به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت مهدی(عج)
در روایات راجع به عصر ظهور می خوانیم که انسان در عصر حاکمیت جهانی حضرت مهدی (عج)، هرآنچه از انواع دانه های زراعی بر زمین بیفشاند، هفت صد برابر، برداشت می کند.
محمود قزوینیان- در خصوص آخرالزمان و عصر ظهور حضرت حجت (عج) روایات به دو مطلب اشاره دارند. نخست اینکه با افزایش فساد، اعمال غیر انسانی و از بين رفتن رحم و مروت وعطوفت انسان ها و بر پا کردن جنگ های خونین و پیوسته ابر قدرت ها، دنیا از لحاظ اقتصادی در شرایط بسیار بدی به سر می برد. این مسئله به حدی می رسد که حتی نزولات آسمانی نیز بر مردم نمی بارند و خشکسالی و قحطی در زمین بیداد می کند.

اما بعد از اینکه شرایط به غایت سختی و دشواری رسید در عصر ظهور، برکات آسمانی نازل می گردد و آسمان سخاوت خویش را به همه جهانیان نشان خواهد داد. محصولات زراعتی عمده ترین عنصر در رونق اقتصاد جوامع بشری محسوب می شود که خود وابسته و متوقف بر نزولات آسمانی و بارانهای مناسب فصلی است.

آیه 96 سوره اعراف دقیقا به این موضوع اشاره دارد و روایات ذیل آیه نیز آن را مصداق بارز عصر ظهور حضرت مهدی (عج) دانسته اند:

«و اگر اهل شهرها و روستاها ایمانمی آوردند و پروا پیشه می کردند مسلّما (درهای ) برکت هایی از آسمان و زمین را بر روی آنها می گشودیم، و لکن (آیات ما را) تکذیب کردند، پس آنها را به سزای آنچه کسب می کردند دچار ساختیم.» (اعراف، آیه 96) در عصر ظهور حضرت حجت (عج) با توجه به حاکمیت اصل عدالت و برابری و اجرای دقیق احکام الهی برکل جهان هستی، رحمت الهی و برکات آسمانی در قالب نزول باران های مناسب فصلی، تجلی بیشتری پیدا خواهد کرد و زمینه رشد محصولات زراعتی فراهم خواهد شد.

نعمت هایی که کسی به چشم ندیده!

از پیامبر گرامی اسلام نقل شده که فرمودند:

«امت من در زمان ظهور مهدی (عج)، به نعمتهایی دست می یابند که پیش از آن، در هیچ دوره ای دست نیافته بودند. در آن روزگار آسمان باران فراوان دهد و زمین هیچ رویدنی را در دل خود نگاه ندارد.»

همچنین می فرمایند: «در آخر الزمان در میان امتم، مهدی (عج) قیام می کند، خداوند کران تا کران قلمرو حکومت جهانی او را توسط باران، سیراب می سازد، زمین، گیاه و نبات خود را می رویاند، او اموال را عادلانه به مردم اعطا می کند و به دامداری و دامپروری و رونق اقتصادی اهمیت می دهد و امت را عظمت می بخشد.»

مراقب باشید در دوران ظهوردچار شک نشوید

امام صادق (علیه السلام) درباره دوران قبل از ظهور می فرمایند: «پیش از ظهور حضرت قائم سالی خواهد بود که باران های بسیاری می بارد و میوه ها را از بین میبرد و خرما ها را بر نخل ها فاسد می کند، پس در آن دوران دچار شک نشوید.»

همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص)می فرمایند: «زمانی بر مردم فرا رسد که خداوند آنان را از باران در فصل و موسمش محروم می گرداند و باران نازل نمی شود و آن را در غیر موسمش فرو میفرستد.»

امیرمومنان (ع) می فرمایند: «...باران ها کم می شود تا جایی که نه زمین بذری را می رویاند و نه آسمان بارانی می بارد در این هنگام مهدی ظهور می کند.»

روایتی عجیب درباره کسادی بازارها در آخرالزمان

مردی از پیامبر (ص) پرسید: ای رسول خدا قیامت چه وقت برپا خواهد شد؟

فرمود: کسی که مورد سوال قرار گرفته (خود پیامبر) از سوال کننده در این زمینه آگاه تر نیست، ولی قیامت دارای نشان هایی است که یکی از آنها تقارب بازارهاست. پرسید تقارب چیست؟ تقارب بازارها چیست؟ فرمود: «کساد بازارها و تجارت و بارش بران بدون آنکه گیاهان و محصولاتی بروید.» (الترغیب و الترهیب ج 3 ص442)

همچنین امیرمومنان (ع) به ابن عباس فرمود: «تجارت و معاملات زیاد می شود ،ولی بهره ای اندک نصیب مردم می گردد و پس از آن قحطی سختی رخ می دهد.» (ملاحم ص125)

البته مطابق آیه 96 سوره اعراف که در بالا بیان شد همه اینها ارتباط مستقیم با اعمال انسان ها دارد.

اشاره امام صادق (ع) به گرانی های دوران قبل از ظهور

محمد ابن مسلم می گوید: از امام
صادق (ع) شنیدم که فرمود: پیش از ظهور حضرت قائم (عج) از سوی خداوند برای مومنان نشانه هایی است. گفتم خدای مرا فدای تو گرداند، آن نشانه ها کدام است؟ فرمود آنها همان گفته خداوند است که فرمود:

«و لنبلونکم بشی ء من الخوف والجوع و نقص من الاموال والانفس و الثمرات و بشر الصابرین.»

«و شما (مومنان) را به چیزی از ترس و گرسنگی و کمی دارایی ها وجان ها ومیوه ها می ازماییم ،پس صابران را مژده ده.» (بقره، آیه 155)

آن گاه حضرت فرمود: «خداوند مومنان را به سبب ترس از پادشاهان بنی فلان در دوران پایانی حکومتشان می آزماید و مراد از گرسنگی، گرانی قیمت هاست و منظور از کمی داراییها ،کساد تجارت و کمبود درآمد است. مقصود از نقصان جان ها، مرگ های فراوان و سریع و پی در پی است و مراد از کمبود میوه ها، کمبود عایدات و محصولات کشاورزی است، پس صابران را بشارت باد به تعجیل ظهور قائم الثمرات در آن هنگام.» (کمال الدین ج 2 ص650)

و به نقل از اعلام الوری،"قلة النعاملات"که در روایات اشاره شده به معنای کساد بازار و کمی داد و ستد است. (اعلام الوری ص 456)

نباریدن باران

اوضاع اقتصادی دوران پیش از ظهور یا آخرالزمان به گونه ای است که رکود و قحطی بر جوامع حکمفرما می شود. لذا در روایت آمده است که عطاءبن یسار
می گوید: از نشان های قیامت این است که باران می بارد، ولی زراعتی نخواهد رویید. (مصنف
ج3 ص155)

همچنین امام صادق (ع) می فرمایند: «...زمانی که حضرت مهدی (عج) و اصحابش قیام کنند، آب بر روی زمین نایاب است و مومنان با ناله و زاری از درگاه الهی آب طلب می کنند تا آن که خداوند بر آنان اب نازل می کند و می نوشند.» (دلائل الاامامة ص 545)

خشک شدن دریاچه ها و رودها

پیامبر اکرم (صلّي اللَّه عليه و آله و سلّم) می فرمایند: «شهرهای مصر در اثر خشکی رود نیل، ویران می شوند.» (بشارة الاسلام ص 28)

ارطات می گوید: «در آن هنگام فرات، رودخانه ها و نخل های خرما خشک
می شوند.» (فتن ص 148)

همچنین آمده است که آب دریاچه طبرستان خشک می شود و نخل های خرما ثمر نمی دهد و آب چشمه"زعر"که در شام است به زمین فرو می رود. (الزام الناصب ص 161 ) همچنین آمده است که رودخانه ها خشک می شوند و گرانی وقحطی سه سال به درازا می کشد. (بشارة الاسلام ص98)

عصر طلایی ظهور پس از قحطی و رکود قبل از ظهور

از مجموع روایات چنین به دست می آید که پس از سختی ها و مشکلات دوران قبل از ظهور، عصر طلایی ظهور حضرت فرا خواهد رسید. عصری که در آن بر خلاف دوران آخرالزمان که با رکود و قحطی و کمبود نزولات آسمانی و خشکسالی همراه بود، مشکلات بشر در سطوح کلان مرتفع می شود. رفاه عمومی نه در یک کشور که بر سراسر دنیا حکمفرما می شود و عوامل سلطه بر فکر و فرهنگ و اقتصاد از بین خواهد رفت و با زدودن فقر و تهیدستی، زمینه رشد و تکامل مادی و معنوی انسانها فراهم خواهد شد. از جمله برنامه های اقتصادی حکومت حضرت مهدی (عج) که نقش مؤثری در ایجاد رفاه و آسایش اقتصادی و خشکاندن ریشه های فقر و محرومیت در کل جهان دارد برقراری عدالت و دریافت و توزیع عادلانه ثروت های عمومی از جمله مالیات و غیره بین همه افراد جامعه خواهد بود. آن گونه که در روایات آمده است، تارکین مالیات اسلامی و مانعین از پرداخت زکات، مجازات سنگین در انتظارشان خواهد بود. عصر طلایی ظهور، عصر نابودی و ریشه کنی نظام طبقاتی فاسد قبل از آن خواهد بود. از امام باقر(ع) نقل شده است که فرمودند: «همه اموال جهان در نزد مهدی گرد آید، آنچه در دل زمین است و آنچه بر روی زمین، آن گاه حضرت مهدی (عج) به مردم بگوید، بیایید و این اموال را بگیرید. اینها ، همان چیزهایی است که برای به دست آوردن آن، قطع رحم کردید و نزدیکانتان را رنجانیدید، خونهای بناحق ریختید و مرتکب گناهان شدید، بیایید و بگیرید.»

شکوفایی اقتصاد عصر ظهور بعد از رکود دوران آخرالزمان

اما همه این ناامیدی ها و یأس ها با فرا رسیدن عصر ظهور امام زمان (عج) به پایان خواهد رسید. در عصر ظهور حضرت حجت (عج) از یک طرف با اجرای احکام و استقرار نظام عدالت و برابری، نابودی ظلم، ستم و تبعیض و بی عدالتی در تمامی چهره و ابعادش، زمین نیز برکات، منابع و ذخایر خود را بدون هیچ گونه امساکی عرضه خواهد کرد و از طرف دیگر با پیشرفت علوم و فنون، زراعت و مالداری نیز رونق گرفته و محصولاتشان چندین برابر خواهد شد.

در روایات راجع به عصر ظهور می خوانیم که انسان در عصر حاکمیت جهانی حضرت مهدی (عج)، هرآنچه از انواع دانه های زراعی بر زمین بیفشاند، هفت صد برابر، برداشت می کند.

همچنین در احادیث آمده که حکومت او شرق و غرب جهان را فرامی گیرد و گنج های زمین، برای او ظاهر می شود و در سرتاسر جهان جای ویرانی باقی نخواهد ماند، مگر این که آن را آباد خواهد ساخت.

بهار عشق شکوفا نمی شود بی تو

بیا که غنچه دل وا نمی شود بی تو

هزار چشمه جوشان به دشتها جاریست

یکی روانه دریا نمی شود بی تو

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: