به‌روز شده در: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۷۷۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
پوتين مي‌گويد: «روسيه در حمله اتمي به دشمنانش پيش‌دستي نمي‌کند، اما در صورت تجاوز ظرف چند ثانيه دشمنان را نابود خواهد کرد. ما به آنها فرصت توبه مي‌دهيم و خود شهيد مي‌شويم و به بهشت مي‌رويم.»
محمدکاظم انبارلویی - ترامپ اعلام کرده است؛ «آمريکا از معاهده سلاح‌هاي هسته‌اي ميانبرد با روسيه خارج  خواهد شد.» اين اعلام تازه‌ ترين نقض عهد يا بدعهدي آمريکا پس از  نقض عهد برجام و نقض برخي معاهدات با اروپا، آمريکاي لاتين ‌و چين است.

آمريکا کلاً در مسير بدعهدي و نقض عهد معاهدات جهاني حرکت مي‌کند. دنياي جديدي که پس از اين بدعهدي‌ها پديد خواهد آمد چه مختصاتي دارد؟ در حوزه  اقتصادي و سياسي کار در معرکه  تحريم‌ها رقم مي‌خورد، در حوزه نظامي وضع چگونه خواهد بود؟

ولاديمير پوتين اخيراً در يک نشست امنيتي درسوچي به  بخشي از اين سوالات پاسخ داده است. او دورنمايي از يک جنگ هسته‌اي را به تصوير مي‌کشد و از موضع روسيه  در اين‌باره رونمايي مي‌کند.

پوتين مي‌گويد: «روسيه  در حمله اتمي به دشمنانش پيش‌دستي نمي‌کند، اما در صورت تجاوز ظرف چند ثانيه دشمنان را نابود خواهد کرد. ما به آنها  فرصت توبه مي‌دهيم و خود شهيد مي‌شويم و به بهشت مي‌رويم.»

او گفته است: «ما ايده  حمله پيش‌ دستانه نداريم، ايده ما پاسخ به يک حمله  پيش‌د‌ستانه است.»

پوتين با رونمايي از يک ديدگاه ايدئولوژيک از اين نبرد خبر مي‌دهد و مي گويد: «ما به عنوان شهيد به بهشت مي‌رويم و متجاوزان به سادگي کشته خواهند شد و زماني براي توبه کردن نخواهند داشت.»

 خروج آمريکا از معاهده هسته‌اي با روسيه  نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها مايلند مردم جهان را از وقوع احتمال يک جنگ هسته‌اي خبردار کنند. اين رويکرد تصويري ديگر از ديوانگي ترامپ و نوع بلاهت او در نگاه به  روابط بين‌المللي و مناقشات شرق و غرب است.

آمريکايي‌ها در افغانستان،‌ عراق ، سوريه و به طور کلي در غرب آسيا کم آورده‌اند اما روس‌ها نيز نشان داده‌اند که در تأمين منافع امنيتي خود در غرب آسيا کوتاه نمي‌آيند. روس‌ها در شکستن کمر تروريست‌ها در منطقه ترديد ندارند، چون آن را تهديدي براي امنيت ملي خود مي‌دانند. با اين فهم راهبردي، حضور خود را در کنار مقاومت تاکنون حفظ کرده‌اند.

اين‌که  آمريکايي‌ها هشدار روس‌ها را جدي خواهند گرفت يا نه، فعلاٌ سوالي بي ‌پاسخ است، اما يک نکته کليدي هم در اينجا وجود دارد و آن، اين‌که ادامه ديوانه بازي‌هاي ترامپ در نقض پيمان‌هاي جهاني و بين‌المللي اگر حد يقف نداشته باشد، ممکن است مسکو را  وادار كند در اين تصميم که حمله پيش‌دستانه هسته‌اي نداشته باشد،تجديد نظر کند. پوتين در همين نشست گفته است؛  «از تحريم‌هاي آمريکا  خسته شده‌ايم.» ممکن است اين خستگي باعث شود او يا جانشينانش را وادار کند به طور خودکار دست روي ماشه هسته‌اي بگذارند. امروز اين منطق به تئوري دفاعي روس‌ها راه يافته که  اگر بکشند  پيروز هستند، اگر هم کشته شوند شهيد محسوب شده و به بهشت مي‌روند.فقط با اين منطق مي‌توان ترامپ را از دست زدن به کارهاي ديوانه‌ وار دور کرد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: