به‌روز شده در: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۸۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

سفر وزیر برای افتتاح پروژه 26 میلیونی!
در حالی که انتظار می‌رفت وزیر راه و شهرسازی برای رسیدگی به وضعیت نامطلوب زیرساخت‌های جاده‌ای‌ـ که بر اثر سیل اخیر آسیب دیده‌اند‌ـ به استان‌های شمالی سفر کند، به‌ همراه مدیرعامل شرکت بازآفرینی به مشهد سفر کرده و بنابر اخبار منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، عباس آخوندی پروژه بازآفرینی به ارزش 261 میلیون ریال (26 میلیون و 100 هزار تومان) را در این سفر افتتاح کرده است. به‌ طور حتم هزینه رفت و برگشت تیم همراه وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با توجه به قیمت بلیت هواپیما به‌ مراتب از رقم پروژه‌های افتتاح‌شده بالاتر بوده است.

قتل خاشقجی به دست محافظ بن‌سلمان
روزنامه «ینی شفق» چاپ ترکیه گزارش داد: قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد سعودی به دست محافظ شخصی محمد‌بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان صورت گرفته است. این روزنامه در ادامه افزود: گروهی که خاشقجی را به قتل رساندند، دقایقی بعد ترکیه را ترک کردند و مأموریت گروه دوم که از بین بردن آثار جرم بود، آغاز شد. گفتنی است، خاشقجی که با روزنامه «واشنگتن‌پست» همکاری می‌کرد، چند روز پیش برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و از آن زمان اطلاعی از او در دست نیست.

می‌دانند بدون آمریکا کارشان تمام است!
رسانه عرب‌زبان «البناء» نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که خود در سازمان ملل مورد تمسخر سران و رهبران بیشتر دولت‌های جهان قرار گرفت، جز حاکمان سعودی کسی را برای تمسخر و اهانت نمی‌یابد؛ اما چه چیزی سبب شده است ترامپ به این شکل به توهین‌های خود ادامه دهد؛ 1ـ دست یافتن به اموال هنگفت سعودی‌ها برای احیای اقتصاد آمریکا که پس از بحران سال ۲۰۰۸ و هزینه‌های سنگینی که برای جنگ عراق کرد، از مشکلات زیادی رنج می‌برد. 2ـ افزایش محبوبیت خود برای مقابله با دشمنانش در داخل ایالات متحده که تلاش می‌کنند مدت ریاست وی کوتاه شود و استفاده از این محبوبیت در خدمت حزب جمهوریخواه، در جریان انتخابات کنگره. خوار و ذلیل کردن سران ریاض می‌تواند اموال بیشتری را به سمت آمریکایی‌ سرازیر کرده و با تأیید مردمی زیادی مواجه شود که انتظار می‌رود این مسئله در صندوق‌های رأی‌گیری نیز نمایان شود. به نظر می‌رسد جرئت نکردن حاکمان سعودی برای پاسخ دادن به توهین‌های ترامپ، از این مسئله سرچشمه می‌گیرد که می‌دانند ترامپ راست می‌گوید و وجودشان در حکومت، در گرو رضایت حاکم کاخ سفید است.

ناامیدی مردم تهران از لیست امید
حدود 14 ماه از فعالیت پنجمین دوره از شورای شهر تهران می‌گذرد، دوره‌ای که به ‌اذعان بسیاری از کارشناسان شهری یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های شورای شهر تهران و همچنین شهرداری تهران بوده است؛ چرا که در این مدت اقدام قابل توجهی در حوزه شهری صورت نگرفته و پروژه‌های عمرانی در توقفگاه قرار دارند. نگاه‌های سیاسی اعضای شورای شهر تهران در این دوره به انتصابات در شهرداری تهران از مسائلی است که سبب شده افراد غیر متخصص بر سر کار بیایند و در نتیجه مدیریت شهری در این دوره افرادی را که سابقه حضور در بخش‌های گوناگون را داشتند، بایکوت و از کار برکنار کند. حضور 21 نفر از لیست امید در شورای شهر تهران و رأی بالای شهروندان پایتخت به آنها نوید روزهای خوب را در تهران می‌داد؛ اما این انتظار در ماه‌های گذشته برآورده نشده و شهروندان تهرانی از لیست امید ناامید شده‌اند.

ما در شرایط کنونی شریک هستیم
محمد عطریانفر، فعال اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی گفته است: «ما نمی‌توانیم اصلاح‌طلبان را در وضعیت فعلی کشور معاف بداریم. به قول آقای روحانی ما اصلاح‌طلبان نه تنها حامی دولت و شخص آقای روحانی بوده‌ایم؛ بلکه شریک ایشان هم بوده‌ایم. اگرچه در مقام مشارکت سهم خوبی از همراهی از ناحیه دولت برای اصلاح‌طلبان حساب نشد؛ اما اگر جامعه نسبت به دولت نقد داشته باشد، بخشی از این نقد را اصلاح‌طلبان عهده‌دار خواهند بود و پاسخگو هم هستند.» صحبت‌های عطریانفر در حالی بیان شده‌ است که تا پیش از دیدار اخیر رئیس‌جمهور و اصلاح‌طلبان طیف وسیعی از اصلاح‌طلبان در حال جدا کردن حساب خود از رئیس‌جمهور و «عبور از روحانی» بودند.

چند روز دیگر اسامی وزرای جدید اعلام می‌شود
محمود واعظی، رئیس دفتر رﺋیس‌جمهور درباه معرفی وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اقتصاد به مجلس برای اخذ رأی اعتماد، گفت: روز یک‌شنبه 29 مهر ماه پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود وزرا به پارلمان معرفی می‌شوند. وی در پاسخ به پرسشی درباره انصراف «دژپسند» از تصدی وزارت اقتصاد و استعفای «آخوندی» از وزارت راه گفت: کمی صبر کنید، چند روز دیگر اسامی وزرای جدید اعلام می‌شود. واعظی درباره اینکه احتمالاً دولت چهار گزینه برای وزارت صمت، راه، کار و اقتصاد به مجلس معرفی می‌کند، گفت: بنده در مصاحبه‌هایی که داشتم، هرگز نگفتم چهار گزینه به مجلس معرفی می‌کنیم، بلکه گفتم چند گزینه را معرفی می‌کنیم.


افزایش موبایل‌قاپی در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت

سردار حسین رحیمی درباره افزایش سرقت‌های خرد در سطح جامعه گفت: متأسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت موبایل، جرایمی مانند سرقت‌های خرد و موبایل‌قاپی افزایش پیدا کرده و مراجعات شهروندان درباره موبایل‌قاپی به پلیس افزایش یافته است. وی با بیان اینکه جرایمی مانند خفت‌گیری افزایش نداشته است، ادامه داد: برای مقابله با موبایل‌قاپی چندین طرح دستگیری سارقان اجرا شده است و از هفته آینده نیز طرح‌های ویژه‌ای برای مبارزه با سرقت و دستگیری سارقان اجرا خواهیم کرد.

هلال احمر: انگیزه عامل خونگیری مدرسه تاکستان عاشقانه بود

حسن آصفی ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین در پاسخ به این پرسش که آیا انگیزه فردی که به عنوان مامور هلال احمر در مدرسه‌ای دخترانه در شهرستان تاکستان حاضر شده و با سرنگ مشترک از دانش‌آموزان تست خون گرفته، مشخص شده یا خیر اظهار کرد: این فرد در اختیار مراجع قضایی و انتظامی است و به ما مطلبی اعلام نشده اما احتمالاً انگیزه این فرد عاشقانه بوده است. این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر استان قزوین، با بیان اینکه فرد مزبور به بیماری دیابت مبتلا بوده و دستگاه تست قند خون نیز برای خود او بوده است گفت: این فرد که 18 تا 19 سال هم دارد، با همان دستگاه تست قند خون به مدرسه رفته و یک سری آزمایش قند خون گرفته است.

آذری جهرمی: مسئول بستن نسخه‌های فارسی تلگرام نیستم

محمدجواد آذری جهرمی در برنامه تلویزیونی «دست‌خط» در مورد انتقاداتی که به وزارت ارتباطات برای عدم حمایت از پیام‌رسان‌های بومی می‌شود و نیز حمایت این وزارتخانه از نسخه‌های فارسی تلگرام توضیح داد. وی ادامه داد: آنچه می‌گویند که وزارت ارتباطات از نسخه‌های فارسی تلگرام حمایت می‌کند، به هیچ‌ وجه درست نیست و ما در این فرآیند نقشی نداریم. تاکنون نیز نه امکاناتی به این شبکه‌ها تعلق گرفته و نه حمایتی از آنها به عمل آمده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه هاتگرام و تلگرام بنا بر تصمیم مرکز ملی فضای مجازی و برای دوره گذار از فیلترینگ تلگرام، به فعالیت خود ادامه دادند، گفت: ما در دی ماه ۹۶ در اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کردیم که امنیت نسخه‌های غیررسمی تلگرام را تأیید نمی‌کنیم. آذری جهرمی با اشاره به اینکه بنا به تکلیف مصوبه شورای عالی فضای مجازی، امکانات حمایتی خود را به پیام‌رسان‌های بومی اختصاص داده‌ایم، در مورد اینکه چرا هاتگرام و طلاگرام فیلتر نمی‌شوند، تأکید کرد: من مسئول بستن این شبکه‌ها نیستم و خدمات‌دهندگان دسترسی، بنا به حکم قضایی، موظف به بستن شبکه‌های فضای مجازی هستند.
۱۰۰میلیون قطعه مرغ در مرغداری‌ها، گرسنه مانده‌اند!

برومند چهار آیین، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور گفت: هر چند گشایشی در حمل و نقل نهاده‌های دامی اتفاق افتاده اما همچنان حدود ۱۰۰میلیون قطعه مرغ گوشتی در مرغداری‌ها در خطر گرسنه قرار دارند. در پایان ماه گذشته حداقل ۶۵۹کامیون در روز نهاده‌های دامی از بندر امام به استان‌ها ارسال می‌شد که با شروع اعتصاب کامیونداران میزان ارسال سیر نزولی به خود گرفت به نحوی که در ۹۷.۷.۴ فقط دو کامیون نهاده دامی به استان‌ها ارسال شد. طیور گوشتی به دلیل سوخت و ساز بالا مقاومت کمتری به گرسنگی دارد و گله مرغ گوشتی زودتر از سایر طیور در شرایط گرسنگی دچار بیماری و تلفات می شود

واکنش حداد عادل به انتقاد دانش‌آموزان از واژه‌های جدید درس زیست

غلامعلی حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اگر دانش آموزان نقدی در خصوص واژه‌ها و عبارت‌های به کار گرفته شده در کتب درسی داشته باشند می‌توانند عنوان کنند و اگر انتقاد موثری داشته باشند، از آن استقبال می‌کنید، گفت: بله، به شرطی که تحت تأثیر جوسازی‌های دیگران قرار نگرفته باشند و از هر آنچه منطقی باشد، استقبال می‌کنیم، حال چه از ناحیه دبیران و چه از ناحیه دانش‌آموزان.

وی افزود: منظور از جوسازی تحریک غیرمنطقی است؛ در واقع باید استدلال کنند که این واژه دقیقا چه عیبی دارد، در هر صورت حرف منطقی از هر کسی شنیده شود، مغتنم است. رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در خصوص این سؤال که آیا نقدی از سوی والدین و یا حتی از طرف آموزش و پرورش در خصوص برخی واژگان به کار برده شده در کتب درسی عنوان شده است یا نه گفت: تقریبا دو سه سالی است که برخی افراد حول محور واژه‌های دروس زیست‌شناسی غوغا می‌کنند، اما در همه کتاب‌های درسی واژه های کاملا فارسی به کار برده شده‌است. فقط یک عده به واژه‌های زیست شناسی اشاره دارند که البته ما نیز با آنها صحبت کردیم، اما بعضی‌ از آنها خیالات دیگری دارند.

سرنوشت خرید ایران از ایرباس و بوئینگ

بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: خرید ٢٠٠ هواپیما از جمله ایرباس و بوئینگ به صورت اجاره به شرط تملیک عملیاتی نشد و پول آن ١۶هواپیماهای وارد شده هم به صورت نقد پرداخت شده است. در کل ٣فروند هواپیمای بزرگ و ١٣ هواپیمای ATR توسط وزارت راه و شهرسازی خریداری شد و بعدا هم به دلیل تحریم‌ها، آنها پایبند قراردادشان نیستند./

شکایت ورثه یک شاعر از ۳خواننده سرشناس پاپ و کلاسیک

خبر شکایت ورثه رحیم معینی کرمانشاهی - شاعر و ترانه‌سرا - از فرزاد فرزین، محمد معتمدی و سالار عقیلی، بار دیگر بازار حرف‌ها را سر موضوع کپی‌رایت داغ می‌کند و خلاءهای قانونی را در این زمینه به چالش می‌کشد.چندی پیش نیز اردلان سرفراز ـ ترانه‌سرای مقیم خارج از کشور ـ از سه خواننده‌ دیگر (علی لهراسبی، سینا سرلک و رضا صادقی) در زمینه استفاده بدون اجازه از ترانه‌اش شکایت کرده بود.حسین معینی کرمانشاهی، فرزند رحیم معینی کرمانشاهی:این آقایان سال‌هاست این آثار را بدون اجازه می‌چاپند. آقای سالار عقیلی چند سال پیش این ترانه‌ها را خواند و الان می‌گوید صدا و سیما به من اجازه [این کار را] داده است، اصلا صدا و سیما چه کاره است؟ مگر صدا و سیما صاحب آثار است که این‌ها [شعرها] را به شما بدهد؟این سه نفر تنها نیستند، [آن‌ها] ۱۰ نفر هستند این داستان باید به تدریج جلو برود/

قیمت ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده است

رئیس سازمان غذا و دارو:موضوع تغییر قیمت دارو در نیمه دوم سال به عوامل دیگری مثل قیمت بسته بندی آن بستگی دارد، مواد پتروشیمی و هزینه بسته بندی دارو افزایش یافته است به عنوان مثال قیمت تمام شده ظرف سرم از محتوای آن بیشتر شده است
تصمیم پنلی وتوقف برخی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور

بر اساس گزارش جدید یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری، اعلام شده یک عضو کابینه با توجیه ساخت داخلی پنل های خورشیدی، تعرفه واردات این پنل ها را افزایش داده، سرمایه گذاران در این بخش را دچار مشکل و تردید کرده و در عین حال، تغییرات فوق سبب عدم تمایل سرمایه گذاران خارجی به ادامه کار و توسعه سرمایه گذاری های خود در کشور شده و در برخی از موارد نیز طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان ها به دلیل حذف این گونه معافیت ها و الزام خرید پنل های ساخت داخل متوقف شده اند.

وقتی پزشکیان، باهنر را نجات داد

گفت‌وگوی نواب فعلی و اسبق مجلس که در بخش‌هایی بواسطه‌ی صمیمیت، شخصی‌تر می‌شد، به خاطره‌ی مهندس باهنر از دکتر پزشکیان رسید. باهنر نقل کرد: آقای دکتر پزشکیان یک بار مرا نجات داد. نمی‌خواستم عمل کنم اما وقتی من را معاینه کرد، مجبورم کرد که هرچه زودتر بستری شوم و قلبم عمل شود. آقای دکتر شما هنوز طبابت می‌کنید؟پزشکیان با اشاره به اینکه پس از دوران وزارت بهداشت در دولت خاتمی، در دولت احمدی‌نژاد دیگر کار دولتی نداشت، گفت: بله، با این وضعیت نباید به تداوم صندلی و مسند امید بست. ما کار خودمان را می‌کنیم.باهنر هم گفت: سه گروه نباید کار خود را تحت هیچ شرایطی و گرفتن هر پست و مقامی رها کند. معلم درسش را، آخوند منبرش را و پزشک مطبش را.
رشوه 30 میلیون دلاری تیم مهدی هاشمی و جریمه 750 هزار یورویی توتال

کیهان نوشت:دادسرای پاریس روز جمعه، خواستار مصادره 250 میلیون یورو از دارایی‌های شرکت نفتی توتال در پرونده پرداخت رشوه به ایران شد.دادسرای پاریس همچنین خواستار جریمه 750 هزار یورویی علیه شرکت توتال شده است. این حداکثر یک جریمه علیه یک شخص حقوقی است که در چنین پرونده‌هایی می‌توان در نظر گرفت.به گزارش رادیو فرانسه، «شرکت فرانسوی توتال متهم است که در فاصله سال‌های 2000 تا 2004 برای عقد قرارداد با ایران به میزان 30 میلیون دلار به مقامات ایرانی رشوه داده است. در آن زمان،‌ مهدی هاشمی رفسنجانی، مدیر شرکت‌های پیمانکار شرکت ملی نفت ایران بود.این رشوه توتال به عقد قراردادی دو میلیارد دلاری با شرکت ملی نفت ایران در ارتباط با توسعه میدان گازی پارس جنوبی در سال 1997 منجر شد».رادیو فرانسه می‌افزاید: چند سال پس از این ماجرا، تحقیقات قضایی در این زمینه آغاز شد و بالاخره روز پنجشنبه 11 اکتبر (19 مهر)، محاکمه شرکت عظیم نفتی توتال در پاریس آغاز شد و در روزهای آینده ادامه خواهد یافت.اما سه نفر اصلی درگیر در این پرونده یا مرده‌اند یا در وضعیتی نامعلوم قرار دارند: کریستف دو مارژوری مدیرعامل پیشین شرکت توتال که در زمان عقد قرارداد مدیر بخش خاورمیانه این شرکت بود، چهار سال قبل (20 اکتبر 2014) طی سانحه‌ای در فرودگاه مسکو کشته شد، بیژن دادفر، مدیر شرکت مشاوره و طرف قرارداد با شرکت فرانسوی توتال به گفته وکیل وی در اثر بیماری اخیراً درگذشته است و گفته می‌شود یکی دیگر از واسطه‌ها به نام عباس یزدی،‌از نزدیکان مهدی هاشمی،‌نیز جان سپرده است.وکیل عباس یزدی مدعی است که او در دوبی ربوده شد و آدم‌ربایان توسط دادگاه محلی محکوم شدند، بی‌آنکه البته جسد عباس یزدی یافت شود.

اخبار روزانه:
* وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» با اشاره به اختلافات دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با کشورهای اروپایی، نوشته است آمریکا بدون متحدانش نمی‌تواند ایران را به چالش بکشد. بلومبرگ با اشاره به تلاش‌های دولت ترامپ برای قطع ارتباط ایران با سامانه موسوم به «سوئیفت»، آن را «ایده‌ای بد» توصیف کرده و ادامه داده است دخالت در کار سوئیفت، شکاف در حال گسترش میان آمریکا و اتحادیه اروپا را گسترده‌تر خواهد کرد و هدف وسیع‌تر ما برای تغییر رفتار ایران را محقق نمی‌کند.
* علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب احتمال معرفی «فرهاد دژپسند» برای تصدّی وزارت اقتصاد از سوی روحانی را به علت جلب رضایت اصولگرایان دانسته و گفته است: «آقای دژپسند چه ارتباط و سابقه‌ای در وزارت اقتصاد و امور دارایی دارد؟ ایشان تمام دوره مسئولیت خود را در سازمان برنامه و بودجه بوده است. این انتخاب شاید بخشی از مجلسیان و یا رئیس مجلس را راضی کند یا برخی از اصولگرایان را! بنابراین ممکن است به خاطر چنین ارتباطاتی ایشان برای وزارت اقتصاد انتخاب شده باشند
* خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه نوشت: آمارهای رهیابی نفتکش‌ها و اطلاعات منابع کشتیرانی و صنعتی نشان داد، هند در ماه سپتامبر روزانه 528 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است که حدود یک درصد بیشتر از میزان واردات ماه آگوست است. گفتنی است، دهلی نو در ماه آگوست روزانه 523 هزار بشکه نفت از ایران خریده بود. رقم واردات ماه سپتامبر به نسبت مدت مشابه پارسال 27 درصد بیشتر است.
* یک منبع مطلع گفت: علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت ارتباط دولت با طیف‌های مختلف اجتماعی و سیاسی با عنوان «فضای گفت‌وگوی اجتماعی» را از طرف رئیس‌جمهور بر عهده گرفته است. گفتنی است، طبق این گزارش، دیدار صورت گرفته روحانی با فعالان اصلاح‌طلب و احتمالاً دیدار با فعالان اصولگرا از وظایف علی ربیعی بوده است.
* سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت، آمریکایی‌ها می‌خواهند با بالا نگه داشتن سطح تنش در سوریه، هاله‌ای از ابهام درباره آینده در غرب آسیا ایجاد کنند. آن‌طور که خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گزارش داده، لاوروف گفته است آمریکا با استفاده از سلاح شبه‌نظامیان طرفدار خود در سوریه، می‌خواهد یک شبه دولت در شرق فرات ایجاد کند.
* عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به انتشار برخی خبرها درباره تغییرات در این شورا، گفت: هیچ بحثی درباره تغییرات در شورای نگهبان به ویژه درباره تغییر دبیر شورا، یعنی آیت‌الله جنتی مطرح نیست و خبرهای این‌چنینی غلط است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: