمن حمایت کند. در بخشی از این نامه آمده است: «امروز تلفات غیرنظامیان در این کشور افزایش یافته و هیچ چشم‌اندازی از خاتمه درگیری موجود نیست.» در ادامه این نامه آمده است: «با وجود عبرت‌های گرفته شده از آن شکست، دولت ترامپ حمایت از رهبری سعودی در جنگ با یمن را شدت داده و حتی محدودیت‌هایی را که ما ایجاد کرده بودیم، برداشته است. حال زمان آن رسیده به نقش آمریکا در این جنگ فاجعه‌آمیز در یمن خاتمه داد

تحریم‌های ضد ایرانی ترامپ تمسخرآمیز است
روزنامه «رأی‌الیوم» نوشت: دولت ترامپ وعده داد به صورت کلی زندگی در ایران را فلج کرده و اجازه صادرات حتی یک بشکه نفت را به ایران ندهد تا به این شکل آن را به پذیرش 12 شرط خود مجبور کند؛ اما اکنون، تحریم‌های آمریکا به نحوی تمسخرآمیز ادامه دارد و در روز اول اجرایی شدن، تأثیر خود را از دست داده است. معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران، نه با رضایت ترامپ و دولتش، بلکه برای هماهنگی آنها با واقعیت انجام شد؛ چرا که بیشتر این دولت‌ها تأکید کرده بودند به تحریم‌ها پایبند نیستند و به روابط تجاری خود با ایران ادامه می‌دهند. در این شرایط است که به نظر می‌رسد ایران در همان هفته اول تحریم‌ها، از این مقابله پیروز خارج شد و این شکستی برای ترامپ و هم‌پیمانان صهیونیستی و عرب او محسوب می‌شود.

عصبانیت نتانیاهو از همراهی جهانی با ایران
به نوشته وبگاه «عاروتص شوع»، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پاریس از حامیان برجام انتقاد کرد و مدعی شد این توافق موجب قدرت گرفتن رژیم ایران در ایجاد امپراتوری ترور و تجاوز با هدف مشخص نابودی اسرائیل شده است. نتانیاهو اظهار داشت: «جهان اکنون در حال انجام چه کاری برای ایرانی‌هاست؟ آنها در حال حصول توافق‌هایی با ایران هستند. من این سؤال را از همه قدرت‌های بزرگ جهان می‌پرسم. چگونه می‌توانید توافقی را انجام دهید که به طور مؤثر در چند سال مسیر بزرگ به‌سوی یک زرادخانه اتمی در آینده را هموار می‌کند و به آنها میلیاردها دلار می‌دهد که بتوانند امپراتوری تجاوز و تروریسم خود را بسازند
درخواست قرائتی در خصوص گردشگران خارجی

حجت‌الاسلام محسن قرائتی، در مراسم رونمایی از نرم افزار «به قلم دجال» در دفتر امام جمعه یزد اظهار داشت: موضوع دین، تشیع و مهدویت، مسأله‌ای است که باید روی آن کار جدی انجام شود و برای مخاطبان محتواسازی صورت گیرد. وی با بیان اینکه گروه‌های هدف و مخاطبان بسیاری در این زمینه وجود دارند، افزود: باید برای این مخاطبان محتوای اثرگذار، محکم و با استدلال تهیه شود. قرائتی یادآور شد: بر اساس تحقیق‌های انجام شده از هتل‌ها و مراکز اقامتی، هر شب به طور میانگین بیش از ۳ هزار مهمان خارجی در کشور اقامت دارند که اگر جزوه‌ای در زمینه معرفی اسلام و شبهه‌زدایی در اختیار این افراد قرار بگیرد، اقدام بزرگی در معرفی اسلام به جهانیان انجام می‌شود. رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به اینکه دشمنان ما از مدت‌ها پیش برنامه اسلام‌هراسی و شیعه هراسی را طراحی کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما نیز باید این اقدامات را برای خنثی کردن اثر تبلیغات نادرست دشمن از مدت‌ها پیش انجام می‌دادیم.
12000 کودکی که به مدرسه نمی‌روند

زینب فتحعلی‌پور کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی خوزستان گفت: بسیاری از کودکانی که به مدرسه نرفته‌اند، به دلیل مسائل جزئی از تحصیل بازمانده‌اند. برخی از کودکان تنها به دلیل نداشتن یک جفت کفش به مدرسه نمی‌روند. امسال یک فایل ۱۲ هزار نفری کودکان بازمانده از تحصیل از اداره کل آموزش و پرورش خوزستان به سازمان بهزیستی ارسال شده است. متأسفانه وزارت آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش خوزستان نتوانسته‌اند با مدیریت درست از طریق خیرین و مردمی که حاضر به همکاری برای حل مشکلات کوچکی که فرزندان این خطه را از تحصیل بازداشته است، این موارد را حل کنند./

واکنش ضرغامی به پدیده شایع آقازادگی

سید عزت‌الله ضرغامی با انتشار توئیتی نگرانی خود درباره ریزش «رویش‌های انقلاب» را مطرح کرد. ضرغامی نوشت: نگران ریزش "رویش های انقلاب" هستم. نگران از وابستگی آنان به اصحاب قدرت و ثروت و سیاست، که رویکرد انقلابی و عدالتخواهانه آنان را به سمت عافیت طلبی و توجیه رفتار سیاست‌کاران کهنه کار می کشاند. پدیده ی شایع #آقازادگی هم این آفت بزرگ را "غنی سازی می کند.

تخیلات ذهنی، گزارش یک روزنامه شد!

روزنامه ابتکار گزارشی پر از گزاره‌های ادعایی و بی سند نوشته و تیتر زده «چرخش استراتژیک؛ «ابتکار» از تغییر رویکرد اصولگرایان و روحانی نسبت به یکدیگر گزارش می‌دهد»، اما عملاً همه چیز فقط تخیل نویسنده است. می‌گوید اصولگرایان تا دیروز منتقد روحانی بوده‌اند و حالا حامی دولت شده‌اند و دروغ می‌گوید. می‌گوید اصولگرایان حتی جمع‌آوری امضا برای رأی به عدم کفایت سیاسی روحانی را هم کلید زده بودند و دروغ می‌گوید. می‌گوید حتی برخی از اصولگرایان سودای جانشینی روحانی را هم در سر می‌پروراندند و دروغ می‌گوید. می‌گوید حالا اصولگرایان در یک چرخش از در مصالحه با حسن روحانی درآمده‌اند و دروغ می‌گوید. روزنامه ابتکار به مدیرمسئولی محمدعلی وکیلی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس برای ادعا‌های خود هیچ استنادی به هیچ مدرکی ندارد و همین است که همه گزارش مثلاً تحلیلی ابتکار را تبدیل به یک قصه تخیلی سیاسی می‌کند. ابتکار می‌نویسد که اصلاح‌طلبان مخالف روحانی شده‌اند و اصولگرایان از او حمایت می‌کنند! همزمان دولت منتقدینش را متهم به تخریب دولت می‌کند! اصلاح‌طلبان که خود دولت روحانی را سرکار آورده‌اند، مدت‌هاست تلاش می‌کنند از بار مسئولیت عملکرد او فرار کنند. حالا هم قصه می‌نویسند که اصولگرایان را حامی دولت نشان دهند و حتی مدعی می‌شوند روحانی هم به سمت اصولگرایان چرخیده است. البته از این چرخش هم کدی داده نمی‌شود و صرفاً یک ادعاست. اما چه چیزی از روحانی در ماه‌های اخیر تغییر کرده جز آنکه او از امریکا بد می‌گوید و از لزوم وحدت در ایران می‌گوید و ... آیا اصلاح طلبان از این موارد ناراحت هستند؟ در این صورت باید گفت که مشکل و مسئله اصلاح طلبان، اصولگرایان نیست؛ بلکه از اصول نظام ناراحت هستند و آن‌ها را برنمی‌تابند. توان و جرئت حمله مستقیم به نظام را ندارند و به جایش در لفافه به اصول حمله می‌کنند..

آمار علی‌عسکری از مخاطبان رسانه ملی

علی عسکری رئیس صدا و سیما در مورد اینکه می‌گویند صدا و سیما افت کرده است گفت: در حال حاضر صدا و سیما بالای ۸۰ درصد از مخاطبان را به خود اختصاص داده و این در حالی است که فضای مجازی ۲۰ درصد از مخاطبان را به خود اختصاص داده است. وی تأکید کرد: در مباحث اجتماعی و همچنین کاهش آسیب‌های اجتماعی، ما جنبه‌های مثبت را در نظر می‌گیریم و در برنامه‌های خود آن را لحاظ می‌کنیم.
مرگ سالانه
۱۷ هزار تن در جاده‌های ایران

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: سالانه ۱۷ هزار تن در حوادث مختلف رانندگی در جاده‌های کشور جان خود را از دست می‌دهند. در این سوانح رانندگی ۲۵۰ هزار تن نیز مصدوم می‌شوند. در حوادث جاده ای، سالانه ۱۰ درصد به شمار جمعیت مجروحان و معلولان کشور اضافه می‌شود.
روزنامه شهرداری تریبون اپوزیسیون می‌شود؟

روزنامه ارگان شهرداری تهران روز گذشته در اقدامی قابل تأمل ضمن گفت‌وگو با احمد زیدآبادی (از محکومان فتنه ۸۸ و اصلاح‌طلبی که به عضویت شورای فعالان ملی- مذهبی درآمده است) به تبلیغ آثار او پرداخت.روزنامه همشهری که روزنامه‌ای اجتماعی و البته بیشتر معطوف به شهر تهران شناخته می‌شود، با انتقال مدیریتش از اصولگرایان به اصلاح‌طلبان کم‌کم از ظاهر یک رسانه اجتماعی به یک رسانه سیاسی تغییر پیدا می‌کند. از مصاحبه با زندانی سیاسی تا حمله به شورای نگهبان برای CFT و تا همه اتفاقات ریزودرشت دنیای سیاست که در همشهری تیتر می‌شود، این روزنامه را یک روزنامه سیاسی کرده است. شاید بتوان گفت: اولین اقدام نجفی، شهردار پیشین، عوض کردن مدیرعامل همشهری بود. روشن بود آن‌ها برای رسانه‌های شهرداری برنامه دارند. در یک سال اخیر که شهرداری دست چهار مدیر اصلاح‌طلب به نوبت جابه‌جا شده، گرچه در فضای عمرانی پایتخت اتفاق خاصی نیفتاده است، اما رسانه‌های زیر مجموعه شهرداری تغییر و تحولات زیادی داشته‌اند. رسانه‌هایی که شاید، چون در شهر تهران دیگر پس از قالیباف کار خاصی انجام نمی‌شود، حرفی برای زدن در حوزه شهری ندارند و رفته رفته رسانه‌ای همچون روزنامه همشهری که قرار بود تریبونی شهری و اجتماعی باشد، تبدیل به تریبون احزاب اصلاح‌طلب می‌شود.

بلاتکلیفی پسر و دختر ملی‌پوش فوتسال در ایتالیا

فرشته کریمی و محمدرضا سنگ‌سفیدی دو بازیکن تیم‌های ملی بانوان و آقایان بیش از یک ماه است که برای بازی در یک تیم ایتالیایی به رم رفته‌اند، اما هنوز موفق به امضای قرارداد نشده‌اند. باشگاه الیمپوس رم ایتالیا خواهان جذب فرشته کریمی بازیکن تیم ملی فوتسال بانوان و محمدرضا سنگ‌سفیدی بازیکن تیم ملی فوتسال آقایان شده است. براساس اعلام نزدیکان این دو بازیکن، صادر نشدن ویزای کار دلیل اصلی طولانی شدن حضورشان در ایتالیا بوده است. سنگ‌سفیدی پیش از رفتن به ایتالیا با تیم مس سونگون قرارداد داشت و با گرفتن اجازه از این باشگاه، تمرین‌های تیمش را ترک کرده است./

جزییاتی از قتل فجیع جمال خاشقجی

نظیف کرمان، رئیس بخش تحقیقات در روزنامه صباح ترکیه به الجزیره گفت: نوار‌های صوتی که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول و در دست مقامات ترکیه است، نشان می‌دهد که قاتلان کیسه‌ای را روی سر خاشقجی گذاشته و وی را خفه کرده‌اند و این فایل‌ها لحظات آخر از زندگی این روزنامه‌نگار را نشان می‌دهند. آخرین حرف‌های خاشقجی این بود: "دارم خفه می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم. " این آخرین صحبت‌هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که هفت دقیقه طول کشید، خفه کردند. تیم عربستانی مسئول قتل خاشقجی حین عملیات مثله کردن جسدش، کیسه‌هایی را کف اتاق گذاشتند تا خون به بیرون درز نکند و عملیات مثله کردن به دست صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی عربستان در ۱۵ دقیقه انجام شد و بعد جسد مثله شده را در پنج چمدان بزرگ گذاشته و به خودروی وابسته به کنسولگری عربستان منتقل کردند.
دستور ویژه دولت درباره 4 مصوبه محرمانه

بر اساس نامه روزهای اخیر دولت به هشت عضو کابینه، اعلام شده در اجرای ماده 4 آیین نامه نگهداری اسناد سری و محرمانه دولت مصوب سال 1382، هیئت دولت تصمیم گرفته است با توجه به نبود ضرورت طبقه بندی مصوبه بهمن ماه سال 1396 خود با شماره 22848 و 3 اصلاحیه بعدی این تصمیم نامه که در سال های 96 و 97 ابلاغ شده، طبقه بندی مصوبات مذکور را از حالت محرمانه به عادی تغییر دهد.

معاونان یک سازمان دولتی همتراز معاون وزیر شدند

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به سازمان اداری و استخدامی، اعلام شده حسب مجوز هیئت دولت که به استناد قانون مدیریت خدمات کشوری مورد تایید قرار گرفته، از این پس معاونان سازمان ملی استاندارد ایران همتراز مقامات بند «هـ» ماده 71 این قانون یعنی معاونین وزرا با 14 هزار امتیاز خواهند شد.

خودسوزی پسر بیست ساله مقابل وزارت کار

فرمانده یگان های حفاظت فیزیکی اماکن پلیس پیشگیری پایتخت از خودسوزی جوانی بیست ساله خبر داد. سرهنگ عباس کرمی در توضیح این خبر گفت: ساعت ۹ صبح روز جاری، عوامل انتظامی یگان حفاظت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ضلع شمالی ساختمان وزارتخانه واقع در خیابان نیایش مشاهده کردند جوانی حدودا بیست ساله ای با یک دستگاه خودرو تیبا سفید رنگ در محل حاضر و در یک اقدام غیر منتظره با استفاده از یک بطری بنزین اقدام به خودسوزی کرد که سریع عوامل انتظامی وارد عمل شدند و برای پیشگیری از صدمات بیشتر حریق را اطفا کردند. وی افزود: در این حادثه قسمت هایی از بدن این جوان دچار سوختگی شده است که با توجه به صدمات وارده عوامل اورژانس نسبت به انتقال مصدوم به مراکز درمانی اقدام کردند.


اخبار روزانه:


* چین به دنبال نفوذ بیشتر اقتصادی در آرژانتین است که با رکود دست و پنجه نرم می‌کند. رئیس بانک مرکزی آرژانتین که برای نهایی کردن قرارداد سوآپ ارزی با چین در پکن حضور دارد، گفت: سوآپ ارزی با افزایش ۶۰ میلیارد یوآنی به ۱۳۰ میلیارد یوآن می‌رسد. گفتنی است، آرژانتین و چین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی توافق سوآپ ارزی را امضا کردند که این کار با هدف تقویت ذخایر ضعیف ارزی آرژانتین انجام گرفت.
* روزنامه «العرب» چاپ لندن نوشت: منابع سیاسی در بغداد فاش کردند دولت قطر به مسئولان عراقی پیشنهاد داده است از بانک‌های دوحه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران استفاده کنند. این منابع در گفت‌وگو با العرب تصریح کردند، پیشنهاد مذکور از سوی محمد بن‌ عبد الرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر مطرح شده است و این تلاش‌ها در ضمن تمایل قطر برای کمک به ایران به منظور مقابله با تحریم‌های سخت آمریکا جای می‌گیرد.
* عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بهبود فضای کارآفرینی در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر اتفاقات خوبی در کشور در حوزه توسعه کارآفرینی افتاده است؛ به گونه‌ای که شاخصه‌های جهانی کارآفرینی در ایران بهبود 13 رتبه‌ای در سال 2018 داشته و در سطح منطقه نیز از رتبه ۱۴ به ۱۱ رسیده‌ایم.
* زیگمار گابریل، وزیر خارجه سابق آلمان در دیدار با وزیر نیرو اظهار داشت: روابط موجود اقتصادی، مطابق میل آلمان نیست. وی با بیان اینکه با وجود سختی‌ها در شرایط فعلی، علاقه زیادی برای همکاری بین ایران و آلمان وجود دارد، اطمینان خاطر داد، موضوع برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آلمان را با فوریت پیگیری کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: