به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

ایران چگونه می‌توانست از جنجال خاشقجی بهره‌برداری کند!
به گفته یورونیوز، نحوه بهره‌برداری ایران از قتل روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود، ایران را از بطن توجهات بین‌المللی دور کرده است. تهران هر چند در بسیاری از محافل آمریکایی، به ویژه آنها که روابط گرمی با ریاض و تل‌آویو دارند، مسئله خاورمیانه معرفی می‌شود؛ اما این نگاه در پایتخت‌های اروپایی وجود ندارد. حالا ایران با بهره‌جویی از یک دیپلماسی هوشمندانه می‌تواند از موج ایجاد شده علیه سعودی به سود خود بهره جوید. اقداماتی چون آزاد کردن زندانیان دوتابعیتی آمریکایی و بریتانیایی در این شرایط می‌توانست گامی مؤثر برای تغییر در اصل معادله مقصرنمایی ایران در بحران‌های امنیتی و سیاسی خاورمیانه ایجاد کند.

پژواک ضدانقلاب در «صدا»

هفته‌نامه صدا یک بخش جدید اضافه کرده که در آن یک رویداد سیاسی را توضیح می‌دهد و سپس به واکنش‌های سه خط و جریان به این موضوع می‌پردازد؛ اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و اپوزیسیون.هیچ‌کدام این بازتاب‌ها حاوی نقدی نیست و خبر خام منعکس شده است. حتی اگر بدون هیچ قضاوتی در مورد نیت مدیران این هفته نامه در مورد این اتفاق رسانه‌ای بی سابقه قضاوت کنیم، نتیجه ناگزیرش وزن دهی به مواضع اپوزیسیون در مقام خط سوم در کنار دو خط اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در کشور است، آن‌چنان که خود این هفته هم عنوان خط یک و خط دو را به این دو جریان داخلی و خط سه را به نگاه اپوزیسیون اختصاص داده است.هر قدر خوش‌بینانه هم نگاه کنیم، این کار تابوشکنی از حضور ضدانقلاب در رسانه‌های رسمی کشور و عادی‌سازی این اتفاق است و به نوعی رسمیت بخشی به رسانه‌های ضدانقلاب است. نمی‌شود آنقدر خوش‌بین بود که بگوییم مدیران هفته نامه صدا از این نتیجه ناگزیر اقدامشان مطلع نیستند.
بازگشایی کانال ارزی میان ایران و اروپا
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نوشت: جزئیات کانال مالی برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته در بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. ایجاد کانال مالی بر این درک مشترک مبتنی است که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی با وجود خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، به برقراری و تداوم روابط تجاری با یکدیگر تمایل دارند. در این راستا، به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار طرفین قرار گرفته است. کانال مزبور کارکرد نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را دارد. این امکان را برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی فراهم خواهد کرد که ارز حاصل از صادرات خود را دریافت کنند. گفتنی است، هر دو طرف بر تسریع در عملیاتی شدن این فرایند تأکید دارند. انتظار می‌رود به زودی جزئیات و نحوه استفاده از کانال مزبور نهایی شده و به اطلاع هموطنان و فعالان اقتصادی رسانده شود.

حواشی حساب‌های مسدودی ایرانی‌ها در عمان
اعلام انسداد حساب‌های بانکی ایرانی‌ها در عمان و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات برای رفع مسائل بین طرفین طولی نکشید که با تکذیب این موضوع همراه شد. در توضیح اتاق مشترک ایران و عمان آمده بود که طی هفته‌های گذشته این اتاق مشترک توانسته است از طرفی رایزنی با مقامات ارشد دولت عمان و مدیران ارشد بانک‌های عمانی، زمینه افزایش روابط اقتصادی فعالان بخش خصوصی دو کشور را فراهم کند؛ اما برخی تلاش دارند با وجود وضعیت خوب روابط میان دو کشور موجب نگرانی تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی و ایرانی‌های مقیم عمان شوند. اگر چه اعلام شد حساب همه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایرانی که با رعایت ضوابط قانونی در عمان حساب بانکی ایجاد کرده و قوانین حاکم از جمله ضوابط پولشویی را رعایت کرده‌اند، باز است و هیچ محدودیتی برای امور بانکی آنها وجود ندارد.

نامه‌ رسول خادم از مجارستان به رئیس‌جمهور!
رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی در نامه‌ای به دکتر روحانی، رئیس‌جمهور با بیان اینکه در ابتدای صف مسئولیت پذیرش نواقص هستیم، اعلام کرد: با تدارکات فعلی بخش قابل توجهی از این نواقص کاهش نخواهد یافت و این موضوع مورد پذیرش قهرمانان ملی و مردم نیست. وی در بخشی از نامه خود نوشت: ایستاده‌ایم تا همه دنیا صدای سرود ملی «ایران» را بشنوند، در زمان اشتباهات فنی و شکست قهرمانان‌مان نیز در ابتدای صف مسئولیت پذیرش نواقص هستیم؛ اما برای رقابت با حریفان مدعی در جهان ورزش، بخش قابل توجهی از این نواقص بدون تدارکات لازم، کاهش نخواهد یافت و ادامه آن مورد پذیرش قهرمانان ملی و مردم حمایت‌کننده آنها نیست.

اطلاعات خریداران نفت ایران محرمانه باقی می‌ماند
شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس می‌گوید برای خرید نفت در بورس انرژی هیچ محدودیتی برای حضور خریداران وجود ندارد و همه می‌توانند در این معاملات نفت خام را خریداری کنند. او می‌گوید سازمان بورس اطلاعات خریداران نفت را همچون اطلاعات سهامداران افشا نمی‌کند. وی درباره مقدار سرمایه خارجی که در بازار سرمایه انجام شده، گفت: خارجی‌ها ۲۲۰۰ میلیارد تومان در بازار سرمایه ما سرمایه‌گذاری کردند که نسبت به ابتدای سال ۲۱ درصد و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد داشته است. این موضوع نشان می‌دهد، با وجود تبلیغ برخی رسانه‌های غربی، کشور ما در جذب سرمایه‌گذار خارجی موفق عمل کرده است.
توصیه اخلاقی آیت‌الله جوادی آملی به رسانه‌ها

آیت‌الله جوادی آملی در شرح سی و پنجمین کلمه از کلمات قصار حضرت بیان داشت: سی و پنجمین جمله قصار این است که «مَنْ أَسْرَعَ إِلَی النَّاسِ بِمَا یکْرَهُونَ قَالُوا فِیهِ [مَا] بِمَا لَا یعْلَمُونَ»؛ اولاً ما موظفیم اسرار دیگران را حفظ کنیم، یک؛ و اگر کسی نقصی دارد و ما خواستیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم، آرام، آهسته و مخفیانه با خود او در میان بگذاریم، دو؛ مشکل ما این است که نهی از منکر که واجب است را انجام نمی‌دهیم؛ اما غیبت و بدگویی که حرام است را انجام می‌دهیم. کسی که در جلسه‌ای نشسته و نقص دیگری را می‌گوید، کار حرام انجام می دهد. اگر واقعاً خیرخواه هستید و خیر او و خیر جامعه را می‌خواهید، آرام به خودش بگویید و هدایتش بکنید. برای خندیدن و خنداندن، در روزنامه و رسانه نقص اشخاص را نوشتن و آبروی اشخاص را بردن، نهی از منکر نیست بلکه اشاعه فحشاست.
دردسر 2.5 میلیارد دلاری واردکنندگان برای تسویه با دولت

بر اساس گزارش جدید یک مسئول اقتصادی به تعدادی از مدیران ارشد دولتی، اعلام شده بسیاری از واحدهای تولیدی طی سال های قبل برای تأمین مواد اولیه و قطعات خطوط تولید به صورت ریفاینانس یا یوزانس (مدت دار) شش ماهه و یک ساله اقدام کرده اند اما هم اکنون با سررسید شدن اعتبارات اسنادی فوق و تغییر شرایط ارز اختصاصی، امکان تسویه حساب با بانک عامل امکان پذیر نیست که بر اساس تخمین ها، این تعهدات ارزی حدود 2.5 میلیارد دلار برآورد می شود.

دستور ویژه به 3 وزیر درباره واردات روغن

یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال ابلاغیه ای طی روزهای اخیر خطاب به وزیران صنعت، بهداشت و جهادکشاورزی، متذکر شده با توجه به اختیارات ناشی از اصل 138 قانون اساسی، هیئت دولت موافقت کرده با عنایت به این که نمونه برداری و تطابق نتایج با استانداردهای مربوط به محموله های روغن خام متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران که در بنادر جنوبی کشور قرار دارند، انجام شده و سلامت آن ها توسط سازمان غذا و دارو نیز تایید شده، برای ترخیص و عرضه این محموله ها اقدام شود.

فقط ۲۰ درصد مردم چابهار به آب شرب دسترسی دارند

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: مردم شهرستان چابهار ۲۰ درصد از آب شرب بهره‌مندند، آن هم شهرستان و استانی که دقیقا کنار دریای عمان است و اگر مسئولان دست دراز کنند می‌توانند از آب این دریا برداشته و به مردم بدهند. عزیز سارانی اظهار داشت: مردم شهرستان چابهار ۲۰ درصد از آب شرب بهره‌مندند، آن هم شهرستان و استانی که دقیقا کنار دریای عمان است و اگر مسئولان دست دراز کنند می‌توانند از آب این دریا برداشته و به مردم بدهند. وی افزود: تصفیه‌کن‌های بزرگ آب جهت شیرین‌سازی هزینه‌های زیادی را در بر دارد که دولت زیر بار این هزینه نمی‌رود و نمایندگان شورای عالی استان‌ها تقریبا یک سال و نیم است که پیگیر این موضوع هستند. مشکلی که به دلیل خشکسالی ۲۰ سال است گریبانگیر مردم منطقه شده و با قطع شدن آب رودخانه هیرمند، این استان وضعیت مناسبی ندارد. چاه‌ها همه خشک شدند و تنها چشم امید مردم به بارندگی در کشور افغانستان است که رودخانه هیرمند در آنجا جریان پیدا کرده و آب آن به اینجا منتقل شود که البته تاکنون این اتفاق صورت نگرفته است.

نماینده مجلس: روحانی انگیزه ای برای فعالیت ندارد

سیدمحمدجواد ابطحی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در ارزیابی خود نسبت به چهار وزیر پیشنهادی دولت، اظهار داشت: فکر می کنم آقای روحانی دچار روزمرگی شده و انگیزه و امیدی برای فعالیت ندارد. وی افزود: جابجایی و معرفی وزرای پیشنهاد شده از سوی دولت در حالی که افراد توانمندتری داشتیم نشان می دهد که آقای روحانی هم خود انگیزه ای برای کار کردن ندارد و هم تحت فشار گروه های سیاسی قرار دارد.
کندی توزیع ارز در عراق و دردسر زائران

میر مسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا با اشاره به مشکلات ایجاد شده در ارتباط با روند توزیع ارز بین زائران در کربلا گفت: علی‌رغم این‌که گفته شده ۱۷ باجه در کربلا برای توزیع ارز فعال است، فقط یک باجه در این زمینه فعالیت می‌کند و ما اکنون با زائرانی روبه‌رو هستیم که در اپلیکیشن« بله» برای دریافت ارز ثبت نام کرده‌اند و به امید دریافت ارز در عراق از داخل کشور با خود ارزی به همراه نیاوردند و اکنون با توجه به روند کند توزیع ارز در عراق با مشکلات زیادی برای جابه‌جایی در این کشور روبرو شده‌اند.

اسرار نظام و فالگوش فائزه و عفت!

بیان خاطراتی از سوی خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی باعث شده نسبت به حفظ اسرار نظام توسط هاشمی شبهاتی به وجود بیاید. شاید کسی از مردم ایران فکر نمی‌کرد که «فالگوش» اعضای خانواده یک مقام مسئول، حفره امنیتی برای مسائل بعضاً محرمانه کشور محسوب شود، اما خاطرات فائزه هاشمی چیز دیگری می‌گوید! او اخیراً گفت‌وگویی با روزنامه دولتی ایران داشته است. او می‌گوید: «معمولاً وقتی کسی می‌آمد اینجا (خانه هاشمی برای ملاقات)، ما فالگوش می‌ایستادیم ببینیم چه حرف‌هایی زده می‌شود. غیر از فالگوش ایستادن، دفتر خاطرات ایشان هم مورد علاقه همه بود. دفتر خاطرات کنار کشوی پاتختی بود و همه اعضای خانواده و فامیل، اول از همه سراغ دفتر خاطرات می‌رفتند تا ببینند چه نوشته استاو در پاسخ این سؤال که چه کسی بیشتر فالگوش می‌ایستاد، می‌گوید: «مامان؛ مامان دوره‌هایی خیلی سرفه می‌کرد بیماری پیدا کرده بود. یک بار بابا که آمد از اتاق بیرون گفت: "فالگوش ایستادی حداقل سرفه نکن؛ آبروریزی است ببینند کسی پشت در گوش می‌دهد. " گاهی هم ملاقات کننده یک دفعه خداحافظی می‌کرد و تا می‌آمدیم بجنبیم، داستان درست می‌شد.» فائزه همچنین می‌گوید که «هرکس در خانه بود گوش می‌ایستادرفتار برخی فرزندان مرحوم هاشمی در دوران حیات او موجب خدشه به اعتبارش شد، روشن است این روند پس از فوت هاشمی هم ادامه دارد و به‌رغم همه انتقاداتی که فرزندان هاشمی به اصلاح‌طلبان و دیگران برای تخریب وجهه هاشمی دارند، این فرزندان او هستند که به عنوان متولی شأن پدر، حرمت او را حفظ نمی‌کنند. طبیعی است جلسات مسئولان نظام محرمانه محسوب شده و خانواده هاشمی حق گوش دادن به آن را نداشتند و آن طور که فائزه هاشمی مدعی شده، مرحوم هاشمی هم از این امر ممانعت نکرده است.
حساب‌های مسدود دایی باز شدند

پیش‌بین وکیل علی دایی در پرونده مربوط به کمک‌های مردمی زلزله زدگان به خبرآنلاین گفت: با مذاکراتی که با مسئولان محترم قضایی داشتیم ، از دیروز حساب های آقای دایی از مسدودی خارج شدند تا روند کمک به بازسازی دهکده روله مالان با وقفه روبرو نشود.» این طور نبوده که بخواهند یا بتوانند (هلال احمر) این پول ها را بگیرند و فشاری هم در این زمینه نبوده است چون واقعا این کمک ها مردمی بودند و مسئولیت کامل شان بر عهده علی دایی. فشاری هم راستش من ندیدم. شایعات مربوط به مسدود شدن کمک‌ها به دلیل بدهی دایی صحت ندارد. اصلا علی دایی تسهیلاتی نگرفته بوده که قرار باشد به ازایش پولی از حساب های زلزله زدگان کسر شود.


انتقاد آخوندی از سیاست‌های دولت روحانی

عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های حامی دولت به واکاوی دلایل عدم موفقیت دولت در حوزه اقتصاد پرداخت. وی در بخشی از این گفت‌وگو با بیان این‌که دولت یازدهم پس از تشکیل با مشکلات ساختاری بسیار بسیار پیچیده مواجه بود، گفت: دولت در حوزه اقتصاد کلان هیچ نظریه راهبردی برای حل مسائل ساختاری اقتصادی ایران نداشت و اقدام بارزی انجام نداد. شاید تنها اقدامی که صورت گرفت توقف طرح مسکن مهر بود. وگرنه بقیه کژراهه‌ها اصلاح نشد. وی با بیان این‌ نکته که دولت با مسئله مشکلات ساختاری در روابط بین‌الملل و امنیت ملی در سطح منطقه و جهان مواجه بود، افزود:‌ در این موضوع دولت دارای یک نظریه روشنی بود و خود رئیس دولت کاملا می‌دانست که در این زمینه دارد چه کار می‌کند. وی گفت که دولت برای ترمیم شکاف اجتماعی عمیق و ژرف، اندیشه روشنی نداشت و نتوانست در این زمینه اقدام مشخصی انجام بدهد.وزیر سابق راه و شهرسازی در بخشی از سخنانش درباره دلایل بحران های اخیر در بازارهای اقتصادی کشور اظهار کرد: ...دومین عامل مداخله گسترده دولت در بازار از محل تزریق دلار ارزان بود. همان سیاستی که در دولت نهم هم استفاده شد و قیمت‌ها به وسیله آن به‌طور تصنعی پایین نگاه داشته شد تا آنکه کار از دست در رفت.


اخبار روزانه:
* لطیفیان، مدیرکل دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت امور باغبانی با بیان اینکه ایران جایگاه دوم تولید و پنجم صادرات خرما در جهان را دارد، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود تولید خرما در سال ۹۷ به یک میلیون و ۲۳۶ هزار تن برسد. گفتنی است، با توجه به مصرف سرانه پنج تا هفت کیلوگرم خرما برای هر نفر در کشور، نزدیک به ۵۶۰ هزار تن از این میزان تولید در داخل مصرف می‌شود. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و فرهنگ‌سازی صورت گرفته، پیش‌بینی می‌‌شود تولید خرمای ایران در سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن برسد.
* عزیز سارانی، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: فقط ۲۰ درصد از مردم شهرستان چابهار به آب شرب دسترسی دارند، آن هم شهرستان و استانی که دقیقاً کنار دریای عمان است. وی افزود: تصفیه‌کن‌های بزرگ آب برای شیرین‌سازی هزینه‌های زیادی را در بر دارد که دولت زیر بار این هزینه نمی‌رود و نمایندگان شورای عالی استان‌ها حدود یک سال و نیم است که پیگیر این موضوع هستند.
* ایگور سچین، مدیرعامل شرکت روس‌نفت روسیه که از سال ۲۰۱۴ در فهرست سیاه اشخاص تحت تحریم آمریکا قرار گرفته است، در سخنرانی که در نشست اقتصادی اوراسیا در ورونای ایتالیا داشت، از تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها انتقاد کرد و گفت: چنین تحریم‌هایی به ابزار متداول در دستان یک کشور تبدیل شده است.
* مقامات ارشد دفاعی آمریکا اعلام کردند، دو قایق تندروی ایران در آب‌های خلیج‌فارس تا فاصله ۳۰۰ یاردی کشتی آمریکایی «یو‌اس‌اس اسکس» که حامل یک فرمانده ارشد چهار ستاره این کشور بود، پیش رفتند. بر اساس این گزارش، ژنرال «جوزف ووتل» در حال نظارت بر عملیات پرواز بود که این حادثه رخ داد.
* سازمان امنیت فدرال روسیه از دستگیری شش تروریست داعشی در مسکو، پایتخت این کشور پیش از هر گونه اقدام تروریستی خبر داد و اعلام کرد: تروریست‌های داعشی دستگیر شده از اتباع کشورهای آسیای مرکزی هستند و از سوی سرکرده‌های گروهک تروریستی داعش در سوریه هدایت می‌شدند.
* محمدرضا نظری، مدیرکل زیرساخت و امنیت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: آمار و ارقام نشان می‌دهد، در حال حاضر 110 میلیون نفر در کشور زیر پوشش بیمه هستند؛ در حالی که جمعیت کشور حدود 80 میلیون نفر است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: