به‌روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۷۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
حسن لاسجردی:
عربستان با استفاده از حربه مالی تلاش می‌کنند تحولات لبنان را سامان‌دهی کنند. علاوه‌براین، ایران نیز باتوجه به ارتباطی که با جریان مقاومت و حزب‌الله دارد در تلاش است که جریان مقاومت در آنجا جای پایی برای خود داشته باشد و نیز به یک عنصر فعال و مؤثر در تحولات سیاسی تبدیل شود.»
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: راه‌حل جادویی حریری این است که توافق پشت‌پرده‌ با نیروهای مختلف سیاسی برای چینش کابینه جدید کرده‌ باشد که می‌تواند یک راه‌حل میانه برای خروج از بحران تلقی شود.

هفته گذشته اظهارات «سعد حریری» به‌عنوان نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت در لبنان درباره تشکیل دولت در ۱۰ روز آینده سر و صدای زیادی در محافل سیاسی و رسانه‌ای این کشور ایجاد کرد. موضوعی که هرچند خیلی خوش‌بینانه به‌نظر می‌آید ولی به تعبیری، با یک راه‌حل جادویی در راستای تسریع در روند رایزنی‌ها با جریان‌های شیعی می‌توان آن را حل‌وفصل کرد.

«حسن لاسجردی» کارشناس امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا درباره احتمال اینکه در روزهای آینده طبق اظهارات «حریری» دولت تشکیل شود، گفت: «موضوع شکل‌گیری دولت در لبنان همواره دارای پیچیدگی بوده و یکی‌از دلایل این پیچیدگی، رقابت‌های میان دو جناح هشت مارس و ۱۴ مارس است.»

وی افزود: «موضوع بعد نقش نیروهای خارجی و عناصری است که در عرصه لبنان بازیگری می‌کنند و به‌نوعی دنبال سهم‌خواهی هستند. علاوه‌براین، دیدگاه‌های شخصی یا نظرات فردی کسانی که می‌خواهند دولت تشکیل بدهند نقش عمده‌ای در روند تشکیل دولت بازی می‌کند.»

این کارشناس امور بین‌الملل درباره رقابت میان جریان‌های هشت و ۱۴ مارس بر سر تشکیل دولت گفت: «صحنه لبنان دست‌کم در دهه گذشته، شاهد رقابت میان این دو جریان بوده است. هشت مارس در تلاش است تا سهم بیشتری در تحولات لبنان داشته باشد و درحال‌حاضر تحولات لبنان از این دو نیروی رقیب منبعث می‌شود. به‌همین‌‌دلیل موضوعات مهم لبنان همچون تمامیت ارضی، حوزه مقاومت و سلاح آن، روابط خارجی، میزان ارتباط با کشورهای خارجی، تجهیز ارتش، حوزه سیاسی - امنیتی و ... که در لبنان مهم است، به نوع ارتباط این دو جریان باز می‌گردد.»

«لاسجردی» درباره تأثیرگذاری نوع روابط این دو جریان با عوامل خارجی لبنان گفت: «لبنان به‌‌دلایلی همچون حساسیت جغرافیایی، هم‌جواری با سرزمین‌های اشغالی و نیز نوع نظام سیاسی، همیشه مورد توجه قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. برخی از کشورها همچون فرانسه که از جنگ جهانی دوم موضوع حقوقی قیمومیت را مطرح کرده‌اند، به‌اصطلاح برای خودشان حق آب و گل قائل‌اند و تلاش می‌کنند در تحولات لبنان دخالت داشته باشند.»

وی افزود: «از سوی دیگر در منطقه، عربستان به‌‌دلیل ارتباطی که با خانواده حریری، نوع سرمایه‌گذاری و موضوعات مربوط به حوزه روابط پولی، مالی و تجاری دارد، این حق نامشروع را برای خودش قائل است که در تحولات لبنان نفوذ کند. آنها با استفاده از حربه مالی تلاش می‌کنند تحولات لبنان را سامان‌دهی کنند. علاوه‌براین، ایران نیز باتوجه به ارتباطی که با جریان مقاومت و حزب‌الله دارد در تلاش است که جریان مقاومت در آنجا جای پایی برای خود داشته باشد و نیز به یک عنصر فعال و مؤثر در تحولات سیاسی تبدیل شود.»

«حسن لاسجردی» درباره دیدگاه شخص حریری برای تشکیل دولت در لبنان تصریح کرد: «حریری فردی است که نگاه به بیرون و نگاهی ضد مقاومت دارد. نگرش وی به‌گونه‌ای است که در حوزه منافع ملی به معنای واقعی کلمه خیلی سخت‌گیر یا خیلی ملی‌گرا نیست. وی موضوعات مربوط به ناسیونالیسم را که در حیطه مرزبندی، جغرافیا و پرچم خیلی مهم و حیثیتی است جدی نمی‌گیرد. حریری فرد میانه‌رویی است که حمایت‌های خود را از پول‌ها و کمک‌های عربستان دریافت می‌کند.»

وی تأکید کرد: «نخست‌وزیر مکلف به تشکیل کابینه لبنان به‌‌دلیل مخالفت‌هایی که با جریان مقاومت دارد، همیشه موضوعات مربوط به رژیم اشغالگر همچون مقاومت، تشکیل و حضور حزب‌الله در عرصه سیاسی لبنان، ادغام نیروهای مقاومت در ارتش و حتی تجهیز ارتش به سلاح‌های روز را چندان جدی نمی‌گیرد. وی درباره انتخاب افراد کابینه‌اش سهم‌‌بندی رایج در فضای سیاسی لبنان را درنظر ندارد و معمولاً بازی را به‌گونه‌ای می‌چیند که یا شکل نگیرد یا اگر شکل گرفت، یک کابینه ضعیف همچون دوره‌های قبل باشد.»

«حسن لاسجردی» درباره راه‌حل جادویی که نخست‌وزیر لبنان به‌تازگی برای تشکیل کابینه از آن پرده برداشت، گفت: «در دوره‌های قبل این‌‌گونه بود که درباره برخی از وزیران حساسیت وجود داشت. به‌عنوان نمونه درباره وزیر امنیت، دفاع، کشور یا حتی وزیر دارایی که در لبنان جزء ارکان دولت هستند، رئیس‌جمهور و دولت تلاش می‌کنند افرادی را بگمارند که محکم و بااراده‌ باشند.»

وی افزود: «باوجوداین، در دوره‌های قبل مشکلی وجود داشت و آن این بود که بعضی افرادی که معرفی می‌شدند یا فاقد تجربه لازم و کافی بودند یا دارای اندیشه‌های محکمی نبودند، لذا درحال‌حاضر نیز اگر حریری موضوع راه‌حل جادویی را مطرح کرده، احتمالاً یک بده‌بستان یا تحول پشت‌پرده‌ای رخ داده است. به‌طور حتم نقش رئیس‌جمهور در این زمینه می‌تواند خیلی مؤثر باشد زیرا میشل عون ازجمله امرای ارتش بوده که سابقه ملی‌گرایی خوبی دارد، با نیروهای مقاومت همراه است و فردی است که درباره موضوعات منطقه‌ای افکار محکمی دارد.»

«لاسجردی» تأکید کرد: «فکر می‌کنم راه‌حل جالب یا جادویی حریری این است که یک توافق پشت‌پرده‌ با نیروهای مختلف شیعی، دروزی، ترقی‌خواه، ناسیونالیست، کمونیست و طیف‌های دیگر برای چینش جدید کرده‌ باشد که می‌تواند یک راه‌حل میانه برای خروج از بحران تلقی شود. به‌طور حتم اگر حریری چنین نگاهی به تشکیل دولت داشته باشد، دولت لبنان می‌تواند حتی کمتر از ۱۰ روز تشکیل شود.»

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: