به‌روز شده در: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

اوج وقاحت بن‌سلمان
ولی‌عهد سعودی در دیدار با هیئتی از اونجلیست‌های آمریکا به ریاست «جوئل روزنبرگ» با وقاحت تمام مدعی شده است، قتل خاشقجی نباید موجب شود جهان به تهدید ایران بی‌توجهی کند! روزنبرگ که تابعیت آمریکایی‌ـ صهیونیستی دارد و هم اکنون در فلسطین اشغالی زندگی می‌کند و زمانی هم برای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی کار ‌کرده، گفته است: بن‌سلمان در این دیدار قتل خاشقجی را مسئله‌ای وحشتناک خوانده و گفته است عاملان این حادثه را مجازات می‌کند؛ اما این پرونده نباید جهان را از «تهدید ایران در منطقه و جهان» غافل کند! این در حالی است که مقامات ترکیه‌ای گفته‌اند دستور قتل خاشقجی از بالاترین سطح رژیم سعودی صادر شده است و افرادی هم که عاملان این حادثه معرفی شده‌اند، همگی از معتمدان و نزدیک‌ترین افراد به بن‌سلمان بوده‌اند. ولی‌عهد سعودی نیم ساعتی هم درباره مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطین و راه‌های گرم شدن روابط میان این رژیم و عربستان سعودی صحبت کرده است. روزنبرگ می‌گوید بن‌سلمان از حاضران در جلسه خواسته است مطالب مطرح‌شده در این بخش از دیدار را جایی نقل نکنند.

کسانی به بن‌بست رسیده‌اند که کعبه آمال‌شان غرب است
محسن رفیق‌دوست گفت: آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم، خود به بن‌بست رسیده‌اند. انقلاب همانند یک قطار بود و راننده این قطار، امام(ره) و امروز هم رهبر معظم انقلاب است. این قطار به سمت مقصدش حرکت می‌کند. امام همه را سوار این قطار کرد. عده‌ای در مسیر دیدند نمی‌توانند با این قطار به مقصدش بیایند؛ شروع به دویدن در خلاف جهت حرکت قطار کردند. به انتهای قطار که رسیدند، دیدند چاره‌ای جز پیاده شدن ندارند؛ جبهه‌ ملی‌ها و نهضت‌ آزادی‌ها از این قطار پیاده شدند. وی افزود: هنوز عده‌ای مانده‌اند که باید از این قطار پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم. به چه بن‌بستی رسیده‌ایم که امروز دشمن ما از اینکه خط دفاعی ما به مدیترانه رسیده است، وحشت دارد! رفیق‌دوست تأکید کرد: آنهایی به بن‌بست رسیده‌اند که اجازه نمی‌دهند مردم کار خود را انجام دهند. آنها به بن‌بست رسیده‌اند چون کعبه آمال آنها غرب و اروپا است.

ایرادات شورای نگهبان به CFT رفع شدنی نیست
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: در صورت پیوستن ایران به FATF همه سر پل‌های دور زدن تحریم‌ها را خودمان به آمریکا معرفی می‌کنیم. اگر FATF را بپذیریم، برای دور زدن تحریم‌ها دچار مشکل می‌شویم و دولت به صورت قانونی نمی‌تواند تحریم‌ها را دور بزند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری افزود: ایرادات ۲۲گانه شورای نگهبان به کمیسیون امنیت ملی ارسال شده است تا رفع شود؛ اما ایرادات شورای نگهبان به متن کنوانسیون CFT است و کمیسیون امنیت ملی نمی‌تواند متن این کنوانسیون را تغییر بدهد. وی گفت: به احتمال زیاد این لایحه به مجمع تشخیص ارسال می‌شود و مجمع نیز به دلیل اینکه ایرادات شورای نگهبان محکم است و خود مجمع هم نظر منفی کارشناسی به این لایحه دارد، این لایحه را رد خواهد کرد.

ایران از طوفان تحریم‌ها به سلامت عبور خواهد کرد
خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اعلام کرد: تهران قادر خواهد بود بدون فروپاشی اقتصادی، این طوفان تحریمی را پشت سر گذارد. این خبرگزاری انگلیسی دلیل موفقیت ایران را افزایش قیمت نفت در بازار و اختلاف نظر میان آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی توصیف کرد. یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، به رویترز گفت: «شرایط ایران از پیش از سال 2016 بهتر است؛ به دلیل قیمت بالای نفت و این واقعیت که آمریکا این بار منزوی است.» رویترز به نقل از یک کارشناس دیگر افزود، ایران قادر خواهد بود بخش اعظمی از درآمدهای حاصل از مبادلات خارجی خود را حفظ کند و به این ترتیب خواهد توانست یارانه اقلام اساسی وارداتی را تأمین کرده، قیمت این محصولات را پایین نگه داشته و جلوی تورم را بگیرد.

هیچ حمایت بین‌المللی از تحریم‌ها وجود ندارد
ارنست مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا و یکی از دو مقام آمریکایی که همراه جان کری، وزیر خارجه وقت این کشور نقش بسیار مهمی در امضای توافق هسته‌ای داشت، در گفت‌وگو با بلومبرگ درباره اوضاع بازار نفت با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران گفت: «دور کنونی تحریم‌ها یک تفاوت فاحش نسبت به دور قبل دارد و آن این است که پیش از توافق هسته‌ای همه دنیا با ما در اعمال تحریم‌ها علیه ایران همکاری کرد؛ اما در شرایط کنونی آمریکا به صورت یکجانبه اقدام به خروج از توافق هسته‌ای کرده است.» این وزیر سابق آمریکایی معتقد است: «من نمی‌گویم این تحریم‌ها بی‌اثر خواهند بود، بلکه آنها به صورت محدود اثرگذار خواهند بود و بعید است شاهد تأثیر قابل توجه آنها باشیم

تخریب آیت‌الله یزدی ادامه دارد

چندی پیش و با انتشار نامه اعتراضی آیت‌الله محمد یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی برای دیدار با برخی خواص فتنه ۸۸ موج هجمه اصلاح‌طلبان به آیت‌الله یزدی شروع شد و به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد. در روز‌های اخیر انتشار تصویری از صفحه اینستاگرام یک دختر ساکن امریکا و معرفی او به عنوان نوه آیت‌الله یزدی خبرساز شد. آن دختر نوه دختری آیت‌الله یزدی است، اما چرا گفته نمی‌شود که او دختر دکتر محمدرضا تخشید، رئیس اصلاح‌طلب دانشکده حقوق دانشگاه تهران است و زمانی که سه سال پیش به عنوان ریاست دانشکده انتخاب شد، اصلاح‌طلبان از این انتخاب استقبال کردند و صادق زیباکلام گفت: باید این انتخاب را به فال نیک بگیریم! همان زمان کیهان اعتراض کرد که انتخاب او شتابزده بوده و رتبه بالای علمی هم نداشته است. نکته بامزه آنکه برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب همچون خبرآنلاین همان زمان برای جلب توجه اصولگرایان تیتر زدند که «داماد آیت‌الله یزدی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد» در حالی که قرابت فکری و سیاسی میان آیت‌الله یزدی و محمدرضا تخشید وجود ندارد. حال آیا حساب نوه را باید با پدربزرگ یکی دانست یا با پدرش؟! چرا اصلاح‌طلبان نمی‌گویند فلانی دختر دکتر تخشید است و ترجیح می‌دهند او را به نام پدربزرگش بخوانند؟!
هواداران تراکتور، کاشیما را تشویق کردند

یکی از حواشی بازی تیمهای تراکتورسازی و ذوب آهن اصفهان این بود که هواداران تیم تبریزی دست به تشویق تیم کاشیما زدند. آنها با شعارهای معروف فارسی تیم ژاپنی را مورد تشویق قرار دادند و سپس شعارهایی علیه تیم پرسپولیس سر دادند. در ابتدا چند سکو مشغول این کار بودند اما دقایقی بعد کل استادیوم دست به تشویق کاشیما آنتلرز ژاپن زدند و همانطور که گفته شد علیه پرسپولیس شعار دادند.
شکایت شیطان‌پرستان از یک سریال تلویزیونی
!
گروه «معبد شیطانی» از کمپانی «نت‌فلیکس» و «برادران وارنر» به دلیل استفاده بدون اجازه از نماد این گروه در یکی از سریال‌های خود شکایت کرده است. این گروه از دادگاه تقاضای غرامت ۵۰ میلیون دلاری کرده که نت‌فلیکس در سریال «ماجراهای ترسناک سابرینا» از مجسمه «بافومِت» (نماد شیطان‌پرستان) برای نشان دادن «وحشت شیطانی» استفاده کرده‌اند!گروه «معبد شیطانی» بخاطر نصب نمادهای مذهبی در اماکن عمومی و ایجاد دردسر و زحمت برای دولت‌ به شهرت رسیده‌اند. شکایت این گروه روز پنج‌شنبه به دادگاه نیویورک تسلیم شد و در آن آمده که در چهار قسمت از این سریال مجسمه «بوفامت» به تصویر کشیده شده است.
اتفاق عجیب در بازسازی ورزشگاه آزادی

اخیرا یک اتفاق عجیب در بازسازی استادیوم آزادی رخ داد. کارگران برای تعمیر سکوی vip مجبور شدند یکی از دیوارها را بشکافند که بعد از شکافتن آن، متوجه 6 توالت پشت دیوار شدند که سال های سال بلا استفاده مانده بود! جالب اینکه هیچ کس هم نمی دانست چرا این دیوار جلوی توالت ها کشیده شده است! در حالی که استادیوم آزادی با کمبود سرویس های بهداشتی مواجه است
یک اتفاق عجیب در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد مشهد طی چند روز گذشته به این بهانه که در صورت برکنار نکردن اساتید بازنشسته، سازمان تامین اجتماعی مستمری آنان را قطع می‌کند تعدادی از اساتید بازنشسته خود را که حق‌التدریس به‌کارگیری کرده بود از کار برکنار کرد که همین مسئله سبب تعطیلی سه هفته‌ای برخی کلاس‌ها و یک هفته‌ای برخی دیگر شده است.یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته علوم اجتماعی این دانشگاه گفت: حدود دو ماه از ترم تحصیلی می‌گذرد و دانشگاه به یکباره تصمیمی می‌گیرد چند تن از اساتید بازنشسته را از کار برکنار کند. چند روز پیش بود که از طرف دانشگاه پیامکی ارسال شد با این مضمون که «برخی از کلاس‌ها تشکیل نمی‌شود»؛ زمانی که به‌دانشگاه مراجعه کردم و علت را جویا شدم، مسؤولان دانشگاه عنوان کردند به‌دلیل اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مجبور به برکنار کردن اساتید بازنشسته شدیم
چین هواپیمای مسافربری به ایران نمی‌فروشد

یک شرکت دولتی چین احتمال فروش هواپیماهای مسافربری به ایران برای کمک به این کشور جهت احیای ناوگان هوایی اش را رد کرد. این در حالی است که مدیر یک شرکت روسی گفته، مسکو در خصوص قراردادن برنامه های خود در معرض ریسک تحریم های آمریکا احتیاط می کند. این اظهارات که در طی دو مصاحبه مجزا در حاشیه نمایشگاه هوایی ژوهای چین بیان شده نشان دهنده چالش هایی است که پس از تشدید تحریم های آمریکا، ایران برای واردات هواپیمای مسافربری با آن مواجه است. این در حالی است که شرکت ایران ایر تصریح کرده که از پیشنهادات عرضه کنندگانی که مشمول محدودیت های صادرات قطعات هواپیمای آمریکا نمی شوند استقبال می کند.
سرعت عمل جالب برخی دستگاه ها در پاسخ به نامه فوری دولت

در حالی که یک مقام مسئول با ارسال بخشنامه ای در اوایل شهریورماه امسال، از مدیران روابط عمومی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی خواسته بود با توجه به دستورالعمل فعالیت رسانه ای مقامات اجرایی، گزارش فعالیت خود در حوزه هایی چون مصاحبه های تلویزیونی، جلسه توجیهی با اهالی رسانه و بازدید از مناطق محروم را به صورت «فوری» برای ارائه به رئیس دفتر رئیس جمهور تا 11 شهریورماه ارسال کنند، بررسی ها نشان می دهد برخی دستگاه ها طی روزهای اخیر اقدام به ارسال درخواست برای زیرمجموعه های خود کرده اند تا برای تهیه این گزارش اقدام شود!


ذره بین دولت روی بازدهی گردهمایی‌ های بین المللی

پس از ارائه گزارشی در روزهای گذشته از سوی یک مسئول اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، مصوب شده با توجه به ضرورت بهبود عملکرد و ارتقای بهره وری اعتبارات اختصاص یافته، از این پس گردهمایی‌ های بین المللی از جمله فارابی، خوارزمی و ... که در کشورمان برگزار می شوند، از حیث تحقق اهداف و همپوشانی دلایل برگزاری، صرفه جویی در هزینه ها، بهبود عملکرد در صورت دوسالانه شدن و ... توسط تعدادی از دستگاه ها و کارشناسان خبره دولت مورد بازنگری و بررسی قرار گیرند.
واکنش کدخدایی به سیاسی خواندن ایرادات شورای نگهبان درباره
CFT
یسخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: در CFT واژه لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه‌ای وجود ندارد. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در حساب توئیتری خود نوشت: «‌هنگام بررسی کنوانسیون پالرمو، شورای نگهبان با ایراداتی نیز در ترجمه آن مواجه گشت و مجلس آنها را اصلاح کرد. در CFT نیز واژه لیست سیاه محل ایراد بود در حالی که در اسناد FATF چنین واژه ای وجود ندارد. اکنون باید سوال شود چگونه این مصوبات تصویب شدند؟ آیا ایرادات شورا سیاسی است یا …؟»/
در دولت نظریات هاشمی را در اقتصاد قبول نداشتیم

محمد غرضی گفت: نظریه چاپ پول و تزریق آن به جامعه با هدف پایدار ماندن دولت در دنیا رد شده است. از دهه شصت تاکنون دوره دوم، دولت‌ها نه تنها خوشنام نشدند بلکه خدا خدا می‌کردند از این گرفتاری نجات پیدا کنند و بروند. ما اصلا نظریات آقای هاشمی را در اقتصاد کشور با توجه به اتفاقاتی که می افتاد قبول نداشتیم. شاید ده ها بار خدمت مرحوم هاشمی رسیدم و گفتم، «با تزریق تورم نمی شود دولت اداره کرد». بالاخره یک روز هم مجبور شد این حرف را بپذیرد.
اسامی ذوب‌کنندگان جسد خاشقجی در اسید فاش شد

منابع آگاه در ترکیه جمعه نام سه نفر از کسانی را که در ذوب کردن جسد «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی با اسید دست داشتند، فاش کردند. شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه نوشت: «ماهر المطرب»، «صلاح الطبیقی» و «ذعار الحربی» سه نفری هستند که نام آنها فاش شده است. منبع آگاه در دفتر دادستانی کل ترکیه دیروز پنجشنبه فرضیه ذوب شدن جسد «جمال خاشقجی» رونامه نگار منتقد رژیم سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه با اسید و مواد شیمیایی تأیید کرد.
اخبار روزانه:
*
میدل‌ایست‌آی در گزارشی افشا کرد، عربستان مانع آن شده است تا یک میلیون و پانصد هزار فلسطینی‌ دارای گذرنامه موقت اردنی، مناسک حج و عمره را به جا آورند. این اقدام به مثابه بخشی از سیاست جدید عربستان برای توقف صدور روادید حج تمتع و عمره برای فلسطینی‌ها در اردن، لبنان و قدس شرقی است. یک منبع اردنی آگاه در این باره به این پایگاه اینترنتی گفته است: این تصمیم عربستان بخشی از توافق‌نامه دوجانبه‌ای با اسرائیل برای پایان دادن به «هویت فلسطینی و حق بازگشت پناهندگان است
*
آمارها نشان می‌دهد، اقلام عمده صادراتی ایران طی هفت ماهه نخست سال 1397 شامل «میعانات گاز‌ی» به ارزش 2/7 میلیارد دلار، «پروپان مایع شده» به ارزش 1/2 میلیارد دلار، «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» به ارزش 980 میلیون دلار، «گاز طبیعی مایع شده» به ارزش 949 میلیون دلار و «متانول» به ارزش 849 میلیون دلار بوده است. همچنین در هفت ماهه نخست سال جاری مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با 5/7 میلیارد دلار، چین با 5/3 میلیارد دلار، امارات متحده عربی با 4/6 میلیارد دلار، افغانستان با 1/8 میلیارد دلار و هند با 1/3 میلیارد دلار بوده‌اند.
* وبگاه «کوین ریوت» نوشت: دولت روسیه با حمایت پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور تصمیم گرفته است یک ارز دیجیتالی اختصاصی برای روسیه عرضه و معرفی کند که به طور کامل تحت نظارت و مدیریت دولت این کشور بوده و همانند دیگر ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین قابل استخراج یا ماینینگ نخواهد بود. این ارز دیجیتالی رمزنگاری شده احتمالاً کریپتو روبل نام دارد.
* روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت نوشت: تل‌آویو درباره از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به صورت رسمی اظهار خشنودی کرده و از سقوط نظام تهران در اثر این تحریم‌ها صحبت می‌کند. در مقابل، کارشناسان و تحلیلگران درباره فایده تحریم‌ها و تأثیر فعلی آن، تردید دارند و این دقیقاً با روایت رسمی اسرائیل در زمینه آثار تحریم‌ها تناقض دارد.
* محمود یوسفی، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور از ذخیره‌سازی بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن برنج در انبارها و سیلوهای زیر پوشش این شرکت خبر داد و گفت: از نظر ذخیره کالا وضعیت خوبی داریم و هیچ مشکلی برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم وجود ندارد.
* خبرگزاری رویترز اعلام کرد: شرکت ملی نفت چین موسوم به «سینوپک» همچنان پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران، از طریق تانکرهای شرکت ملی نفتکش ایران نفت می‌خرد. به گزارش رویترز، این شرکت چینی قرار است به تنهایی در شش ماه آینده روزانه 360 هزار بشکه نفت از ایران بخرد.
* وزیر خارجه هندوستان در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد: برای کشورش این امکان وجود ندارد تا میزان واردات نفت از ایران را به صفر برساند. وی تأکید کرد: دهلی نو هیچ برنامه‌ای برای قطع واردات نفت از ایران در آینده نزدیک ندارد.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: