به‌روز شده در: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

خرید کارخانه‌ها از سوی اتباع بیگانه
به دنبال رکود پیش آمده در حوزه صنعت و تولید در طول چند سال اخیر و ناتوانی برخی از واحدهای تولیدی از ادامه فعالیت و پرداخت اقساط بانکی خود، به تازگی برخی از بانک‌ها نسبت به توقیف این واحدهای تولیدی اقدام کرده و در ادامه دستگاه‌ها و تجهیزات موجود در آن را به اتباع بیگانه واگذار می‌کنند که در همین راستا بانک صادرات با تشکیل شرکت اقماری با عنوان «سپهر ماندگار» اقدام به توقیف شرکت صدرا شیمی فریمان و فروش آن به یک تبعه افغانی کرده است، به طوری که تجهیزات و دستگاه‌های این کارخانه به صورت شبانه جمع‌آوری شده و احتمال خروج آنها از کشور متصور است. از دیگر موارد و مصادیق در این زمینه می‌توان به واگذاری کارخانه سنگ‌بری داورزن اشاره کرد. با توجه به اینکه شرکت‌ها و کارخانه‌ها جزء زیرساخت‌های هر جامعه محسوب می‌شوند؛ لذا در صورت بروز مشکلات مالی و ناتوانی مسئولان از پرداخت اقساط و... نحوه تملک کارخانه از سوی بانک نباید به کلیت کارخانه صدمه‌ای وارد کند؛ ‌بلکه می‌تواند با تغییر مدیریت، ادامه‌دهنده تولید در شرکت‌ها و کارخانه‌ها باشد.

آخوندی با ابهامات مدیریتی مجبور به استعفا شد
قربانعلی قائمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو سابق شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به گزینه‌های نهایی تصدی شهرداری تهران گفت: در بحث انتخاب شهردار قاعدتاً باید شاخص‌ها و معیارهای مدیریتی ملاک قرار داده شود و مابقی مسائل، از جمله رفاقت‌ها، دوستی‌ها و طیف‌بندی‌های سیاسی کنار گذاشته شود. وی افزود: فردی می‌تواند مدیریت کلان‌شهر تهران را بر عهده بگیرد که علاوه بر تجربه بالا، از مقبولیت مردمی و مقبولیت در ارکان حاکمیتی برخوردار باشد، اما متأسفانه شاهد هستیم افراد محدودی در ارتباط با انتخاب شهردار دور هم جمع می‌شوند و بدون مشورت با صاحب‌نظران تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که به منافع شهروندان تهرانی آسیب می‌زند. این عضو سابق حزب اعتماد ملی درباره حضور آخوندی میان گزینه‌های نهایی شهرداری تهران گفت: در صورتی که اعضای شورای شهر،‌ شخصی را که به‌ دلیل سؤالات و ابهامات مدیریتی، مجبور به استعفا از وزارت راه و شهرسازی شد به‌عنوان شهردار جدید تهران انتخاب کنند، قطعاً تخلفی بر تخلفات قبلی خود اضافه کرده‌اند.

رونمایی از معامله قرن تا چهار ماه آینده
شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از «جیسون گرینبلات»، نماینده ویژه کاخ سفید در مسائل غرب آسیا مدعی شده طرح دولت آمریکا برای سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطین که به «معامله قرن» مشهور شده به زودی منتشر خواهد شد. گرینبلات این سخنان را در کنفرانسی در لندن مطرح کرده و شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی آن را به نقل از منابع حاضر در این کنفرانس گزارش داده است. براساس این گزارش، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در دیداری که ۲۶ سپتامبر با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نیویورک داشته گفته این طرح را بین دو تا چهار ماه آینده منتشر خواهد کرد. این به آن معناست که طرح معامله قرن، تا آغاز دسامبر منتشر خواهد شد. گفتنی است، معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه رژیم صهیونیستی با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی‌ـ صهیونیستی است.

نگاهی به وضعیت آمریکا بیندازید!
مت آگوریست، عضو سابق تفنگداران دریایی ارتش آمریکا و مأمور اطلاعاتی سابق «آژانس امنیت ملی» درباره اهمیت و تأثیرگذاری انتخابات در آمریکا در پایگاه تحلیلی «پروژه تفکر آزاد» نوشته است: حتی اگر رأی بدهید، یا ندهید و حزب شما پیروز شود، یا نشود، دولت پلیسی همچنان تداوم خواهد داشت. رأی دادن دائم به «بد»ها به شکل‌گیری چرخه اجتناب‌ناپذیری منجر شده است که در آن، دولت قدرتمندتر می‌شود و مردم فقیرتر می‌شوند. با این حال، لازم نیست [صرفاً] حرف من را در این‌باره باور کنید؛ بلکه کافی است نگاهی به وضعیت کنونی آمریکا بیندازید. «۵۰ درصد از کل کارگران آمریکایی کمتر از 533/30 دلار در سال درآمد دارند. این در حالی است که خواص سیاسی وصل به سیستم که یک درصد [از جمعیت] را تشکیل می‌دهند، طی سال گذشته، ثروت خود را بیش از یک تریلیون دلار افزایش داده‌اند

مهار رشد نقدینگی گام اول تقویت پول ملی
کامران ندری، عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی درباره راهکارهای تقویت ارزش پول ملی ایران گفت: کنترل رشد نقدینگی نخستین راهکار برای تقویت ارزش پول ملی است، وقتی بی‌محابا پول چاپ می‌شود، بدیهی است با افزایش عرضه اسکناس، ارزش پول با کاهش مواجه شود، بنابراین اولین قدم برای حفظ ارزش پول ملی مدیریت نقدینگی است و باید رشد نقدینگی از سوی ناظر بازار پولی کشور مدیریت و مهار شود. وی افزود: افزایش جاذبه‌های گردشگری در ایران و تقویت جذب توریست، مدیریت نقدینگی، تقویت اقتصاد کلان و افزایش تولید و فروش کالاهایی که قابلیت عرضه در جهان را داشته باشند، می‌توانند از جمله اهرم‌های لازم برای تقویت ارزش پول ملی مطرح شوند.

اوباما ادعای تقلب کرد!

ارادت قلبی اصلاح طلبان به باراک اوباما در سرمقاله روز گذشته شرق خیلی نمایان شد، وقتی سردبیر روزنامه شرق اوباما را با خاتمی و ترامپ را با احمدی‌نژاد قیاس کرد: «حضور اوباما در انتخابات میان‌دوره‌ای نمایندگان مجلس بی‌شباهت به حضور رئیس دولت اصلاحات در دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ نیست. در آن زمان و بعد از گذشت چهار سال احمدی‌نژاد بیش از هر چیز دیگر ساختار و جایگاه نهاد ریاست‌جمهوری را تضعیف کرده بود. به هر تقدیر حضور محمد خاتمی برای پیروزی نامزد اصلاح‌طلبان و نجات نهاد ریاست‌جمهوری نتیجه‌ای دربرنداشت و احمدی‌نژاد یک دوره دیگر بر سر کار ماند تا راه تضعیف این نهاد و نهاد‌های دیگر را ادامه بدهد.» البته این میانه تفاوت‌هایی وجود دارد که روزنامه شرق نادیده گرفته است. اوباما برای رأی آوردن حزبش وارد کارزار تبلیغات انتخاباتی شد، اما از ماه‌ها قبل برای جا انداختن دروغ تقلب برنامه‌ریزی نکرد و نتیجه انتخابات را هم پذیرفت و به رأی مردم احترام گذاشت. اوباما برای رأی آوردن واقعی و جلب نظر مردم به رأی دادن به حزب متبوعش تلاش کرد؛ نه مردم را با دروغ تقلب فریب داد و نه زیر میز نتیجه انتخابات زد. اوباما گرچه محبوب اصلاح طلبان است، اما حتی از او هم فقط رفتار‌هایی را که خود قبول دارند، می‌پذیرند و از کنار باقی رفتار‌های او می‌گذرند. دموکراسی اگر خوب است، باید به همه لوازم آن پای‌بند باشند.
رفتار هنرمندانه

پس از آنکه گروهی از هنرمندان با انتشار یک ویدئوی مشترک، تحریم‌های مالی آمریکا را مانع از تأمین مالی برای خرید غذا و دارو و تحریم غیرمستقیم دارو تلقی و نسبت به این رفتار غیرانسانی اعتراض کردند، گروهی از ضد انقلاب‌ها که با هدایت اتاق عملیات روانی ضد ایران مدیریت می‌شوند، به هنرمندان ایرانی حمله کردند. هنرمندان پیش از این نیز اقدامات مشابه ولی دیرهنگامی کرده بودند؛ اما به نظر می‌رسد، این بار دیپلماسی عمومی به موقع شروع شده و قاعدتاً نباید به این حرکت خلاصه شود. البته برخی هنرمندان که گرین‌کارت یا اقامت آمریکا داشتند، به واسطه ترس از واکنش آمریکا به اقدام آنها، از همراهی و هم‌صدایی خودداری کردند.

کیفرخواست جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی صادر شد

دادستان تهران:پرونده جعبه سیاه بانک زنجانی اواخر هفته گذشته به صدور کیفرخواست منجر گردید و به دادگاه ارسال شده است و امیدواریم به زودی در نوبت محاکمه قرار گیرد.در حوزه دستگیری دلالان ارز ظرف یک ماهه گذشته تا به امروز حدود ۷۰ متهم دلالی ارز که در خیابان ها به خرید و فروش ارز اقدام می کردند،‌ دستگیر و بازداشت شده‌اند.خرید و فروش ارز در معابر جرم محسوب می‌شود و ممنوع است و حتما دستگیر خواهند شد و تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.صدور ۱۰ کیفرخواست مهم در پرونده های اقتصادی در دادسرای پولی و بانکی از جمله کیفرخواست آقای هدایتی و چند پرونده مهم دیگر، نشانه فعالیت گسترده شعب ویژه است.در تهران حداقل تا هفته گذشته به ۶۰ نفر از محکومان مهریه که در زندان بودند مرخصی اعطا شد تا بتوانند کارشان را پیگیری کنند.این شیوه ادامه پیدا خواهد کرد تا فقط کسانی که تمکن مالی دارند و در نزد دادگاه ثابت شده اما از پرداخت استنکاف می کنند، در زندان بمانند
تذکر مهم به بازنشستگانی که همچنان مسئولیت دولتی دارند

یک مقام مسئول دولتی با ارسال بخشنامه ای در روزهای اخیر خطاب به روسای همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی، با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق و جامع اصلاحیه قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، به مخاطبان این ابلاغیه متذکر شده استثنائات ذکر شده در این مصوبه مجلس، برای افراد مستثنا شده حقی ایجاد نمی کند، بنابراین ادامه به کارگیری افراد مذکور منوط به نیاز دولت و طی شدن سیر اداری مربوط است.

به تهدید تغییرات اقلیمی کشور مشکوکم

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: در یکی سخنرانی‌هایم اعلام کردم که به تهدید تغییرات اقلیمی کشور مشکوک هستم؛ اما برخی افراد این موضوع را به سخره گرفتند. سوال این است که آیا آزمایشی علمی برای رد این موضوع دارید؛ البته کشور فاقد چنین آزمایشگاهی است. سردار «غلامرضا جلالی» ادامه داد: در موضوع تغییرات اقلیمی که مشکوک هستیم، اگر دیگران می‌توانند به صورت علمی ثابت کنند که این اتفاق ماهیت طبیعی دارد، اعلام کنند. سردار جلالی افزود: برای بررسی زیرساخت‌های علمی نیازمند آزمایشگاه‌های پیشرفته هستیم تا بانک اطلاعات تهدیدات را ایجاد کنیم.
عاقبت بودجه ضد ایرانی

سعید کمالی‌دهقان، خبرنگار گاردین نوشت: «می‌توانم تأکید کنم که جمال خاشقجی به این دلیل کشته شد که صبح 26 سپتامبر از استانبول با من تماس گفت و فاش کرد محمدبن‌سلمان و سعود القحطانی، شبکه ایران اینترنشنال در لندن را تأمین مالی می‌کنند.» روزنامه گاردین چندی پیش به نقل از منابعی که نام نبرده بود، نوشت: «القحطانی نماینده تام‌الاختیار اطلاعاتی بن‌سلمان در تأمین بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال دست داشته است.» در گزارش این نشریه انگلیسی آمده بود: «بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال مستقر در لندن، از طریق شرکتی تأمین می‌شود که رئیس آن یک تاجر عربستانی است. این تاجر با بن‌سلمان که به عقیده بسیاری در قتل خاشقجی دست داشته است، روابط نزدیکی دارد.» گاردین در ادامه منبع بودجه هنگفت این شبکه را بررسی کرد و نوشت: «عربستان سعودی 250 میلیون دلار برای راه انداختن ایران اینترنشنال که هیچ‌گونه درآمدی از طریق تبلیغات ندارد، هزینه کرده است
بررسی کارنامه مسئولان در مردمی کردن اقتصاد

پس از آن که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خردادماه سال 1396 مصوب کرد برنامه ملی "مردمی کردن اقتصاد" در اولویت فعالیت دستگاه های ذی ربط قرار بگیرد، یک نهاد مسئول با ارسال نامه ای به اعضای کارگروه تشکیل شده برای این موضوع و مخاطبان این مصوبه، از آن ها خواسته برای اعلام پیشرفت ساز و کارهای اجرای برنامه مذکور، ارائه فهرست جلسات کارشناسی برگزار شده با حضور نمایندگان دستگاه ها و نهادهای ذی ربط و تدوین بسته های سیاستی با رویکرد اقتصاد رقابتی و اجرای کامل سیاست های اصل 44 قانون اساسی اقدام کنند.
پیش‌بینی ترامپ در مورد ایران!

جان بولتون در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر اینکه در صورت خروج ایران از برجام آیا گزینه نظامی علیه این کشور روی میز است، گفت: «این [گزینه] هیچ جایی در برنامه‌ریزی‌های ما ندارد.» به گزارش شبکه خبری العالم، جان بولتون افزوده است: «رئیس‌جمهور(ترامپ) فکر نمی‌کند ایران از توافق خارج شود

ظریف و معاونانش طرفدار چه تیمی هستند؟

ظریف در گفت‌وگوی رادیویی با برنامه پارک شهر رادیو تهران در پاسخ به این سوال که طرفدار پرسپولیس است یا استقلال، گفت: طرفدار تیم ملی هستم.وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان این‌که اطلاعات ورزشی‌ام کم است، در پاسخ به سوال مجری ورزشی این برنامه که آیا ورزش می‌کند یا نه؟ گفت: به صورت مختصر وقتی فرصت داشته باشم پیاده‌روی می‌کنم، ولی متاسفانه نمی‌توانم بازی تیم‌های کشور را پیگیری کنم و در این زمینه در بی‌سوادی مطلق به سر می‌برم.مجری برنامه خطاب به ظریف گفت: اقای عراقچی معاون شما پرسپولیسی هستند. یک معاون استقلالی نیز انتخاب کنید که ظریف با خنده جواب داد آقای روانچی و آقای عراقچی هر دو پرسپولیسی هستند.

اخبار روزانه:
* حضور اتباع بیگانه در بخش مرکزی شهرستان ساوه به ویژه روستاهای سقانلیق، هریسان، غازم‌آباد، اوجان و باغشیه شهرستان ساوه افزایش یافته که این حضور نارضایتی بسیاری از روستاییان را به همراه داشته است. در روستای اوجان و هریسان افاغنه مجاز و غیر مجاز افزایش داشته است، به طوری که می‌توان گفت، جمعیت افاغنه در روستاهای هریسان با جمعیت اهل روستا برابر شده است.
*محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار تصویری از نیوزویک که در آن به نقل از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا آمده است؛ «اگر ایران می‌خواهد مردمش غذا داشته باشند،‌ باید به آمریکا گوش کند»، در توئیتی نوشت: «ما هیچ وقت فراموش نمی‌کنیم که پمپئو وزیر خارجه آمریکا آشکارا و در تلاشی ناامیدانه برای اعمال توهمات آمریکا بر ایران، مردم ایران را به گرسنگی، که جنایتی علیه بشریت است، تهدید می‌کند.» وی افزود: «همچون اسلاف خود، او هم خواهد آموخت که برخلاف تلاش‌های آمریکا، ایران نه تنها به حیاتش ادامه می‌دهد؛ بلکه بدون قربانی کردن حق حاکمیتش، به پیشرفت ادامه خواهد داد
* مجتهد، فعال رسانه‌ای سعودی، در پیام توئیتری فاش کرد: سلمان‌بن‌عبدالعزیز شاه سعودی سفر دوره‌ای داخلی خود به مناطق مختلف این کشور را به دلیل کسالت قطع کرد و به پایتخت عربستان بازگشت. وی افزود: شاه سعودی در بیمارستان تخصصی به سر می‌برد و بازگشت او به ریاض برنامه‌ریزی شده نبود؛ زیرا قرار بود که از منطقه حائل به منطقه الجوف عزیمت کند و پس آن از مناطق دیگری بازدید داشته باشد، اما محمدبن‌سلمان فرزندش تصمیم گرفت که پدرش را پس از بروز کسالت، به ریاض بازگرداند. گفتنی است، پس از آن بن‌سلمان خود سفرها را ادامه می‌دهد.
* فرزانه رجایی‌سلماسی، مدیر مبارزه با پولشویی با اشاره به خروج چهار بانک و مؤسسه مالی از فهرست تحریم‌های ثانویه، گفت: چند روز پس از اعلام تغییری که در فهرست تحریم‌های آمریکا اعمال شد، گفته شد اشتباهی به وجود آمده و آمریکا بانک‌های «خاورمیانه»، «حکمت ایرانیان»، «قرض‌الحسنه مهر ایران» و مؤسسه مالی «توسعه» را از فهرست تحریم‌های ثانویه خارج کرد و تحریم‌ها از آنها برداشته شد.
* راویش کومار، سخنگوی وزارت خارجه هند اعلام کرد: دهلی‌نو در حال بررسی جزئیات معافیت از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران است. ما از معافیت‌های اعطا شده استقبال می‌کنیم؛ زیرا این معافیت‌ها برای تضمین امنیت انرژی هند بسیار اهمیت دارد. گفتنی است که دولت هند به تازگی سفارش خرید 9 میلیون بشکه نفت از ایران را به ثبت رسانده است.
* طی دوره پنج ساله از خرداد 1392 تا خرداد 1397 بدهی بانک‌‌ها به بانک مرکزی از 53 هزار میلیارد تومان به 140 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. روند پُر شتاب استقراض بانک‌‌ها از بانک مرکزی سبب افزایش سهم بدهی بانک‌‌ها به بانک مرکزی به بیش از 50 درصد در سال‌‌های اخیر شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: