به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۷۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
رسانه های کاغذی اصلاحات در حالی این روزها به حامی پروپاقرص ورود بانوان به ورزشگاه‌ها بدل شده که در زمان دولت نهم رویه‌ای دیگر را پیش گرفته بودند و علیه ورود زنان به ورزشگاه مطالبی را منتشر می‌کردند


رضوانه باهری- در هفته های گذشته موضوع حضور زنان در ورزشگاه و همچنین موضع دادستان کشور در این زمینه محلی از مجادله شد؛ رسانه ها و افراد حقیقی اصلاحات موضع دادستان را تحقیرآمیز تلقی کردند و اصولگرایان نیز این برخورد سلبی را شایسته نداستند؛ روزنامه آرمان در این باره نوشت: «واقعیت این است که برای حل معضل رعایت عفت و اخلاق عمومی، انسداد و محرومیت راه حل اجتماعی و قضائی نیست. بهتر است که ما این اعتماد را به جوانان داشته باشیم و به آنان اجازه حضور(مختلط در ورزشگاه را) بدهیم و در عین حال با نوعی مدیریت بهگونهای فضاسازی کنیم که عادت به رعایت حقوق دیگران بهویژه ارزشهای خانوادگی و دینی در مردم بهخصوص جوانان نهادینه شود. فراموش نکنیم که محیط ورزشی موجب تخلیه احساسات و تعدیل بحرانهای روحی و مهمتر از همه ایجاد آرامش فردی در جوانان خواهد شد. محرومیت جوانان «دختران و زنان» از چنین امکانی قطعا موجب بروز عوارض روحی و روانی، احساس تبعیض و حضور در رفتارهای غیرمتعارف خواهد شد». همزمان روزنامه اعتماد در مطلبی تیتر یک خود به مجادله شرعی و غیرشرعی بودن این مسئله بین دادستان و علی مطهری پرداخت و در بخشی از این مطلب نوشت:« حضور خانمها در ورزشگاه مثل حضورشان در پارک است، یعنی ذاتا هیچ اشکال شرعی ندارد. جایی که اماکن عمومی است و مردم برای تفریح، خوشحالی و تماشای مسابقه میروند نه حضور آقایان اشکال دارد و نه حضور خانمها».

نکته قابل توجه در این مسئله که شبیه یک جنگ زرگری است این است که هرگاه دولت برای پاسخگویی به افکار عمومی درخصوص عملکرد خود تحت فشار قرار می گیرد. روزنامه های اصلاح طلب در اقدامی هماهنگ، یک موضوع حاشیه ای را به عنوان مهمترین مسئله جامعه جا زده و به هیاهو و جنجال می-پردازند و در کنار آنها اشخاصی که اصولا می خواهند مجالی برای دیده شدن داشته باشند این رسانه ها را همراهی می کنند؛ این افراد می توانند سلبریتی ها و یا حتی نمایندگان مجلسی باشند که خود نیز باید در برابر مطالباتی که برای مردم ساخته اند پاسخگو باشند. این عدم شفافیت و پرداختن به موضوع حاشیه ای در حالی رخ می دهد که گرانی برخی اقلام ضروری، کارنامه خالی دولت در حوزه مسکن، افزایش سرسام آور اجاره بهای واحدهای مسکونی، حقوق معوقه کارگران، اشتغال جوانان، بر زمین ماندن مطالبات واحدهای تولیدی، دو وزارتخانه بدون وزیر، دو سفارتخانه راهبردی اما بدون سفیر، انفعال دولت در سیاست خارجی و عدم واکنش مناسب به اخراج و بازداشت دیپلمات های ایرانی در اروپا و...موضوعات بسیار مهمی است که دولت باید درخصوص آن به افکار عمومی پاسخگو باشد.

البته نباید فراموش کرد که رسانه های کاغذی اصلاحات در حالی این روزها به حامی پروپاقرص ورود بانوان به ورزشگاهها بدل شده که در زمان دولت نهم رویهای دیگر را پیش گرفته بودند و علیه ورود زنان به ورزشگاه مطالبی را منتشر میکردند و اکنون گمان می کنند حافظه تاریخی مردم دسترسی به آرشیو آنان نداشته و اکنون برای فرار از حقایق می تواند حمایت این چنینی از دولتی کنند که کارنامه اش در حوزه زنان خالی تر از خالی است، روزنامه های اصلاح طلب پاسخ نمیدهند که در دورهای که بانوان جامعه دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عدیدهای داشته و معضلات بسیار مهمتری برای حل و فصل دارند، آیا حضور بانوان در فضای نامناسب ورزشگاه به راستی دغدغه چند درصد از بانوان جامعه است و اصولا هربار با گشایشی مقطعی درب های ورزشگاه کدام طیف به این مکان رفته اند؟ آیا آن قشری از بانوان که اکثریت تلقی می شوند با شرایط فعلی ورزشگاه ها حاضرند به این مکان بروند؟ این روزنامه ها و البته افرادی که در دولتدر پی گشایش درب های ورزشگاه ها هستند هرگز دغدغه ای به نام ایجاد فضای سالم برای زنان در ورزشگاه ندارند و طرح این موضوع تنها یک ژست سیاسی است .

اما سؤالی که در ادامه مطرح می شود این است، جریانی که اینقدر برای حضور زنان در ورزشگاه در جایگاه تماشاچی خود را به آب و آتش می زند و نگران نشاط و سلامت روح و روان و جسم زن ایرانی هستند با خود اندیشیدهاند که اولویت با کدام است؟ ورزش یا به تماشای ورزش نشستن؟ چقدر کار درست و درمان و اصولی برای رواج ورزش های همگانی، سالم و کم هزینه زنان انجام داده اند؟ آیا زنان مسلمان جامعه ما بیش از آنکه مشتاق حضور در ورزشگاه باشند به دنبال مکانی مناسب و استاندارد برای ورزش کردن نیستند؟

تردیدی نیست که طرح دغدغههای کاذبی از این دست جزو آنهایی است که فقط تقاضایش برای مقاصد سیاسی هست و هیچ زیرساخت فرهنگی، مذهبی و اجتماعی برای آن مهیا نیست و گروهها و رسانههای اصلاحطلب که به موضوع حضور زنان در ورزشگاه دامن میزنند، با سیاهنمایی وضعیت زنان در جامعه ایرانی درصدد بهره برداری سیاسی و جناحی از یک موضوع غیرسیاسی هستند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: