به‌روز شده در: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۷۵۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
اسدالله عسگراولادی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به ممنوعیت صادرات برخی کالاها گفت: اینگونه تصمیم گیری ها در حوزه صادرات فاجعه بار است، تولید کننده را بیکار و خارجی ها را طلبکار و آنها را نسبت به صادرکنندگان بی اعتماد می کند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به ممنوعیت صادرات برخی کالاها گفت: اینگونه تصمیم گیری ها در حوزه صادرات فاجعه بار است، تولید کننده را بیکار و خارجی ها را طلبکار و آنها را نسبت به صادرکنندگان بی اعتماد می کند.

برنامه "مناظره اقتصادی" رادیو گفتگو با موضوع تاثیر ممنوعیت صادرات کالاهای غیرنفتی بر اقتصاد ایران و در ارتباط تلفنی با اسدالله عسگراولادی صادرکننده و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی به روی آنتن رفت.

عسگراولادی در مصاحبه با رادیو گفتگو بیان داشت: صادرات نمی تواند ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی وزارت خانه ها باشد.

وی افزود: قانون و مقررات مربوط به صادرات و واردات هر سال در پنجم فروردین ماه منتشر می شود که تا پایان سال معتبر است و افراد طبق آن برنامه ریزی می کنند اما متاسفانه به طور ناگهانی این قوانین تغییر می کند. در این شرایط چه کسی پاسخگوی خسارت صادرکننده، وارد کننده و خریدار است؟

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: روش وزارت صنعت، معدن و تجارت در صادرات روش مطلوبی نیست. سازمان توسعه و تجارت به ظاهر متولی این بخش است اما در عمل شاهد اقدام موثری برای ارتقای صادرات از سوی این این سازمان نیستیم. عسگراولادی همچنین اظهار کرد: در شرایط فعلی صادرکنندگانی که تعهد داشتند و به خاطر تغییر ناگهانی قانون و مقررات و ممنوعیت صادرات گرفتار شده اند باید چه کنند؟ آیا دولت خسارت این صادرکنندگان را می پردازد؟ وی در ادامه برنامه مناظره اقتصادی رادیو گفتگو متذکر شد: دولت از پنجم فروردین تا پایان سال،حق تغییر در قانون و مقررات صادرات و واردات را ندارد مگر اینکه اقدامی کند تا صادرکنندگان بتوانند به تعهدات خود عمل کنند و خسارتی نبینند. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با انتقاد از عملکرد سازمان توسعه و تجارت در بخش صادرات گفت: در حال حاضر به دلیل تصمیمات یک شبه و بدون کارشناسی شده از سوی مسئولان، صادرکنندگان در بسیاری از کالاها نمی توانند پیمان دهند به همین دلیل صادرات متوقفمی شود و این اتفاق در شرایط فعلی به ضرر کشور است. عسگراولادی ابراز داشت: ما در مقابل خریداران خارجی متعهد هستیم و با ممنوعیت صادرات کالاها با مشکل مواجه می شویم این کار صادرات را فشل می کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در پایان برنامه مناظره اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو تاکید کرد: تصمیم گیران باید با اتحادیه های صادراتی مشورت کنند، اینگونهتصمیم گیری ها در حوزه صادرات فاجعه بار است، تولید کننده را بیکار و خارجی ها را طلبکار و آنها را نسبت به صادرکنندگان ایرانی بی اعتماد می کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: