به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
روایت چگونگی ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه(س) در گفتگو با مدرس حوزه علمیه:
شخصیت متعالی حضرت خدیجه(س) و پیامبر گرانقدر اسلام(ص) به جهت خلقیات معنوی و روحیات انسانی والا و ارزش ­های الهی همه چیز را برای خدا می­ خواستند از همین جهت این ازدواج نیز موجبات متعالی شدن آنها را فراهم کرد، اینکه بانوی بزرگ اسلام از همه زندگی خود و اموالش برای اسلام می­گذرد بیانگر همین مسئله است
گفتگو: نفیسه زارعی- ازدواج امری آسمانی است، انتخاب مناسب در هر ازدواجی ضامن صحت و سلامتی یک نسل خواهد بود، دین مبین اسلام الگوهای مناسبی برای این مهم به پیروان خود معرفی نموده است یکی از این الگوها در موضوع ازدواج حضرت خدیجه کبری(س) و رسول گرامی اسلام(ص) از جمله نمونه­ هایی است که می­توان با اتکا به شخصیت ائمه حضرت خدیجه آن را بازشناسی کرد برای پی بردن به این مهم به سراغ سمیه مهرورزی کارشناس مسائل خانواده و استاد حوزه رفتیم و با او به گفتگو نشستیم:

حضرت خدیجه (س) چگونه زنی بود؟

در تاریخ، چهار زن با فضیلت وجود دارد که از آنها به خوبی نام برده شده است؛ آسیه زن فرعون، مریم بنت عمران (س)، خدیجه همسر پیامبر اکرم(ص) و حضرت فاطمه زهرا(س). پیامبر اکرم(ص) و حضرت خدیجه(س) جد مشترک داشته‌‌‌اند به این شکل که خدیجه دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی، قصی جد چهارم حضرت خدیجه(س) جد پیامبر(ص) هم هستند.حضرت خدیجه(س) به عفت، پاکدامنی، زیبایی، ثروت و عقل و ذکاوت معروف بوده و به سیده قریش و طاهره شهرت داشته‌‌اند. زنی با چنین ویژگی‌‌هایی دارای خواستگاران بیشماری است ولی ایشان به همه آنها جواب رد داده و خودشان از پیامبر(ص) خواستگاری کرده و با ایشان ازدواج می‌‌کنند.

ماجرای همکاری در تجارت حضرت پیامبر(ص) با حضرت خدیجه(س) چگونه بود؟

حضرت خدیجه(س) زنی متمول و بسیار با فضیلت بودهاند. عدهای از تجار از طرف ایشان کالا برای خرید و فروش می‌‌بردند و در سود آن شریک میشدند. پیامبر(ص) از طرف خدیجه(س) اجیر نشدند بلکه با ایشان مضاربه و مشارکت کردند یعنی کالا و ثروت از طرف حضرت خدیجه(س) باشد و کار از سوی پیامبر(ص).

حضرت خدیجه(س) قبل از این صداقت و درستی و امانت پیامبر(ص) را شنیده بودند، خودشان به ابوطالب اطلاع میدهند که اگر ایشان راضی شوند و حاضر باشند میتوانم مانند بقیه کالا در اختیار ایشان هم بگذارم تا ایشان هم تجارت کنند، البته در سفر اول میسره غلام حضرت خدیجه(س) نیز همراه با پیامبر اکرم(ص) عازم سفر شدند. پیامبر در این سفر سود زیادی را عاید حضرت خدیجه(س) کرد. میسره اطلاعاتی را که از پیامبر(ص) بدست آورده بود در اختیار حضرت خدیجه(س) قرار داد و گفت: ایشان آدم بسیار امانت داری هستند و در خرید و فروش برخلاف دیگران که بسیار قسم میخورند ایشان حقیقت را میگویند و قسم نمیخورند.در بین راه داستان بحیرا را که بعضی نقل میکنند در 12 سالگی پیامبر(ص) و هنگامی که با ابوطالب به تجارت میرفتند اتفاق افتاده است در بعضی از تواریخ آمده که این جریان در اولین سفر تجاری پیامبر(ص) رخ داده و میسره نیز آن را برای حضرت خدیجه(س) تعریف کرده و گفت که این آدم دارای کراماتی است و یکی از راهبان مسیحی ایشان را در بین راه دیده و بحثهایی بینشان اتفاق افتاد. همچنین خویلد پدر حضرت خدیجه(س) شخص باسوادی بوده و با اطلاعاتی که از یهود و دیگران به دست آورده بود میدانست در آن منطقه پیامبری ظهور خواهد کرد. البته در آن زمان یک یهودی نیز در مدینه حضور داشت و تمام زنان مکه را جمع کرده و به آنها گفته بود که آخرین پیامبر الهی از این مکان مبعوث خواهد شد و هر کس افتخار داشته باشد میتواند با ایشان ازدواج کند، حضرت خدیجه(س) هم از این ماجراها با خبر شدند.

خواستگاری خدیجه از پیامبر(ص) چگونه بود؟

حضرت خدیجه(س) در چند دیدار که با پیامبر(ص) داشتند متوجه شدند که ایشان در تجارتها سود زیادی میآورند و انسان خوب و پاکدامنی هم هستند، به همین دلیل از طریق عمار یاسر از ابوطالب درخواست میکنند که من چون نمیخواهم با مردان تاجر سر و کله بزنم میخواهم در خانه بنشینم، یک انسان امانتداری را پیدا کردهام تا اموالم را به او بسپارم. پسر برادر شما همان کسی است که من دنبالش بودهام.گرچه در فرهنگ جوامع آن روز و همچنین بعضی از جوامع امروزی خوب نیست خانمها از آقایان خواستگاری کنند ولی حضرت خدیجه(س) سنت ­شکنی می‌‌کنند صرفا به دلیل استفاده از وجود مقدس پیامبر اسلام (ص)، چون ایشان پیشبینیها را شنیده بودند و احتمال می‌‌دادند که ایشان همان پیامبر باشند و هم بدلیل اینکه تمام مال و اموال خودشان را به ایشان بسپارند و خود در خانه بنشینند درخواست ازدواج را خودشان مطرح کردند.

حضرت ابوطالب بعد از طرح این موضوع در خانه و موافقت خواهران و برادران پیامبر(ص) به طور رسمی به خواستگاری حضرت خدیجه(س) رفته و خطبه جالبی را برای ایشان خواندند که نشان می‌‌دهد ایشان موحد بوده‌‌اند.

این خطبه از چه منظر جالب توجه است؟

خطبهای هم که ایشان برای پیامبر(ص) و حضرت خدیجه(س) خوانده‌‌اند نشان می‌‌دهد حضرت ابوطالب موحد بودند و به رسالت پیامبر اکرم(ص) از همان موقع با اطلاعات ضمنی که داشتند معتقد بوده و به ایشان از همان بچگی احترام میگذاشتند. مرحوم صدوق در کتاب من لا یحضره الفقیه و شیخ کلینى در کتاب شریف کافى، خطبه عقدى را که ‏به وسیله ابوطالب ایراد شده نقل کرده‏اند و متن آن در ترجمه فارسی اینگونه است؛ «سپاس خدای را که ما را از کشت و محصول ابراهیم و ذریه اسماعیل قرار داد، و براى ما خانه مقدسى را که مقصود حاجیان است و حرم امنى است که میوه هر چیز بسوى آن گرد آید بنا فرمود، و ما را در شهرى که هستیم حاکمان بر مردم قرار داد. سپس برادر زاده‏ام محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب مردى ‏است که با هیچ یک از مردان قریش هم وزن نشود جز آنکه از او برتر است، و به هیچ یک از آنها مقایسه نشود جز آنکه بر او افزون ‏است، و او اگر چه از نظر مالى کم مال است ولى مال پیوسته در حال دگرگونى و بى‏ثباتى و همچون سایه‏اى رفتنى است، و او نسبت‏ به خدیجه راغب و خدیجه نیز به او مایل است، و مهریه او را نیز هر چه نقدى و غیر نقدى بخواهید آماده است، و محمد را داستانى بزرگ و شانى والا و شهرتى عظیم خواهد بود».

حضرت خدیجه(س) هنگام ازدواج چند سال داشتند؟

سن ایشان مورد اختلاف تاریخ­نویسان است. معروف این است که پیامبر(ص) 25 سالشان بوده و حضرت خدیجه 40 سال. ولی این به نظر نمی‌‌تواند درست باشد؛ اولاً بعد از ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه(س) ایشان شش فرزند از پیامبر(ص) به دنیا می‌‌آورند؛ 4دختر و 2پسر که اگر ایشان 40ساله بودند به نظر مشکل و سخت می‌‌شود. آنچه که از منابع دیگر به دست می‌‌آید کمتر از 40سال است و نقلهای متقاوتی بین 27، 30و 32 وجود دارد اما من معتقدم ایشان هم مانند پیامبر(ص) 25 سال داشته‌‌اند زیرا حضرت خدیجه(س) در 50 سالگی در سال دهم بعثت و بعد از خروج از شعب ابی­طالب، همراه با ابوطالب و با دو یا سه روز فاصله، از دنیا رفتند و به همین دلیل این سال را تاریخنویسان عامالحزن (سال حزن و اندوه) نامیدهاند.

حضرت خدیجه(س) 50 سال داشتند، 10 سال بعد از بعثت و 15 سال هم قبل از بعثت بوده است، پس 25 سال داشته‌‌اند که با پیامبر اسلام(ص) ازدواج کرده‌‌اند. بر همین اساس 40 ساله بودن ایشان در ازدواج، بسیار بعید است.

*در نگاه اول اینطور به نظر می­رسد که تفاوت­ های بسیاری بین حضرت خدیجه(س) و حضرت محمد(ص) در ظاهر بوده است، چه چیز باعث می­ شود تا این مسائل نادیده شود؟

شخصیت متعالی حضرت خدیجه(س) و پیامبر گرانقدر اسلام(ص) به جهت خلقیات معنوی و روحیات انسانی والا و ارزش ­های الهی همه چیز را برای خدا می­ خواستند از همین جهت این ازدواج نیز موجبات متعالی شدن آنها را فراهم کرد، اینکه بانوی بزرگ اسلام از همه زندگی خود و اموالش برای اسلام می­گذرد بیانگر همین مسئله است، و اینکه پابه­ پای رسول الله در سختی­های سال­ های ایمان آوردن مسلمین همراه ایشان بود نشان می­ دهد اهداف والای انتخاب همسر برای ایشان رسیدن به خدا است و نه چیز دیگری و همین مسئله است که ایشان را ام ­الائمه کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: